Na głowie znajduje się około 100-150 tys. włosów. Codzienne wypadnie włosów jest normalnym zjawiskiem związanym z cyklem wymiany włosów, które rosną przez około 4-5 lat a następnie wypadają. Szacuje się, że około 90% naszych włosów rośnie, podczas gdy 10% pozostaje w fazie spoczynku. Wypadający włos (w stanie spoczynku) zostaje zastąpiony nowym włosem, który wchodzi w fazę wzrostu. Miesięcznie włosy rosną 1-1,5 cm. Według dermatologów nadmierne wypadnie włosów zaczyna się, gdy tracimy więcej niż 200 włosów dziennie.
Gdzie leży granica między wypadaniem włosów a łysieniem?
Trudno policzyć każdy włos, który spadł nam z głowy. Zazwyczaj możemy zaobserwować zwiększenie ilości wypadających włosów podczas mycia głowy lub czesania. Jeśli na naszej poduszce po nocy zostają włosy, to również powinno nas to zaniepokoić. Osłabione włosy tracą blask, trudno się układają, stają się słabe i przerzedzone. To znak, że powinnyśmy pomyśleć o pielęgnacji włosów na zewnątrz
(za pomocą specjalnych szamponów i odżywek) oraz od wewnątrz (poprzez łykanie tabletek na wzmocnienie włosów np. Vitapil). Jeśli to nie pomoże, zgłoś się koniecznie do lekarza.
Anatomia włosa
Włosy zbudowane są z keratyny, czyli nierozpuszczalnego w wodzie białka. Kolor naszym włosom nadaje melanina. Włos składa się z:
- łodygi (część włosa nad powierzchnią skóry głowy);
- cebulki (gdzie znajdują się komórki macierzy włosa, wraz z melanocytami odpowiedzialnymi za kolor włosa);
- korzenia;
- otoczki.
Korzeń włosa znajduje się w się w mieszku włosowym, do którego uchodzi gruczoł łojowy. Najbardziej zewnętrzną częścią włosa jest osłonka. Następnie mamy centralną warstwę rdzenną oraz korową, która determinuje budowę i kolor włosa.
Sprawdź też: