Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Krosty na głowie - skąd się biorą i jak z nimi walczyć? Przyczyny i leczenie

Krosty na głowie mogą świadczyć o rozwoju groźnych infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych, a także innych schorzeń, jak łuszczyca czy trądzik. Jakie są inne przyczyny powstawania tego typu wykwitów? Sprawdź, co stosować na swędzące i bolesne wypryski pojawiające się między włosami.
Mężczyzna pokazuje krosty na głowie
źródło:123RF
W skrócie
 • Krosty na głowie nie są problemem, który należy ignorować. O czym świadczą?
 • Wśród potencjalnych przyczyn wykwitów skórnych na głowie wymienić można: infekcje bakteryjne, grzybicze lub wirusowe; trądzik, czy łuszczycę. Co jeszcze?
 • Leczenie krost skóry głowy zaczyna się od diagnozy. Do jakiego lekarza najlepiej się udać?
SPRAWDŹ TEŻ: Krosty na szyi - przyczyny. Co oznaczają pryszcze na karku?
Spis treści

Reklama

Od czego robią się krosty we włosach? Przyczyny

Krosty na głowie, jeśli występują w większej ilości, zazwyczaj są świadectwem poważnych schorzeń lub zaburzeń funkcjonowania organizmu o podłożu zapalnym i infekcyjnym.

Wśród potencjalnych przyczyn powstawania tego typu wykwitów wymienić można:

 • infekcje bakteryjne, w tym:
  • gronkowcowe zapalenie mieszka włosowego (figówka, czyraczność),
  • kiła powodowana przez krętka bladego;
 • infekcje wirusowe, np. ospa wietrzna,
 • infekcje grzybicze,
 • trądzik,
 • łuszczyca owłosionej skóry głowy,
 • uszkodzenia mechaniczne (np. na skutek rozdrapywania, golenia czy strzyżenia),
 • niewłaściwa pielęgnacja, zaniedbania higieniczne.

Krosty na głowie i na karku często pojawiają się po farbowaniu włosów, jeśli dana osoba  jest uczulona na którykolwiek ze składników farby. Krosty pojawić się mogą od razu po wizycie u fryzjera lub kilka-kilkanaście godzin później.

Również po chemioterapii mogą wystąpić zmiany skórne. Dojść może do zaczerwienienia świądu i pojawienia się krost na głowie, którym towarzyszy wypadanie włosów.

Jeśli natomiast pojawiają się białe krosty, może być to objaw trądziku. Włosy wtedy wydają się nieustannie tłuste, gdyż z pryszczami związana jest nadaktywność gruczołów łojowych.

Przyczyną powstawania strupów jest natomiast rozdrapywanie krostek.

Reklama

Ropne krosty na głowie we włosach

Ropne krosty na głowie we włosach z dużą dozą prawdopodobieństwa są skórną manifestacją zapalenia mieszków włosowych. Jest to infekcja wywoływana przez gronkowce, czyli jedne z najbardziej zjadliwych bakterii gram dodatnich.

Stan zapalny pierwotnie obejmuje ujścia mieszków włosowych, a następnie całe mieszki oraz ich otoczenie. Z czasem powstają bolące krosty na głowie, a także strupy.

Wyróżnia się kilka postaci infekcji, wśród których na wyróżnienie zasługują:

 • Figówka, która stanowi ropne zapalenie mieszków włosowych w postaci przewlekłej, utrzymujące się długi miesiącami, a nawet latami. Wypryski na głowie pojawiają się pod włosami, ale też na twarzy. Mają charakter krost oraz zmiękczonych grudek. W miejscu wykwitów włosy wychodzą z mieszków z wyjątkową łatwością, co sprzyja miejscowemu łysieniu.
 • Czyraczność, a więc ropne zapalenie okołomieszkowe, związane z powstaniem martwiczego czopa. Schorzenie to często występuje u osób cierpiących na cukrzycę, zaburzenia czynności nerek oraz niedostatki odporności.

Jeśli ropne krosty pojawią się u dziecka, zwłaszcza niemowlaka, należy zareagować jak najszybciej i przede wszystkim zadbać o to, by maluch nie dotykał i nie rozdrapywał wyprysków.

Reklama

Krosty z tyłu głowy i strupy w okolicach skroni

Krosty z tyłu głowy, a także w okolicach skroni mogą być jednym ze skórnych objawów kiły - groźnej choroby układowej przenoszonej przez błony śluzowe w trakcie kontaktów seksualnych, spowodowanej przez bakterię względnie beztlenową Treponema palidum (krętek blady).

Rozprzestrzeniające się w organizmie zakażenie z czasem prowadzi do wystąpienia objawów także na twarzy i na owłosionej skórze głowy, zwłaszcza na potylicy.

W przebiegu tzw. kiły drugorzędowej, po upływie kilku miesięcy od zakażenia, pojawia się tak zwana osutka. Jest to wysypka, na którą składają się grudki, krostki, plamki i inne wypryski oraz przebarwienia.

Co niezwykle istotne, u wielu pacjentów w ciągu 2-3 miesięcy od wystąpienia osutki, rozpoczyna się proces łysienia kiłowego. Jest ono bardzo charakterystyczne, ponieważ na głowie powstają niewielkie „wygryzione” łyse placki, zlokalizowane zazwyczaj tam, gdzie włosy trzymają się najlepiej, a więc na potylicy i skroniach.

Reklama

Czy swędząca skóra głowy i krostki to ospa wietrzna?

Silnie swędzące krosty na głowie mogą wskazywać na rozwój ospy wietrznej, Jest to choroba powodowana przez wirus VZV i najczęściej atakuje dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Do typowych jej objawów należą wykwity skórne, ze szczególną intensywnością lokujące się na twarzy oraz owłosionej skórze głowy. Stosunkowo łatwo jest je rozpoznać, jako że choroba przechodzi specyficzny cykl rozwoju.

W kolejnych stadiach zmiany mają postać:

 • czerwonych plam,
 • twardych i zbitych grudek,
 • wypełnionych ropą pęcherzy,
 • krost z charakterystycznym czubkiem,
 • zasychających strupów.

U małych dzieci przebieg choroby zazwyczaj jest łagodny i ogranicza się do wykwitów skórnych oraz lekkich objawów ogólnoustrojowych. Osoby dorosłe chorują na ospę znacznie rzadziej, ale w ich przypadku istnieje duże ryzyko groźnych powikłań, z zapaleniem płuc na czele.

Reklama

Czerwone krosty na głowie to może być łuszczyca

Jeśli czerwone krosty na głowie są przykryte białymi, srebrzystymi lub jasnożółtymi łuskami, należy podejrzewać łuszczycę. Jest to przewlekła choroba zapalna o nieustalonym do końca podłożu.

Podejrzewa się, że główną rolę w jej patogenezie stanowią czynniki immunologiczne, w tym przede wszystkim wzmożona produkcja cytokin zapalnych TNF-alfa, Il-12, Il-17 i Il-23. Kluczowe są też predyspozycje genetyczne, a zwłaszcza występowanie genu HLA-Cw6, zwanego genem łuszczycy.

Na to wszystko nakładają się czynniki środowiskowe, w tym stres, dieta, używki, leki, zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze.

Wszystko to powoduje:

 • nadmierne i przyspieszone rogowacenie komórek naskórka,
 • stan zapalny skóry.

Krosty, grudki i łuski obejmują całą owłosioną skórę głowy, z czasem też zaczynają nachodzić na czoło oraz potylicę. W ten sposób powstaje niezwykle charakterystyczny objaw „korony łuszczycowej”.

Reklama

Czym leczyć krosty na skórze głowy?

Na krosty na skórze głowy stosuje się przede wszystkim leki i preparaty mające na celu zwalczanie lub łagodzenie pierwotnych przyczyn wystąpienia wykwitów, np. maść z antybiotykiem.

Nie leczy się zatem krost jako takich, lecz zakażenie gronkowcem czy krętkiem bladym, łuszczycę, łupież etc.

Typowy szampon na krosty na głowie nie istnieje, można co najwyżej używać kosmetyków ułatwiających oczyszczanie i złuszczanie, hamujących łojotok czy zapobiegających wypadaniu włosów.

Nie należy jednak wybierać ich na chybił trafił, lecz kierując się wskazaniem lekarza. Jeśli chodzi o profesjonalną terapię - przykładowo, figówkę leczy się antybiotykami przyjmowanymi ogólnoustrojowo lub miejscowo, wśród których można wymienić takie substancje jak:

 • mupirocyna,
 • retapamulina.

Do tego w użyciu jest gencjana (fiolet goryczki), którą smaruje się powierzchnię głowy. Z kolei w przypadku łuszczycy zastosowanie znajdują w pierwszej kolejności środki o działaniu keratolitycznym, a więc ułatwiającym złuszczanie się zrogowaciałych komórek naskórka.

Należą do nich:

 • kwas salicylowy,
 • kwas mlekowy,
 • mocznik.

Dodatkowo w terapii stosuje się słabe glikokortykosteroidy, takie jak hydrokortyzon, a także typowe leki na łuszczycę, w tym pochodne witaminy A i D oraz inhibitory kalcyneuryny.

Domowe sposoby na krosty na głowie tak naprawdę nie istnieją. Jeśli przyczyną wyprysków jest choroba, lekarz musi przepisać leki lub inne specjalne preparaty

Samodzielnie można zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Ważne jest stosowanie środków oczyszczających i peelingów enzymatycznych. Warto pamiętać, że stosowanie wszelkich medykamentów powinno być wcześniej skonsultowane z dermatologiem.

Czytaj również

Bibliografia

 • Magdalena Ciupińska, Leszek Kalbarczyk, Choroby owłosionej skóry głowy, Służba Zdrowia, 53-56, 6 lipca 2000
 • Anna Wojas-Pelc, Andrzej Jaworek, Magdalena Pirowska, Joanna Sułowicz, Łysienie jako dominujący objaw kiły, Przegl Dermatol 2009, 96, 271–277
 • Joanna Sawer-Szewczyk, Profilaktyka zakażeń skóry w cukrzycy, http://www.leczycki.pl
 • Małgorzata Maj, Lidia Rudnicka, Łuszczyca skóry owłosionej głowy (scalp psoriasis), Aesthetica, nr 16, http://aesthetica.com.pl
 • Andrzej Kaszuba, Sebastian Uczniak, Aleksandra Kaszuba, Łuszczyca, Dermatologia geriatryczna, Lublin 2016, Wydawnictwo Czelej
 • Krystyna Romańska-Gocka, Farmakoterapia łuszczycy, Farm Pol, 2009, 65(9)
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Włosy i skóra głowy
Łuszcząca się skóra głowy - jakie sposoby pomagają?
Kobieta drapiąca się w głowę z powodu łuszczącej się skóry
Jak radzić sobie z problemami skóry głowy – od łupieżu do łuszczycy
Młoda kobieta drapie się po głowie z powodu łuszczycy
Podobne artykuły
Mężczyzna pokazuje krosty na głowie
Krosty na głowie - skąd się biorą i jak z nimi walczyć? Przyczyny i leczenie
Kobieta odczuwa ból skóry głowy
Ból skóry głowy – skąd się bierze. Jak łagodzić objawy?
Włosy z białym łupieżem
Łupież - jak się go pozbyć domowymi sposobami? Antyłupieżowe płukanki, wcierki i maseczki
Łojotok skóry głowy
Czym jest łojotok oraz jak go zlikwidować?
Kobieta z podrażnieniami skóry głowy
Podrażniona skóra głowy - które sposoby pomagają?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!