Dla Ciebie, na zdrowie!

Wypadanie włosów po covidzie - jak długo trwa?

Wypadanie włosów po Covidzie to dolegliwość, na którą uskarża się znaczny odsetek ozdrowieńców. Czym jest powodowane łysienie pocovidowe? W jaki sposób można mu przeciwdziałać? Czy włosy zaczną odrastać, a jeśli tak to po jakim czasie?
Kobieta z problemem wypadających włosów po przejściu covid
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Wypadanie włosów po Covidzie może być efektem długotrwałej gorączki, stresu lub stosowanych leków.
  • Po zakażeniu koronawirusem często dochodzi do tzw. łysienia telogenowego, którego istotą jest zaburzenia naturalnego cyklu faz wzrostu włosa.
  • Aby zapobiegać łysieniu, warto stosować tabletki, szampony i odżywki uzupełniające brak kluczowych składników (np. biotyny) oraz stymulujące wzrost nowych włosów.
Spis treści

Reklama

Czy po covidzie wypadają włosy?

Wypadanie włosów po Covidzie jest jednym z typowych powikłań tej groźnej choroby zakaźnej. Potwierdzają to trychologowie, przyjmujący w swoich gabinetach rzesze ozdrowieńców.

Dowodzą tego również badania naukowe, przeprowadzone między innymi w amerykańskim Detroit oraz chińskim Wuhan (wyniki tych drugich opublikowano w prestiżowym Lancet.)

Dlaczego po Covidzie wypadają włosy? Zjawisko to nie zostało jeszcze dobrze poznane, z dotychczasowych ustaleń wynika jednak, że głównym czynnikiem sprawczym jest najprawdopodobniej gorączka występująca w czasie choroby.

Długotrwale podniesiona temperatura może bowiem zaburzać cykl wzrostu włosów oraz osłabiać ich kondycję.

Ponadto powoduje spadek apetytu, czego efektem jest zubożona podaż niezbędnych dla zdrowia składników odżywczych, minerałów i witamin, takich jak choćby biotyna. Dodatkowo włosy po Covidzie są osłabione na skutek związanego z chorobą stresu.

Istnieje też podejrzenie, że przyczyną mogą być podawane pacjentom leki, ale w tej materii naukowcy nie są ze sobą zgodni.

Intensywność zjawiska często koreluje z przebiegiem choroby - im bardziej agresywna, tym większa utrata włosów. Wiele osób twierdzi, że z problemem na taką skalę ma do czynienia po raz pierwszy (E. Szendzielorz, M. Bednarek).

Reklama

Łysienie po covidzie

Wypadnie włosów po covidzie często jest tak intensywne, że przybiera postać regularnego łysienia, z widocznymi przerzedzeniami, wzbudzając tym samym niemałe obawy pacjentów - zwłaszcza kobiet.

Łysienie pocovidowe ma charakter telogenowy - jest związane z zaburzeniem naturalnego cyklu rozwoju włosa. Cykl ten składa się z dwóch faz: anagenu (wzrostu) oraz telogenu (spoczynku). W pierwszej z nich, trwającej średnio 5 lat, powinno się znajdować około 90 procent włosów.

Druga jest znacznie krótsza. Dzięki temu naturalnie wypadające włosy są natychmiast zastępowane nowymi.

Inaczej rzecz wygląd w przypadku osób dotkniętych łysieniem telogenowym. W takiej sytuacji faza anagenu ulega maksymalnemu skróceniu, telogenu zaś – wydłużeniu. W efekcie tego proporcja 90:10 procent może zostać odwrócona w sposób skrajny, nawet do poziomu 20:80 proc.

W związku z tym pacjent traci włosy na potęgę i nie są one wystarczająco szybko zastępowane nowymi. Prowadzi to do powstania widocznych przerzedzeń.

Reklama

Jak długo wypadają włosy po covidzie?

W klasycznym łysieniu telogenowym, powodowanym czynnikami stresogennymi oraz hormonalnymi, wypadanie włosów na dużą skalę zaczyna się z reguły po 2-3 miesiącach od wystąpienia bodźca wyzwalającego ten mechanizm. Nie inaczej jest w tym przypadku.

Nadmiernie wypadające włosy po Covidzie są obserwowane po raz pierwszy po upływie 6 do 12 tygodni od zakażenia (E. Szendzielorz, M. Bednarek). Amerykańcy uczeni wskazują zaś, że dolna granica może być jeszcze krótsza (około 3 tygodni), a średni czas wystąpienia objawów, to 5o dni (H. Olds).

Ile trwa wypadanie włosów po Covidzie? Zazwyczaj łysienie telogenowe kończy się około pół roku po ustaniu czynnika stanowiącego jego podłoże. Proces ten może jednak być zarówno dłuższy, jak i krótszy. Wiele zależy od podjętych działań.

Jak zatrzymać wypadanie włosów po Covidzie?

Reklama

Jak leczyć wypadanie włosów po covidzie?

Pacjenci obserwujący wypadanie włosów po Covidzie, pytają – co robić? Czy można skutecznie zapobiegać łysieniu? W takiej sytuacji warto sięgnąć po tabletki na wypadnie włosów, uzupełniające poziom witamin i minerałów niezbędnych dla zdrowego funkcjonowania włosów i skóry, z której wyrastają.

Efekty kuracji można wesprzeć, stosując odpowiedni szampon, a także odżywkę. Kluczowe znaczenie ma skład owych preparatów. Komponentem bardzo pożądanym jest biotyna, czyli witamina B7, nazywana też czasem H (od niemieckiego słowa Haut ­– skóra).

Jej brak powoduje przyspieszone łysienie, zaś odpowiednia stymulacja z jej użyciem może przyspieszać wzrost nowych włosów, co w tym przypadku jest fundamentalne.

Biotyna hamuje wydzielanie łoju, a także jest źródłem siarki, niezbędnej do tworzenia kreatyniny, stanowiącej jeden z podstawowych materiałów budulcowych włosa.

Reklama

Czy włosy po covidzie odrosną?

Odrastanie włosów po Covidzie jest procesem żmudnym - może potrwać od 6 do 18 miesięcy. Nie należy się jednak przesadnie martwić. Jeśli łysienie ma charakter telogenowy, stan ten jest przejściowy i w pełni odwracalny, a przy zastosowaniu odpowiedniej kuracji czas leczenia może zostać skrócony do absolutnego minimum.

Należy pamiętać, że po kilkunastu tygodniach wypadanie włosów po koronawirusie ustaje, a ich miejsce zaczynają zajmować nowe. Ważne jest, by oprócz stosowania leków, szamponów i odżywek, zdrowo się odżywiać oraz unikać sytuacji stresujących.

W razie wątpliwości, warto też skonsultować się z lekarzem dermatologiem lub specjalistą w dziedzinie trychologii.

Czytaj również

Bibliografia

  • Ewelina Szendzielorz, Marta Bednarek, Nadmierna utrata włosów jako powikłanie po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, Aesth Cosmetol Med. 2021;10(3):109-113
  • Hailey Olds i inni, Telogen effluvium associated with COVID ‐19 infection, March 2021Dermatologic Therapy 34(9)
Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Uroda i sport
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na łupież. Jak skutecznie pozbyć się łupieżu?
Włosy z białym łupieżem
Przeczytaj artykuł
Kozieradka na włosy - jakie są efekty kuracji? Opinie
Nasiona kozieradki
Przeczytaj artykuł
Łupież pstry – leczenie, objawy. Czy jest zaraźliwy?
Kobieta z łupieżem na wizycie u specjalisty
Podobne artykuły
Plasterki limonki, jako składniki diety na włosy
Dieta na włosy - co jeść? Jadłospis przeciw wypadaniu włosów
Kosmetyki do zdrowych włosów
Kosmetyki do zdrowych włosów – co warto mieć w kosmetyczce?
Badanie obrazowe włosów i skóry głowy
Trichoskopia - czym jest i kiedy warto ją wykonać?
Lekarz trycholog w czasie pracy
Trycholog - czym się zajmuje i kiedy udać się na wizytę?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!