Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!
Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!
Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!

Witaminy na włosy - jakie są dobre na ich wypadanie?

Witaminy na włosy potrafią zapobiec łysieniu, powstrzymać siwienie i nadać włosom ładny połysk, a do tego stymulują odrost nowych. Działają ochronnie i wzmacniająco. Sprawdź, których witamin nie może zabraknąć w diecie osoby dbającej o włosy.
Kobieta z długimi włosami
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Kondycja włosów jest bardzo często odzwierciedleniem nieprawidłowej ubogiej w witaminy i mikroelementy diety. Obciążeniem dla włosów może być również ciąża, karmienie piersią, nadmierny stres lub zabiegi kosmetyczne.
  • Jeśli włosy zaczynają nadmiernie wypadać jest to niepokojący sygnał, którego nie należy ignorować. W przypadku osłabienia kondycji włosów, warto rozważyć zmianę diety i rozpoczęcie suplementacji.
  • Na poprawę kondycji włosów znacząco może wpłynąć uzupełnienie w organizmie witaminy A, E, D, H, PP oraz witamin z grupy B.
SPRAWDŹ TEŻ: Wypadanie włosów - przyczyny. Jak temu zapobiegać?
Spis treści

Nieprawidłowa dieta na włosy, uboga w witaminy i mikroelementy bardzo szybko odbija się na kondycji włosów. Dodatkowym obciążeniem są dla nich:

  • stany choroby
  • ciąża
  • karmienie piersią
  • stres
  • intensywne zabiegi kosmetyczne

Szybko okazuje się, że włosy stają się matowe, kruche, łamliwe i zaczynają nadmiernie wypadać. Jeśli dziennie tracimy ponad 200 włosów, to sygnał do niepokoju i zmiany diety oraz włączenia suplementów witaminowych lub ziół na wypadanie włosów.

Reklama

Witaminy na wypadanie włosów

Wypadanie włosów jest jednym z objawów niedoboru witaminy A, która wpływa na prawidłowe rogowacenie komórek macierzy włosa. Brak retinolu powoduje też, że włosy stają się suche, a końcówki się łamią. Żeby włosy były w dobrej kondycji w diecie powinna się znaleźć nie tylko witamina A w postaci retinolu, ale także beta-karotenu, który sprawia, że włosy są gęste, mają piękny połysk, nie wypadają i nie łamią się.

Ochroną przed nadmiernym wypadaniem włosów jest także odpowiednia ilość witaminy E w diecie, która broni włosy i mieszki włosowe przed wolnymi rodnikami i wspomaga krążenie krwi na głowie.

Witamina na włosy dla mężczyzn

Szczególną witaminą dla panów, którzy boją się łysienia jest witamina D. Ostatnie badania wykazały, że w procesie utraty włosów kluczową rolę odgrywają receptory witaminy D.  Naukowcy z New York's Weill Cornell Medical College przekonują, że witamina D jest w stanie uaktywnić geny stymulujące wzrost włosów i jednocześnie wyhamować geny odpowiedzialne za łysienie.

Jej działanie może wspomóc witamina C, która także chroni włosy przed wypadaniem i pobudza ich odrastanie. Potrzebują jej zwłaszcza nałogowi palacze, których włosy nie są w najlepszej kondycji.

Reklama

Witamina H na włosy

Czy są witaminy na siwe włosy? Oczywiście, witamina H zwana biotyną zapobiega nie tylko łysieniu, ale także siwieniu. Witamina jest bogata w siarkę, która jest niezbędna do utrzymania zdrowych włosów (w 97 procentach zbudowane są one z kreatyny, substancji także zawierającej siarkę). Biotyna leczy także:

  • łojotok skóry
  • zapobiega łupieżowi
  • zapobiega wypadaniu włosów
  • nadaje włosom połysk.

Witaminę H znajdziemy w orzechach, migdałach, nasionach słonecznika, drożdżach, ciemnym pieczywie, wątróbce, mące sojowej, sardynkach i grzybach.

Reklama

Witamina PP na włosy

Niacyna, inaczej witamina PP, ułatwia transport składników odżywczych do cebulek włosa.  Witamina PP często znajduje się w ampułkach stosowanych na porost włosów. Głównym źródłem niacyny są drożdże, orzeszki ziemne, otręby pszenne i ryby.

Reklama

Inne witaminy B na włosy

W diecie wspomagające kondycję włosów powinno się znaleźć wiele witamin z grupy B. Nie tylko hamują one wypadanie włosów, ale także symulują wzrost nowych. Niektóre witaminy z tej grupy gwarantują ładny kolor i połysk włosa. Oto najważniejsze dla włosów witaminy z grupy B:

  • witamina B2 (ryboflawina) - zapobiega wypadaniu włosów. Szukaj jej w mleku i jego produktach, nasionach strączkowych, ciemnym pieczywie i szpinaku. 
  • Witamina B5 (kwas pantotenowy) regeneruje włosy, poprawia pigmentację zapobiegając ich siwieniu. Łagodzi także stany zapalne skóry głowy. Opóźnia także łysienie oraz wypadanie włosów w związku ze starzeniem się organizmu. Szukaj jej w drożdżach, brokułach i pieczarkach.
  • Witaminę B6 (pirydoksyna) odgrywa ważną rolę w procesie produkcji włosa. Towarzyszy podziałowi komórek w mieszkach włosowych, dlatego gdy brakuje tej witaminy w organizmie włosy rosną wolniej. Pomaga też utrzymać kolor włosów. Szukaj jej w grochu, rybach, mięsie, ziemniakach.
  • witamina B9 (kwas foliowy) także zapobiega siwieniu, ale stymuluje przede wszystkim wzrost włosów. Szukaj go w pomarańczach, bananach, jabłkach, produktach zbożowych, jajach.
  • Witamina B10 (kwas paraaminobenzoesowy), zwana „witaminą w witaminie”, współdziała z kwasem foliowym. Dzięki niej włosy mają zdecydowaną barwę, są gęste, witamina B10 chroni je przed wypadaniem i zbyt wczesnym siwieniem. Szukaj jej w drożdżach piwnych, kiełkach pszenicznych i w melasie.
  • Witamina B12, wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu. Jej niedobór może spowodować przetłuszczanie się włosów. Szukaj jej w wątróbkach, rybach i z wołowinie. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Patel D.P., Swink S.M., Castelo-Soccio L.: A review of the use of biotin for hair loss. Skin Appendage Disord. 2017
  • Brzezińska-Wcisło, L., Lis-Święty A., Wcisło-Dziadecka D., Rogala-Poborska I., Trzmiel D., Wrodzone i nabyte zmiany struktury włosów, Postępy Dermatologii i Alergologii, 6 (2007)
  • Wormer E., J., Włosy. Pielęgnacja i zdrowie. Wydawnictwo Klub dla Ciebie, Warszawa 2000
  • Styczeń P., Włosom na ratunek, Art of Beauty, 2, 2015
  • Jazienicka I., Chodorowska G., Budzyńska J., Włosy - fizjologia i zaburzenia struktury, Dermatologia Estetyczna, 2, 2006
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory
Henna do włosów w koszyczku
Siwe włosy w jednym miejscu - historia Karola
Mężczyzna trzymający dłonie na głowie
Kurkuma na włosy - jak ją stosować? Rozjaśnianie i wzmacnianie
Kurkuma na białym tle
Podobne artykuły
Soda oczyszczona w miseczce
Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?
Fryzjer robi pasemka na jasnych włosach
Pasemka na jasnych i ciemnych włosach. Jak i czym zrobić?
Fryzjer robi klientce balejaż blond
Balejaż blond na krótkich i długich włosach. Jak zrobić?
Ziarenka siemienia lnianego w miseczce
Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial