Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Trichoskopia - czym jest i kiedy warto ją wykonać?

Trichoskopia to nowoczesna metoda diagnostyczna opracowana przez grupę polskich dermatologów. Jak żadne inne badanie, daje wgląd w strukturę włosów, ich korzeni oraz skórę głowy. Sprawdź, jak przeprowadza się taką diagnostykę i kiedy się po nią sięga.
Badanie obrazowe włosów i skóry głowy
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Trichoskopia to nowoczesne badanie obrazowe opracowane przez polskich dermatologów. Służy ocenie stanu włosów i skóry głowy.
 • Do badania warto się przygotować, by uzyskany obraz był miarodajny i wiarygodny.
 • Cena konsultacji u specjalisty razem z badaniem trichoskopowym zależy od miasta i placówki, w której się ją wykonuje.
Spis treści

Reklama

Co to jest trichoskopia?

Trychologia to stosunkowo młoda dziedzina medycyny, która wyodrębniła się z dermatologii. Zajmuje się ona ludzkimi włosami i skórą głowy - ich badaniem, diagnozowaniem dolegliwości i leczeniem.

Jedną z metod diagnostycznych, wykorzystywanych przez „specjalistów od włosów” jest trichoskopia. Czym jest to badanie? Polega ono na wykonaniu oceny wideodermoskopowej włosów i skóry głowy wraz ze wszystkimi jej elementami.

Ogromny wkład w opracowanie tej metody badawczej wnieśli polscy naukowcy, a sam termin „trichoskopia” zaproponowała w 2006 roku prof. Lidia Rudnicka.

W 2009 roku dr Adriana Rakowska stworzyła z kolei zuniwersalizowany druk do zapisywania wyników badań trychologicznych i opracowała zakres referencyjny dla polskiej populacji.

Trichoskopia skaningowa włosa pozwala na uzyskanie mikroskopowego obrazu łodyg bez konieczności pobierania ich próbek.

Badanie daje także możliwość „zajrzenia” w głąb skóry głowy i oceny jej struktury również w mikroskopowym powiększeniu.

Jest to sposób innowacyjny w stosunku do starszych metod, w których posługiwano się jedynie lupą w celu diagnozowania problemów skóry owłosionej.

Reklama

Kiedy warto wykonać trichoskopię i kto może poddać się badaniu?

Ponieważ badanie nie jest w żaden sposób inwazyjne i wykorzystuje bezpieczne dla ludzkich tkanek technologie świetlne, nie ma właściwie żadnych przeciwwskazań do jego wykonywania.

Nie ma dowodów na to, by trichoskopia szkodziła kobietom w ciąży, matkom karmiącym czy dzieciom.

Metoda diagnostyczna może być stosowana u wszystkich pacjentów, bez względu na płeć, wiek czy ogólny stan zdrowia.

Wskazaniem do poddania się trichoskopii są przede wszystkim takie dolegliwości jak:

 • łysienie androgenowe - najpowszechniejszy rodzaj wypadania włosów dotykający głównie mężczyzn;
 • łysienie telogenowe - polegające na skróceniu fazy wzrostu włosa i jego zbyt szybkim starzeniu się i wypadaniu;
 • łysienie plackowate - choroba polegająca na uszkodzeniu mieszków włosów prowadzącym do ich wypadania w pojedynczych obrębach skóry głowy;
 • łamliwość włosów - zła kondycja i osłabiona odporność włókien włosowych może mieć wiele przyczyn (przesuszenie, niedobór substancji odżywczych, wyjałowienie skóry głowy), które trichoskopia pomaga ustalić;
 • choroby skóry głowy - łupież, grzybica, łojotok, atopowe zapalenie skóry itd.

Wydawałoby się, że o wygląd włosów dbają głownie kobiety i to przede wszystkim one korzystają w usług trychologów.

Ponieważ jednak łysienie znacznie częściej dotyka mężczyzn, okazuje się, że oni również chętnie poddają się trichoskopii, by zdiagnozować problem i odpowiednim leczeniem zahamować proces nadmiernego wypadania włosów.

Jak przebiega badanie trichoskopowe?

Skoro wiadomo już, na czym polega trichoskopia, warto wspomnieć również o przebiegu badania. Może być ono przeprowadzone za pomocą:

 • ręcznego dermatoskopu (pozwalającego na 10-krotne powiększenie obrazu badanego obiektu);
 • wideodermatoskopu (dającego obraz powiększony nawet 70-krotnie).

Lekarz przystawia kamerę do skóry głowy, a obraz z kamery pojawia się na ekranie monitora i jest na bieżąco analizowany przez specjalistę. Analiza obejmuje łodygi włosów oraz skóry głowy wraz ze znajdującymi się w niej korzeniami i mieszkami.

Badanie trichoskopowe umożliwia ocenę struktur włókien włosowych i skóry na poziomie naskórka, granicy skórno-naskórkowej, a także górnych warstw skóry właściwej.

Czym różnią się od siebie trichoskopia i trichogram? To ostatnie badanie polega na mikroskopowej ocenie około 100 opuszek włosów pobranych od pacjenta z różnych obszarów głowy: skroniowego, czołowego i potylicznego.

Normy są różne dla odmiennych populacji i nieco różnią się pomiędzy laboratoriami, dlatego wynik zawsze porównać należy z zakresem referencyjnym danej pracowni.

Reklama

Jak przygotować się do trichoskopii?

Do badań obrazowych zwykle nie trzeba się specjalnie przygotowywać (pomijając niektóre badania endoskopowe, przy których trzeba przygotować narządy wewnętrzne do wprowadzenia kamery).

Istnieją jednak pewne zalecenia mające na celu ułatwienie badania i uzyskanie jak najbardziej wiarygodnego obrazu. Jak przygotować się do trichoskopii?

By obraz włosów i skóry głowy oddawał ich faktyczny stan, na dwa tygodnie przed badaniem należy zrezygnować z koloryzacji, trwałej i innych zabiegów fryzjerskich. Na dwie lub trzy doby przed badaniem nie wolno też myć głowy, by móc dokładnie ocenić łojową aktywność skóry.

Należy w tym czasie zrezygnować też ze stosowania wszelkich kosmetyków do stylizacji włosów - lakierów, żeli, suchych szamponów itd.

Odpowiednie przygotowanie do badania trichoskopowego pozwala lekarzowi ocenić rzeczywistą kondycję włókien włosowych i skóry, a uzyskany obraz nie jest niczym zaburzany.

Reklama

Jaka jest cena trichoskopii?

Badania obrazowe często mają wysokie ceny, ponieważ drogi jest sprzęt potrzebny do ich przeprowadzania.

Niektóre jednak są całkowicie refundowane przez NFZ i ze skierowaniem od lekarza można wykonywać je bezpłatnie.

Niestety nie jest tak z trichoskopią. Koszt badania w całości musi pokryć pacjent, podobnie jak koszt wizyty u trychologa.

Ile kosztuje trichoskopia? Cena konsultacji u specjalisty razem z badaniem trichoskopowym waha się zwykle w granicach 200-400 zł. Podobnie jak ceny innych badań, tak i cena trichoskopii zależy poniekąd od miasta i placówki, w której się ją wykonuje.

Badanie jest z reguły droższe w dużych miastach i ekskluzywnych klinikach specjalizujących się w dermatologii i medycynie estetycznej. Czy warto zapłacić kilkaset złotych za analizę stanu włosów i skóry głowy?

Jeśli dana dolegliwość jest uciążliwa dla pacjenta, warto jak najszybciej postawić diagnozę i rozpocząć leczenie. Zwiększa to szanse na powodzenie terapii, ale też niesie oszczędności, bo im bardziej pogłębiony problem, tym dłuższe i bardziej kosztowne leczenie.

Czytaj również

Bibliografia

 • C. Musiał, Trychologia kosmetologiczna i lekarska, PZWL Wydawnictwo Lekarskie.
 • P. Styczeń, Włosom na ratunek, w: Art Of Beauty (online). http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/wlosom_na_ratunek_trychologia_art_of_beauty.pdf 05.04.2023].
 • Trychologia w praktyce 2000 - wydanie tematyczne Art of BEAUTY
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?
Domowa maseczka z awokado
Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę
Ziarenka siemienia lnianego w miseczce
Siwe włosy w jednym miejscu - historia Karola
Mężczyzna trzymający dłonie na głowie
Podobne artykuły
Nasiona kozieradki
Kozieradka na włosy - jakie są efekty kuracji? Olej, wcierka i maseczka
Fryzjer robi pasemka na jasnych włosach
Pasemka na jasnych i ciemnych włosach. Jak i czym zrobić?
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?
Soda oczyszczona w miseczce
Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?
Henna do włosów w koszyczku
Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda