Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Oczar wirginijski - właściwości lecznicze i zastosowanie. Jakie ma przeciwwskazania?

Oczar wirginijski jest drzewem lub krzewem, pochodzącym z Ameryki Północnej, ale uprawianym także w Europie. Jego liście to surowiec zielarski stosowany w lecznictwie i kosmetyce. Sprawdź, jakie właściwości wykazuje i kiedy po niego sięgnąć.
Drzewo oczar wirginijski
W skrócie
  • Oczar wirginijski to niskie drzewo lub krzew pochodzący z Ameryki Północnej. Dzięki właściwościom leczniczym jest on wykorzystywany w farmacji i kosmetyce.
  • Żylaki, hemoroidy i trądzik to tylko niektóre dolegliwości, na które oczar może okazać się skuteczny.
  • Działa on przede wszystkim przeciwzapalnie i antyseptycznie, ale też łagodzi i przyspiesza gojenie.
Spis treści

Reklama

Co to jest oczar wirginijski i jak wygląda?

Oczar wirginijski (łac. Hamamelis virginiana) to roślina z rodziny oczarowatych, występujących głównie w klimacie tropikalnym i umiarkowanym. Jest jednym z 86 gatunków wyodrębnionych z tej rodziny i występuje jako krzew lub niewysokie drzewo.

Oczar kwitnie na żółto, a jego kwiaty pojawiają się dopiero pod koniec jesieni lub zimą. Liść oczaru ma kolor zielony lub zielonobrunatny i jajowaty kształt, obwiedziony ząbkowanym brzegiem i zakończony ostrym lub tępym szczytem.

Nerwy liścia są wyraźnie widoczne, szczególnie od spodu. Oczar wirginijski pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, jednak współcześnie jego uprawa odbywa się też w Europie.

Ma on niewielkie wymagania glebowe, dlatego może rosnąć poza rejonem naturalnego występowania.

Sadzonki oczaru kupić można w sklepach ogrodniczych, a niektórzy uprawiają go jako roślinę ozdobną.

Przyjemny zapach kwiatów i zimowy czas ich pojawiania się sprawiają, że oczar wirginijski bywa atrakcją ogrodu. Na uwagę zasługuje też gatunek o rubinowym kolorze kwiatów - oczar wirginijski czerwony, również kwitnący zimą.

Reklama

Właściwości oczaru wirginijskiego

Liście i kora oczaru wirginijskiego posiadają lecznicze właściwości, dlatego wykorzystywane są jako surowiec zielarski. Są to przede wszystkim cechy:

  • antyseptyczne,
  • przeciwzapalne,
  • bakteriobójcze,
  • oczyszczające,
  • ściągające,
  • zmniejszające łojotok,
  • łagodzące,
  • wzmacniające naczynia włosowate.

Właściwości oczaru wirginijskiego wynikają z zawartych w nim substancji, takich jak garbniki, flawonoidy, kwasy fenolowe, żywice, saponiny, olejek eteryczny, cholina.

Działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne rośliny wykorzystywane jest w celach leczniczych, natomiast kosmetyczne właściwości oczaru sprawiają, że bywa on składnikiem preparatów do pielęgnacji ciała.

Reklama

Zastosowanie oczaru wirginijskiego. Na co pomaga?

Zioła i rośliny lecznicze, takie jak oczar wirginijski, w zależności od mechanizmów działania, znajdują zastosowanie w różnych branżach (w farmacji, w kosmetyce itd.).

Wyciąg z oczaru wirginijskiego wykorzystywany jest przede wszystkim jako składnik środków do stosowania miejscowego. Na co pomaga? Stosowany jest przede wszystkim:

  • Na żylaki - wzmacnia osłabione ściany naczyń krwionośnych położonych płytko pod skórą. Działa też ściągającą i łagodząco.
  • Na hemoroidy - wzmacnianie naczyń krwionośnych dobrze działa nie tylko przy żylakach kończyn dolnych, ale i żylakach odbytu. Wiele środków (np. maść czy żel) na hemoroidy posiada w składzie łagodzący dolegliwości wyciąg z oczaru.
  • Na trądzik - ponieważ hydrolat z oczaru wirginijskiego posiada właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne, hamuje namnażanie bakterii odpowiedzialnych za powstawanie zmian trądzikowych, a tym samym - niweluje rozprzestrzenianie się wyprysków. Świetnie sprawdza się też na twarz u osób o tłustej cerze, ponieważ reguluje wydzielanie łoju.
  • Po goleniu - działanie łagodzące rośliny sprawdza się przy skórze mechanicznie podrażnionej goleniem.

Zastosowanie Hamamelis virginiana w produkcji środków farmaceutycznych i kosmetyków jest więc szerokie.

Mechanizmy działania ekstraktu z oczaru wirginijskiego sprawiają, że zaleca się go przy różnego rodzaju stanach zapalnych, problemach z podskórnymi naczyniami czy zmianach skórnych o podłożu bakteryjnym.

Reklama

W jakiej formie występuje oczar wirginijski?

Kosmetyki z oczarem wirginijskim (takie jak krem czy balsam) to nie jedyna forma, w jakiej dostać można wyciąg z tej wartościowej rośliny. Jakie inne postacie oczaru dostępne są na rynku? To m.in.:

  • Woda z oczaru wirginijskiego (zwana też hydrolatem, destylatem lub olejkiem) - dostępna z reguły w butelkach z atomizerem ułatwiającym aplikowanie. Spray taki przeznaczony jest głównie do pielęgnacji skóry.
  • Maść z oczarem wirginijskim - może mieć różne przeznaczenie. Najczęściej zalecana bywa przy trądziku, hemoroidach, żylakach.
  • Żel - zwykle ma podobne działanie jak maść, ale posiada lżejszą konsystencję, dzięki czemu nadaje się do nakładania na większe partie skóry.
  • Tonik - służy głównie do oczyszczania tłustej cery, wydzielającej nadmierne ilości sebum.
  • Fitoregulator - preparat z dodatkiem oczaru zalecany jest do skóry wymagającej - naczynkowej, z trądzikiem lub skłonnością do zaczerwienienia.
  • Oczar suszony - czy herbata z suszu nadaje się do picia? Oczar wirginijski można stosować doustnie w postaci naparu. Wywar w niego może też służyć jako płyn do stosowania miejscowego i robienia okładów na zmiany skórne, żylaki itd.
  • Tabletki - oczar wchodzi niekiedy w skład tabletek wspierających kondycję naczyń krwionośnych. Mogą one być stosowane np. przy niewydolności żylnej kończyn dolnych.
  • Wkładki / chusteczki z oczarem wirginijskim - są elementem higieny intymnej, łagodzą podrażnienia, przyspieszają gojenie.

Reklama

Przeciwwskazania do stosowania oczaru wirginijskiego i dawkowanie

Do tej pory nie udowodniono naukowo, by istniały jakiekolwiek przeciwwskazania do stosowania oczaru wirginijskiego.

Nie oznacza to jednak, że u żadnego pacjenta nie wystąpią żadne efekty niepożądane. Stosując oczar miejscowo, warto na początku zacząć od niedużych partii skóry i obserwować jej reakcję na preparat.

W razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów (zmiany skórne, wysypka, zaczerwienienie, podrażnienie) należy odstawić środek i skonsultować się z lekarzem.

W przypadku doustnego stosowania oczaru reakcje mogą być zupełne inne, dlatego należy zachować czujność i obserwować organizm. Szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci stosujący jednocześnie inne kuracje.

Nie ma naukowej wiedzy na temat wpływu oczaru na działanie innych leków, jednak zawsze przed jednoczesnym stosowaniem różnych substancji należy poradzić się lekarza.

Reklama

Stosowanie oczaru wirginijskiego w ciąży i po porodzie

Czy oczar wirginijski w ciąży jest bezpieczny? Ciąża to szczególny czas, kiedy w łonie kobiety dynamicznie rozwija się płód.

Przyjmowane wówczas substancje mogą wpływać na procesy rozwojowe w sposób niekorzystny, nawet jeśli u innych pacjentów działają prozdrowotnie.

To dlatego stosowanie czegokolwiek należy wówczas bezwzględnie konsultować z lekarzem prowadzącym. Nie zaleca się doustnego przyjmowania Hamamelis virginiana w okresie ciąży, natomiast jego stosowanie miejscowe nie powinno nieść zagrożenia dla dziecka.

Oczar przynosi ulgę w obrzękach, uczuciu ciężkości i bólu nóg - dolegliwościach często dotykających kobiety ciężarne.

Żele i kremy z dodatkiem oczaru wirginijskiego można też - po uprzednim poradzeniu się lekarza - stosować po porodzie. Zawsze jednak należy omijać okolice brodawek sutkowych, których niemowlę dotyka podczas karmienia piersią.

Reklama

Jaka jest cena oczaru wirginijskiego i gdzie można go kupić?

Kupowanie ziół i roślin o działaniu leczniczym powinno być przede wszystkim w pełni bezpieczne. Gdzie kupić oczar wirginijski? Preparaty z jego zawartością dostać można w aptekach, drogeriach i sklepach zielarskich - zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.

Robiąc zakupy online, trzeba wybierać sprawdzonych i zaufanych sprzedawców (ewentualnie takich, którzy cieszą się wieloma pozytywnymi opiniami konsumentów).

W aptece dostępne są wyroby farmaceutyczne, takie jak maści, żele, wyciągi czy hydrolaty oczaru wirginijskiego.

Ceny preparatów zależą od producenta, apteki, postaci produktu, zawartości substancji czynnej itp. Butelka hydrolatu o pojemności 100 ml kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, 150 ml maści - około 25 zł.

Gdzie kupić kosmetyki, takie jak krem czy tonik z oczarem wirginijskim? Środki pielęgnacyjne również dostępne są w niektórych aptekach oraz w dobrze zaopatrzonych drogeriach.

Czytaj również

Bibliografia

  • J. Arct, K. Pytkowska, S. Dzierzgowski, M. Neofitna, Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana) w kosmetyce, w: Polish Journal of Cosmetology 2018, 21(2): 139-144.
  • A. Amroziak-Krezymon, Substancje aktywne wykorzystywane w kosmetykach do pielęgnacji skóry naczyniowej, w: Kosmetologia estetyczna, 2018, nr 7, s. 639-644.
  • D. Glamowska, Złoto Indian, w: Panacea, 2015, nr 2 (51), s. 18-19.
  • E. Kowalska-Wochna, Kosmetyki z parku, w: Panacea, 2010, nr 3 (32), s. 13-15.
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zioła
Kozieradka na włosy - jakie są efekty kuracji? Olej, wcierka i maseczka
Nasiona kozieradki
Mak lekarski - jak go rozpoznać i gdzie rośnie? Nasiona i uprawa
Mniszek lekarski - właściwości i przeciwwskazania. Na co stosować?
Mniszek lekarski w na stole
Podobne artykuły
Skrzyp polny - jak wygląda i na co pomaga? Właściwości i skutki uboczne
Glistnik jaskółcze ziele w moździerzu i domowe leki
Maść z glistnika jaskółcze ziele. Gdzie kupić? Jak działa? Na co pomaga? Przepis
Czosnek niedźwiedzi w kuchni
Jak wygląda czosnek niedźwiedzi? Liście, kwiaty i owoce
Bluszczyk kurdybanek - jak wygląda i z czym można go pomylić? Właściwości
Zielony liść laurowy oraz olej laurowy
Liść laurowy - jakie ma właściwości i na co pomaga? Przeciwwskazania

Reklama