Maść z glistnika jaskółcze ziele: jak zrobić? Cena w aptece

Maść z glistnika jaskółcze ziele, a także tego typu kremy i żele, doskonale nadają się do pielęgnacji skóry objętej różnego typu zmianami chorobowymi. Maść z jaskółczego ziela stosuje się między innymi na trądzik, łojotok, łuszczycę, egzemę, alergię czy brodawki wyrosłe wskutek zakażenia wirusowego.
Glistnik jaskółcze ziele w moździerzu i domowe leki
źródło:123RF

Spis treści

Maść z glistnika

Maść z glistnika (tudzież zbliżony w konsystencji krem lub żel) jest preparatem przeznaczonym do pielęgnacji tak zwanej cery problemowej, w tym:

 • trądzikowej i łojotokowej, 
 • objętej zmianami łuszczycowymi, 
 • dotkniętej egzemą, 
 • podatnej na odczyny alergiczne,
 • zaatakowanej przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), powodujący powstawanie na powierzchni skóry bolesnych kurzajek. 

Mimo, że jaskółcze ziele ma bardzo silne działanie (a przedawkowane doustnie może być nawet toksyczne dla wątroby), maść z glistnika ma formułę na tyle delikatną, że może być stosowana jako kosmetyk do twarzy. Większość maści z glistnika sprowadza się obecnie z Rosji, gdzie ziele to jest niezwykle popularne, stanowiąc jeden z tradycyjnych środków na różnego typu dolegliwości skórne. Na opakowaniach zazwyczaj znajduje się zatem rosyjska nazwa – чистотел(czytaj czistotiel), ewentualnie określenia anglojęzyczne Celandine lub łacińskie Chelidonium majus.

Jak działa maść z jaskółczego ziela?

Jaskółcze ziele jest byliną należącą do rodziny makowatych, w naszych szerokościach geograficznych występującą powszechnie w stanie dzikim. Właściwości lecznicze wykazuje pozyskiwany z glistnika sok, który wyciska się z uszkodzonych łodyg, a także ekstrakt z liści i kłączy. Działanie jaskółczego ziela związane jest z zawartością w jego składzie dużej liczby (ponad 30 typów) alkaloidów, a także kwasów organicznych, flawonoidów, karotenoidów oraz białek. Dodatkowo wiele maści z jaskółczego ziela zawiera też inne składniki, rozszerzające paletę zastosowań terapeutycznych, takie jak kojący i antybakteryjny aloes, czy detoksykująca siarka. 

W efekcie maść jaskółcze ziele wykazuje takie zastosowania, jak:

 • normalizacja aktywności gruczołów łojowych – ograniczanie wydzielania sebum,
 • działanie antyseptyczne – oczyszczanie skóry ze znajdujących się na jej powierzchni drobnoustrojów,
 • hamowanie aktywności wirusów, bakterii i drożdżaków, w tym wirusa  brodawczaka ludzkiego HPV, pałeczek E coli czy grzybów Candida Albicans,
 • ograniczanie stanów zapalnych, łagodzenie podrażnień, przyspieszanie procesów gojenia i regeneracji,
 • zapobieganie zmianom nowotworowym.

Jaskółcze ziele – maść na kurzajki

Glistnik znany jest w medycynie ludowej przede wszystkim jak skuteczny lek na różnego rodzaju brodawki wywołane aktywnością szczepów HPV. Co prawda częściej do tego celu używa się wyciśniętego soku, ale można też zastosować maść, bazującą na ekstrakcie z liści. 

Zmienione chorobowo miejsca należy smarować maścią lub kremem, 2 razy dziennie przez kilkanaście dni (nie więcej, niż 30). Należy stosować bardzo małe ilości preparatu, w miarę możliwości unikając kontaktu ze skórą zdrową, a także z ustami, oczami, nosem oraz narządami płciowymi. Maść na kurzajki z jaskółczego ziela wykorzystuje przede wszystkim mechanizm działania antywirusowego, związanego z syntezowanymi przez roślinę enzymami.

Przepis na  maść z glistnika

Jak zrobić maść z glistnika? Jeśli podejmujemy się tego zadania na własną rękę, potrzebować będziemy następujące składniki:

 • świeżo zerwane jaskółcze ziele (liście i kłącza),
 • spirytus,
 • smalec.

Pozyskany surowiec zielarski należy dokładnie umyć, a następnie wysuszyć, na koniec zaś – drobno pokroić. W dalszej kolejności podlewamy rozdrobnione ziele spirytusem i odstawiamy na kilkanaście minut. Krok trzeci, to zmieszanie glistnika z lekko podgrzanym smalcem w proporcji 50/50 proc. Uzyskany mix należy rozgnieść na miazgę i bardzo starannie wymieszać, do uzyskania jednolitej konsystencji. Preparat jest gotowy. Inny przepis na maść z glistnika zakłada nieco odmienną procedurę. 

W pierwszej kolejności zaleca się rozdrobnione ziele połączyć z podgrzanym na patelni smalcem. Następnie należy oba składniki przez kilka minut delikatnie mieszać, nie zdejmując naczynia z palnika. Krok kolejny to energiczne mieszanie lub miksowanie papki w blenderze lub malakserze, a na koniec – podlanie alkoholem. Niezależnie od sposobu przygotowania, maść z jaskółczego ziela powinna być przechowywana w lodówce.

Maść z glistnika w aptece

Jeśli nie masz czasu na samodzielne przygotowanie preparatu lub jeśli boisz się eksperymentować z ziołami, możesz kupić maść z glistnika w aptece lub w sklepach z produktami ziołowymi, wyrobami medycyny naturalnej oraz tzw. zdrową żywnością. 

Ceny tego typu wyrobów kształtują się na poziomie od 15 do nawet 45 złotych za opakowanie o wielkości 50-100 mililitrów. W związku z relatywnie niewielką ofertą, łatwiej jest maść z glistnika nabyć w Internecie, niż w stacjonarnych punktach sprzedaży. Zakupy w sieci dają zdecydowanie większy wybór produktów, pozwalają także efektywnie porównać ceny oraz szczegółowo zapoznać się ze składem preparatów. Pamiętaj jednak, by nigdy nie kupować preparatów ziołowych niewiadomego pochodzenia, pozbawionych etykiet z informacjami o zawartych składnikach.

Czytaj też:

Bibliografia

 • Piotr Migas, Magdalena Heyka, Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) we współczesnej terapii – wskazania i bezpieczeństwo stosowania, Postępy Fitoterapii 3/2011
 • Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia, Anna Goździcka-Józefiak, Waldemar Buchwald, Przeciwdrobnoustrojowe działanie Chelidonium majus L., Postępy Fitoterapii 4/2013

Oceń artykuł

(liczba ocen 10)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.
Zamknij