Jak wygląda piołun i na co pomaga? Ziele i ekstrakt

Piołun to roślina, która przez wieki stosowana była w tzw. medycynie ludowej, przede wszystkim na problemy trawienne i kobiece dolegliwości. Dziś ziele to odzyskuje popularność, ponieważ robione z niego napary lub nalewki rzeczywiście mają szereg leczniczych właściwości potwierdzonych naukowo.
Liście piołunu
źródło:123RF
Spis treści

Co to jest piołun?

Bylica piołun jest znana i wykorzystywana w lecznictwie od stuleci. To roślina wieloletnia należąca do rodziny astrowatych. 

Jej inne nazwy zwyczajowe to:

 • psia ruta,
 • absynt,
 • wermut,
 • ziele panieńskie.

Jak wygląda piołun? 

Ziele to rośnie w kępach osiągających metr wysokości. Łodygę ma bruzdkowaną (zwykle posiada pięć spłaszczonych bruzd), niekiedy zdrewniałą od dołu, mocno rozkrzewioną. Pokryta jest maleńkimi, szaro-srebrnymi włoskami tworzącymi filcowatą strukturę.

Liście bylicy mają barwę szarozieloną, pokryte są drobnymi włoskami zarówno od spodu jak i z wierzchu, co sprawia wrażenie „omszałości”. Mają pierzasty, złożony kształt (dolne są mniej podzielone, szczytowe bardziej).

Kwiaty są drobne, o barwie żółtej, tworzą półkoliste koszyczki o średnicy ok. 3 mm, które z kolei zebrane są w rozłożystą wiechę.

Jak rozpoznać piołun? Przede wszystkim właśnie po charakterystycznej zielonkawo-szarej barwie części zielonej i jej omszałej strukturze. Warto także wiedzieć, że piołun rośnie dziko głównie w nasłonecznionych, niezbyt wilgotnych miejscach.

Właściwości lecznicze piołunu

Ziele piołunu to część tej rośliny, w której stężenie dobroczynnych substancji jest największe, stanowi więc ono surowiec zielarski. 

Do substancji tych należą:

 • sole mineralne,
 • witamina C,
 • garbniki,
 • flawonoidy,
 • olejki eteryczne.

Dzięki nim piołun posiada działanie:

 • bakteriobójcze,
 • przeciwzapalne,
 • przeciwskurczowe.

Na co pomaga piołun?

Zatem na co pomaga piołun? Przede wszystkim działa dobrze na układ pokarmowy, wspiera metabolizm, poprawia apetyt, zwalcza:

Bylica ma także działanie oczyszczające, pomaga organizmowi pozbyć się toksyn oraz pasożytów. Dlatego piołun bywa stosowany na robaki układu pokarmowego takie jak owsiki czy glista ludzka.

Działa też korzystnie (w formie okładów) na oczy w przypadku ich zmęczenia, podrażnienia czy zaczerwienienia.

Piołun jednoroczny

Choć bylica to roślina wieloletnia, istnieje inny jej gatunek – słodki piołun, który jest . Pochodzi on z Azji, ale obecnie rozpowszechniony jest także w Europie i obu Amerykach. Porasta brzegi lasów i zbiorników wodnych, pobocza dróg. Rosnący dziko osiąga wysokość 1 m. Łodygi mają purpurowo-brązowy kolor, a liście charakteryzują się intensywnym, słodkim zapachem.

Piołun jednoroczny stosowany bywa do leczenia wrzodów żołądka, ponieważ skutecznie neutralizuje soki żołądkowe i wspomaga gojenie błony śluzowej.

Wysoka zawartość minerałów, wapnia i magnezu sprawia, że przyspiesza on gojenie kości, wzmacnia je, przyspiesza ich wzrost i uzupełnia braki strukturalne.

Słodki piołun wykazuje również silne właściwości przeciwnowotworowe. Szczególnie wysoką aktywność nowotworową zyskuje, łącząc się z żelazem zawartym we krwi.

Zastosowanie piołunu

Piołun może być wykorzystywany w lecznictwie na rozmaite sposoby. Nawet samodzielnie, w warunkach domowych można zrobić:

 • herbatę z bylicy – herbatę ziołową do picia parzoną z suszonego ziela piołunu, działającą dobrze na prawidłowe działanie układu pokarmowego, jego odrobaczanie, metabolizm lub detoksykację organizmu,
   
 • napar z piołunu do stosowania zewnętrznego – jako okłady, np. na zmęczona, podrażnione i zaczerwienione oczy,
   
 • nalewka na piołunie – zrobiona z liści bylicy, wody i spirytusu, działa podobnie jak herbata.

Jednym z ważniejszych zastosowań piołunu jest leczenie kobiecych dolegliwości. Takie jego działanie było odkryte już wieki temu i wykorzystywane w medycynie ludowej. Stąd wzięła się zwyczajowa, dawna nazwa bylicy – ziele panieńskie. Było ono stosowane w formie naparu do picia m. in. do regulowania cyklu menstruacyjnego w czasach, kiedy preparaty hormonalne nie były jeszcze znane.

Cena piołunu

Nie wszystkie preparatu na bazie piołunu można jednak zrobić samemu. Niektóre z nich dostępne są w aptekach i sklepach zielarskich.

Najbardziej popularnymi są:

 • ekstrakt z piołunu – zwykle w formie kropli, na oczyszczenie organizmu i dolegliwości trawienne,
 • sok z piołunu,
 • piołun w tabletkach i kapsułkach.

Wszystkie te produkty mają podobne właściwości lecznicze, niestety nie są tanie. 15 ml ekstraktu w kroplach kosztuje 20-25 zł. Czysty sok z piołunu kosztuje kilkadziesiąt złotych za 200 ml. Natomiast cena kapsułek lub tabletek zawierających ekstrakt tego zioła to ok. 1 zł za sztukę. 

Cena opakowania zależy więc od ilości sztuk oraz od zawartości ekstraktu, na którą zawsze należy zwrócić uwagę, wybierając dany produkt. Wiele preparatów na odrobaczanie lub detoksykację organizmu zawiera nie tylko piołun, ale także wyciągi z innych dobroczynnych ziół. Przed zakupem warto więc zastanowić się, jaka mieszanka ziół będzie odpowiednia na daną dolegliwość.

Czytaj też:

Czytaj również
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
Copywriterka, od kilku lat specjalizująca się w tematyce medycznej, kosmetycznej i parentingowej. Autorka kilkuset artykułów o zdrowiu, urodzie i na tematy pokrewne. Absolwentka kulturoznawstwa, dla której obcowanie z kulturą zawsze było ważnym obszarem życia. Prywatnie matka dzieciom, kocha muzykę i pływanie.
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Dolegliwości żołądkowe. Co stosować na ból brzucha?
Przeczytaj artykuł
Jak działa jaskółcze ziele na brodawki różnego pochodzenia?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Dolegliwości żołądkowe. Co stosować na ból brzucha?
Jak działa jaskółcze ziele na brodawki różnego pochodzenia?
Zioła na nadciśnienie. Które najlepiej stosować?
Jaskółcze ziele na kurzajki - właściwości. Jak stosować?
Mniszek lekarski - właściwości i działanie. Na co pomaga?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama