Skrzyp polny to pospolita roślina powszechnie nazywana chwastem, która rośnie na polach, łąkach i w ogrodach. Zbiera się ją w okresie wakacyjnym, ponieważ wtedy ma największą zawartość krzemionki. Ze względu na swoje właściwości lecznicze jest bardzo ceniona w medycynie naturalnej.
Reklama
Skrzyp polny na włosy?
Skrzyp polny odgrywa ważną rolę w poprawie kondycji włosów, poprzez dużą zawartość dwóch pierwiastków:
- krzemu – regeneruje on zniszczoną strukturę włosa oraz wzmacnia paznokcie. Warto wiedzieć, że odgrywa on ważną rolę w zwalczaniu trądziku, a także wszelkich stanów zapalnych skóry. Uczestniczy w syntezie kolagenu, przez co przyspiesza regenerację zniszczonego naskórka. Zalecany jest także osobom, które cierpią na choroby zwyrodnieniowe stawów oraz krzywicę, gdyż krzem bierze udział w tworzeniu się tkanki łącznej, chrząstek, a także struktur kości,
- potasu – redukuje nadmierne wypadanie włosów, ale co ważne dotlenia mózg, dzięki temu poprawiając koncentrację. Odpowiada także za właściwe funkcjonowanie nerek oraz pomaga w regulowaniu ciśnienia krwi.
Skrzyp polny – właściwości
Skrzyp polny ma następujące działanie:
- wzmacnia kondycję włosów i paznokci – właśnie poprzez dużą zawartość krzemu oraz potasu,
- redukuje stany zapalne oraz uszkodzenia skóry – można nakładać go na ciało w formie okładów. Dodatkowo mogą sięgnąć po niego osoby, które mają skłonność do pękających naczynek, ponieważ wzmacnia on naczynka oraz niweluje stopień ich pękania,
- leczy stany zapalne dróg moczowych – tzw. flawonoidy redukują nadmiar moczanów, dlatego skrzyp stosuje się z problemach z pęcherzem. Dodatkowo delikatnie rozkurcza drogi moczowe i żółciowe, jak również wzmacnia ściany naczyń krwionośnych.
- pomaga w leczeniu gruźlicy – krzem uczestniczy w zwapnianiu ognisk gruźlicy,
- uelastycznia naczynia krwionośne oraz zapobiega zbieraniu się w nich związków tłuszczowych – dlatego warto sięgnąć po skrzyp w profilaktyce miażdżycy tętnic,
- zmniejsza opuchliznę nóg – picie skrzypu działa moczopędnie oraz uszczelnia naczynia krwionośne, co wpływa na redukowanie obrzęków,
Herbata ze skrzypu
Regularne picie skrzypu korzystnie wpłynie na poprawę ogólnego stanu cery, wzmocni włosy, paznokcie oraz pomoże oczyścić organizm ze szkodliwych toksyn. Przyspiesza metabolizm poprzez swoje moczopędne działanie, a także sprzyja usuwaniu nadmiaru wody z organizmu.
Herbata ze skrzypu polnego jest niezwykle prosta w przygotowaniu, ponieważ wystarczy:
- wsypać do szklanki 1-2 łyżeczki suszonego skrzypu,
- zalać je wrzątkiem,
- odstawić na ok. 10 min.
- przecedzić,
Po wykonaniu powyższych czynności, skrzyp polny jest gotowy do picia. Na rynku dostępne są również wersje w gotowych saszetkach, jednak najwięcej właściwości leczniczych ma 100% suszu. W sklepach popularne są tabletki ze skrzypem, herbata, a także sam susz. Skrzyp bardzo często występuje, jako suplement diety w połączeniu z pokrzywą, która również poprawia kondycję włosów oraz paznokci.
Skrzyp polny – zastosowanie
Napar ze skrzypu wpływa korzystnie na przekrwioną błonę śluzową nosa, a także na zapalenie oskrzeli. Prócz wyżej wymienionej herbaty, skrzyp można:
- nakładać na paznokcie w formie regeneracyjnej maseczki - wystarczy łyżeczkę suszu zaparzać przez kilka minut we wrzącej wodzie, następnie schłodzić i zanurzyć paznokcie na kilkanaście minut. Czynność najlepiej powtarzać kilka razy w tygodniu,
- dolewać do kąpieli – 100g skrzypu zalej 3 litrami zimnej wody, a następnie gotuj przez kilkanaście minut na wolnym ogniu. Przecedź i przelej do wanny. Taka kąpiel powinna trwać około 20 minut, a jest pomocna w silnych bólach reumatycznych,
- płukać jamę ustną – należy zagotować łyżeczkę suszu w 250ml wody przez czas około 10 minut. Innym sposobem jest dodanie 3 kropel wyciągu ze skrzypu do kubka letniej wody. Taką płukankę przy zapaleniu gardła lub dziąseł należy wykonywać 3 razy w ciągu dnia.
Oczywiście, cierpiąc na jakieś dolegliwości należy najpierw skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania i zastosuje spersonalizowany plan leczenia. Warto również wiedzieć, iż długotrwałe spożywanie skrzypu wypłukuje witaminę B1, dlatego najlepiej ją w tym czasie dodatkowo suplementować.
Włosy, skóra i paznokcie często potrzebują wsparcia, by wyglądać pięknie i zdrowo. W tym celu warto sięgnąć po odżywczą formułę NutriAminoBiotinum, która została opracowana na bazie odpowiednio wyselekcjonowanych składników. Jest bogata w aminokwasy, składniki mineralne i witaminy - w tym zawiera maksymalnie dopuszczalną ilość biotyny. Chcesz mieć gęste włosy, promienistą skórę i mocne paznokcie? Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.
Artykuł zawiera lokowanie produktu
Czytaj też: