Najzdrowsze miejsce w internecie

Zioła na hemoroidy: do picia. Jakie mieszanki skuteczne?

Zioła na hemoroidy, czyli nieprawidłowo funkcjonujące guzki krwawnicze, mogą okazać się skuteczne, o ile stosuje się je we właściwy sposób. Najlepiej zacząć z nich korzystać w jak najwcześniejszej fazie dolegliwości, przy łagodnych objawach. Które zioła i rośliny leczą żylaki odbytu?
Filiżanka z naparem na hemoroidy
źródło:123RF
Spis treści

Czy zioła są skuteczne na hemoroidy?

Na hemoroidy cierpi co drugi Polak, jednak niewielu leczy tę przypadłość, ponieważ jest ona kojarzona z czymś wstydliwym, a nawet nieprzyzwoitym. Tymczasem wcześnie wykryta dolegliwość jest jak najbardziej do wyleczenia. W jej początkowej fazie mogą pomóc zioła na hemoroidy.

Warto bliżej przyjrzeć się konkretnym leczniczym roślinom, ponieważ zastosowane we właściwym czasie i w odpowiedniej ilości mogą przysłużyć się zwiększeniu komfortu (choćby podczas siedzenia), złagodzeniu objawów związanych z bólem, świądem, czy zaczerwienieniem okolic odbytu oraz wsparciu silniejszych medykamentów.

Bardzo ważna jest profilaktyka, dlatego warto pić napary z ziół poprawiających funkcjonowanie układu pokarmowego i wydalniczego. Poza tym należy pamiętać o prawidłowej diecie (m.in. bogatej w błonnik), dużej ilości ruchu każdego dnia, pilnowaniu właściwej wagi, szczególnie po osiągnięciu senioralnego wieku. Okazuje się, że na niewłaściwe działanie hemoroidów bardziej są narażone osoby po 50-tym roku życia. 

Kiedy wprowadzać zioła na hemoroidy?

Im szybciej zostanie wychwycona nieprawidłowość związana z pracą odbytniczych guzków krwawniczych, tym lepiej, ponieważ wysoce prawdopodobne, że uda się ją pokonać łagodną terapią, opartą np. na ziołolecznictwie. W przeciwnym razie konieczne mogą się okazać zabiegi chirurgiczne, czy specjalistyczna farmakoterapia. 

Początkowy etap dolegliwości związanych z żylakami odbytu objawiających się najczęściej bólem, swędzeniem, pieczeniem oraz opuchlizną okolic odbytu (niekiedy można zaobserwować sączenie się krwi z odbytu, a nawet nietrzymanie stolca – które zalicza się już do cięższych syndromów), już stanowi najwyższą potrzebę wprowadzenia stosownej kuracji. 

Co może zadziałać na hemoroidy? Zioła na łagodne kłopoty z guzkami krwawniczymi są jak najbardziej polecane. Gdy takie postępowanie nie przyniesie rezultatu, należy wdrożyć silniejsze leczenie, zalecone przez lekarza. Także dobór mieszanek ziołowych powinien być skonsultowany z medykiem lub farmaceutą.

Właściwości ziół na hemoroidy 

Jakie zioła na hemoroidy są skuteczne? W tym przypadku egzamin zdadzą takie substancje roślinne, które wykazują właściwości przeciwzapalne, ściągające i przeciwbakteryjne, a także łagodzące świąd, ból i podrażnienia. Zioła na żylaki odbytu, jak wymiennie określa się omawiany stan organizmu, powinny też zmniejszać krwawienie i przyspieszać gojenie.

Można używać konkretnego ziela, można także stosować mieszanki ziołowe na hemoroidy. Występują one w rozmaitych postaciach: 

  • herbatek do picia, 
  • żeli, 
  • kremów i maści do smarowania, 
  • płynów do przemywania, 
  • czopków do użytku doodbytniczego, 
  • preparatów do przygotowywania nasiadówek, kąpieli, okładów, itp.

Warto pamiętać, że ciąża to szczególny stan, dlatego wiele porad, które są skuteczne i bezpieczne dla dorosłych osób, nie mają przełożenia na okres ciąży. Przykładowo nasiadówki nie powinny być stosowane przez ciężarne. Panie spodziewające się dziecka powinny w tym przypadku zadbać o odpowiednią dietę, higienę miejsc intymnych i regularny, ale umiarkowany ruch (o ile lekarz prowadzący ciążę nie zaleci innego postępowania).

Jakie zioła na hemoroidy?

Zioła i rośliny to naturalne leki na hemoroidy. Które z nich będą najbardziej skuteczne na kłopoty z żylakami odbytu? Jednym z popularnych środków stosowanych na guzki krwawnicze jest kasztanowiec zwyczajny, a dokładniej jego kwiaty, kora, liście oraz nasiona. To drzewo działa m.in. uszczelniająco na naczynia, poza tym wzmacnia je i zapobiega obrzękom. 

Leczenie hemoroidów ziołami jest możliwe też dzięki kolejnej roślinie pomocnej w terapii żylaków odbytu – oczarowi wirginijskiemu. Ma on m.in. właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, ściągające oraz uszczelniające.

Ruszczyk kolczasty to następne naturalne remedium na żylaki odbytu, ponieważ wzmacnia on naczynia krwionośne, znosi zastoje krwi i obrzęki oraz nie dopuszcza do wypadania hemoroidów na zewnątrz.

Jakie są jeszcze inne skuteczne zioła na hemoroidy? Np. krwawnik pospolity, który wykazuje cechy przeciwzapalne, bakteriostatyczne, antykrwotoczne i ściągające. Innym ziołem, które działa regeneracyjnie jest ziele nostrzyka. Ponadto pomocna na guzki krwawnicze jest również kora dębu, która m.in. obkurcza naczynia włosowate, odkaża i niweluje niewielkie krwawienia. 

Jak stosować zioła na hemoroidy?

W jakiej formie w przypadku żylaków odbytu można używać substancji roślinnych i ziołowych? Zioła na hemoroidy do picia, do smarowania, przykładania, do nasiadówek, kąpieli, przemywania, itd. – istnieje wiele możliwości wykorzystania tych naturalnych preparatów.

Zioła do picia na hemoroidy zwykle stosuje się w postaci herbatek zawierających konkretną leczniczą substancję roślinną lub mieszankę ziół. Można też spotkać preparaty ziołowe w postaci tabletek.

Często stosowane są także maści, kremy, żele do smarowania obszaru wokół odbytu oraz czopki doodbytnicze. Na rynku aptecznym znajdują się także płyny do higieny intymnej zawierające komponenty łagodzące stan zapalny związany z hemoroidami. 

Wspomniane preparaty ziołowe i roślinne powinno się stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, farmaceuty lub producenta środka.

Do nasiadówek z kory dębu używa się 20 g suszu na 1 l wody. Korę gotuje się na wolnym ogniu przez ok 10 minut, potem odcedza i po przestudzeniu używa jako nasiadówki lub wlewa do przygotowanej kąpieli. Pobyt w wodzie z korą dębu powinien trwać około 15 minut, najlepiej w pozycji kucającej. Do takich nasiadówek lub kąpieli warto też dodać rumianku lub nagietka. Leczniczo na hemoroidy zadziałają również okłady z gotowanej cebuli. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Minker Carol, 200 roślin, które leczą. Korzystaj z ziół, aby pokonać chorobę, Wydawnictwo Jedność, 2019, ISBN 940188.
  • Szymański Andrzej, Hemoroidy i żylaki. Leczenie ziołowe, Wydawnictwo MADA, 1997, ISBN 8386170271.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Dolegliwości żołądkowe. Co stosować na ból brzucha?
Kobieta odczuwa dolegliwości żołądkowe
Przeczytaj artykuł
Jak działa jaskółcze ziele na brodawki różnego pochodzenia?
Stopa z brodawką na dużym palcu
Przeczytaj artykuł
Zioła na nadciśnienie. Które najlepiej stosować?
Zioła obniżające ciśnienie tętnicze
Podobne artykuły
Mniszek lekarski - właściwości i działanie. Na co pomaga?
Olej z wiesiołka
Krwiściąg - właściwości ziela. Na co działa i jak stosować?
Werbena cytrynowa - właściwości. Jak uprawiać i stosować?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!