Ograniczony zakres ruchu w stawach. Możliwe przyczyny i sposoby leczenia

W poniższym artykule podjęliśmy się dosyć powszechnego problemu, z jakim borykają się nie tylko osoby zajmujące się zawodowo sportem, ale również “zwykli śmiertelnicy”, u których zdawałoby się ograniczona mobilność stawów nie powinna występować.
Zakres ruchu
Fot. Materiały prasowe
Spis treści

Pokusiliśmy się również o przedstawienie sposobów leczenia, oraz zapobiegania tego rodzaju przypadłości. Przytoczone zostały przykłady zastosowania szeregu zabiegów fizjoterapeutycznych, wśród których znalazły się zaawansowana kinezyterapia, terapia cieplna oraz masaż tkanek głębokich. Polecamy poniższą lekturę z uwagi na szczegółowe omówienie zarówno przyczyn jak i postępowania leczniczego w ograniczonym zakresie ruchu w stawie. 

Pozwól, że zadamy Ci pytanie zgoła retoryczne. Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że pewnego dnia wstałeś po zbyt długim leżeniu w tej samej pozycji i odczułeś pewną sztywność Twoich stawów? A może zbyt długo siedziałeś i chodzenie zaraz po tym było więcej niż wyzwaniem z powodu bólu jednego, bądź obu kolan?

Są to przykłady, gdy brak ruchu w danych stawach trwający dłuższy czas, powoduje ich tzw. “sztywność” i dziwny, charakterystyczny ból, przy jednoczesnym lub ograniczonym zakresie  ruchomości.

Nie są to jednak nigdy objawy, które należałoby mylić z rzeczywistą sztywnością i bólem stawów. Taka sztywność stawów jest zazwyczaj łagodna i trwa tylko przez bardzo krótki czas. Istnieją jednak o wiele bardziej poważne przypadki sztywności stawów, które zdecydowanie i trwale wpływają na Twoją mobilność.

Możliwe przyczyny

Zastanówmy się, dlaczego ograniczony zakres ruchomości twojego ciała występuje dokładnie tam, gdzie występuje ograniczenie ruchu w pojedynczym stawie? Jak pojedynczy staw może wpłynąć tak bardzo całościowo na naszą codzienną mobilność? 

Ruch staje się wtedy sztywny lub nawet bolesny. Ból i tzw.”sztywność” ograniczają normalną płynność ruchu w Twoim stawie.

Otóż wyjaśnienie i odpowiedź na powyższe pytania jest dość prosta. Możesz doświadczyć sztywności stawów i ograniczonej pamięci ruchowej z powodu lekkiej, bądź bardziej poważnej kontuzji lub chociażby ekstremalnego treningu. Jeśli staw lub obszar wokół niego został nadwyrężony, lub wręcz “zraniony”, może to spowodować stan zapalny. Właśnie to zapalenie powoduje u ciebie brak ruchu oraz ból w stawie. To samo można zaobserwować przy nadmiernie intensywnym treningu powodującym widoczny obrzęk mięśni wokół stawów.

Zapalenie stawów jest więc najczęstszą przyczyną sztywności stawów i ograniczonej ruchomości. Również inne stany, tj. infekcje dot. chrząstki stawów, osłabienie kości lub tkanki otaczającej stawy, mogą w konsekwencji prowadzić do wspomnianego braku ruchu i doskwierającego bólu w stawach.

Zaburzenia neurologiczne dot. mózgu, nerwów i mięśni są również możliwą przyczyną sztywności stawów i zmniejszonego zakresu ruchu w tych stawach. Także porażenie mózgowe może powodować u pacjenta ograniczoną ruchomość oraz dyskomfort w stawach.

Rodzaje ograniczonego zakresu ruchów

Istnieją różne rodzaje ograniczonego zakresu ruchów. Trzy główne typy ograniczonego zakresu ruchu obejmują:

 • Mechaniczny (uraz mięśni, uraz więzadła, uraz ścięgna, ból)
 • Neurologiczny (propriocepcja, problem / uraz nerwowy, uszkodzenie mózgu, złożony zespół bólu regionalnego, który prowadzi wręcz do unieruchomienia, przykurcze spowodowane nieprawidłowościami w drogach nerwowych)
 • Zakażenie (obrzęk, ból, reumatyzm, infekcja stawów (rzeżączka), bakteryjne zakażenie stawów.

Aktywny i pasywny zakres ruchu

Zmniejszony zakres ruchu może być aktywny lub pasywny. 

 • Aktywny zakres ruchu ma miejsce wtedy, gdy osoba inicjuje i kończy ruch poprzez działanie i kontrolę swoich własnych mięśni. Ten rodzaj ruchu zostaje ograniczony tylko w przypadku nieprawidłowości w mechanizmach wywołujących dany ruch.
  Aktywny zakres ruchu można zmniejszyć, jeśli występuje lub pojawia się ból, osłabienie mięśni i lub obcy przedmiot blokujący ruch.
 • Pasywny zakres ruchu ma miejsce wtedy, gdy staw po swoim zakresie ruchomości bez udziału ćwiczącej osoby. Zwykle robi to fizjoterapeuta podczas wykonywanej oceny ruchomości lub podejmowanego leczenia. Wyeliminowana jest w takim przypadku jedna z przyczyn zmniejszonej ruchomości spowodowana przez działanie mięśni.
  Pasywny zakres ruchu może być zmniejszony z powodu obrzęków, nieprawidłowości kostno-stawowych oraz ciał obcych w stawie.

Jak fizjoterapia może pomóc w zmniejszeniu zakresu ruchu?

Fizjoterapeuci przede wszystkim diagnozują przyczyny zmniejszenia zakresu ruchu w stawie pacjenta. Tylko fizjoterapeuci posiadają wiedzę na temat diagnozowania i leczenia przyczyny ograniczonego zakresu ruchów w stawie. Mogą oni pomóc w odpowiednim zwiększeniu zakres ruchu, wzmocnieniu otaczających dany staw mięśni, zmniejszeniu bólu, mogą poprawić zarówno miejscową jak i całościową mobilność, a w konsekwencji poprawić jakość życia danego pacjenta.

Jakie zabiegi stosowane są w przypadku ograniczonego zakresu ruchu?

Fizjoterapeuci podczas swoich studiów oraz w późniejszej praktyce, nabywają różnorodnych umiejętności oraz szeroką wiedzę na temat metod leczenia. Pozwala im to zarówno leczyć przyczynę jak i łagodzić objawy ograniczonego zakresu ruchu. Przytoczyć można tylko niektóre z najczęstszych metod postępowania i leczenia:

 • Ćwiczenia rozciągające
 • Aktywny zakres ruchu (osoba wykonuje ruch)
 • Pasywny zakres ruchu (ktoś wykonuje ruch za osobę)
 • Aktywny zakres ruchu wspomagany (osoba wykonuje aktywny zakres, a następnie potrzebuje pomocy dobrej kończyny lub kogoś, kto poprowadzi dalej zakres stawu)
 • Mobilizacje
 • Terapia cieplna
 • Specjalistyczne formy masaży, w tym chociażby Masaż Tkanek Głębokich
 • Elektroterapia (interferencja, TENS)

Postępowanie polecane w gabinetach fizjoterapeutycznych

Najlepszym sposobem leczenia sztywności i ograniczonej ruchomości w stawach jest ustalenie, co może ją powodować. Jeśli ból ustępuje w ciągu 15–20 minut po jego wystąpieniu, prawdopodobnie nie jest to aż tak poważne i można to zrzucić na zwykłą sztywność spowodowaną najprawdopodobniej przez brak ruchu.

Jeśli jednak się to powtarza, może to być oznaką osłabienia układu mięśniowo-szkieletowego. Należy w takim przypadku skonsultować te objawy z lekarzem specjalistą, aby wykluczyć poważniejsze choroby oraz ustalić źródło problemu.

Ćwiczenia to oczywiście najlepszy sposób na utrzymanie zdrowych i aktywnych struktur stawowych i okołostawowych. Nawet podczas odczuwania lekkiej sztywności należy wykonywać łagodne ćwiczenia, aby przynajmniej utrzymać stawy w ruchu i aby zapobiec dalszemu pogorszeniu.

Stosowanie zimnego lub gorącego kompresu to również dobry sposób na złagodzenie sztywności i bólu stawów. Gorąco działa bardzo dobrze na poprawę przepływu krwi i pomaga rozluźnić napięte mięśnie, podczas gdy zimny kompres pomaga w zmniejszeniu stanu zapalnego i obrzęku stawów.

Mamy szczerą nadzieję, że powyższy artykuł pomoże w zrozumieniu problemu ograniczonego lub zmniejszonego ruchu w stawach, z którym borykają się ostatnimi czasy nie tylko osoby w wieku podeszłym, ale również coraz młodsze osoby cierpią z tego powodu. 

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból lewej ręki - boląca lewa ręka. Przyczyny
Przeczytaj artykuł
Ból pięty - jakie są przyczyny bólu z tyłu i od spodu?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ból lewej ręki - boląca lewa ręka. Przyczyny
Ból pięty - jakie są przyczyny bólu z tyłu i od spodu?
Ból pod kolanem - z przodu, z tyłu, przy zginaniu. Przyczyny
Ból pod pachami - objawy, przyczyny. Przy oddychaniu

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama