Dla Ciebie, na zdrowie!

Ból szczęki przy uchu, lewej lub prawej stronie albo zatokach. O czym może świadczyć?

Ból szczęki ma wiele przyczyn, jednak najczęściej wynika z zapalenia ucha lub zatok, stanów zapalnych zębów, dysfunkcji w stawie skroniowo-żuchwowym, a przede wszystkim ze stresu. Należy pamiętać, że może być on także zwiastunem zawału serca, dlatego nie można go lekceważyć. Niezbędna jest konsultacja ze specjalistą, który po odpowiedniej diagnostyce dobierze skuteczne leczenie.
Kobietę boli szczęka
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Ból szczęki jest poważnym stanem, który może być spowodowany wieloma chorobami i nieprawidłowościami w obrębie szczęki. Utrzymującą się przed dłuższy czas, wyjątkowo intensywną bolesność lub taką, której towarzyszą inne objawy, należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem.
 • Kiedy ból pojawia się w szczęce i powoduje przeskakiwanie stawu, może to wskazywać na dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego.
 • W przypadku bólu spowodowanego stanem zapalnym, zatokami lub kośćmi specjalista zaleca leczenie farmakologiczne. W przypadku dyskomfortu szczęki spowodowanego stresem i zmęczeniem, warto stosować techniki relaksacyjne.
SPRAWDŹ TEŻ: Boląca żuchwa - jakie są przyczyny i jak je leczyć?
Spis treści

Ból szczęki, a właściwie stawu skroniowo-żuchwowego może być wywołany przez wiele chorób i nieprawidłowości w obrębie szczęki. Niektóre z nich są poważnymi schorzeniami, dlatego nie można lekceważyć tych dolegliwości i niezwłocznie udać się do specjalisty w celu diagnostyki. 

Reklama

Przyczyny bólu szczęki

Ból żuchwy ma wiele przyczyn, a jego źródło często jest trudne do zlokalizowania. Jednak najczęściej wynika z następujących schorzeń:

 • stanów zapalnych zębów,
 • ropnia okołozębowego,
 • zapalenia zatok,
 • zapalenia ucha,
 • bóli migrenowych,
 • zgrzytania zębami,
 • nieprawidłowości w stawie skroniowo-żuchwowym,
 • chorób ślinianek,
 • neuralgii nerwu trójdzielnego,
 • nerwicy,
 • szczękościsku,
 • urazów szczęki, 
 • wad zgryzu.

Należy pamiętać, że nagły dyskomfort w obrębie szczęki, który nie ma uzasadnionych innych przyczyn może być jednym z objawów zawału serca. Jeśli dodatkowo występuje kołatanie serca, ucisk w klatce piersiowej, nudności i utrata przytomności należy jak najszybciej wezwać karetkę pogotowia. 

Ból szczęki przy uchu po lewej lub prawej stronie

Ból szczęki koło ucha najczęściej spowodowany jest jego stanem zapalnym. Jest to częste schorzenie szczególnie u dzieci. Dodatkowo może występować równocześnie zapalenie zatok szczękowych, które również dają nieprzyjemne dolegliwości. 

Stany zapalne mogą mieć charakter bakteryjny, grzybiczy lub wirusowy. W zależności od etiologii zakażenia stosuje się odpowiednie leczenie farmakologiczne. 

Dodatkowo ból szczęki przy uchu może być wywołany przez dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego.

Reklama

Ból szczęki przy otwieraniu ust i ziewaniu może świadczyć o problemach stawu skroniowo-żuchwowego

Ból szczęki przy otwieraniu ust, któremu dodatkowo towarzyszy przeskakiwanie żuchwy może świadczyć o dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego. Do ich powstawania przyczyniają się: 

Jeśli ból utrzymuje się lub nasila, należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą, gdyż może być niezbędne odpowiednie leczenie. 

Ból szczęki i głowy - jakie mogą być jego przyczyny?

Ból szczęki i głowy może wywoływać zwiększone napięcie stawu skroniowo-żuchwowego. Spowodowane jest z reguły nerwicą, przewlekłym stresem i zgrzytaniem zębami. Aby je zmniejszyć, warto w miarę możliwości ograniczyć sytuacje stresowe i zastosować techniki relaksacyjne. Ważne jest odciążenie stawu również poprzez dietę pozbawioną twardych składników, wstrzymanie się od żucia gumy i ziewania. Ból szczęki i głowy może być spowodowany również przez stany zapalne kości, zatok i uszu, dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego. 

Reklama

Ból szczęki z jednej strony - jaką chorobę zapowiada?

Ból szczęki po prawej stronie lub po lewej stronie może wynikać ze stanu zapalnego ucha lub zatoki, który promieniuje na jedną ze stron. 

Ponadto, gdy jest on o charakterze miejscowym, powodują go również choroby przyzębia, takie jak ropień okołozębowy. Jego przyczyną jest stan zapalny toczący się w zębie. Bakterie, które stoją za zapaleniem miazgi, dostają się do tkanek otaczających ząb, powodując infekcje. Efektem tego są ropnie wypełnione żółtozieloną gęstą wydzieliną, którym towarzyszy pulsujący ból.

Leczenie wymaga jak najszybszego uwolnienia ropnej treści, aż do wygojenia. W większości przypadków stosuje się także antybiotykoterapię. Jeśli ząb dobrze rokuje, to możliwe jest leczenie kanałowe. 

Leczenie bólu szczęki. Co robić w przypadku bolesności szczęki?

Leczenie wymaga usunięcia przyczyny. Jeśli ból spowodowany jest stanem zapalnym ucha, zatok czy kości specjalista wskazuje odpowiednie leczenie farmakologiczne.

W przypadku dyskomfortu szczęki wywołanego stresem i przemęczeniem niezbędne jest jego wyeliminowanie lub wprowadzenie technik relaksacyjnych. 

Ból szczęki spowodowany bruksizmem, czyli mimowolnym zgrzytaniem zębami leczy się poprzez nakładki i szyny relaksacyjne na zęby. Zmniejsza to napięcie i zapobiega pękaniu szkliwa. 

Nieprawidłowości w stawie skroniowo-żuchwowym oraz wady zgryzu również powinny być leczone przez odpowiedniego specjalistę. 

Czytaj również

Bibliografia

 • E. Bojanowska, K. Oleś, J. Leszczyńska, J. Mika, Ból ucha a choroby innych narządów w obrębie głowy i szyi, https://bolczasopismo.pl/api/files/view/31887.pdf [data dostępu: 27.07.2021]
 • Ł. Wordliczek, J. Dobrogowski, Leczenie bólu, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017, ISBN: 978-83-200-5314-2.
 • K. Gorzechowski, Rehabilitacja stomatologiczna, wyd. Kargo, 2016 r, ISBN: 978-83-943456-0-0
 • B. Czerwińska-Niezabitowska, M. Kulesa-Mrowiecka, Diagnostyka i leczenie dysfunkcji czaszkowo-żuchwowych w ujęciu holistycznym, Medycyna Praktyczna, Kraków 2016, ISBN: 9789374305006
 • Mehta N. R. i wsp. (2019) Temporomandibular disorders in adults, Am Fam Physician. 2015 Mar 15;91(6):378-386., https://www.aafp.org/afp/2015/0315/p378.html
Dominika Urbaniak
Artykuł napisany przez
Dominika Urbaniak
Content to jej świat. Swoje umiejętności szlifowała jako copywriterka w branży medycznej, a następnie jako redaktor w portalu o tematyce zdrowotnej. W Pharma Partner zajmuje się przygotowaniem analiz treści serwisu, a na ich podstawie dopasowanych artykułów dla klientów komercyjnych. Jej misją jest zwiększanie świadomości produktu poprzez edukację opartą na rzetelnej wiedzy i źródłach naukowych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Domowe sposoby na ból zęba
Przeczytaj artykuł
Licówki porcelanowe - trwałość, koszt, opinie
Licówki z porcelany
Przeczytaj artykuł
Koszty aparatu ortodontycznego - cena aparatu i wizyt u lekarza
Cena aparatu na zęby
Podobne artykuły
Ból dziąsła - przy jedzeniu i dotyku. Domowe sposoby na ból
Ból zęba
Ból dziąsła – przyczyny bólu dziąseł. Zapobieganie i leczenie
Mężczyzna pokazuje jakiej używa pasty do zębów
Pasta do zębów - rodzaje. Czym się kierować przy wyborze?
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna: wady i zalety. Jak dobrać odpowiednią?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Co najczęściej stosujesz na zgagę?