Ból szczęki - od zatok, przy ziewaniu, przy uchu. Przyczyny

Ból szczęki ma wiele przyczyn, jednak najczęściej wynika z zapalenia ucha lub zatok, stanów zapalnych zębów, dysfunkcji w stawie skroniowo-żuchwowym, a przede wszystkim ze stresu. Należy pamiętać, że może być on także zwiastunem zawału serca, dlatego nie można go lekceważyć. Niezbędna jest konsultacja ze specjalistą, który po odpowiedniej diagnostyce dobierze skuteczne leczenie.
Kobietę boli szczęka
Źródło: 123RF

Spis treści

Ból szczęki, a właściwie stawu skroniowo-żuchwowego może być wywołany przez wiele chorób i nieprawidłowości w obrębie szczęki. Niektóre z nich są poważnymi schorzeniami, dlatego nie można lekceważyć tych dolegliwości i niezwłocznie udać się do specjalisty w celu diagnostyki. 

Przyczyny bólu szczęki

Ból szczęki ma wiele przyczyn, a jego źródło często jest trudne do zlokalizowania. Jednak najczęściej wynika z następujących schorzeń:

 • stanów zapalnych zębów,
 • ropnia okołozębowego,
 • zapalenia zatok,
 • zapalenia ucha,
 • bóli migrenowych,
 • zgrzytania zębami,
 • nieprawidłowości w stawie skroniowo-żuchwowym,
 • chorób ślinianek,
 • neuralgii nerwu trójdzielnego,
 • nerwicy,
 • szczękościsku,
 • urazów szczęki, 
 • wad zgryzu.

Należy pamiętać, że nagły dyskomfort w obrębie szczęki, który nie ma uzasadnionych innych przyczyn może być jednym z objawów zawału serca. Jeśli dodatkowo występuje kołatanie serca, ucisk w klatce piersiowej, nudności i utrata przytomności należy jak najszybciej wezwać karetkę pogotowia. 

Ból szczęki przy uchu

Ból szczęki koło ucha najczęściej spowodowany jest jego stanem zapalnym. Jest to częste schorzenie szczególnie u dzieci. Dodatkowo może występować równocześnie zapalenie zatok szczękowych, które również dają nieprzyjemne dolegliwości. 

Stany zapalne mogą mieć charakter bakteryjny, grzybiczy lub wirusowy. W zależności od etiologii zakażenia stosuje się odpowiednie leczenie farmakologiczne. 

Dodatkowo ból szczęki przy uchu może być wywołany przez dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego.

Ból szczęki przy otwieraniu ust i ziewaniu

Ból szczęki przy otwieraniu ust, któremu dodatkowo towarzyszy przeskakiwanie żuchwy może świadczyć o dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego. Do ich powstawania przyczyniają się: 

Jeśli ból utrzymuje się lub nasila należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą, gdyż może być niezbędne odpowiednie leczenie. 

Ból szczęki i głowy

Ból szczęki i głowy może wywoływać zwiększone napięcie stawu skroniowo-żuchwowego. Spowodowane jest z reguły nerwicą, przewlekłym stresem i zgrzytaniem zębami. Aby je zmniejszyć warto w miarę możliwości ograniczyć sytuacje stresowe i zastosować techniki relaksacyjne. Ważne jest odciążenie stawu również poprzez dietę pozbawioną twardych składników, wstrzymanie się od żucia gumy i ziewania. Ból szczęki i głowy może być spowodowany również przez stany zapalne kości, zatok i uszu, dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego. 

Ból szczęki z jednej strony 

Ból szczęki po prawej stronie lub po lewej stronie może wynikać ze stanu zapalnego ucha lub zatoki, który promieniuje na jedną ze stron. 

Ponadto, gdy jest on o charakterze miejscowym powodują go również choroby przyzębia, takie jak ropień okołozębowy. Jego przyczyną jest stan zapalny toczący się w zębie. Bakterie, które powodują zapalenie miazgi dostają się do tkanek otaczających ząb, powodując infekcje. Efektem tego są ropnie wypełnione żółtozieloną gęstą wydzieliną, którym towarzyszy pulsujący ból.

Leczenie wymaga jak najszybszego uwolnienia ropnej treści, aż do wygojenia. W większości przypadków stosuje się także antybiotykoterapię. Jeśli ząb dobrze rokuje to możliwe jest leczenie kanałowe. 

Leczenie bólu szczęki

Leczenie wymaga usunięcia przyczyny. Jeśli ból spowodowany jest stanem zapalnym ucha, zatok czy kości specjalista wskazuje odpowiednie leczenie farmakologiczne.

W przypadku dyskomfortu szczęki wywołanego stresem i przemęczeniem niezbędne jest jego wyeliminowanie lub wprowadzenie technik relaksacyjnych. 

Ból szczęki spowodowany bruksizmem, czyli mimowolnym zgrzytaniem zębami leczy się poprzez nakładki i szyny relaksacyjne na zęby. Zmniejsza to napięcie i zapobiega pękaniu szkliwa. 

Nieprawidłowości w stawie skroniowo-żuchwowym oraz wady zgryzu również powinny być leczone przez odpowiedniego specjalistę. 

 

Czytaj także:

 

 

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 33)

17613
Pytanie: W jaki sposób pozyskujesz środki chłonne na nietrzymanie moczu?

  Kupuję pełnopłatne produkty

  Korzystam z refundacji środków chłonnych

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!