Strzelające kolana – przy zginaniu, kucaniu. Leki, ćwiczenia

Strzelające kolana mogą stanowić zupełnie niegroźne, fizjologiczne zjawisko. Niekiedy jednak, jeśli trzaskom w kolanie towarzyszy ból, może to stanowić sygnał, że w stawie kolanowym zachodzi proces chorobowy. Jak ćwiczyć kolana oraz jakie leki przyjmować na strzykanie w stawie kolanowym?

Spis treści

Czym są strzelające kolana?

Tzw. strzelające kolanato nierzadka przypadłość, z którą u ortopedy pojawiają się zazwyczaj osoby w średnim i podeszłym wieku, lecz także młodzi, aktywni ruchowo pacjenci. Takie osoby obserwują u siebie charakterystyczne chrupanie, głośne strzykania, dźwięk przeskakiwania kolana, najczęściej podczas kucania, wykonywania przysiadów, czy po prostu zginania nogi w stawie kolanowym.

Strzykające kolanaz reguły nie stanowią anomalii, o ile nie pojawia się przy tym ból, opuchlizna, czy też ograniczoność ruchowa. Jeśli zauważa się tzw. strzelające kolano przy zginaniu, czy robieniu innego ruchu w tym stawie, lecz nie towarzyszy temu dolegliwość bólowa, bądź inny niepokojący objaw, nie należy się martwić. Stanowi to bowiem rezultat uwolnienia dwutlenku węgla, znajdującego się w mazi stawowej. Dźwięk trzasku w kolanie słyszy się wtedy najczęściej po dłuższym bezruchu.

Jeżeli jednak do trzasków w stawie kolanowym dochodzi ból lub opuchlizna i wyraźne ograniczenia w możliwościach ruchowych, należy udać się do ortopedy albo fizjoterapeuty, by ustalić, czy ze stawem kolanowym dzieje się coś poważnego i czy trzeba wprowadzić specjalistyczne postępowanie. 

Dlaczego kolana strzelają?

Strzelające stawy kolanowe, zwłaszcza kiedy manifestują się bolesnością, warto pokazać lekarzowi. Co może powodować pojawienie się takiego symptomu? 

Za bolące i strzelające kolanamogą odpowiadać takie czynniki jak uraz, który mógł mieć miejsce całkiem niedawno lub lata temu, czy też przeciążenie stawu, wynikłe przez intensywną aktywność sportową, bądź też nadwagę. 

Poza tym winę za strzelające kolana przy zginaniu lub innych czynnościach mogą ponosić:

 • choroby ogólnoustrojowe - jak cukrzyca, czy reumatoidalne zapalenie stawów, 
 • zmiany hormonalne - gdzie obserwuje się przede wszystkim za małą ilość estrogenów w organizmie,
 • starszy wiek. 

Wszystkie wymienione okoliczności składają się na zmiany zwyrodnieniowe, powodujące degenerację chrząstki stawowej (tzw. chondromalację chrząstki). 

Jakie mogą być jeszcze powody wpływające na strzelające kolana? Przyczyny tego zjawiska mogą mieć też związek ze wzmożonym napięciem mięśni i powięzi, mających wpływ na sposób i tor ustawiania się rzepki w czasie wykonywania takich ruchów jak choćby zginanie, czy prostowanie kolana.

Nie należy jednak samodzielnie stawiać diagnozy, a udać się na wizytę do ortopedy, reumatologa, czy innego lekarza specjalisty lub też problem skonsultować z fizjoterapeutą. 

Reklama

Co na strzelające kolana?

Właściwe postępowanie w przypadku trzaskających kolan powinien określić lekarz ortopedii bądź fizjoterapeuta, po zdiagnozowaniu konkretnego przypadku. Zatem to specjalista powinien zdecydować co na strzelające kolanabędzie u danej osoby najskuteczniejsze.

Terapią, na którą dość często stawiają ortopedzi jest wiskosuplementacja, polegająca na podawaniu pacjentowi zastrzyków z kwasu hialuronowego w kolano. Ma on za zadanie nawilżyć i odżywić chrząstkę stawową. Takim zabiegom zwykle trzeba poddać się kilkukrotnie. Ponadto medyk może zalecić przyjmowanie suplementów diety opartych na korzystnych dla stawów kolanowych substancjach, takich jak np. kolagen, czy właśnie wspomniany już kwas hialuronowy.

Jakie jeszcze preparaty sprawdzają się na strzelające kolana? Leki przeciwzapalne stanowią podstawowy rodzaj farmakoterapii w tym przypadku ze względu na to, że polepszają metabolizm chrząstki stawowej. 

By uniknąć ewentualnej operacji, częstym postępowaniem w przypadku strzelających, bolących kolan jest wprowadzenie fizykoterapii, obejmującej m.in. takie zabiegi jak:

 • krioterapia
 •  ciepłolecznictwo, 
 •  ultradźwięki, 
 • laseroterapia.

Ćwiczenia na strzelające kolana

Osoby z problemem trzaskających stawów kolanowych często pytają o ćwiczenia na strzelające kolana. Najlepiej jeśli zostaną one dobrane indywidualnie do konkretnej osoby przez fizjoterapeutę lub rehabilitanta. W przeciwnym razie istnieje ryzyko wyrządzenia stawom większej szkody niż pożytku, jeśli trening nie będzie wykonywany we właściwy sposób lub dany zestaw ćwiczeniowy nie będzie odpowiedni dla pacjenta.

Ogólne porady fizjoterapeutów oraz trenerów sportowych dotyczące eliminowania dolegliwości jaką jest objaw strzelających kolan są związane m.in. ze zwróceniem uwagi na potrzebę rolowania (odpowiednim rollerem lub mocno zrolowanym ręcznikiem). Dzięki tej czynności mięśnie łydki i uda, znajdujące się w bliskim sąsiedztwie kolan, będą rozciągnięte i rozluźnione. 

Ponadto zaleca się wykonywanie ćwiczeń rozluźniających i wzmacniających staw kolanowy. Jednym z takich ćwiczeń jest robienie przysiadów z obciążeniem (czyli np. trzymaniem w dłoniach okrągłego ciężarka). Inną propozycją jest ściskanie wewnętrzną częścią kolan poduszki podczas leżenia na plecach, z nogami zgiętymi w kolanach, a stopami opartymi o podłogę. Poza tym należy pamiętać o tym aby przed każdym treningiem, również przed wyżej zaproponowanymi ćwiczeniami, wykonywać rozgrzewkę, choćby na stacjonarnym rowerku. 

Dieta na strzelające, bolące kolana

Jeżeli dana osoba zaobserwuje u siebie strzelające kolana przy przysiadach, czy innej czynności, szczególnie jeśli ten objaw jest połączony z bólem w tym rejonie, powinna także zwrócić uwagę na swoją dietę. 

Warto żeby wprowadzić do jadłospisu m.in. takie składniki jak:

 • soja, która obfituje w przeciwzapalne izoflawony, 
 • ryby, pełne kwasu tłuszczowego omega-3 (wartościowym źródłem takich tłuszczy są przede wszystkim takie ryby jak makrela, łosoś oraz tuńczyk). 

Poza tym dobrze jest dodawać do codziennego menu warzywa strączkowe, otręby, orzechy, siemię lniane, pestki dyni i słonecznika, kurkumę, imbir, bazylię, goździki oraz miętę. Częste spożywanie galaretki z żelatyną również może pomóc. Bardzo ważnym elementem diety na zdrowe, mocne kolana jest picie dużej ilości wody każdego dnia. 

Z pewnością z diety trzeba wyeliminować tłuste, niezdrowe produkty, takie jak boczek, smalec, żółty ser, śmietana, fast foody, słone przekąski (typu chipsy). Lepiej przestawić się na gotowane, parowane i pieczone dania, niż smażone, bądź grillowane. 

Czytaj też:

Bibliografia

 • 1. Bochenek Adam, Reicher Michał, Anatomia człowieka Tom I. Anatomia ogólna. Kości, stawy i więzadła, mięśnie, PZWL Wydawnictwo Lecznicze, 2019, Warszawa, ISBN 9788320043235.
 • 2. Górecki Andrzej, Uszkodzenia stawu kolanowego, PZWL, 2002, Warszawa, 2, ISBN 83-200-2611-3.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->