Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Olej rycynowy - działanie przeczyszczające i przeciwbólowe. Kiedy i jak stosować?

​Olejek rycynowy to produkt niezwykle przydatny w pielęgnacji włosów i cery. Niewiele osób wie, że posiada on także właściwości przeczyszczające. Jak stosować olej rycynowy na zaparcia, aby było to skuteczne i bezpieczne?
Olej rycynowy w leczeniu
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Olej rycynowy jest wykorzystywany od dawien dawna zarówno w celach pielęgnacyjnych, jak i leczniczych. Posiada on działanie przeczyszczające oraz przeciwbólowe.
  • Olej rycynowy jest silnym środkiem przeczyszczającym. Picie niewielkich ilości olejku rycynowego może pomóc w walce z zaparciami. Nie należy zapominać, że olej rycynowy na właściwości drażniące układ pokarmowy, dlatego nie należy zażywać go zbyt często.
  • Olej rycynowy nie powinien być spożywany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Wynika to z faktu, że właściwości olejku podrażniające jelita mogą spowodować przedwczesny poród lub poronienie.
SPRAWDŹ TEŻ: Pielęgnacyjne właściwości olejku rycynowego. Jak go stosować?
Spis treści

Olej rycynowy jest otrzymywany z nasion rącznika pospolitego przez wyciskanie oleju na zimno i wygotowywanie z wodą. To niezbędna procedura, ponieważ pozwala ona na rozkład silnie toksycznego białka, czyli rycyny, która znajduje się w nasionach rośliny.

Po olejek rycynowy chętnie sięgały nasze babcie – zarówno w celach pielęgnacyjnych, jak i leczniczych. Wykazuje on bowiem działanie przeczyszczające oraz przeciwbólowe.

Reklama

Olej rycynowy na zaparcia

Olej rycynowy jest silnym środkiem przeczyszczającym. Działanie przeczyszczające olejku rycynowego pojawia się, gdy na specyfik oddziałują enzymy z trzustki. Enzymy w trzustce powodują, że olej ulega przemianie do mydeł sodowych i potasowych.  Mydła te drażnią jelita, wzmagając ich ruchy perystaltyczne oraz wywołują podrażnienie błony śluzowej jelit.

Gdy w wyniku tego procesu woda przenika do ściany jelita, następuje zwiększenie ich objętości, a co za tym idzie – efekt przeczyszczający. Działanie oleju następuje po ok. 6 godzinach od zażycia.

Picie niewielkich ilości olejku rycynowego pomoże w walce z zaparciami. Ze względu drażniące działanie, jakie specyfik ten wywiera na układ pokarmowy, a także możliwość pojawienia się skutków ubocznych, nie można jednak zażywać go zbyt często.

Do najczęściej występujących działań niepożądanych pojawiających się po spożyciu oleju rycynowego zaliczamy: nudności, wymioty, ból brzucha, kolkę i utratę apetytu.

Reklama

Jak stosować olejek rycynowy na przeczyszczenie?

Dopuszczalna jednorazowa dawka oleju rycynowego dla dorosłego człowieka wynosi od 10 do 20 gramów, czyli 1-2 łyżki stołowe.

Warto zacząć od jednej łyżki, gdyż już taka porcja może wywołać efekt przeczyszczający – ten zazwyczaj pojawia się po około 6 godzinach od wypicia oleju.

Ważne, że specyfiku nie należy używać przy jakichkolwiek stanach zapalnych i schorzeniach układu pokarmowego.

Co również istotne spożywanie olejku nie jest również wskazane podczas odchudzania.

Olej rycynowy w ciąży

Oleju rycynowego nie mogą spożywać kobiety ciężarne ani karmiące piersią. Jego właściwości podrażniające jelita mogą spowodować skurcze macicy, a w konsekwencji przedwczesny poród lub poronienie.

Wiele głosów donosi, że olej rycynowy przyspiesza poród. Nie działa to jednak u wszystkich kobiet.

Olej rycynowy może wywołać bolesne skurcze i bardzo często zamiast przyspieszać poród, utrudnia go. Wynika to z tego, że kobieta, czując dodatkowy ból, nie może się rozluźnić.

Nawet jeśli dojdzie do przyspieszenia porodu to do zwykłych skurczów porodowych  dochodzi jeszcze ból po spożyciu oleju rycynowego. Poród okazuje się wówczas jeszcze bardziej bolesny.

Gwałtowna biegunka i wymioty dodatkowo utrudniają poród. Głównie chodzi o utratę wody, co może doprowadzić do odwodnienia podczas porodu. Kobieta odwodniona ma mniej energii, by wykonywać skurcze parte.

Słowem - olej rycynowy nie powinien być podawany kobietom w ciąży przed terminem porodu i jest stanowczo zakazany, gdy kobieta jest w ciąży wysokiego ryzyka.

Reklama

Olejek rycynowy na bóle reumatyczne

Zawarty w olejku rycynowym kwas rycynolowy posiada działanie przeciwbólowe, dzięki czemu jest idealnym preparatem do smarowania bolących stawów. Wykorzystuje się go także przy zmianach reumatycznych i innych dolegliwościach układu mięśniowo-szkieletowego.

Olej możemy stosować nie tylko wcierając go w bolesne miejsca, ale także w formie rozgrzewających okładów.

Wystarczy podgrzać odpowiednią ilość olejku i nasączyć nim gazę, a następnie przyłożyć do źródła bólu. Na taki kompres dodatkowo można nałożyć folię, aby jak najdłużej utrzymać wysoką temperaturę.

Jeśli olejek planujemy jedynie wetrzeć w bolące miejsce, zróbmy to przed pójściem spać, aby specyfik działał przez całą noc.

Czytaj również

Bibliografia

  • Vinay R. Patel i in.; “Castor Oil: Properties, Uses, and Optimization of Processing Parameters in Commercial Production”; data dostępu: 2019-06-14
  • Gülşah Gürol Arslan, Ismet Eşer, An examination of the effect of castor oil packs on constipation in the elderly, 2014
  • Hong D-Y, Blackmore S. Plants of China: A Companion to the Flora of China. Cambridge University Press; 2015
  • Floriana Monica Rusu, University of Medicine and Pharmacy, Târgu-Mureş, Rumunia; “Phytochemical Study of Various Sorts of Castor Oil (Ricini oleum) in dermatological products”
  • Mutlu H, Meier MAR. Castor oil as a renewable resource for the chemical industry. Eur J Lipid Sci Technol. 2010; 112(1)
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Olejki
Olej rycynowy - działanie przeczyszczające i przeciwbólowe. Kiedy i jak stosować?
Olej rycynowy w leczeniu
Olej z rokitnika - poznaj jego właściwości i sprawdź, jakie ma dawkowanie
Pomarańczowe owoce rokitnika
Olejek z glistnika - jak stosować i zrobić olejek z jaskółczego ziela?
Olejek z glistnika jaskółcze ziele w ratanowym koszyku
Podobne artykuły
Zywokost
Olejek żywokostowy - działanie, zastosowanie i cena. Na co pomaga?
Olejek kamforowy
Jak stosować olejek kamforowy do ucha?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości, zastosowanie i skutki uboczne. Kiedy pić i jak stosować?
Dynia i olej z pestek dyni
Olej z pestek dyni - właściwości i przeciwwskazania. Na co pomaga?
Ostropest
Olej z ostropestu - właściwości, przeciwwskazania i opinie. Jak długo stosować?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!