Olej rycynowy - zastosowanie na przeczyszczenie i zaparcia

​Olejek rycynowy to produkt niezwykle przydatny w pielęgnacji włosów i cery. Niewiele osób wie, że posiada on także właściwości przeczyszczające. Jak stosować olej rycynowy na zaparcia, aby było to skuteczne i bezpieczne?
Olej rycynowy w leczeniu
Źródło: 123RF

Spis treści

Olej rycynowy jest otrzymywany z nasion rącznika pospolitego przez wyciskanie oleju na zimno i wygotowywanie z wodą. To niezbędna procedura, ponieważ pozwala ona na rozkład silnie toksycznego białka, czyli rycyny, która znajduje się w nasionach rośliny. Po olejek rycynowy chętnie sięgały nasze babcie – zarówno w celach pielęgnacyjnych, jak i leczniczych. Wykazuje on bowiem działanie przeczyszczające oraz przeciwbólowe.

Olej rycynowy na zaparcia

Picie niewielkich ilości olejku rycynowego pomoże w walce z zaparciami. Ze względu drażniące działanie, jakie specyfik ten wywiera na układ pokarmowy, a także możliwość pojawienia się skutków ubocznych, nie można jednak zażywać go zbyt często. Do najczęściej występujących działań niepożądanych pojawiających się po spożyciu oleju rycynowego zaliczamy: nudności, wymioty, ból brzucha, kolkę i utratę apetytu.

Olejek rycynowy na przeczyszczenie - jak stosować?

Dopuszczalna jednorazowa dawka oleju rycynowego dla dorosłego człowieka wynosi od 10 do 20 gramów, czyli 1-2 łyżki stołowe. Warto zacząć od jednej łyżki, gdyż już taka porcja może wywołać efekt przeczyszczający – ten zazwyczaj pojawia się po około 6 godzinach od wypicia oleju. Specyfiku nie można używać przy jakichkolwiek stanach zapalnych i schorzeniach układu pokarmowego. Spożywanie olejku nie jest również wskazane podczas odchudzania.

Olej rycynowy na zaparcia – jak działa?

Działanie przeczyszczające olejku rycynowego pojawia się, gdy na specyfik oddziałują enzymy z trzustki. Pod ich wpływem olej przemienia się w mydła sodowe i potasowe, które podrażniają błony śluzowe jelita i wzmagają ich perystaltykę. Gdy w wyniku tego procesu woda przenika do ściany jelita, następuje zwiększenie ich objętości, a co za tym idzie – efekt przeczyszczający.

Olej rycynowy w ciąży

Oleju rycynowego nie mogą spożywać kobiety ciężarne ani karmiące piersią. Jego właściwości podrażniające jelita mogą spowodować skurcze macicy, a w konsekwencji przedwczesny poród lub poronienie.

Olejek rycynowy na bóle reumatyczne

Zawarty w olejku rycynowym kwas rycynolowy posiada działanie przeciwbólowe, dzięki czemu jest idealnym preparatem do smarowania bolących stawów. Wykorzystuje się go także przy zmianach reumatycznych i innych dolegliwościach układu mięśniowo-szkieletowego. Olej możemy stosować nie tylko wcierając go w bolesne miejsca, ale także w formie rozgrzewających okładów. Wystarczy podgrzać odpowiednią ilość olejku i nasączyć nim gazę, a następnie przyłożyć do źródła bólu. Na taki kompres dodatkowo można nałożyć folię, aby jak najdłużej utrzymać wysoką temperaturę. Jeśli olejek planujemy jedynie wetrzeć w bolące miejsce, zróbmy to przed pójściem spać, aby specyfik działał przez całą noc.

Zobacz też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 89)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij