Olej z nasion czarnuszki tłoczy się na zimno. Tylko wtedy zachowane zostają wszystkie cenne substancje. Mimo nie najlepszego smaku, najczęściej przyjmuje się go doustnie w formie płynu lub kapsułek. Dobrze sprawdza się również stosowany zewnętrznie. Można wykorzystać go jako olejek do masażu lub okładów.
Reklama
Olej z czarnuszki na włosy
Czarnuszka ma znakomity wpływ na stan oraz wygląd włosów. Osobom zmagającym się z problemami, takimi jak:
- łupież,
- wypadanie włosów (łysienie),
- zła kondycja włosów,
zaleca się wykonywanie masażu głowy olejem z czarnuszki. W skórę głowy należy wcierać go codziennie, przez okres minimum 5 tygodni. Systematyczna kuracja przynosi najlepsze efekty, włosy znacznie mniej wypadają, stają się lśniące i mniej łamliwe, zaczynają nawet szybciej rosnąć.
Zawarte w oleju antyoksydanty i substancje przeciwbakteryjne pomagają w walce z łupieżem. Natomiast kwasy omega-3 i omega-6 znacząco wzmacniają cebulki włosów. Warto rozważyć działanie dwutorowe, czyli prócz wcierania oleju z czarnuszki we włosy można także przyjmować go wewnętrznie, np. 1 łyżeczkę dwa razy dziennie przed posiłkiem.
Olej z czarnuszki na skórę
Olej z czarnuszki ma szerokie zastosowanie w kosmetologii. Posmarowanie nim skóry zapewnia:
- skuteczną ochronę przed promieniowaniem słonecznym,
- przyspieszenie gojenia,
- nawilżenie,
- opóźnienie procesu starzenia,
- łagodzenie podrażnień.
Jednak olej z czarnuszki jest też niezwykle pomocny w chorobach dermatologicznych, takich jak trądzik, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy liszaje.
Stosowanie oleju z czarnuszki (wewnętrznie oraz zewnętrznie) powoduje, że wygląd cery polepsza się, dzięki poprawie elastyczności i regeneracji naskórka, staje się ona widocznie zdrowsza i gładsza.
Reklama
Olej z czarnuszki na wrzody
Od wielu lat olej z czarnuszki stosowany jest na dolegliwości związane z układem pokarmowym. Dzięki swoim właściwościom pomaga przy biegunkach, zaparciach, wymiotach, refluksie, wzdęciach, ale także przy chorobie wrzodowej dwunastnicy oraz żołądka.
Przyjmowanie oleju z czarnuszki siewnej powoduje zwiększenie ilości mucyny w błonie śluzowej, która ochrania żołądek. Jego działanie przeciwwrzodowe polega też na umiejętności radzenia sobie z bakterią, która wywołuje owrzodzenie, czyli Helicobacter pylori. Olej z czarnuszki potrafi, więc nie tylko zapobiegać chorobie, w przypadku jej wystąpienia zmniejsza także uszkodzenia, które powoduje schorzenie.
Olej z czarnuszki na alergię
Osoby zmagające się z rożnego typu alergiami, powinny włączyć do swojej diety olej z czarnuszki. Dzięki swoim licznym właściwościom wspiera on walkę z:
- przewlekłym katarem,
- reakcjami skórnymi,
- łzawieniem oczu,
- astmą alergiczną,
- wysypkami.
Olej z czarnuszki nie tylko poprawia samopoczucie w przebiegu alergii, ale także zmniejsza jej objawy i częstotliwość występowania. By zauważyć poprawę, zaleca się jego regularne stosowanie (6-8 tygodni). Czarnuszka to znakomity antyhistaminik, który hamuje reakcje alergiczne, dodatkowo wspiera układ immunologiczny, polepszając odporność organizmu.
Czytaj też: