Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Olejek żywokostowy - działanie, zastosowanie i cena. Na co pomaga?

Olejek żywokostowy to cenny produkt o szerokim zastosowaniu w lecznictwie oraz kosmetyce. Dzięki olejkowi z żywokostu można wesprzeć leczenie np. zwichnięć, skręceń czy żylaków. Jakie jeszcze działanie przypisuje się olejowi z żywokostu?
Zywokost
źródło:123RF
W skrócie
 • Olejek żywokostowy jest przeznaczony wyłącznie do użytku zewnętrznego. Dlaczego?
 • Olejek żywokostowy znany jest z swoich właściwości regeneracyjnych i przeciwzapalnych. Na co pomaga?
 • Do olejku żywokostowego dodawane są często różne zioła, np. gojnik. Jakie jeszcze?
SPRAWDŹ TEŻ: Naturalne olejki do twarzy i ciała
Spis treści

Reklama

Co to jest olejek żywokostowy?

Olejek żywokostowy to produkt wytwarzany z żywokostu lekarskiego, rośliny, która licznie porasta obrzeża lasów, łąki, okolice rowów, rzek czy stawów.

Zioło, z którego jest wytwarzany otrzymało swoją nazwę ze względu na dawno odkryte właściwości wzmacniające i regenerujące układ kostny. Roślina znana jest też pod określeniem „żywy gnat”.

Olej z żywokostu produkuje się z podziemnej części rośliny, czyli z korzenia o charakterystycznej fioletowo-czarnej barwie.

W korzeniu żywokostu znajdują się cenne substancje takie jak m.in.:

 • allantoina, 
 • polifenole, 
 • garbniki, 
 • fruktany, 
 • asparagina, 
 • aminokwasy, 
 • krzem, 
 • beta-sitosterol, 
 • olejek eteryczny,
 • śluz.

Olejek z żywokostu wykorzystuje przede wszystkim pierwszy z tych komponentów. Dzięki allantoinie nie tylko wpływa odbudowująco na tkanki, ale także przyspiesza leczenie chorych i uszkodzonych komórek. 

Te właściwości są cenne w kontekście medycznym, ale także wykorzystuje się je w przemyśle kosmetycznym.

Branża urodowa i pielęgnacyjna stosuje m.in. olejek żywokostowy na:

 • zmarszczki,
 • zniszczone włosy,
 • cellulit,
 • przebarwienia skórne, itp.

Środki otrzymane z żywokostu można jednak stosować jedynie zewnętrznie. Nie zaleca się przyjmować ich doustnie, czy w jakikolwiek inny wewnętrzny sposób, ze względu na możliwą toksyczność zioła.

Warto zaznaczyć, że olejek i olej z żywokostu nie są tym samym. Pierwsze z nich jest gotową mieszanką. Oprócz tego, że zawiera olej, w swoim składzie posiada także olejki eteryczne, składniki aktywne i wiele więcej.

Reklama

Jak działa olejek żywokostowy?

Na co pomaga olejek żywokostowy? Wyróżnia się właściwościami regeneracyjnymi, antyseptycznymi, antybakteryjnymi i przeciwzapalnymi, stąd zasadność stosowania tych preparatów w przypadku:

 • zwichnięć,
 • skręceń,
 • stłuczeń,
 • naciągnięć,
 • bóli mięśniowych,
 • stawowych,
 • kręgosłupowych. 

Poza tym warto używać żywokostowego olejku, aby przyspieszyć gojenie się ran czy siniaków.

Naturalny olej żywokostowy pomaga na żylaki oraz zmniejsza dolegliwości związane z przebiegiem łuszczycy. Ponadto stosuje się go profilaktycznie, aby nie dopuścić do pojawienia się odleżyn u pacjenta leżącego.

Na co jeszcze skuteczny jest olej żywokostowy? Działanie rozgrzewające tego produktu wykorzystuje się w zwalczaniu takich schorzeń jak:

 • rwa kulszowa,
 • bóle reumatyczne i artretyczne,
 • stany zapalne stawów.

Dzięki swoim właściwościom olejek stosowany jest w medycynie od wieków i  opinie na temat jego działania są raczej pozytywne.

Reklama

Zastosowanie olejku żywokostowego w kosmetyce

Olejek żywokostowy powszechnie stosuje się na włosy, twarz (nawet pod oczami), czy na cellulit.

W przypadku używania olejku z żywokostu na zniszczone i suche pukle włosów, warto wmasowywać go w skórę głowy. Zamiast olejku można też zastosować wcierki na bazie żywokostu. 

Aby natomiast zapewnić skórze jędrność, pożądane napięcie i wyeliminować cellulit, powinno się wmasowywać olejek lub wcierkę z żywokostu w te obszary ciała.

Kosmetyce znane są też walory antyzmarszczkowe, odmładzające i odświeżające olejku żywokostowego. W połączeniu z gojnikiem stosowany może być także na trądzik różowaty. Wykorzystuje się go także w walce z AZS (atopowym zapaleniem skóry).

Z tego powodu panie, które chcą mieć gładką, promienną, odpowiednio nawilżoną i młodo wyglądającą skórę twarzy, wklepują w nią ten zbawienny dla urody olejek.

Jeśli stosuje się olejek z żywokostu w naturalnej postaci, warto nałożyć na opuszki palców jedynie kilka kropli produktu i delikatnie wklepać go np. w skórę twarzy.

Można go też łączyć z kremem, serum, balsamem, itp. Osoby, które wybierają wygodę, z łatwością dostaną gotowy preparat w większości sklepów zielarskich czy aptek.

Reklama

Przepis na naturalny olejek żywokostowy

Jak samodzielnie zrobić olej z żywokostu? Przepis na ten środek nie należy do trudnych, jednak trzeba go bezwzględnie przestrzegać, by powstała mikstura była bezpieczna.

Warto najpierw przyjrzeć się procedurze związanej ze zbieraniem tej rośliny.

Zbiory powinny mieć miejsce jesienią drugiego roku lub wczesną wiosną trzeciego roku wegetacji żywokostu. Dobrze jest pamiętać, że wyrwane korzenie rośliny powinno się starannie oczyścić oraz wysuszyć.

Do wykonania olejku żywokostowego jest potrzebne 25 g suszu oraz 100 ml oleju np. migdałowego, konopnego albo oliwy z oliwek.

Korzeń należy zmielić, np. w młynku do kawy, a olej podgrzać na średnim ogniu. Następnie zmielony proszek z korzenia żywokostu powinno się przesypać do czystego, wyparzonego słoika (najlepiej z ciemnego szkła), zalać ciepłym olejem, zakręcić słoik i potrząsać w celu wymieszania składników.

Słój zostawia się w ciemnym miejscu na około dwa tygodnie, jednak codziennie trzeba wstrząsać jego zawartością.

Po tym czasie powstały wywar należy przelać, np. przez gazę, do ciemnego flakonika, w którym docelowo będzie znajdował się olejek.

Z takiego wyrobu można korzystać przez kilka miesięcy, nawet do pół roku. Jest to jednak możliwe, o ile przechowuje się go w odpowiednich warunkach, czyli w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu.

Gotowy olejek żywokostowy bez kłopotu można też kupić w rozmaitych sklepach zielarskich, na stoiskach z produktami naturalnymi, czy w aptekach, w tym internetowych.

Reklama

Na co stosować olejek żywokostowy z gojnikiem?

Powszechnie zalecany i stosowany jest również olejek żywokostowy z gojnikiem. Zastosowanie żywokostu zostało już przybliżone, a czym charakteryzuje się gojnik i na jaki rodzaj problemów warto go używać?

Dzięki zawartości m.in. kwasów fenolowych, glikozydów fenolowych czy olejków eterycznych, gojnik wykorzystuje się do:

 • neutralizowania objawów przeziębienia, grypy, infekcji dotyczących górnych i dolnych dróg oddechowych
 • kuracji dolegliwości trawiennych, chorób reumatycznych, a nawet psychicznych (gojnik zwalcza lęki, uspokaja oraz zatrzymuje rozwój schorzeń neurodegeneracyjnych mózgu). 

Poza tym poleca się olej żywokostowy z gojnikiem na żylaki, a także na odmrożenia, odparzenia, oparzenia i zasinienia. Stosuje się go również na zmarszczki.

Co więcej trwają badania nad korzystnym oddziaływaniem gojnika w zakresie zwalczania komórek nowotworowych w przypadku m.in. raka piersi, macicy czy mózgu.

Połączenie walorów obu roślin: żywokostu i gojnika sprawia, że taki produkt zapewnia wysoką skuteczność w odbudowywaniu chorych tkanek (m.in. kostnych, stawowych, mięśniowych czy skórnych), a także w leczeniu rozmaitych schorzeń wymagających wsparcia antybakteryjnego, aseptycznego czy przeciwzapalnego.

Olej z żywokostu z gojnikiem często jest także urozmaicany np. witaminą E.

Reklama

Przeciwwskazania do stosowania olejku żywokostowego

Czy olejek żywokostowy jest całkowicie zdrowy i bezpieczny? Niestety nie. Stosować można go wyłącznie zewnętrznie i nie dłużej niż przez okres 6 tygodni.

Zawiera on alkaloidy pirolizydynowe, które są substancjami niebezpiecznymi dla wątroby. Mogą ją uszkadzać poprzez wywołanie zespołu niedrożności zatokowej wątroby (SOS).

Preparaty dostępne do kupienia są poddawane w procesie produkcji specjalnej obróbce, która minimalizuje zawartość alkaloidów. Dzięki temu są one bezpieczne do stosowania, w dawce zalecanej przez producenta, np. w formie okładów.

Uważać na olej żywokostowy, także z gojnikiem, powinny kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Jest on również niewskazany dla dzieci do trzeciego roku życia.

Reklama

Gdzie kupić olejek żywokostowy? Cena

Olej żywokosowy jest dostępny w aptekach, sklepach ekologicznych i zielarskich. Powstaje na olejach bazowych, np. rzepakowego, lnianego czy słonecznikowego, a kosztuje około 20 zł za buteleczkę.

Często dodaje się do niego inne rośliny, np. boswellinę (kadzidłowiec indyjski), a nawet konopię (cbd). Jak zostało wspomniane wcześniej, olejek żywokostowy dostępny jest również z gojnikiem.

Można także spotkać olejek żywokostowy górski z opiłkami złota. Stosowany jest on głównie w rehabilitacji układu kostno-stawowego.

Czytaj również

Bibliografia

 • Nowak Zbigniew, Zioła z polskich łąk, Wydawnictwo AA, 2020, ISBN 978-83-7864-970-0.
 • Machałek Patrycja, Magia polskich ziół, Wydawnictwo Znak, 2020, ISBN 9788324071876.
 • Kimel K., Krauze-Baranowska M. (2021) Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania korzenia Symphytum officinale L. - przegląd danych literaturowych. Czytelnia medyczna, Gdańsk 23-31.
 • Smitha D. B., Jacobson B. H. (2011) Effect of a blend of comfrey root extract (Symphytum officinale L.) and tannic acid creams in the treatment of osteoarthritis of the knee: randomized, placebo-controlled, double-blind, multiclinical trials. J Chiropr Med. 10(3): 147-156.
 • Ożarowski A. Ziołolecznictwo. Poradnik dla lekarzy. Wyd.II. PZWL, Warszawa 1980.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Olejki
Olej z czarnuszki - właściwości i przeciwwskazania. Na co pomaga?
Nasiona i olej z rośliny czarnuszki
Olej z rokitnika - poznaj jego właściwości i sprawdź, jakie ma dawkowanie
Pomarańczowe owoce rokitnika
Olejek z glistnika - jak stosować i zrobić olejek z jaskółczego ziela?
Olejek z glistnika jaskółcze ziele w ratanowym koszyku
Podobne artykuły
Olejek kamforowy
Jak stosować olejek kamforowy do ucha?
Dynia i olej z pestek dyni
Olej z pestek dyni - właściwości i przeciwwskazania. Na co pomaga?
Ostropest
Olej z ostropestu - właściwości, przeciwwskazania i opinie. Jak długo stosować?
Zywokost
Olejek żywokostowy - działanie, zastosowanie i cena. Na co pomaga?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości, zastosowanie i skutki uboczne. Kiedy pić i jak stosować?

Reklama


Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!