string(8) "szukanie" Olejek żywokostowy – działanie i zastosowanie. Na co?

Olejek żywokostowy – działanie i zastosowanie. Na co?

Olejek żywokostowy to cenny produkt o szerokim zastosowaniu w lecznictwie oraz w kosmetyce. Dzięki olejkowi z żywokostu można wesprzeć leczenie np. zwichnięć, skręceń, czy żylaków. Jakie jeszcze działanie przypisuje się olejowi z żywokostu?
Zywokost
źródło:123RF

Spis treści

Co to jest olejek żywokostowy?

Olejek żywokostowy to produkt wytwarzany z żywokostu lekarskiego, rośliny, która licznie porasta obrzeża lasów, łąki, okolice rowów, rzek, czy stawów. Zioło otrzymało swoją nazwę ze względu na dawno odkryte właściwości wzmacniające i regenerujące układ kostny. Roślina znana jest też pod określeniem „żywy gnat”. 

Olej z żywokostu produkuje się z podziemnej części rośliny, czyli z korzenia o charakterystycznej barwie – fioletowo-czarnej. W korzeniu żywokostu znajdują się cenne substancje takie jak m.in. 

 • allantoina, 
 • polifenole, 
 • garbniki, 
 • fruktany, 
 • asparagina, 
 • aminokwasy, 
 • krzem, 
 • beta-sitosterol, 
 • olejek eteryczny,
 • śluz. 

Olejek z żywokostu wykorzystuje przede wszystkim pierwszy z tych komponentów. Dzięki allantoinie bowiem nie tylko odbudowują się tkanki, ale także przyspieszone zostaje leczenie chorych i uszkodzonych komórek. 

Te właściwości są cenne w kontekście medycznym, ale także wspierają przemysł kosmetyczny. Branża urodowa i pielęgnacyjna stosuje m.in. olejek żywokostowy na zmarszczki, na zniszczone włosy, na cellulit, przebarwienia skórne, itp.

Środki otrzymane z żywokostu można jednak stosować jedynie zewnętrznie, nie zaleca się przyjmować ich doustnie, czy w jakikolwiek wewnętrzny sposób, ze względu na możliwą toksyczność zioła.

Jak działa olejek żywokostowy?

Na co pomaga olejek żywokostowy? Wyróżnia się właściwościami regeneracyjnymi, antyseptycznymi, antybakteryjnymi i przeciwzapalnymi, stąd zasadność stosowania tych preparatów w przypadku zwichnięć, skręceń, stłuczeń, naciągnięć, bóli mięśniowych, stawowych, czy kręgosłupowych. 

Poza tym warto używać żywokostowego olejku, aby przyspieszyć gojenie się ran, czy siniaków.

Naturalny olej żywokostowy pomaga na żylaki oraz zmniejsza dolegliwości związane z przebiegiem łuszczycy. Ponadto stosuje się go profilaktycznie, aby nie dopuścić do pojawienia się odleżyn u pacjenta leżącego. 

Na co jeszcze skuteczny jest olej żywokostowy? Działanie rozgrzewające tego produktu wykorzystuje się w zwalczaniu takich schorzeń jak rwa kulszowa, bóle reumatyczne i artretyczne oraz stany zapalne stawów.

Zastosowanie olejku żywokostowego w kosmetyce

Olejek żywokostowy na włosyna twarz, czy na cellulit, a więc na różne rejony skórne ciała – to najpopularniejsze sposoby na stosowanie oleju z tej cennej rośliny.

W przypadku używania olejku z żywokostu na zniszczone i suche pukle włosów, warto wmasowywać go w skórę głowy. Zamiast olejku można też zastosować wcierki na bazie żywokostu. 

By natomiast zapewnić skórze jędrność, pożądane napięcie, wyeliminować cellulit, powinno się wmasowywać olejek lub wcierkę z żywokostu w te obszary ciała, które chce się poprawić.

Kosmetyce znane są też walory antyzmarszczkowe, odmładzające i odświeżające olejku żywokostowego, dlatego panie, by mieć gładką, promienną, odpowiednio nawilżoną i młodo wyglądającą skórę twarzy, wklepują w nią ten zbawienny dla urody olej.

Jeśli stosuje się olejek z żywokostu w naturalnej postaci, warto nałożyć na opuszki palców jedynie kilka kropli produktu i delikatnie wklepać go np. w skórę twarzy. Można go też łączyć z kremem, serum, balsamem, itp. Osoby, które wybierają wygodę, z łatwością dostaną gotowy preparat w większości sklepów zielarskich, czy aptek.

Przepis na olejek żywokostowy

Jak samodzielnie wykonać olej z żywokostu? Przepis na ten środek nie należy do trudnych. Warto jednak najpierw przyjrzeć się procedurze związanej ze zbieraniem tej rośliny.

Zbiory powinny mieć miejsce jesienią drugiego roku lub wczesną wiosną trzeciego roku wegetacji żywokostu. Dobrze jest pamiętać, że wyrwane korzenie rośliny powinno się starannie oczyścić oraz wysuszyć. 

Do wykonania olejku żywokostowego jest potrzebne 25 g suszu oraz 100 ml oleju np. migdałowego, konopnego, albo oliwy z oliwek. Korzeń należy zmielić, np. w młynku do kawy, a olej – podgrzać na średnim ogniu. Następnie zmielony proszek z korzenia żywokostu należy przesypać do czystego, wyparzonego słoika (najlepiej z ciemnego szkła), zalać ciepłym olejem, zakręcić słoik i potrząsać w celu wymieszania składników. Słój zostawia się w ciemnym miejscu na około dwa tygodnie, jednak codziennie trzeba wstrząsać jego zawartością. 

Po tym czasie powstały wywar należy przelać, np. przez gazę, do ciemnego flakonika, w którym docelowo będzie znajdował się olejek. Z takiego wyrobu można korzystać przez kilka miesięcy, nawet do pół roku, o ile przechowuje się go w odpowiednich warunkach, czyli w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu.

Gotowy olejek żywokostowy bez kłopotu można też kupić w rozmaitych sklepach zielarskich, na stoiskach z produktami naturalnymi, czy w aptekach, w tym internetowych. 

Na co jest olejek żywokostowy z gojnikiem?

Powszechnie zalecany i stosowany jest również olejek żywokostowy z gojnikiem. Zastosowanie żywokostu zostało już przybliżone, a czym charakteryzuje się gojnik, na jaki rodzaj problemów warto go używać? 

Dzięki zawartości m.in. kwasów fenolowych, glikozydów fenolowych, czy olejków eterycznych, gojnika wykorzystuje się do neutralizowania objawów przeziębienia, grypy, infekcji dotyczących górnych i dolnych dróg oddechowych oraz do kuracji dolegliwości trawiennych, chorób reumatycznych, a nawet psychicznych (gojnik zwalcza lęki, uspokaja oraz zatrzymuje rozwój schorzeń neurodegeneracyjnych mózgu). 

Poza tym poleca się olej żywokostowy z gojnikiem na żylaki, a także na odmrożenia, odparzenia, czy zasinienia. Co więcej trwają badania nad korzystnym oddziaływaniem gojnika w zakresie zwalczania komórek nowotworowych w przypadku m.in. raka piersi, macicy, czy mózgu.

Połączenie walorów obu roślin: żywokostu i gojnika sprawia, że taki produkt zapewnia wysoką skuteczność w odbudowywaniu chorych tkanek (m.in. kostnych, stawowych, mięśniowych, czy skórnych), a także w leczeniu rozmaitych schorzeń wymagających wsparcia antybakteryjnego, aseptycznego, czy przeciwzapalnego.

Czytaj też:

Bibliografia

 • 1. Nowak Zbigniew, Zioła z polskich łąk, Wydawnictwo AA, 2020, ISBN 978-83-7864-970-0.
 • 2. Machałek Patrycja, Magia polskich ziół, Wydawnictwo Znak, 2020, ISBN 9788324071876.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij