Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Jak stosować olejek kamforowy do ucha?

Olejek kamforowy do ucha wykorzystywany jest w medycynie od wielu lat. Co na ten temat mówią lekarze? Czy można bezpiecznie stosować olejek na ból towarzyszący zapaleniu ucha? Sprawdź!
Olejek kamforowy
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Olejek kamforowy wykorzystuje się w medycynie od setek lat, głównie w łagodzeniu bólu pochodzenia stawowego, mięśniowego i reumatycznego.
  • Olejek z drzewa kamforowego znany jest także jako środek łagodzący ból towarzyszący zapaleniu ucha.
  • W przypadku stosowania olejku na zapalenie ucha należy zachować środki ostrożności. Preparat nie może się bowiem dostać do przewodu słuchowego.
Spis treści

Reklama

Olejek kamforowy do ucha

Olejek kamforowy jest stosowany od setek lat w lecznictwie. Już w IX wieku powstały pisma traktujące o pozyskiwaniu olejku z drzewa kamforowego oraz możliwościach zastosowania.

Obecnie olejek kamforowy stanowi składnik wielu leków do użytku zewnętrznego stosowanych przy bólach stawowych, mięśniowych, reumatycznych oraz nerwobólach.

Stosowany jest ponadto w schorzeniach dróg oddechowych – głównie w formie kropli do inhalacji, ale bywa też składnikiem syropów i tabletek do ssania. Wykorzystuje się także olejek kamforowy do ucha w stanach zapalnych, głównie u dzieci.

Szacuje się, że każdego roku ostre zapalenie ucha diagnozuje się u prawie miliona pacjentów, z czego zdecydowaną większość stanowią dzieci, zaś podstawowym objawem schorzenie jest dokuczliwy ból.

Warto zaznaczyć, że opinie laryngologów na temat słuszności stosowania tego olejku na ból ucha są rozbieżne. Jedni lekarze przekonują o pozytywnych efektach stosowania olejku kamforowego na tzw. przewiane ucho, inni zaś odradzają jego użycie.

Reklama

Olejek kamforowy na ucho - jak stosować?

Zatem, jak stosować olejek kamforowy do ucha? Ile kropli można użyć jednorazowo? Co najważniejsze, olejek można stosować tylko i wyłącznie zewnętrznie, najlepiej dookoła ucha.

Pod żadnym pozorem nie należy go wlewać do ucha, a przy użytku zewnętrznych należy uważać, by nie dostał się do przewodu słuchowego, gdyż może to skutkować maceracją i przekrwieniem skóry, a nawet poparzeniem. To najważniejsza zasada podkreślana przez zwolenników stosowania olejku kamforowego na ból ucha

Zachowując wymienione środki ostrożności można bezpiecznie z niego korzystać do niwelowaniu dolegliwości bólowych, które przy zapaleniu ucha bywają dokuczliwe. 

Jeżeli chodzi o ilość olejku, to wystarczy kilka kropel, by posmarować skórę wokół ucha. Nie zaleca się ponadto nadmiernego oraz długotrwałego wcierania olejku, gdyż może to podrażnić skórę. Preparatu nie należy stosować na podrażnioną skórę.

Co bardzo istotne, przed zastosowaniem preparatu u dziecka należy zachować szczególną ostrożność. Najlepiej skontaktować z lekarzem i zapytać go o radę w tym zakresie.

Olejek kamforowy do ucha w ciąży

Wiele osób zastanawia się, czy olejek kamforowy można stosować w ciąży. Zasadniczo zajmuje on wysokie miejsce wśród olejków zabronionych w ciąży, gdyż wykazuje silne właściwości rozgrzewające. Dlatego olejku kamforowego w ciąży nie można stosować do smarowania skóry przy bólach stawowych, mięśniowych, reumatycznych etc., zwłaszcza jeśli miałby być stosowany w okolicach brzucha.

W przypadku bólu ucha w ciąży istnieje możliwość zastosowania olejku z drzewa kamforowego, jednakże nigdy na własną rękę. Zasadniczo kobiety w ciąży nie mogą stosować większości leków, w tym także ziołowych.

Chcąc uśmierzyć dokuczliwy ból w przebiegu zapaleniu ucha za pomocą kamfory, powinny każdorazowo skonsultować się z lekarzem.

Reklama

Cena olejku kamforowego do ucha

Wielu pacjentów zastanawia się, gdzie kupić olejek kamforowy i ile on kosztuje. Generalnie olejek z drzewa kamforowy na ból ucha można kupić bez recepty w większości aptek. Dostępny jest także w sklepach zielarskich.

Cena olejku kamforowego nie jest wygórowana. Średnio za buteleczkę o pojemności 30 mililitrów trzeba zapłacić od 10 do 20 złotych. Należy zaznaczyć, że koszt będzie uzależniony od konkretnej apteki.

Niekiedy można się spotkać ze skrystalizowanym olejkiem kamforowym (w formie kryształków), który znajduje zastosowanie w aromaterapii.

Czytaj również

Bibliografia

  • Anna Kędzia, Andrzej W. Kędzia, Działanie oleju kamforowego na bakterie beztlenowe, Borgis - Postępy Fitoterapii 3/2009, s. 147-151
  • https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/chore-ucho-u-dziecka-nie-zawsze-boli [dostęp 26.07.2021 r.]
  • Jerzy Kuczkowski, Aktualne problemy w rozpoznawaniu i leczeniu ostrego i wysiękowego zapalenia ucha środkowego, Forum Medycyny Rodzinnej 2011, tom 5, nr 4, 287–294.
  • http://ziolaodkuchni.pl/tag/kamfora/ [dostęp 26.07.2021 r.]
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Olejki
Olej z czarnuszki - właściwości i przeciwwskazania. Na co pomaga?
Nasiona i olej z rośliny czarnuszki
Olej z rokitnika - poznaj jego właściwości i sprawdź, jakie ma dawkowanie
Pomarańczowe owoce rokitnika
Olejek z glistnika - jak stosować i zrobić olejek z jaskółczego ziela?
Olejek z glistnika jaskółcze ziele w ratanowym koszyku
Podobne artykuły
Zywokost
Olejek żywokostowy - działanie, zastosowanie i cena. Na co pomaga?
Olejek kamforowy
Jak stosować olejek kamforowy do ucha?
Olej rycynowy w leczeniu
Olej rycynowy - działanie przeczyszczające i przeciwbólowe. Kiedy i jak stosować?
Dynia i olej z pestek dyni
Olej z pestek dyni - właściwości i przeciwwskazania. Na co pomaga?
Ostropest
Olej z ostropestu - właściwości, przeciwwskazania i opinie. Jak długo stosować?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!