Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Olejek z glistnika - jak stosować i zrobić olejek z jaskółczego ziela?

Olejek z glistnika, czyli jaskółczego ziela znajduje zastosowanie w leczeniu kurzajek, trądziku, egzemy, łuszczycy i wielu innych problemów skórnych. Wykazuje skuteczność w przypadku schorzeń o podłożu wirusowym, bakteryjnym, grzybiczym i alergicznym. Jak go stosować? Dowiedz się, jakie skutki uboczne może powodować oraz kiedy lepiej zrezygnować z jego używania.
Olejek z glistnika jaskółcze ziele w ratanowym koszyku
źródło:123RF
W skrócie
 • Olejek z glistnika jest preparatem wykorzystywanym w medycynie naturalnej. Na co pomaga?
 • Olejek z glistnika przejawia różne właściwości lecznicze, np. przeciwgrzybiczne. Jakie jeszcze?
 • Olejek z glistnika wykorzystuje się w domowym usuwaniu kurzajek. Jak go stosować?
SPRAWDŹ TEŻ: Jaskółcze ziele - co to jest? Właściwości i zastosowanie
Spis treści

Reklama

Co to jest olejek z glistnika?

Olejek z glistnika (jaskółcze ziele, łac.: Chelidonium majus L)) wykorzystywany jest w medycynie naturalnej do leczenia problemów skórnych o zróżnicowanej patogenezie, między innymi na podłożu wirusowym, bakteryjnym, zapalnym czy alergicznym.

Najczęściej stosuje się olejek z glistnika na kurzajki - narośla powstałe w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Należy jednak pamiętać, że środek ten przeznaczony jest wyłącznie do zastosowań zewnętrznych (na skórę), nie wolno go natomiast spożywać w jakiejkolwiek postaci.

Od kilku lat wiadomo bowiem, że wyciąg z glistnika przyjmowany drogą doustną, po przedawkowaniu może być silnie toksyczny, w skrajnych przypadkach prowadząc nawet do ciężkich uszkodzeń wątroby.

Dlatego na rynkach europejskich coraz trudniej o tego typu preparaty. Większość środków leczniczych zawierających  ekstrakty i sok z jaskółczego ziela, dostępnych w sklepach ze zdrową żywnością i ziołami, pochodzi z Rosji (ros. масло чистотела, czytaj: maslo czistotiela).

Mimo formułowanych wątpliwości, opinie na temat skuteczności glistnika na ogół są jednak pozytywne, aczkolwiek należy mieć świadomość, że po tego typu preparaty sięgają niemal wyłącznie zwolennicy tzw. medycyny naturalnej.

Reklama

Właściwości olejku z jaskółczego ziela

Olejek z jaskółczego ziela zawiera w swoim składzie duże ilości alkaloidów izochilonowych i te właśnie związki mają przeważający wpływ na jego działanie.

Wyróżnić wśród nich można takie substancje, jak:

 • chelidonina,
 • chelerytryna sangwinaryna,
 • berberyna,
 • koptyzyna,
 • stylopina.

Ponadto glistnik cechuje się znaczną zawartością kwasów organicznych, karotenoidów, flawonoidów oraz białek. Wprost przekłada się to na właściwości lecznicze, jakie wykazuje olejek z jaskółczego ziela.

Podkreślić w tym kontekście można działanie:      

 • przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze,
 • przeciwzapalne,
 • przeciwbólowe,
 • przeciwobrzękowe,
 • przyspieszające gojenie,
 • kojące podrażnioną skórę,
 • antyalergiczne (zależy od danego przypadku).

W jaki sposób właściwości olejku z jaskółczego ziela można wykorzystać w celach leczniczych? W jakich schorzeniach preparat wykazuje się skutecznością? 

Zastosowanie olejku z glistnika jaskółcze ziele 

Olejek z glistnika jaskółcze ziele zastosowanie znajduje w leczeniu wielu schorzeń. Wymienić wśród nich można takie problemy skórne, jak:

 • kurzajki i brodawki, a także kłykciny powstałe na podłożu wirusowym;
 • łuszczyca, w przebiegu której skórę pokrywają charakterystyczne, srebrzyste tarczki - olejek z glistnika pomaga w ich usuwaniu;
 • trądzik, egzema i inne tego typu wykwity skórne, o podłożu bakteryjnym, grzybiczym i zapalnym;
 • łojotokowe zapalenie skóry;
 • opryszczka;
 • liszaj;
 • gruźlica skóry - przewlekła choroba zakaźna, będąca powikłaniem lub występująca niezależnie od gruźlicy płucnej;
 • czyraczność, czyli skłonność do mnogiego występowania stanów zapalnych mieszków włosowych i otaczającej je skóry.

Olejek z glistnika zwalcza przyczyny schorzeń (wirusy, bakterie oraz grzyby), ingeruje w mechanizmy stanów zapalnych oraz procesy gojenia i łagodzi też objawy (świąd, bolesność, obrzęk).

Może pomagać na egzemę, jednak przed jego zastosowaniem przeprowadzić test skórny, by sprawdzić, czy jaskółcze ziele nie wywoła reakcji alergicznej.

Reklama

Jak stosować olejek z glistnika na zmiany skórne?

Preparaty tego typu sprzedawane są zazwyczaj w niewielkich buteleczkach, niewyposażonych w aplikatory, dozowniki etc. Wobec powyższego do aplikacji najlepiej jest użyć patyczków do czyszczenia uszu, ewentualnie zapałek owiniętych na końcu minimalną ilością waty.

Zaleca się, by końcówka aplikatora była mniejsza, aniżeli powierzchnia zmiany skórnej, na którą nanoszony jest olejek. Przed zastosowaniem olejek z jaskółczego ziela powinien zostać wymieszany z innymi olejkami i produktami kosmetycznymi (olejki eteryczne, kremy, maści, balsamy, toniki, maseczki) w stosunku 50/50 proc.

Zamoczony w leczniczej substancji aplikator przykładamy do skóry na kilka minut, jeden lub dwa razy dziennie. Kuracja powinna się zamknąć maksymalnie w 10 dniach.Olejek z glistnika można stosować nie tylko na skórze ciała, ale także na twarzy. W takim przypadku poleca się wmasowywanie go w cerę przez 10-15 minut.

Olejek z glistnika może być również stosowany na włosy do przeprowadzania zabiegu olejowania.

Reklama

Jak stosować olej z glistnika na kurzajki?

Współcześnie zdecydowanie najczęstsze jest zastosowanie oleju z glistnika na kurzajki. Ma to związek z silnym i udowodnionym naukowo działaniem przeciwwirusowym jaskółczego ziela, które roślina wykazuje dzięki syntetyzowanym enzymom, takie jak aktywne biologicznie białka, zewnątrzkomórkowe peroksydazy oraz inhibitory proteinazy cysteiny.

Samodzielna kuracja za pomocą oleju z glistnika jest alternatywą dla zabiegów wymrażania kurzajek ciekłym azotem w gabinetach kosmetologicznych oraz dla preparatów wykorzystujących ten sam mechanizm, przeznaczonych do używania w warunkach domowych. 

Reklama

Przeciwwskazania i skutki uboczne olejku z glistnika

Glistnik w każdej postaci ma pewne przeciwwskazania do jego stosowania. W przypadku olejku jaskółczego ziela nie zaleca się go osobom z nadwrażliwością na jakikolwiek składnik preparatu.

Niewskazany jest również dla alergików oraz małych dzieci. Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny natomiast stosować olejek z glistnika ostrożnie, gdyż w tym okresie zmiany hormonalne wywoływać mogą różne nadwrażliwości, również skórne.

Pamiętajmy także, że nadużywanie olejku z glistnika (zbyt długie lub zbyt częste stosowanie, a także nakładanie w miejscach nie zmienionych chorobowo), może doprowadzić do powstania szpecących blizn.

Uwaga: w czasie stosowania preparatu należy unikać kontaktu z oczami, ustami, nozdrzami, a także błonami śluzowymi narządów płciowych. Jeszcze raz podkreślamy -olejek z glistnika przeznaczony jest wyłącznie do użytku zewnętrznego.

Reklama

Gdzie kupić olejek z glistnika i jak go zrobić w domu?

Olejek z glistnika (jaskółczego ziela) dostępny jest zazwyczaj w aptekach. Buteleczki z preparatem znaleźć można również w sklepach zielarskich lub internetowych w cenie od około 10 zł do nawet 50 zł.

Samodzielne przygotowanie takiego olejku jest dość proste. Jak go zrobić? Wystarczy pokroić świeże ziele i ułożyć je w słoiku na wysokość około 8 cm. Następnie zalewa się glistnika oliwą z oliwek tak, by przykryła roślinę.

Szczelnie zamknięty słoik należy odstawić w zacienione, chłodne miejsce na tydzień. Po tym czasie będzie gotowy do użytku.

Czytaj również

Bibliografia

 • Piotr Migas, Magdalena Heyka, Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) we współczesnej terapii – wskazania i bezpieczeństwo stosowania, Postępy Fitoterapii 3/2011.
 • Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia, Anna Goździcka-Józefiak, Waldemar Buchwald, Przeciwdrobnoustrojowe działanie Chelidonium majus L., Postępy Fitoterapii 4/2013
 • Matthew Wood: The book of herbal wisdom: using plants as medicine. North Atlantic Books, 1997.
 • Maria Henneberg, Elżbieta Skrzydlewska (red.): Zatrucia roślinami wyższymi i grzybami. Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1984, s.66.
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Olejki
Olej rycynowy - działanie przeczyszczające i przeciwbólowe. Kiedy i jak stosować?
Olej rycynowy w leczeniu
Olej z czarnuszki - właściwości i przeciwwskazania. Na co pomaga?
Nasiona i olej z rośliny czarnuszki
Olej z rokitnika - poznaj jego właściwości i sprawdź, jakie ma dawkowanie
Pomarańczowe owoce rokitnika
Podobne artykuły
Zywokost
Olejek żywokostowy - działanie, zastosowanie i cena. Na co pomaga?
Olejek kamforowy
Jak stosować olejek kamforowy do ucha?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości, zastosowanie i skutki uboczne. Kiedy pić i jak stosować?
Dynia i olej z pestek dyni
Olej z pestek dyni - właściwości i przeciwwskazania. Na co pomaga?
Ostropest
Olej z ostropestu - właściwości, przeciwwskazania i opinie. Jak długo stosować?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!