string(8) "szukanie" Olejek z glistnika jaskółcze ziele - zastosowanie. Opinie

Olejek z glistnika jaskółcze ziele - zastosowanie. Opinie

Olejek z glistnika (jaskółcze ziele) znajduje zastosowanie w leczeniu kurzajek, trądziku, egzemy, łuszczycy i wielu innych problemów skórnych. Olejek z jaskółczego ziela wykazuje skuteczność w przypadku schorzeń o podłożu wirusowym, bakteryjnym, grzybiczym, alergicznym.
Olejek z glistnika jaskółcze ziele w ratanowym koszyku
źródło:123RF

Spis treści

Olejek z glistnika

Olejek z glistnika (jaskółcze ziele, łac.: Chelidonium majus L)) wykorzystywany jest w medycynie naturalnej do leczenia problemów skórnych o zróżnicowanej patogenezie, między innymi na podłożu wirusowym, bakteryjnym, zapalnym czy alergicznym. 

Najczęściej stosuje się olejek z glistnika na kurzajki – narośla powstałe w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Należy jednak pamiętać, że środek ten przeznaczony jest wyłącznie do zastosowań zewnętrznych (na skórę), nie wolno go natomiast spożywać w jakiejkolwiek postaci. Od kilku lat wiadomo bowiem, że wyciąg z glistnika przyjmowany drogą doustną, po przedawkowaniu może być silnie toksyczny, w skrajnych przypadkach prowadząc nawet do ciężkich uszkodzeń wątroby.

Dlatego na rynkach europejskich coraz trudniej o tego typu preparaty. Większość środków leczniczych zawierających soki i ekstrakty z jaskółczego ziela, dostępnych w sklepach ze zdrową żywnością i ziołami, pochodzi z Rosji (ros. масло чистотела, czytaj: maslo czistotiela). Mimo formułowanych wątpliwości, opinie na temat skuteczności glistnika na ogół są jednak pozytywne, aczkolwiek należy mieć świadomość, że po tego typu preparaty sięgają niemal wyłącznie zwolennicy tzw. medycyny naturalnej.

Właściwości olejku z jaskółczego ziela

Olejek z jaskółczego ziela zawiera w swoim składzie duże ilości alkaloidów izochilonowych i te właśnie związki mają przeważający wpływ na jego działanie. Wyróżnić wśród nich można takie substancje, jak chelidonina, chelerytryna sangwinaryna, berberyna, koptyzyna i stylopina. Ponadto glistnik cechuje się znaczną zawartością kwasów organicznych, karotenoidów, flawonoidów oraz białek. Wprost przekłada się to na właściwości lecznicze, jakie wykazuje olejek z jaskółczego ziela

Podkreślić w tym kontekście można działanie:

 • przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze,
 • przeciwzapalne,
 • przeciwbólowe,
 • przeciwobrzękowe,
 • przyspieszające gojenie,
 • kojące podrażnioną skórę,
 • antyalergiczne.

W jaki sposób właściwości olejku z jaskółczego ziela można wykorzystać w celach leczniczych? W jakich schorzeniach preparat wykazuje się skutecznością? 

Zastosowanie olejku z glistnika jaskółcze ziele 

Olejek z glistnika jaskółcze ziele zastosowanie znajduje w leczeniu wielu schorzeń. Wymienić wśród nich można takie problemy skórne, jak:

 • kurzajki i brodawki powstałe na podłożu wirusowym
 • łuszczyca, w przebiegu której skórę pokrywają charakterystyczne, srebrzyste tarczki – olejek z glistnika pomaga w ich usuwaniu
 • trądzik, egzema i inne tego typu wykwity skórne, o podłożu bakteryjnym, grzybiczym, zapalnym
 • łojotokowe zapalenie skóry
 • opryszczka, liszaj
 • alergie skórne (kontaktowe, wziewne, pokarmowe)
 • gruźlica skóry – przewlekła choroba zakaźna, będąca powikłaniem lub występująca niezależnie od gruźlicy płucnej
 •  czyraczność, czyli skłonność do mnogiego występowania stanów zapalnych mieszków włosowych i otaczającej je skóry

Olejek z glistnika zwalcza przyczyny schorzeń (wirusy, bakterie, grzyby), ingeruje w mechanizmy stanów zapalnych oraz procesy gojenia, łagodzi też objawy (świąd, bolesność, obrzęk).

Olej z glistnika na kurzajki

Współcześnie zdecydowanie najczęstsze jest zastosowanie oleju z glistnika na kurzajki. Ma to związek z silnym i udowodnionym naukowo działaniem przeciwwirusowym jaskółczego ziela, które roślina wykazuje dzięki syntetyzowanym enzymom, takie jak aktywne biologicznie białka, zewnątrzkomórkowe peroksydazy oraz inhibitory proteinazy cysteiny. 

Samodzielna kuracja za pomocą oleju z glistnika jest alternatywą dla zabiegów wymrażania kurzajek ciekłym azotem w gabinetach kosmetologicznych oraz dla preparatów wykorzystujących ten sam mechanizm, przeznaczonych do używania w warunkach domowych. 

Jak stosować olejek z glistnika?

Jak stosować olejek z glistnika na zmiany skórne? Preparaty tego typu sprzedawane są zazwyczaj w niewielkich buteleczkach, nie wyposażonych w aplikatory, dozowniki etc. Wobec powyższego do aplikacji najlepiej jest użyć patyczków do czyszczenia uszu, ewentualnie zapałek owiniętych na końcu minimalną ilością waty. Zaleca się, by końcówka aplikatora była mniejsza, aniżeli powierzchnia zmiany skórnej, na którą nanoszony jest olejek. Przed zastosowaniem, olejek z jaskółczego ziela powinien zostać wymieszany z innymi olejkami i produktami kosmetycznymi (olejki eteryczne, kremy, maści, balsamy, toniki, maseczki) w stosunku 50/50 proc.

Zamoczony w leczniczej substancji aplikator przykładamy do skóry na kilka minut, jeden lub dwa razy dziennie. Kuracja powinna się zamknąć maksymalnie w 10 dniach. Pamiętajmy, że nadużywanie olejku z glistnika (zbyt długie lub zbyt częste stosowanie, a także nakładanie w miejscach nie zmienionych chorobowo), może doprowadzić do powstania szpecących blizn. Uwaga: w czasie stosowania preparatu należy unikać kontaktu z oczami, ustami, nozdrzami, a także błonami śluzowymi narządów płciowych. Jeszcze raz podkreślamy w tym miejscu - olejek z glistnika przeznaczony jest wyłącznie do zastosowań zewnętrznych. 

Czytaj też:

Bibliografia

 • Piotr Migas, Magdalena Heyka, Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) we współczesnej terapii – wskazania i bezpieczeństwo stosowania, Postępy Fitoterapii 3/2011
 • Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia, Anna Goździcka-Józefiak, Waldemar Buchwald, Przeciwdrobnoustrojowe działanie Chelidonium majus L., Postępy Fitoterapii 4/2013

Oceń artykuł

(liczba ocen 3)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.
Zamknij