Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Opryszczka narządów płciowych u kobiet w ciąży - objawy i leczenie

​Zarażenie się opryszczką narządów płciowych jest szczególnie niebezpieczne w czasie ciąży, ponieważ może powodować jej powikłania. Największe ryzyko przeniesienia wirusa HSV2 występuje w czasie porodu naturalnego, ponieważ układ odpornościowy noworodka jest bardzo słaby.
ciąża
Źródło: 123RF
Spis treści

Opryszczka w ciąży może doprowadzić u dziecka do utraty wzroku, zapalenia opon mózgowych, zmian skórnych, a nawet zgonu. Jeśli ciężarna wie, że jest zarażona powinna jak najszybciej skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Reklama

Po jakim czasie pojawiają się pierwsze symptomy opryszczki okolic intymnych?

Pierwsze objawy najczęściej zaczynają pojawiać się po kilku dniach (2-10) od kontaktu seksualnego. Obejmują zmiany skórne na narządach płciowych i/lub odbycie. Wtedy opryszczka – w postaci bolesnych pęcherzyków - zaczyna występować na wargach sromowych, w pochwie i niekiedy w okolicy odbytu.

Reklama

Jakie są najczęstsze objawy choroby?

Objawy opryszczki można podzielić na dwa rodzaje: ogólne i typowe dla wirusa hsv2. Do ogólnych zaliczamy:

 • powiększenie węzłów chłonnych,
 • bóle mięśniowe,
 • gorączka,
 • dreszcze,
 • nudności,
 • złe samopoczucie

Natomiast do objawów typowych dla opryszczki narządów płciowych klasyfikujemy:

 • pęcherze wypełnione płynem, otoczone rumieniem
 • pękanie pęcherzyków i zamiana ich w krosty, a następnie w powierzchowne owrzodzenia,
 • mrowienie oraz napięcie warg sromowych,
 • swędzenie i pieczenie pochwy

Wpływ wirusa hsv2 na płód:

Opryszczkamiejsc intymnych u kobiet ciężarnych może doprowadzić do powikłań płodu oraz wywołać zakażenia wewnątrzmaciczne. Ryzyko przeniesienia choroby na noworodka jest największe podczas porodu naturalnego.

Łożysko nie jest w stanie uchronić płodu przed zarażeniem wirusem hsv2. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji przed 20. tygodniem ciąży – skutkiem może być poronienie, bądź liczne wady płodu, takie jak:

 • małogłowie,
 • małoocze,
 • wodogłowie,
 • uszkodzenie centralnego układu nerwowego

Natomiast jeśli zarażenie wirusem nastąpi blisko terminu porodu, czyli w III trymestrze to dochodzi do ryzyka tzw. porodu przedwczesnego. W takim przypadku lekarz najprawdopodobniej zasugeruje poród poprzez wykonanie cesarskiego cięcia. Dzięki temu niebezpieczeństwo zakażenia noworodka zostanie zminimalizowane. Niestety cesarskie cięcie nie wyklucza w stu procentach ryzyka przeniesienia choroby noworodka, a jest ono największe w momencie, gdy zakażenie narządów płciowych jest pierwotne.

Reklama

Jak leczyć opryszczkę narządów płciowych w ciąży?

Jeśli u ciężarnej pojawią się jakiekolwiek objawy wskazujące na zakażenie opryszczką narządów płciowych należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Pamiętaj jednak, że nie zawsze objawy muszą być widoczne. Niekiedy choroba jest utajona. Najlepiej podczas planowania ciąży skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi szczegółowy wywiad, a następnie zleci badanie krwi na obecność przeciwciał. W sytuacji, kiedy wynik będzie pozytywny – wykonuje się bardziej szczegółowe badania laboratoryjne. Polegają one na pobraniu próbki wydzieliny z pochwy.

Coraz więcej współczesnych badań potwierdza, że w czasie ciąży można przyjmować preparat antywirusowy, który ma w składzie substancję o nazwie – acyklowir. Zapobiega ona powiększaniu się owrzodzeń w miejscu intymnym, a także zapobiega powikłaniom u płodu. Gdy badania wykażą obecność wirusa hsv2 należy bezwzględnie rozpocząć leczenie antywirusowe. W sytuacji, gdy zakażenie jest nawracające także należy przyjmować acyklowir, szczególnie po 36. tygodniu ciąży.

Pamiętaj, że od szybkości Twojej reakcji może zależeć zdrowie noworodka. Tylko doustne, bądź dożylne przyjmowanie leków, osłabiają wirusa i zmniejszają ryzyko częstości nawrotów choroby. Preparaty używane wyłącznie miejscowo, takie jak maści i plastry, jedynie łagodzą objawy infekcji, ale nie wykluczają jej nawrotów.

Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Jako redaktor naczelna portalu medme.pl pasjonuję się promowaniem zdrowego stylu życia i szerzeniem wiedzy medycznej w przystępnej formie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w dziedzinie dziennikarstwa medycznego, a moją misją jest dostarczanie Czytelnikom rzetelnych informacji, które pomagają im w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia. Współpracuję z ekspertami z różnych dziedzin medycyny, aby zapewnić najwyższą jakość treści i najnowsze informacje z branży. Zawsze szukam nowych sposobów na angażowanie naszej społeczności i uważam, że edukacja zdrowotna jest kluczem do poprawy jakości życia każdego z nas.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Infekcje wirusowe
Jak się objawia grypa u dziecka?
Matka podaje dziecku termometr
Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej - u dzieci i dorosłych. Ile trwa i na czym polega leczenie?
Choroba jamy ustnej
Opryszczka narządów płciowych - jak wygląda i z czym ją można pomylić?
Opryszczka na narządach płciowych
Podobne artykuły
Mężczyzna z widocznymi zmianami skórnymi
Opryszczka penisa - jak leczyć? Przyczyny i objawy
Nos z infekcją zapalną
Opryszczka w nosie – objawy i leczenie. Jak się jej pozbyć?
Mężczyzna chory na grypę typu A
Grypa typu A - objawy wirusa. Jak wygląda leczenie?
Cytryna, czosnek i imbir na grypę
Domowe sposoby na grypę - jak leczyć dzieci i dorosłych? Co pomaga?
Przeziębienie czy grypa
Przeziębienie a grypa - jakie są różnice? Leczenie i objawy

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!