
Spis treści
- Opryszczka kobiecych narządów płciowych - objawy
- Opryszczka okolic intymnych – domowe sposoby leczenia
- Leki na opryszczkę damskich narządów płciowych
Za opryszczkę odpowiedzialny jest wirus HSV, który przez wiele lat potrafi nie dawać żadnych objawów choroby. Jeśli jednak infekcja nie będzie utajona to u kobiet objawy najczęściej pojawiają się na wargach sromowych i odbycie, a leczenie może trwać nawet kilka tygodni. Niestety wirus pozostaje w organizmie i może co kilka miesięcy nawracać – zazwyczaj w tych samych miejscach.
Opryszczka kobiecych narządów płciowych - objawy
- swędzenie pochwy,
- zaczerwienienie warg sromowych,
- nieprzyjemne uczucie mrowienia,
- bolesne pęcherze, które z czasem przekształcają się w owrzodzenia skóry,
- bóle podczas oddawania moczu,
- podwyższona temperatura,
- wydzielina z pochwy,
- występujące niekiedy bóle nóg i pośladków,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- ogólne rozdrażnienie
Opryszczka miejsc intymnych występuje najczęściej w pochwie, na wargach sromowych i odbycie. Czasami zmiany skórne mogą pojawić się również na ustach i rękach, w sytuacjach gdy zostały zakażone w czasie stosunku. Jest zaraźliwa i łatwo przenosi się drogą kropelkową.
To ile trwa choroba uzależnione jest od typu wirusa. W przypadku hsv1 zmiany na skórze utrzymują się ok. 20 dni, a przy zakażeniu typem hsv2 przebieg jest łagodniejszy i może trwać od kilku godzin do kilku dni.
- Dowiedz się Jak szybko pozbyć się opryszczki?
Opryszczka okolic intymnych – domowe sposoby leczenia
Leki łagodzące ból związany z przebiegiem choroby są dostępne bez recepty – m.in. ibuprofen i paracetamol. W aptece można zakupić również maść, która niweluje swędzenie. Jej skład opiera się na bazie lidokainy, której zadaniem jest łagodzenie nieprzyjemnego bólu, a także gorączki. Jeśli odczuwasz ból podczas oddawania moczu – kilka minut przed posmaruj miejsca intymne preparatem, zawierającym w składzie właśnie lidokainę. Gdy twoja skóra nie toleruje maści wystarczy, że wargi sromowe będziesz smarować wazeliną. Pij dużo płynów, ponieważ dzięki temu rozcieńczysz mocz i jego oddawanie nie będzie sprawiało tyle bólu.
Zobacz wideo: Wizyta u ginekologa: jak często chodzić?
Najlepiej noś luźną, bawełnianą bieliznę, a obolałe narządy płciowe polewaj ciepłą wodą. Przy nasilonym bólu wykonuj przez kilka minut zimny okład kostkami lodu. Pamiętaj jednak, by nie kłaść go bezpośrednio na sromie, tylko lód owiń np. w ręcznik. Do mycia używaj przede wszystkim produktów hipoalergicznych, które nie będą podrażniały twojej skóry. Ważne, by do momentu całkowitego wyleczenia używać swojego ręcznika, a do czasu, kiedy widoczne są pęcherze nie współżyć z partnerem.
- Poznaj także 10 domowych sposobów na opryszczkę
Leki na opryszczkę damskich narządów płciowych
Podczas trwania choroby zaleca się przyjmowanie leków antywirusowych. Zawierają w swoim składzie substancję czynną o nazwie acyklowir. Niestety nie usuwa ona wirusa z organizmu, a ma za zadanie zahamować proces jego rozmnażania się.
Preparaty antywirusowe są najskuteczniejsze w pierwszym etapie choroby, ponieważ mają realny wpływ na opryszczkę tylko w czasie pięciu dni od pojawienia się objawów. Podczas leczenia nawrotów przyjmowanie leków nie jest koniecznością. Wszystko zależy od nasilenia nawrotu. Dopiero gdy ból jest natężony terapia może przynieść rezultaty. W momencie, gdy mamy częste występowanie opryszczki można przyjmować leki antywirusowe codziennie.
Czytaj też:
Oceń artykuł
(liczba ocen 24)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!