Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗

Opryszczka kobiecych narządów płciowych - jak rozpoznać? Przyczyny i objawy

​Najczęstszym objawem występującym przy opryszczce narządów płciowych żeńskich jest pojawienie się w okolicach pochwy i/lub odbytu bolesnych pęcherzy. Innymi występującymi dolegliwościami są: mrowienie, swędzenie miejsc intymnych oraz złe samopoczucie. Pojawienie się jakichkolwiek z symptomów należy jak najszybciej skonsultować z ginekologiem, który może zalecić leczenie miejscowe lub ogólne.
Kobieta w bieliźnie trzymająca się za podbrzusze
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Szacuje się, że aż 90% populacji jest nosicielami HSV, jednak zaledwie niewielki odsetek doświadcza jego objawów. Częściej pojawia się na twarzy niż na narządach płciowych.
  • Opryszczka miejsc intymnych może spotkać zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jest to choroba przenoszona drogą płciową.
  • Objawy opryszczki miejsc intymnych u kobiet rozpoczynają się od zaczerwienienia, swędzenia i nieprzyjemnego pieczenia.
SPRAWDŹ TEŻ: Opryszczka narządów płciowych - jak wygląda? Leczenie
Spis treści

Reklama

Czym jest opryszczka narządów płciowych u kobiet?

Opryszczka narządów płciowych przenoszona jest m.in. drogą płciową. U mężczyzn najczęściej występuje na żołędzi i trzonie penisa, ale też w kroczu, na pośladkach, odbycie i także udach. U kobiet opryszczka narządów płciowych najczęściej występuje na wargach sromowych, łechtaczce, przy wejściu do pochwy, na udach, pępku i przy odbycie.

Jak wygląda? Zakażone miejsca swędzą i często bolą. Pojawiają się na nich wykwity w różnych stadiach - od pęcherzyków po brązowe strupy.

Opryszczka narządów płciowych u kobiet częściej występuje podczas ciąży niż bez niej. Stanowić ona może powód przedwczesnego porodu lub nawet nieprawidłowego rozwoju płodu przez zakażenie wewnątrzmaciczne.

W następstwie kontaktu noworodka z czynnymi zmianami wywołanymi HSV może dojść do zakażenia okołoporodowego lub poporodowego.

Jakie natomiast są przyczyny opryszczki miejsc intymnych u kobiet?

Za opryszczkę odpowiedzialny jest wirus HSV, który przez wiele lat potrafi nie dawać żadnych objawów choroby. Jeśli jednak infekcja nie będzie utajona to pojawią się nieprzyjemne objawy. Leczenie może trwać nawet kilka tygodni.

Niestety wirus pozostaje w organizmie i może co kilka miesięcy nawracać - zazwyczaj w tych samych miejscach.

Reklama

Objawy opryszczki kobiecych narządów płciowych

Opryszczka objawia się w sposób charakterystyczny. Czasami zmiany skórne mogą pojawić się również na ustach i rękach, w sytuacjach gdy zostały zakażone, np. w czasie stosunku. Ta dolegliwość jest zaraźliwa i łatwo przenosi się drogą kropelkową.

Objawami opryszczki narządów płciowych u kobiet są:

  • swędzenie pochwy,
  • zaczerwienienie warg sromowych,
  • nieprzyjemne uczucie mrowienia,
  • bolesne pęcherze, które z czasem przekształcają się w owrzodzenia skóry,
  • bóle podczas oddawania moczu,
  • podwyższona temperatura,
  • wydzielina z pochwy,
  • występujące niekiedy bóle nóg i pośladków,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • ogólne rozdrażnienie.

To ile trwa choroba uzależnione jest od typu wirusa. W przypadku HSV1 zmiany na skórze utrzymują się ok. 20 dni, a przy zakażeniu typem HSV2 przebieg jest łagodniejszy i może trwać od kilku godzin do kilku dni.

Owrzodzenia i inne objawy mogą ustąpić po kilku tygodniach, ale wirus pozostaje w organizmie i powoduje, choć nie u wszystkich, co pewien czas nawroty: zwykle po 3-12 miesiącach, często w tych samych miejscach.

Opryszczkę narządów płciowych pomylić można z innymi chorobami, jak np. grzybica czy infekcje dróg moczowych. Po prawidłową diagnozę należy udać się do lekarza.

Reklama

Domowe sposoby leczenia opryszczki narządów płciowych u kobiet

Leki łagodzące ból związany z przebiegiem choroby są dostępne bez recepty - m.in. ibuprofen i paracetamol. W aptece można zakupić również maść, która niweluje swędzenie. Jej skład opiera się na bazie lidokainy, której zadaniem jest łagodzenie nieprzyjemnego bólu, a także gorączki.

Dostępne są też różne kremy, które załagodzą zmiany opryszczkowe, hamując ich rozprzestrzenianie się i przyspieszając zasuszanie się pęcherzyków. Jeśli tego typu preparaty nie są pomocne, może to świadczyć o podłożu grzybicznym.

Jeśli odczuwasz ból podczas oddawania moczu –  kilka minut przed posmaruj miejsca intymne preparatem, zawierającym w składzie właśnie lidokainę. Gdy twoja skóra nie toleruje maści wystarczy, że wargi sromowe będziesz smarować wazeliną. Pij dużo płynów, ponieważ dzięki temu rozcieńczysz mocz i jego oddawanie nie będzie sprawiało tyle bólu.

Najlepiej noś także luźną, bawełnianą bieliznę, a obolałe narządy płciowe polewaj ciepłą wodą. Przy nasilonym bólu wykonuj przez kilka minut zimny okład kostkami lodu. Pamiętaj jednak, by nie kłaść go bezpośrednio na sromie, tylko lód owiń np. w ręcznik.

Do mycia używaj przede wszystkim produktów hipoalergicznych, które nie będą podrażniały twojej skóry.

Ważne, by do momentu całkowitego wyleczenia używać swojego ręcznika, a do czasu, kiedy widoczne są pęcherze zrezygnować ze współżycia z partnerem.

Reklama

Leki na opryszczkę narządów płciowych u kobiet

Podczas trwania choroby zaleca się przyjmowanie leków antywirusowych. Zawierają w swoim składzie substancję czynną o nazwie acyklowir. Niestety nie usuwa ona wirusa z organizmu, a jedynie hamuje proces jego namnażania.

Preparaty antywirusowe są najskuteczniejsze w pierwszym etapie choroby, ponieważ mają realny wpływ na opryszczkę tylko w czasie pięciu dni od pojawienia się objawów.

Podczas leczenia nawrotów przyjmowanie leków nie jest koniecznością, choć wszystko zależy od ich nasilenia. Dopiero gdy ból jest natężony terapia może przynieść rezultaty.

W momencie, gdy mamy częste występowanie opryszczki można przyjmować leki antywirusowe codziennie.

Nieleczona opryszczka może być niebezpieczna. Konsekwencjami są opryszczkowe zapalenie mózgu czy zapalenie rdzenia kręgowego.

Czytaj również

Bibliografia

  • Costello M, Sabatini L, Yungbluth P. Herpes Simplex Virus infections and current methods for laboratory detection. Clin Microbiol Newsl. 2006; 28: 185–192.
  • Majewska A, Krawczyk E, Łuczak M. Opryszczka narządów płciowych (genital herpes) – obraz kliniczny i możliwe następstwa zakażenia. Zakażenia 2005;5: 61-62. : 64–66.
  • Jabłońska S, Majewski S. Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. PZWL, Warszawa 2008.
  • Mroczkowski TF, Teofoli P, Ferranti G. Opryszczka narządów płciowych. In: Choroby przenoszone drogą płciową. Czelej, Lublin : 183–206.
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Jako redaktor naczelna portalu medme.pl pasjonuję się promowaniem zdrowego stylu życia i szerzeniem wiedzy medycznej w przystępnej formie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w dziedzinie dziennikarstwa medycznego, a moją misją jest dostarczanie Czytelnikom rzetelnych informacji, które pomagają im w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia. Współpracuję z ekspertami z różnych dziedzin medycyny, aby zapewnić najwyższą jakość treści i najnowsze informacje z branży. Zawsze szukam nowych sposobów na angażowanie naszej społeczności i uważam, że edukacja zdrowotna jest kluczem do poprawy jakości życia każdego z nas.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Infekcje wirusowe
Keto grypa - czym jest i jak długo trwa? Przyczyny i objawy
Kobieta z objawami grypy ketogenicznej
Sposoby na opryszczkę - jak się jej pozbyć? Maści, zioła, domowe sposoby
Stosowanie sposobów na opryszczkę
Grypa typu A - objawy wirusa. Jak wygląda leczenie?
Mężczyzna chory na grypę typu A
Podobne artykuły
Choroba jamy ustnej
Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej - u dzieci i dorosłych. Ile trwa i na czym polega leczenie?
Cytryna, czosnek i imbir na grypę
Domowe sposoby na grypę - jak leczyć dzieci i dorosłych? Co pomaga?
Przeziębienie czy grypa
Przeziębienie a grypa - jakie są różnice? Leczenie i objawy
Matka podaje dziecku termometr
Jak się objawia grypa u dziecka?
Nos z infekcją zapalną
Opryszczka w nosie – objawy i leczenie. Jak się jej pozbyć?

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!