Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Opryszczka kobiecych narządów płciowych - jak rozpoznać? Przyczyny i objawy

​Najczęstszym objawem występującym przy opryszczce narządów płciowych żeńskich jest pojawienie się w okolicach pochwy i/lub odbytu bolesnych pęcherzy. Innymi występującymi dolegliwościami są: mrowienie, swędzenie miejsc intymnych oraz złe samopoczucie. Pojawienie się jakichkolwiek z symptomów należy jak najszybciej skonsultować z ginekologiem, który może zalecić leczenie miejscowe lub ogólne.
Kobieta w bieliźnie trzymająca się za podbrzusze
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Szacuje się, że aż 90% populacji jest nosicielami HSV, jednak zaledwie niewielki odsetek doświadcza jego objawów. Częściej pojawia się na twarzy niż na narządach płciowych.
 • Opryszczka miejsc intymnych może spotkać zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jest to choroba przenoszona drogą płciową.
 • Objawy opryszczki miejsc intymnych u kobiet rozpoczynają się od zaczerwienienia, swędzenia i nieprzyjemnego pieczenia.
SPRAWDŹ TEŻ: Opryszczka narządów płciowych - jak wygląda? Leczenie
Spis treści

Reklama

Czym jest opryszczka narządów płciowych u kobiet?

Opryszczka narządów płciowych przenoszona jest m.in. drogą płciową. U mężczyzn najczęściej występuje na żołędzi i trzonie penisa, ale też w kroczu, na pośladkach, odbycie i także udach. U kobiet opryszczka narządów płciowych najczęściej występuje na wargach sromowych, łechtaczce, przy wejściu do pochwy, na udach, pępku i przy odbycie.

Jak wygląda? Zakażone miejsca swędzą i często bolą. Pojawiają się na nich wykwity w różnych stadiach - od pęcherzyków po brązowe strupy.

Opryszczka narządów płciowych u kobiet częściej występuje podczas ciąży niż bez niej. Stanowić ona może powód przedwczesnego porodu lub nawet nieprawidłowego rozwoju płodu przez zakażenie wewnątrzmaciczne.

W następstwie kontaktu noworodka z czynnymi zmianami wywołanymi HSV może dojść do zakażenia okołoporodowego lub poporodowego.

Jakie natomiast są przyczyny opryszczki miejsc intymnych u kobiet?

Za opryszczkę odpowiedzialny jest wirus HSV, który przez wiele lat potrafi nie dawać żadnych objawów choroby. Jeśli jednak infekcja nie będzie utajona to pojawią się nieprzyjemne objawy. Leczenie może trwać nawet kilka tygodni.

Niestety wirus pozostaje w organizmie i może co kilka miesięcy nawracać - zazwyczaj w tych samych miejscach.

Reklama

Objawy opryszczki kobiecych narządów płciowych

Opryszczka objawia się w sposób charakterystyczny. Czasami zmiany skórne mogą pojawić się również na ustach i rękach, w sytuacjach gdy zostały zakażone, np. w czasie stosunku. Ta dolegliwość jest zaraźliwa i łatwo przenosi się drogą kropelkową.

Objawami opryszczki narządów płciowych u kobiet są:

 • swędzenie pochwy,
 • zaczerwienienie warg sromowych,
 • nieprzyjemne uczucie mrowienia,
 • bolesne pęcherze, które z czasem przekształcają się w owrzodzenia skóry,
 • bóle podczas oddawania moczu,
 • podwyższona temperatura,
 • wydzielina z pochwy,
 • występujące niekiedy bóle nóg i pośladków,
 • powiększenie węzłów chłonnych,
 • ogólne rozdrażnienie.

To ile trwa choroba uzależnione jest od typu wirusa. W przypadku HSV1 zmiany na skórze utrzymują się ok. 20 dni, a przy zakażeniu typem HSV2 przebieg jest łagodniejszy i może trwać od kilku godzin do kilku dni.

Owrzodzenia i inne objawy mogą ustąpić po kilku tygodniach, ale wirus pozostaje w organizmie i powoduje, choć nie u wszystkich, co pewien czas nawroty: zwykle po 3-12 miesiącach, często w tych samych miejscach.

Opryszczkę narządów płciowych pomylić można z innymi chorobami, jak np. grzybica czy infekcje dróg moczowych. Po prawidłową diagnozę należy udać się do lekarza.

Reklama

Domowe sposoby leczenia opryszczki narządów płciowych u kobiet

Leki łagodzące ból związany z przebiegiem choroby są dostępne bez recepty - m.in. ibuprofen i paracetamol. W aptece można zakupić również maść, która niweluje swędzenie. Jej skład opiera się na bazie lidokainy, której zadaniem jest łagodzenie nieprzyjemnego bólu, a także gorączki.

Dostępne są też różne kremy, które załagodzą zmiany opryszczkowe, hamując ich rozprzestrzenianie się i przyspieszając zasuszanie się pęcherzyków. Jeśli tego typu preparaty nie są pomocne, może to świadczyć o podłożu grzybicznym.

Jeśli odczuwasz ból podczas oddawania moczu –  kilka minut przed posmaruj miejsca intymne preparatem, zawierającym w składzie właśnie lidokainę. Gdy twoja skóra nie toleruje maści wystarczy, że wargi sromowe będziesz smarować wazeliną. Pij dużo płynów, ponieważ dzięki temu rozcieńczysz mocz i jego oddawanie nie będzie sprawiało tyle bólu.

Najlepiej noś także luźną, bawełnianą bieliznę, a obolałe narządy płciowe polewaj ciepłą wodą. Przy nasilonym bólu wykonuj przez kilka minut zimny okład kostkami lodu. Pamiętaj jednak, by nie kłaść go bezpośrednio na sromie, tylko lód owiń np. w ręcznik.

Do mycia używaj przede wszystkim produktów hipoalergicznych, które nie będą podrażniały twojej skóry.

Ważne, by do momentu całkowitego wyleczenia używać swojego ręcznika, a do czasu, kiedy widoczne są pęcherze zrezygnować ze współżycia z partnerem.

Reklama

Leki na opryszczkę narządów płciowych u kobiet

Podczas trwania choroby zaleca się przyjmowanie leków antywirusowych. Zawierają w swoim składzie substancję czynną o nazwie acyklowir. Niestety nie usuwa ona wirusa z organizmu, a jedynie hamuje proces jego namnażania.

Preparaty antywirusowe są najskuteczniejsze w pierwszym etapie choroby, ponieważ mają realny wpływ na opryszczkę tylko w czasie pięciu dni od pojawienia się objawów.

Podczas leczenia nawrotów przyjmowanie leków nie jest koniecznością, choć wszystko zależy od ich nasilenia. Dopiero gdy ból jest natężony terapia może przynieść rezultaty.

W momencie, gdy mamy częste występowanie opryszczki można przyjmować leki antywirusowe codziennie.

Nieleczona opryszczka może być niebezpieczna. Konsekwencjami są opryszczkowe zapalenie mózgu czy zapalenie rdzenia kręgowego.

Czytaj również

Bibliografia

 • Costello M, Sabatini L, Yungbluth P. Herpes Simplex Virus infections and current methods for laboratory detection. Clin Microbiol Newsl. 2006; 28: 185–192.
 • Majewska A, Krawczyk E, Łuczak M. Opryszczka narządów płciowych (genital herpes) – obraz kliniczny i możliwe następstwa zakażenia. Zakażenia 2005;5: 61-62. : 64–66.
 • Jabłońska S, Majewski S. Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. PZWL, Warszawa 2008.
 • Mroczkowski TF, Teofoli P, Ferranti G. Opryszczka narządów płciowych. In: Choroby przenoszone drogą płciową. Czelej, Lublin : 183–206.
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Opryszczka
Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej - u dzieci i dorosłych. Ile trwa i na czym polega leczenie?
Choroba jamy ustnej
Opryszczka narządów płciowych - jak wygląda i z czym ją można pomylić?
Opryszczka na narządach płciowych
Opryszczka oka - objawy. Ile trwa i jak wygląda leczenie?
Lekarz trzymający probówkę do badania opryszczki oka
Podobne artykuły
Mężczyzna z widocznymi zmianami skórnymi
Opryszczka penisa - jak leczyć? Przyczyny i objawy
Opryszczka na ustach
Opryszczka - przyczyny i objawy. Z czym można ją pomylić?
Nos z infekcją zapalną
Opryszczka w nosie – objawy i leczenie. Jak się jej pozbyć?
Kobieta w bieliźnie trzymająca się za podbrzusze
Opryszczka kobiecych narządów płciowych - jak rozpoznać? Przyczyny i objawy
Kobieta w ciąży z opryszczką na twarzy
Opryszczka w ciąży – co stosować i jak ją leczyć?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!