Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Co podać na ból gardła u dziecka? Poznaj domowe sposoby na infekcję gardła

Ból gardła u dziecka występuje nawet kilka razy w ciągu roku ze względu na niską odporność dzieci, a tym samym podatność na liczne infekcje. W zależności od przyczyny, na ból gardła dla dzieci zwykle wystarczające są domowe metody leczenia. Jedynie w przypadku infekcji o podłożu bakteryjnym – wprowadzana jest antybiotykoterapia.
Dziewczynka z infekcją gardła kaszle i trzęsie się z zimna
źródło: Freepick
W skrócie
 • Ból gardła mogą wywoływać wirusy, bakterie, bądź grzyby. Częste infekcje gardła u dzieci mogą być wynikiem nierozwiniętego jeszcze układu immunologicznego, który nie chroni organizmu przed drobnoustrojami.
 • U dziecka ból gardła zazwyczaj ustępuje po kilku dniach. Najważniejsze jest jednak samo zdiagnozowanie infekcji, które wymaga zauważenia towarzyszących jej objawów, jak rozdrażnienie, osłabienie i brak apetytu u dziecka.
 • Istnieje kilka domowych sposobów, które z powodzeniem mogą pomóc w zniwelowaniu bólu gardła u dziecka. Należą do nich: inhalacje, dbałość o odpowiednie nawodnienie dziecka oraz nawilżenie pomieszczenia.
SPRAWDŹ TEŻ: Jakie są domowe sposoby na ból gardła, migdałków i anginę?
Spis treści

Jeśli ból gardła jest jedynym z objawów lub towarzyszy mu katar to jest to najczęściej klasyczne przeziębienie.

W sytuacji, gdy dodatkowo występuje wysoka gorączka, bądź duszący kaszel warto udać się do specjalisty, gdyż przyczyną takiego stanu może być grypa, która nieleczona często prowadzi do poważnych powikłań zdrowotnych.

Reklama

Przyczyny bólu gardła u dziecka

Przyczyny bólu gardła mogą być różne, a za taki stan odpowiadają wirusy, bakterie, bądź grzyby. Za częste infekcje gardła odpowiedzialny jest jeszcze nie do końca rozwinięty układ immunologiczny, który niewystarczająco chroni organizm przed licznymi drobnoustrojami.

Przyczynami bólu gardła u dziecka mogą być:

Reklama

Wirusowe i bakteryjne zapalenie gardła u dziecka

W przypadku wirusowego zapalenia gardła źródłem infekcji są:

 • adenowirusy,
 • enterowirusy, 
 • rinowirusy.

Leczenie polega głównie na niwelowaniu uporczywych objawów, a do zakażenia dochodzi drogą kropelkową.

Jeśli chodzi o infekcje bakteryjne to najczęściej konieczna jest antybiotykoterapia, a objawy są uporczywe i jednym z nich jest wysoka gorączka. Występuje głównie u dzieci w wieku 4-6 lat i potocznie jest to tzw. angina bakteryjna.

Ból gardła u rocznego dziecka

Ból gardła u dziecka to częsta przypadłość, która zwykle nie powinna wzbudzać niepokoju, gdyż najczęściej mija ona po kilku dniach bez konsultacji lekarskiej, jedynie ze stosowaniem bezpiecznych, domowych metod leczenia.

Niestety największym problemem jest zdiagnozowanie infekcji, gdyż maluszek nie jest w stanie powiedzieć, co mu dolega. Bardzo ważne jest uważne obserwowanie niemowlaka,a w szczególności takich zachowań, jak:

 • ogólne rozdrażnienie,
 • brak apetytu,
 • osłabienie.

Dodatkowo może wystąpić nadmierna płaczliwość. W pierwszej kolejności należy spróbować samodzielnie obejrzeć jamę ustną dziecka i sprawdzić czy gardło jest zaczerwienione, czy widoczny jest biały nalot lub nadżerki. Niekiedy odczuwalny jest również brzydki zapach z ust malucha, co zwykle świadczy o zapaleniu bakteryjnym jamy ustnej u dziecka.

Ból gardła u dziecka bez gorączki najczęściej oznacza infekcje wirusowe, natomiast ból gardła i gorączka u dziecka są oznaką obecności bakterii w organizmie.

Reklama

Co na ból gardła u dziecka?

Jak złagodzić ból gardła u dziecka?

 • nawodnienie – należy pamiętać, by maluch wypijał odpowiednią porcję mleka lub w przypadku starszych dzieci – wody. Warto również mieć na uwadze, by unikać podawania kwaśnych potraw, które mogą dodatkowo podrażnić gardło malucha,
 • nawilżenie pomieszczenia – odpowiednie nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywa dziecko jest niezwykle ważne, gdyż przesuszanie błony śluzowej zaostrza występowanie niechcianych dolegliwości. Coraz popularniejsze są różnego rodzaju nawilżacze powietrza,
 • inhalacje – warto wykonywać dziecku inhalacje z soli fizjologicznej lub z dodatkiem niewielkiej ilości olejków eterycznych, które nawilżają gardło oraz oczyszczają błonę śluzową.

Ważne, by dzieciom poniżej 3. roku życia nie podawać tabletek do ssania, gdyż maluch może się nią zakrztusić ze względu na jej duży rozmiar i brak umiejętności ssania ich.

Ból gardła to jeden z najczęstszych objawów atakującej organizm infekcji. Kiedy dotyka całą rodzinę, warto sięgnąć po uniwersalny produkt, który będzie skuteczny na każdy ból. Na rynku dostępne są preparaty w aerozolu, działają przeciwzapalnie i odkażająco. 

Reklama

Co podać na ból gardła u dziecka?

Co na ból gardła dla dziecka? Rozwiązań jest wiele. Przed podaniem lekarstw dziecku poniżej 3. roku życia, warto skonsultować się z lekarzem. Co podać dziecku na ból gardła?

 • syrop na ból gardła dla dzieci – należy pamiętać, by wybierać te syropy, które są przeznaczone dla maluchów w określonym wieku. Ich zdecydowaną zaletą jest łatwa do połknięcia konsystencja, a także często owocowy smak,
 • tabletki na ból gardła dla dzieci – preparaty do ssania są przeznaczone dla starszych dzieci, dlatego nie powinno się ich podawać niemowlakom. Zwykle są to leki ziołowe, których zadaniem jest hamowanie rozwoju choroby i niwelowanie odczuwalnych dolegliwości,
 • spraye na ból gardła dla dzieci – ich rolą jest przede wszystkim nawilżenie przesuszonej błony śluzowej gardła oraz łagodzenie podrażnienia. Można je stosować już u dzieci powyżej 1. roku życia, jednak wcześniej warto skonsultować się z lekarzem.

Reklama

Domowe sposoby na ból gardła u dziecka

Domowe sposoby na ból gardła u dzieci:

 • sok z buraków – szklankę soku z buraka należy połączyć z jedną łyżką octu jabłkowego lub winnego i takim roztworem płukać gardło kilka razy dziennie,
 • syrop z cebuli,
 • herbata z miodem,
 • mleko z miodem i cytryną,
 • picie wywaru z imbiru,
 • płukanie gardła szałwią lub rumiankiem,
 • płukanie gardła wywarem z lipy.

Należy pamiętać, iż wszelkiego rodzaju płukanki są zalecane u starszych dzieci, które będą potrafiły wypluć wywar.

Czytaj również

Bibliografia

 • Kalicki, B., Milart, J., Wachnicka‑Bąk, A., Placzyńska, M., & Jung, A. (2012). Ból gardła–kiedy leczenie objawowe jest wystarczające?. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 8(2), 107-110.
 • Zieliński, R., & Zakrzewska, A. (2010). Ostre infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci-podział morfologiczny, diagnostyka i terapia. In Forum Medycyny Rodzinnej (Vol. 4, No. 5, pp. 366-371).
 • Jeżewska, E., Kukwa, W., Ścińska, A., & Kukwa, A. (2006). Stany zapalne błony śluzowej nosa i gardła u dzieci i dorosłych–strategia leczenia. Przew. Lek, 2, 12-25.
 • Zuchowski, A., & Nowicka-Zuchowska, A. (2019). Leczenie przeziębienia i grypy u dzieci.
 • Wrembel, J. M., & Jarmoliński, T. Mononukleoza zakaźna u dzieci–doświadczenia własne. http://www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2016/06/pnm_2016_391-396.pdf (dostęp: 28.07.2021)
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Jako redaktor naczelna portalu medme.pl pasjonuję się promowaniem zdrowego stylu życia i szerzeniem wiedzy medycznej w przystępnej formie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w dziedzinie dziennikarstwa medycznego, a moją misją jest dostarczanie Czytelnikom rzetelnych informacji, które pomagają im w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia. Współpracuję z ekspertami z różnych dziedzin medycyny, aby zapewnić najwyższą jakość treści i najnowsze informacje z branży. Zawsze szukam nowych sposobów na angażowanie naszej społeczności i uważam, że edukacja zdrowotna jest kluczem do poprawy jakości życia każdego z nas.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby laryngologicze
Gronkowiec w gardle - czym jest i jak się objawia? Domowe sposoby
Lekarz pobiera wymaz z gardła
Odkrztuszanie flegmy bez kaszlu i z kaszlem. Co oznacza?
Kobieta siedząca w łóżku odkszczuszająca flegmę z gardła
Jakie są przyczyny zatkanych uszu oraz jak może je odetkać?
Kobieta ma zatkane ucho
Podobne artykuły
Wizualizacja zatok szczękowych
Torbiel w zatoce szczękowej - objawy, przyczyny i domowe sposoby. Czy może się wchłonąć?
Bakterie wydobywające się z nosa
Gronkowiec w nosie – objawy, leczenie i naturalne sposoby
Dziecko z bakterią w gardle
Bakteria w gardle - jak się objawia? Wymaz i leczenie
Wizyta dziecka u laryngologia
Ból ucha u dziecka - jak pomóc? Leczenie i domowe sposoby
Pacjent cierpiący na intensywny ból gardła
Domowe sposoby na ból gardła, migdałków i anginę. Sprawdź, jak się pozbyć uporczywych dolegliwości

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!