Najzdrowsze miejsce w internecie

Co podać na ból gardła u dziecka? Poznaj domowe sposoby na infekcję gardła

Ból gardła u dziecka występuje nawet kilka razy w ciągu roku ze względu na niską odporność dzieci, a tym samym podatność na liczne infekcje. W zależności od przyczyny, na ból gardła dla dzieci zwykle wystarczające są domowe metody leczenia. Jedynie w przypadku infekcji o podłożu bakteryjnym – wprowadzana jest antybiotykoterapia.
Dziecko z bólem gardła
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Ból gardła mogą wywoływać wirusy, bakterie, bądź grzyby. Częste infekcje gardła u dzieci mogą być wynikiem nierozwiniętego jeszcze układu immunologicznego, który nie chroni organizmu przed drobnoustrojami.
 • U dziecka ból gardła zazwyczaj ustępuje po kilku dniach. Najważniejsze jest jednak samo zdiagnozowanie infekcji, które wymaga zauważenia towarzyszących jej objawów, jak rozdrażnienie, osłabienie i brak apetytu u dziecka.
 • Istnieje kilka domowych sposobów, które z powodzeniem mogą pomóc w zniwelowaniu bólu gardła u dziecka. Należą do nich: inhalacje, dbałość o odpowiednie nawodnienie dziecka oraz nawilżenie pomieszczenia.
SPRAWDŹ TEŻ: Jakie są domowe sposoby na ból gardła, migdałków i anginę?
Spis treści

Jeśli ból gardła jest jedynym z objawów lub towarzyszy mu katar to jest to najczęściej klasyczne przeziębienie.

W sytuacji, gdy dodatkowo występuje wysoka gorączka, bądź duszący kaszel warto udać się do specjalisty, gdyż przyczyną takiego stanu może być grypa, która nieleczona często prowadzi do poważnych powikłań zdrowotnych.

Przyczyny bólu gardła u dziecka

Przyczyny bólu gardła mogą być różne, a za taki stan odpowiadają wirusy, bakterie, bądź grzyby. Za częste infekcje gardła odpowiedzialny jest jeszcze nie do końca rozwinięty układ immunologiczny, który niewystarczająco chroni organizm przed licznymi drobnoustrojami.

Przyczynami bólu gardła u dziecka mogą być:

Wirusowe i bakteryjne zapalenie gardła u dziecka

W przypadku wirusowego zapalenia gardła źródłem infekcji są:

 • adenowirusy,
 • enterowirusy, 
 • rinowirusy.

Leczenie polega głównie na niwelowaniu uporczywych objawów, a do zakażenia dochodzi drogą kropelkową.

Jeśli chodzi o infekcje bakteryjne to najczęściej konieczna jest antybiotykoterapia, a objawy są uporczywe i jednym z nich jest wysoka gorączka. Występuje głównie u dzieci w wieku 4-6 lat i potocznie jest to tzw. angina bakteryjna.

Ból gardła u rocznego dziecka

Ból gardła u dziecka to częsta przypadłość, która zwykle nie powinna wzbudzać niepokoju, gdyż najczęściej mija ona po kilku dniach bez konsultacji lekarskiej, jedynie ze stosowaniem bezpiecznych, domowych metod leczenia.

Niestety największym problemem jest zdiagnozowanie infekcji, gdyż maluszek nie jest w stanie powiedzieć, co mu dolega. Bardzo ważne jest uważne obserwowanie niemowlaka,a w szczególności takich zachowań, jak:

 • ogólne rozdrażnienie,
 • brak apetytu,
 • osłabienie.

Dodatkowo może wystąpić nadmierna płaczliwość. W pierwszej kolejności należy spróbować samodzielnie obejrzeć jamę ustną dziecka i sprawdzić czy gardło jest zaczerwienione, czy widoczny jest biały nalot lub nadżerki. Niekiedy odczuwalny jest również brzydki zapach z ust malucha, co zwykle świadczy o zapaleniu bakteryjnym jamy ustnej u dziecka.

Ból gardła u dziecka bez gorączki najczęściej oznacza infekcje wirusowe, natomiast ból gardła i gorączka u dziecka są oznaką obecności bakterii w organizmie.

Co na ból gardła u dziecka?

Jak złagodzić ból gardła u dziecka?

 • nawodnienie – należy pamiętać, by maluch wypijał odpowiednią porcję mleka lub w przypadku starszych dzieci – wody. Warto również mieć na uwadze, by unikać podawania kwaśnych potraw, które mogą dodatkowo podrażnić gardło malucha,
 • nawilżenie pomieszczenia – odpowiednie nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywa dziecko jest niezwykle ważne, gdyż przesuszanie błony śluzowej zaostrza występowanie niechcianych dolegliwości. Coraz popularniejsze są różnego rodzaju nawilżacze powietrza,
 • inhalacje – warto wykonywać dziecku inhalacje z soli fizjologicznej lub z dodatkiem niewielkiej ilości olejków eterycznych, które nawilżają gardło oraz oczyszczają błonę śluzową.

Ważne, by dzieciom poniżej 3. roku życia nie podawać tabletek do ssania, gdyż maluch może się nią zakrztusić ze względu na jej duży rozmiar i brak umiejętności ssania ich.

Ból gardła to jeden z najczęstszych objawów atakującej organizm infekcji. Kiedy dotyka całą rodzinę, warto sięgnąć po uniwersalny produkt, który będzie skuteczny na każdy ból. Na rynku dostępne są preparaty w aerozolu, działają przeciwzapalnie i odkażająco. 

Co podać na ból gardła u dziecka?

Co na ból gardła dla dziecka? Rozwiązań jest wiele. Przed podaniem lekarstw dziecku poniżej 3. roku życia, warto skonsultować się z lekarzem. Co podać dziecku na ból gardła?

 • syrop na ból gardła dla dzieci – należy pamiętać, by wybierać te syropy, które są przeznaczone dla maluchów w określonym wieku. Ich zdecydowaną zaletą jest łatwa do połknięcia konsystencja, a także często owocowy smak,
 • tabletki na ból gardła dla dzieci – preparaty do ssania są przeznaczone dla starszych dzieci, dlatego nie powinno się ich podawać niemowlakom. Zwykle są to leki ziołowe, których zadaniem jest hamowanie rozwoju choroby i niwelowanie odczuwalnych dolegliwości,
 • spraye na ból gardła dla dzieci – ich rolą jest przede wszystkim nawilżenie przesuszonej błony śluzowej gardła oraz łagodzenie podrażnienia. Można je stosować już u dzieci powyżej 1. roku życia, jednak wcześniej warto skonsultować się z lekarzem.

Domowe sposoby na ból gardła u dziecka

Domowe sposoby na ból gardła u dzieci:

 • sok z buraków – szklankę soku z buraka należy połączyć z jedną łyżką octu jabłkowego lub winnego i takim roztworem płukać gardło kilka razy dziennie,
 • syrop z cebuli,
 • herbata z miodem,
 • mleko z miodem i cytryną,
 • picie wywaru z imbiru,
 • płukanie gardła szałwią lub rumiankiem,
 • płukanie gardła wywarem z lipy.

Należy pamiętać, iż wszelkiego rodzaju płukanki są zalecane u starszych dzieci, które będą potrafiły wypluć wywar.

Czytaj również

Bibliografia

 • Kalicki, B., Milart, J., Wachnicka‑Bąk, A., Placzyńska, M., & Jung, A. (2012). Ból gardła–kiedy leczenie objawowe jest wystarczające?. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 8(2), 107-110.
 • Zieliński, R., & Zakrzewska, A. (2010). Ostre infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci-podział morfologiczny, diagnostyka i terapia. In Forum Medycyny Rodzinnej (Vol. 4, No. 5, pp. 366-371).
 • Jeżewska, E., Kukwa, W., Ścińska, A., & Kukwa, A. (2006). Stany zapalne błony śluzowej nosa i gardła u dzieci i dorosłych–strategia leczenia. Przew. Lek, 2, 12-25.
 • Zuchowski, A., & Nowicka-Zuchowska, A. (2019). Leczenie przeziębienia i grypy u dzieci.
 • Wrembel, J. M., & Jarmoliński, T. Mononukleoza zakaźna u dzieci–doświadczenia własne. http://www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2016/06/pnm_2016_391-396.pdf (dostęp: 28.07.2021)
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Mateusz dziecko z autyzmem
Przeczytaj artykuł
Ból ucha u dziecka - bez gorączki i przy katarze. Jak pomóc?
Wizyta dziecka u laryngologia
Przeczytaj artykuł
Zespół Aspergera - objawy, diagnoza, przyczyny i leczenie
Dziecko układające puzzle
Podobne artykuły
Dziecko z zapaleniem napletka
Zapalenie napletka u dziecka - domowe sposoby i leczenie
Dziecko stosujące środek w aerozolu na ostry ból gardła
Ostry ból gardła u dziecka. Co stosować i jak reagować?
Jedzenie lodów na ból gardła
Lody na ból gardła - czy pomagają na bolące gardło?
Kobietę boli gardło przy przełykaniu
Ból gardła przy przełykaniu – przyczyny, domowe sposoby
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?
Sonda redakcyjna
Jak długo trwały kolki u Twojego dziecka?