Dla Ciebie, na zdrowie!

Ból gardła przy przełykaniu – przyczyny, domowe sposoby

Ból gardła przy przełykaniu śliny może świadczyć o różnych schorzeniach. Najczęściej dolegliwość ta występuje w czasie problemów z górnymi drogami oddechowymi. Domowe sposoby leczenia w dużej mierze opierają się na stosowaniu ziołowych płukanek i odpowiednim nawilżaniu gardła.
Kobietę boli gardło przy przełykaniu
Źródło: 123RF
Spis treści
 

Bolące gardło przy przełykaniu często utrudnia codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza spożywanie posiłków, dlatego niezwykle istotne jest szybkie rozpoznanie przyczyny dolegliwości. Obserwowanie symptomów towarzyszących w dużym stopniu ułatwi diagnozę. 

Rozpoznanie opiera się przede wszystkim na wykonaniu takich badań, jak:

 • szczegółowy wywiad lekarski,

 • ogólne badanie pacjenta, w tym badanie gardła

W razie wątpliwości lekarz rodzinny może dać skierowanie do laryngologa, który z kolei zbada gardło z użyciem specjalnych narzędzi, niekiedy zleci  dodatkowe badania np. wymaz. 

Reklama

Przyczyny bólu gardła przy przełykaniu

Ból gardła podczas przełykania obecny jest głównie w czasie infekcji – bakteryjnych, wirusowych lub grzybiczych. Jest to jeden z głównych objawów takich chorób jak:

 • Ostre i przewlekłe zapalenie gardła,

 • Angina – zapalenie migdałków

 • grypa,

 • przeziębienie,

 •  ropień okoomigdałkowy

 • obecność ciała obcego

 • zmiany nowotworowe.

Dobry preparat na gardło, który przynosi ulgę przy podrażnieniach, powinien mieć w swoim składzie substancje ograniczające przyleganie drobnoustrojów do błony śluzowej gardła. Warto zwrócić uwagę na roślinne składniki, takie jak porost islandzki, wyciągi z prawoślazu czy bluszczu pospolitego, które wspomagają nawilżenie i łagodzą dolegliwości bólowe przy stanach zapalnych gardła. Kliknij tutaj i sprawdź roślinny preparat na gardło.

Ostry ból gardła przy przełykaniu 

Silny ból gardła przy przełykaniu nie powinien zostać lekceważony, gdyż może on świadczyć o schorzeniach, które wymagają szybkiego podjęcia leczenia. 

Reklama

Ból gardła przy przełykaniu po jednej stronie

Co może oznaczać sytuacja, w której dolegliwość obecna jest po jeden stronie gardła? Ból gardła przy przełykaniu po prawej lub po lewej stronie powinien być skonsultowany z lekarzem, gdyż może być symptomem schorzeń o podłożu nowotworowym.  

Ból gardła podłożu nowotworowym dotyka częściej osoby, które regularnie palą papierosy, a także spożywają alkohol. 

Ponadto ból gardła zlokalizowany po jednej  stronie  może oznaczać ropień okołomigdałkowy. Jest to zbiornik z ropną treścią, która zbiera się w okolicy migdałka. Mogą mu towarzyszyć powiększone węzły chłonne.

Ledwo rozpoczął się wrzesień a Ciebie już złapała infekcja gardła? Kliknij tutaj!

Ból gardła przy przełykaniu promieniujący do ucha

Ból gardła promieniujący do ucha przy przełykaniu śliny najczęściej świadczy o stanie zapalnym, na przykład anginie. Jej główne symptomy to:

 • biały nalot na migdałkach, tzw. czopy,

 • gorączka,

 • utrudnione połykanie,

 • dreszcze,

 • powiększone węzły chłonne,

Angina jest ostrym zapaleniem migdałków podniebiennych oraz błony śluzowej gardła. Za jej wystąpienie odpowiedzialne są paciorkowce z grupy A. Schorzenie atakuje głównie dzieci. 

Niekiedy ból gardła i ucha obecny jest na skutek zapalenia: ucha czy ślinianek przyusznych.

Reklama

Domowe sposoby na ból gardła przy przełykaniu

Co zrobić gdy boli gardło przy przełykaniu? Przede wszystkim trzeba pamiętać o odpowiednim nawilżaniu gardła. Mimo braku pragnienia należy pić dużo płynów, a w czasie ogrzewania mieszkania warto na grzejnikach kłaść wilgotne ręczniki. 

Domowe sposoby na ból gardła przy przełykaniu to również: 

Ponadto w aptekach dostępnych jest wiele preparatów na ból gardła, które można nabyć bez recepty. Należy jednak pamiętać, iż ich głównym zadaniem jest zmniejszanie odczuwania objawów, a nie eliminowanie przyczyny dolegliwości. Szukając odpowiedniego preparatu należy zwrócić uwagę na znajdujące się w nim substancje.

Kiedy ból gardła dotyka całą rodzinę, warto sięgnąć po uniwersalny produkt, który będzie skuteczny na każdy ból. Na rynku dostępne są preparaty w aerozolu, działają przeciwzapalnie i odkażająco. 

Artykuł zawiera lokowanie produktu.

Bibliografia

 • Zakażenie górnych dróg oddechowych, https://www.umed.wroc.pl/sites/default/files/mikrobiologia/files/Zakazenia_gornych_drog_oddechowych_skonwertowany.pdf [data dostępu 26.07.2021]
 • Hryniewicz W (red.). Ostre zapalenie gardła i migdałków podniebiennych. [W:] Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego, 2016. Wyd. Narodowy Instytut Leków: 45–63
 • Hryniewicz W (red.). Zastosowanie leków objawowych w zakażeniach układu oddechowego. (W:) Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego. Wyd. Narodowy Instytut Leków 2016: 183–211
 • Ernest Kuchar, Monika Karlikowska-Skwarnik, Leczenie ostrych stanów zapalnych gardła, http://mavipuro.pl/leczenie-ostrych-stanow-zapalnych-gardla/ [data dostępu 26.07.2021]
 • Bolesław Kalicki, Joanna Milart, Anna Wachnicka‑Bąk, Małgorzata Placzyńska, Anna Jung, Ból gardła – kiedy leczenie objawowe jest wystarczające?, Pediatr Medycyna Rodzinna 2012, 8 (2), p. 107-110
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha – rodzaje bólu brzucha
Pacjent z bólem brzucha
Przeczytaj artykuł
Jelitówka - jakie są objawy, jak leczyć i co jeść?
Przeczytaj artykuł
Ból brzucha u dzieci – co na ból brzucha u dziecka?
Dziecko z bolącym brzuchem
Podobne artykuły
Kobietę boli brzuch po jedzeniu
Ból brzucha po jedzeniu – skąd się bierze i jak go leczyć?
Picie alkoholu powodujące ból brzucha
Ból brzucha po alkoholu - sposoby leczenia. Co robić?
Dziecko z biegunką
Saccharomyces boulardii - na co pomagają i jak stosować?
Wizualizacja układu pokarmowego i soku żołądkowego
Sok żołądkowy - co zawiera i jaki funkcje pełni? Skład i pH
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jaką dawkę witaminy D stosujesz?