Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Ból gardła przy przełykaniu – przyczyny, domowe sposoby

Ból gardła przy przełykaniu śliny może świadczyć o różnych schorzeniach. Najczęściej dolegliwość ta występuje w czasie problemów z górnymi drogami oddechowymi. Domowe sposoby leczenia w dużej mierze opierają się na stosowaniu ziołowych płukanek i odpowiednim nawilżaniu gardła.
Kobietę boli gardło przy przełykaniu
Źródło: 123RF
Spis treści
Bolące gardło przy przełykaniu często utrudnia codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza spożywanie posiłków, dlatego niezwykle istotne jest szybkie rozpoznanie przyczyny dolegliwości. Obserwowanie symptomów towarzyszących w dużym stopniu ułatwi diagnozę. 

Rozpoznanie opiera się przede wszystkim na wykonaniu takich badań, jak:

 • szczegółowy wywiad lekarski,

 • ogólne badanie pacjenta, w tym badanie gardła

W razie wątpliwości lekarz rodzinny może dać skierowanie do laryngologa, który z kolei zbada gardło z użyciem specjalnych narzędzi, niekiedy zleci  dodatkowe badania np. wymaz. 

Reklama

Przyczyny bólu gardła przy przełykaniu

Ból gardła podczas przełykania obecny jest głównie w czasie infekcji – bakteryjnych, wirusowych lub grzybiczych. Jest to jeden z głównych objawów takich chorób jak:

 • Ostre i przewlekłe zapalenie gardła,

 • Angina – zapalenie migdałków

 • grypa,

 • przeziębienie,

 •  ropień okoomigdałkowy

 • obecność ciała obcego

 • zmiany nowotworowe.

Ostry ból gardła przy przełykaniu 

Silny ból gardła przy przełykaniu nie powinien zostać lekceważony, gdyż może on świadczyć o schorzeniach, które wymagają szybkiego podjęcia leczenia. 

Uniben
Uniben to wygodny w aplikacji lek na stan zapalny gardła. Likwiduje objawy zapalenia gardła. Działa miejscowo przeciwzapalnie, przeciwbólowo, znieczulająco oraz odkażająco. Można go stosować u małych dzieci. Precyzyjnie trafia w ognisko zapalne za sprawą długiego aplikatora. Dzięki zawartości glicerolu nawilża śluzówkę. Ma przyjemny, słodki smak.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Ból gardła przy przełykaniu po jednej stronie

Co może oznaczać sytuacja, w której dolegliwość obecna jest po jeden stronie gardła? Ból gardła przy przełykaniu po prawej lub po lewej stronie powinien być skonsultowany z lekarzem, gdyż może być symptomem schorzeń o podłożu nowotworowym.  

Ból gardła podłożu nowotworowym dotyka częściej osoby, które regularnie palą papierosy, a także spożywają alkohol. 

Ponadto ból gardła zlokalizowany po jednej  stronie  może oznaczać ropień okołomigdałkowy. Jest to zbiornik z ropną treścią, która zbiera się w okolicy migdałka. Mogą mu towarzyszyć powiększone węzły chłonne.

Ból gardła przy przełykaniu promieniujący do ucha

Ból gardła promieniujący do ucha przy przełykaniu śliny najczęściej świadczy o stanie zapalnym, na przykład anginie. Jej główne symptomy to:

 • biały nalot na migdałkach, tzw. czopy,

 • gorączka,

 • utrudnione połykanie,

 • dreszcze,

 • powiększone węzły chłonne,

Angina jest ostrym zapaleniem migdałków podniebiennych oraz błony śluzowej gardła. Za jej wystąpienie odpowiedzialne są paciorkowce z grupy A. Schorzenie atakuje głównie dzieci. 

Niekiedy ból gardła i ucha obecny jest na skutek zapalenia: ucha czy ślinianek przyusznych.

Reklama

Domowe sposoby na ból gardła przy przełykaniu

Co zrobić gdy boli gardło przy przełykaniu? Przede wszystkim trzeba pamiętać o odpowiednim nawilżaniu gardła. Mimo braku pragnienia należy pić dużo płynów, a w czasie ogrzewania mieszkania warto na grzejnikach kłaść wilgotne ręczniki. 

Domowe sposoby na ból gardła przy przełykaniu to również: 

Ponadto w aptekach dostępnych jest wiele preparatów na ból gardła, które można nabyć bez recepty. Należy jednak pamiętać, iż ich głównym zadaniem jest zmniejszanie odczuwania objawów, a nie eliminowanie przyczyny dolegliwości. Szukając odpowiedniego preparatu należy zwrócić uwagę na znajdujące się w nim substancje.

Kiedy ból gardła dotyka całą rodzinę, warto sięgnąć po uniwersalny produkt, który będzie skuteczny na każdy ból. Na rynku dostępne są preparaty w aerozolu, działają przeciwzapalnie i odkażająco. 

Bibliografia

 • Zakażenie górnych dróg oddechowych, https://www.umed.wroc.pl/sites/default/files/mikrobiologia/files/Zakazenia_gornych_drog_oddechowych_skonwertowany.pdf [data dostępu 26.07.2021]
 • Hryniewicz W (red.). Ostre zapalenie gardła i migdałków podniebiennych. [W:] Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego, 2016. Wyd. Narodowy Instytut Leków: 45–63
 • Hryniewicz W (red.). Zastosowanie leków objawowych w zakażeniach układu oddechowego. (W:) Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego. Wyd. Narodowy Instytut Leków 2016: 183–211
 • Ernest Kuchar, Monika Karlikowska-Skwarnik, Leczenie ostrych stanów zapalnych gardła, http://mavipuro.pl/leczenie-ostrych-stanow-zapalnych-gardla/ [data dostępu 26.07.2021]
 • Bolesław Kalicki, Joanna Milart, Anna Wachnicka‑Bąk, Małgorzata Placzyńska, Anna Jung, Ból gardła – kiedy leczenie objawowe jest wystarczające?, Pediatr Medycyna Rodzinna 2012, 8 (2), p. 107-110
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Układ pokarmowy
Ból żołądka po alkoholu - jak z nim walczyć i dlaczego występuje?
Kobietę boli żołądek po alkoholu
Ciągłe uczucie głodu - jakie są przyczyny nadmiernego apetytu?
Mężczyzna odczuwający ciągły głód
Jasny stolec może sugerować chorobę. Przeczytaj, co go wywołuje
Wizualizacja przewodu pokarmowego
Podobne artykuły
Wizualizacja uchyłków esicy
Uchyłki esicy - czym są? Objawy, leczenie, dieta
Choroba żołądka i dwunastnicy
Zapalenie dwunastnicy - dieta i leczenie
Kobieta wymiotuje po alkoholu
Wymioty po alkoholu - co pomaga i jak je powstrzymać?
Robaki w układzie pokarmowym
Odrobaczanie ludzi - czy, kiedy i jak to robić? Preparaty oraz domowe sposoby
Kobieta z objawami gastropatii rumieniowej
Gastropatia rumieniowa - co to jest i jak ją leczyć? Przyczyny i objawy

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie środki stosujesz, aby złagodzić suchy kaszel?
Unituss Junior