NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Ból gardła przy przełykaniu – przyczyny, domowe sposoby

Ból gardła przy przełykaniu śliny może świadczyć o różnych schorzeniach. Najczęściej dolegliwość ta występuje w czasie problemów z górnymi drogami oddechowymi. Domowe sposoby leczenia w dużej mierze opierają się na stosowaniu ziołowych płukanek i odpowiednim nawilżaniu gardła.
Kobietę boli gardło przy przełykaniu
Źródło: 123RF
Spis treści

Bolące gardło przy przełykaniu często utrudnia codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza spożywanie posiłków, dlatego niezwykle istotne jest szybkie rozpoznanie przyczyny dolegliwości. Obserwowanie symptomów towarzyszących w dużym stopniu ułatwi diagnozę. 

Rozpoznanie opiera się przede wszystkim na wykonaniu takich badań, jak:

 • szczegółowy wywiad lekarski,

 • ogólne badanie pacjenta, w tym badanie gardła

W razie wątpliwości lekarz rodzinny może dać skierowanie do laryngologa, który z kolei zbada gardło z użyciem specjalnych narzędzi, niekiedy zleci  dodatkowe badania np. wymaz. 

Przyczyny bólu gardła przy przełykaniu

Ból gardła podczas przełykania obecny jest głównie w czasie infekcji – bakteryjnych, wirusowych lub grzybiczych. Jest to jeden z głównych objawów takich chorób jak:

 • Ostre i przewlekłe zapalenie gardła,

 • Angina – zapalenie migdałków

 • grypa,

 • przeziębienie,

 •  ropień okoomigdałkowy

 • obecność ciała obcego

 • zmiany nowotworowe.

Ostry ból gardła przy przełykaniu 

Silny ból gardła przy przełykaniu nie powinien zostać lekceważony, gdyż może on świadczyć o schorzeniach, które wymagają szybkiego podjęcia leczenia. 

Ból gardła przy przełykaniu po jednej stronie

Co może oznaczać sytuacja, w której dolegliwość obecna jest po jeden stronie gardła? Ból gardła przy przełykaniu po prawej lub po lewej stronie powinien być skonsultowany z lekarzem, gdyż może być symptomem schorzeń o podłożu nowotworowym.  

Ból gardła podłożu nowotworowym dotyka częściej osoby, które regularnie palą papierosy, a także spożywają alkohol. 

Ponadto ból gardła zlokalizowany po jednej  stronie  może oznaczać ropień okołomigdałkowy. Jest to zbiornik z ropną treścią, która zbiera się w okolicy migdałka. Mogą mu towarzyszyć powiększone węzły chłonne.

Ból gardła przy przełykaniu promieniujący do ucha

Ból gardła promieniujący do ucha przy przełykaniu śliny najczęściej świadczy o stanie zapalnym, na przykład anginie. Jej główne symptomy to:

 • biały nalot na migdałkach, tzw. czopy,

 • gorączka,

 • utrudnione połykanie,

 • dreszcze,

 • powiększone węzły chłonne,

Angina jest ostrym zapaleniem migdałków podniebiennych oraz błony śluzowej gardła. Za jej wystąpienie odpowiedzialne są paciorkowce z grupy A. Schorzenie atakuje głównie dzieci. 

Niekiedy ból gardła i ucha obecny jest na skutek zapalenia: ucha czy ślinianek przyusznych.

Twój lekarz online
Konsultacja
Umów konsultację ze specjalistą
Sprawdź
79,99 zł zł
E-recepta
Konsultacja z lekarzem
Sprawdź
79,99 zł zł
E-zwolnienie
Konsultacja z lekarzem
Sprawdź
79,99 zł zł

Domowe sposoby na ból gardła przy przełykaniu

Co zrobić gdy boli gardło przy przełykaniu? Przede wszystkim trzeba pamiętać o odpowiednim nawilżaniu gardła. Mimo braku pragnienia należy pić dużo płynów, a w czasie ogrzewania mieszkania warto na grzejnikach kłaść wilgotne ręczniki. 

Domowe sposoby na ból gardła przy przełykaniu to również: 

Ponadto w aptekach dostępnych jest wiele preparatów na ból gardła, które można nabyć bez recepty. Należy jednak pamiętać, iż ich głównym zadaniem jest zmniejszanie odczuwania objawów, a nie eliminowanie przyczyny dolegliwości. Szukając odpowiedniego preparatu należy zwrócić uwagę na znajdujące się w nim substancje.
 

Bibliografia

 • Zakażenie górnych dróg oddechowych, https://www.umed.wroc.pl/sites/default/files/mikrobiologia/files/Zakazenia_gornych_drog_oddechowych_skonwertowany.pdf [data dostępu 26.07.2021]
 • Hryniewicz W (red.). Ostre zapalenie gardła i migdałków podniebiennych. [W:] Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego, 2016. Wyd. Narodowy Instytut Leków: 45–63
 • Hryniewicz W (red.). Zastosowanie leków objawowych w zakażeniach układu oddechowego. (W:) Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego. Wyd. Narodowy Instytut Leków 2016: 183–211
 • Ernest Kuchar, Monika Karlikowska-Skwarnik, Leczenie ostrych stanów zapalnych gardła, http://mavipuro.pl/leczenie-ostrych-stanow-zapalnych-gardla/ [data dostępu 26.07.2021]
 • Bolesław Kalicki, Joanna Milart, Anna Wachnicka‑Bąk, Małgorzata Placzyńska, Anna Jung, Ból gardła – kiedy leczenie objawowe jest wystarczające?, Pediatr Medycyna Rodzinna 2012, 8 (2), p. 107-110
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból głowy z lewej strony - za uchem, pulsujący, do oka. Co robić?
Przeczytaj artykuł
Ból głowy z prawej strony - przyczyny, metody leczenia
Przeczytaj artykuł
Korzonki - objawy i leczenie. Ile trwa ich zapalenie?
Podobne artykuły
Ból głowy z lewej strony - za uchem, pulsujący, do oka. Co robić?
Ból głowy z prawej strony - przyczyny, metody leczenia
Korzonki - objawy i leczenie. Ile trwa ich zapalenie?
Ból kości - piszczelowej, udowej, śródstopia. Przyczyny
Ból ucha - przyczyny i leczenie. Domowe sposoby

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama