Bolące gardło przy przełykaniu często utrudnia codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza spożywanie posiłków, dlatego niezwykle istotne jest szybkie rozpoznanie przyczyny dolegliwości. Obserwowanie symptomów towarzyszących w dużym stopniu ułatwi diagnozę.
Rozpoznanie opiera się przede wszystkim na wykonaniu takich badań, jak:
-
szczegółowy wywiad lekarski,
-
ogólne badanie pacjenta, w tym badanie gardła
W razie wątpliwości lekarz rodzinny może dać skierowanie do laryngologa, który z kolei zbada gardło z użyciem specjalnych narzędzi, niekiedy zleci dodatkowe badania np. wymaz.
Reklama
Przyczyny bólu gardła przy przełykaniu
Ból gardła podczas przełykania obecny jest głównie w czasie infekcji – bakteryjnych, wirusowych lub grzybiczych. Jest to jeden z głównych objawów takich chorób jak:
-
Ostre i przewlekłe zapalenie gardła,
-
Angina – zapalenie migdałków
-
grypa,
-
przeziębienie,
-
ropień okoomigdałkowy
-
obecność ciała obcego
-
zmiany nowotworowe.
Ostry ból gardła przy przełykaniu
Silny ból gardła przy przełykaniu nie powinien zostać lekceważony, gdyż może on świadczyć o schorzeniach, które wymagają szybkiego podjęcia leczenia.
Ból gardła przy przełykaniu po jednej stronie
Co może oznaczać sytuacja, w której dolegliwość obecna jest po jeden stronie gardła? Ból gardła przy przełykaniu po prawej lub po lewej stronie powinien być skonsultowany z lekarzem, gdyż może być symptomem schorzeń o podłożu nowotworowym.
Ból gardła podłożu nowotworowym dotyka częściej osoby, które regularnie palą papierosy, a także spożywają alkohol.
Ponadto ból gardła zlokalizowany po jednej stronie może oznaczać ropień okołomigdałkowy. Jest to zbiornik z ropną treścią, która zbiera się w okolicy migdałka. Mogą mu towarzyszyć powiększone węzły chłonne.
Chcesz pozbyć się bólu gardła? Kliknij tutajBól gardła przy przełykaniu promieniujący do ucha
Ból gardła promieniujący do ucha przy przełykaniu śliny najczęściej świadczy o stanie zapalnym, na przykład anginie. Jej główne symptomy to:
-
biały nalot na migdałkach, tzw. czopy,
-
gorączka,
-
utrudnione połykanie,
-
dreszcze,
-
powiększone węzły chłonne,
Angina jest ostrym zapaleniem migdałków podniebiennych oraz błony śluzowej gardła. Za jej wystąpienie odpowiedzialne są paciorkowce z grupy A. Schorzenie atakuje głównie dzieci.
Niekiedy ból gardła i ucha obecny jest na skutek zapalenia: ucha czy ślinianek przyusznych.
Domowe sposoby na ból gardła przy przełykaniu
Co zrobić gdy boli gardło przy przełykaniu? Przede wszystkim trzeba pamiętać o odpowiednim nawilżaniu gardła. Mimo braku pragnienia należy pić dużo płynów, a w czasie ogrzewania mieszkania warto na grzejnikach kłaść wilgotne ręczniki.
Domowe sposoby na ból gardła przy przełykaniu to również:
-
płukanie gardła wodą z solą,
-
stosowanie ziołowych płukanek – np. z szałwii czy rumianku.
Ponadto w aptekach dostępnych jest wiele preparatów na ból gardła, które można nabyć bez recepty. Należy jednak pamiętać, iż ich głównym zadaniem jest zmniejszanie odczuwania objawów, a nie eliminowanie przyczyny dolegliwości. Szukając odpowiedniego preparatu należy zwrócić uwagę na znajdujące się w nim substancje.
Kiedy ból gardła dotyka całą rodzinę, warto sięgnąć po uniwersalny produkt, który będzie skuteczny na każdy ból. Na rynku dostępne są preparaty w aerozolu, działają przeciwzapalnie i odkażająco. Spray na gardło ma delikatny smak, a wygodny aplikator zapewnia bezpieczne dawkowanie, co przyda się szczególnie w przypadku dzieci. W składzie znajdziemy benzydaminę, która działa bezpośrednio w miejscu podania i w minimalnym stopniu wchłania się do układu krążenia. ZOBACZ wygodny spray na gardło dla całej rodziny.
Artykuł zawiera lokowanie produktu.