Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Nocne poty - przyczyny pocenia się w nocy. Kiedy powinno niepokoić?

Nocne poty mogą być niegroźnym zjawiskiem fizjologicznym, ale też objawem ciężkiej choroby. Zobacz, jakie są przyczyny nadmiernej aktywność gruczołów potowych w godzinach snu. Dowiedz się, kiedy warto zrobić badania.
Spocona kobieta chłodzi się wiatrakiem
źródło:123RF
W skrócie
 • Nocne poty mogą być objawem infekcji bakteryjnych i wirusowych, takich jak grypa i przeziębienie.
 • Nie należy ignorować chronicznego nadmiernego pocenie się w godzinach snu. Przyczyną tego stanu mogą być problemy hormonalne, metaboliczne a nawet onkologiczne.
 • Zdarza się, że podłoże nocnych potów jest trywialne i wynika ze zwykłego przegrzanie organizmu, czyli spania pod zbyt grubą kołdrą, w źle wywietrzonej sypialni.
SPRAWDŹ TEŻ: To mogą być przyczyny nadpotliwości! Jak ją leczyć?
Spis treści

Reklama

Czy nocne poty dotyczą wielu osób?

Nocne poty są przypadłością, która dotyka bardzo wiele osób i z bardzo różnych przyczyn. Same w sobie nie są chorobą, lecz reakcją organizmu występującą w odpowiedzi na niezliczoną ilość czynników (siłą rzeczy nie ma więc w tej materii żadnych zbiorczych statystyk).

Pocenie się jest naturalnym procesem służącym termoregulacji organizmu, umożliwiającym utrzymanie stałej, optymalnej ciepłoty ciała. Ale uwaga: jeżeli nadpotliwość jest intensywna, występuje regularnie i w długiej perspektywie, a w dodatku towarzyszą temu inne niepokojące objawy, należy jak najszybciej zasięgnąć konsultacji lekarskiej oraz wykonać niezbędne badania.

W takim przypadku intensywne pocenie się w nocy najprawdopodobniej występuje na podłożu chorobowym.

Reklama

To mogą być przyczyny nocnych potów

Przyczyny pocenia się w nocy są niezwykle zróżnicowane - od błahych po śmiertelnie poważne. Mogą być zwykłą reakcją fizjologiczną na zbyt wysoką temperaturę w pomieszczeniu, ale też objawem licznych zaburzeń i schorzeń infekcyjnych, metabolicznych, hormonalnych psychicznych, a nawet nowotworowych.

Potencjalnie za taki stan rzeczy odpowiadają między innymi:

 • niekorzystne warunki termiczne prowadzące do przegrzania organizmu (temperatura powietrza, spanie w grubej piżamie i pod grubą kołdrą nawet w upalne dni);
 • infekcje bakteryjne i wirusowe, w tym tak powszechne, jak grypa i przeziębienie, w przebiegu których występuje gorączka (pocenie się pozwala odprowadzić nadmiar ciepła z organizmu);
 • zaburzenia endokrynologiczne takie jak nadczynność tarczycy, a także zmiany dotyczące hormonów płciowych (na przykład w okresie dojrzewania, w cyklu menstruacyjnym, w ciąży oraz w okresie okołomenopauzalnym);
 • różnego typu choroby, takie jak cukrzyca czy nowotwory;
 • brak witamin oraz składników mineralnych (w tym między innymi witamin D i B12, żelaza, magnezu);
 • nadmierny stres, którego skutki kumulują się w organizmie i uwalniają w postaci reakcji fizjologicznych, takich jak właśnie nocne poty;
 • picie alkoholu, zarówno jednorazowo w dużej dawce, jak też regularnie;
 • przyjmowanie niektórych leków, takich jak kwas acetylosalicylowy czy niesteroidowe leki przeciwzapalne;
 • bezdech senny, który może zaburzać przemianę materii oraz zaburzać natlenienie organizmu, powodując silne pocenie się w nocy;
 • bezpośrednie przeciążenie organizmu bezpośrednio przed snem (po treningu, po przejedzeniu).

Nocne poty przy przeziębieniu i innych infekcjach

Pocenie się w nocy przy przeziębieniu, a także innych infekcjach (grypie, zapaleniu płuc, anginie, covidzie) najczęściej jest naturalną reakcją organizmu, sterowaną przez ośrodek termoregulacji, chroniącą ustrój przed przegrzaniem na skutek silnie podwyższonej temperatury.

Do pewnego pułapu gorączka jest wprawdzie uznawana za objaw pozytywny, przyspieszający samodzielną walkę z patogenami (spowalnia ich namnażanie się i utrudnia bytowanie), jeśli jednak osiągnie bardzo wysokie wartości, może być niebezpieczna dla narządów wewnętrznych (na przykład mózgu).

Dlatego układ nerwowy pobudza gruczoły potowe do aktywności. Odparowując na zewnątrz, woda schładza organizm. Bardzo często dzieje się to właśnie w nocy, jako że temperatura z reguły jest najwyższa wieczorem. Nie ma natomiast dowodów na to, że w ten właśnie sposób można „wypocić chorobę”, czyli usunąć z ustroju patogeny odpowiedzialne za infekcję.

Warto pamiętać, że pocenie w nocy podczas choroby może być procesem całkowicie naturalnym, jak też efektem działania leków przyjmowanych na zbicie gorączki. Natomiast nadmierna potliwość po chorobie najczęściej jest spowodowana znacznym osłabieniem organizmu, w szczególności, jeśli pacjent przyjmował antybiotyki.

Nocne poty a różne choroby

Nocne pocenie jest objawem nie tylko typowych i częstych infekcji, ale też innych schorzeń i zaburzeń, takich jak:

 • Nadczynność tarczycy - na skutek zwiększonej aktywności gruczołu tarczowego u pacjentów występuje wtedy zmniejszona tolerancja ciepła, nerwowość, drażliwość i nadpobudliwość, a skóra staje się ciepła i wilgotna, gruczoły potowe pracują ze zwiększoną mocą.
 • Choroba Hashimoto i będąca jej następstwem niedoczynność tarczycy. Choć typowym skutkiem zmniejszonej aktywności gruczołu tarczowego jest uczucie zimna (a także inne objawy, takie jak przewlekłe zmęczenie, ospałość, problemy z koncentracją, przybieranie na wadze), u niektórych osób również może się pojawić nadpotliwość.
 • Cukrzyca  nadmierne pocenie się w nocy może być związane z dwoma powikłaniami tej groźnej i przewlekłej choroby metabolicznej. Pierwszym z nich jest krótkotrwała hipoglikemia, czyli niedocukrzenie, występująca najczęściej w wyniku podania zbyt dużej dawki insuliny. Drugim zaburzeniem powodującym tego typu objaw jest przewlekła neuropatia nerwów obwodowych. Ma ona szereg dojmujących następstw, a jednym z nich jest zaburzenie działania systemu termoregulacji  pacjent poci się bez względu na ciepłotę ciała czy warunki atmosferyczne.
 • Borelioza  choroba wywoływana przez bakterie Borrelia, przenoszone przez kleszcze. Ma ona bardzo różne oblicza i obejmuje w różnym czasie różne narządy i układy ludzkiego organizmu. Choć zwykle zwraca się uwagę na bardziej klasyczne objawy, wśród tych nietypowych i rzadko kojarzonych z tym schorzeniem, wymienia się właśnie nocne poty.
 • Choroby wątroby, takie jak ostre zapalenie czy marskość, często dotykające w szczególności osoby nadużywające alkoholu. Zniszczenia w obrębie tego organu oraz pojawiające się zaburzenia jego funkcjonowania powodują szereg komplikacji zdrowotnych, w tym między innymi nocną nadpotliwość.
 • Wirus HIV  pocenie się w godzinach nocnych stanowi jeden z pierwszych objawów świadczących o świeżym zakażeniu, obok takich symptomów, jak podniesiona ciepłota ciała, bóle stawowo-mięśniowe czy ciągłe uczucie zmęczenia.
 • Refluks żołądkowo-przełykowy - nadpotliwość nie jest typowym objawem, ale u niektórych osób może występować, na skutek podrażnień spowodowanych cofającymi się w górę układu trawiennego zakwaszonymi resztkami pokarmowymi i związaną z tym zgagą (uczuciem palenia).

Oprócz tego, gruczoły potowe mogą pracować ze wzmożoną aktywnością w przebiegu takich schorzeń, jak między innymi astma, sarkoidoza, stwardnienie rozsiane, tężyczka, reumatoidalne zapalenie stawów czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Jest to również jeden z objawów chorób nowotworowych oraz zaburzeń emocjonalnych.

Pocenie się w nocy a nowotwór

Kiedy nocne poty powinny niepokoić w szczególności? W sytuacji, gdy są objawem śmiertelnie niebezpiecznych schorzeń nowotworowych. Należy zaznaczyć, że jest to symptom bardzo charakterystyczny. Szacuje się, że wzmożona potliwość w godzinach nocnego spoczynku dotyka aż 18 procent pacjentów z uogólnionym nowotworem (dane: A. Zasowska-Nowak, A. Ciałkowska-Rysz

W szczególności często zaś problem dotyczy osób cierpiących na choroby układu krwiotwórczego, takie jak:

 • białaczka limfoblastyczna (poty nocne występują u 80 proc. chorych),
 • ostra białaczka szpikowa (40 procent),
 • czerwienica prawdziwa (około 50 procent),
 • mielofibroza (około 50 procent).

Ogólnie nadpotliwość, nie tylko w nocy, ale też w dzień, może występować również w przypadku przerzutów do wątroby, guzów neuroendokrynnych, raka mózgu, ziarnicy złośliwej.

Patomechanizm prowadzący do wzmożonej aktywacji gruczołów jest zróżnicowany i nie do końca poznany. Podejrzewa się, że przyczyną może być nieprawidłowe działanie współczulnej części autonomicznego układu nerwowego, a także oddziaływanie cytokin prozapalnych na „nastawy” znajdującego się w podwzgórzu ośrodka regulującego temperaturę.

Oprócz tego, nocne pocenie może być również skutkiem ubocznym przyjmowanych leków, chemioterapii i radioterapii.

Nocne poty nerwica i inne zaburzenia psychiczne

Nocne poty są jednym z nietypowych, ale stosunkowo częstych objawów wegetatywnych różnego rodzaju problemów emocjonalnych, takich jak w szczególności zaburzenia nerwicowo-lękowe (nerwica, fobie etc.) oraz niemożność adaptacji do sytuacji stresowych.

Lęk i stres są czynnikami, które silnie rozregulowują organizm. Efektem ich działania jest między innymi wzmożony wyrzut hormonów takich jak adrenalina, noradrenalina i kortyzol. Dalszym tego następstwem może być przyspieszona akcja serca, wzrost ciśnienia tętniczego oraz ciepłoty ciała, ogólne pobudzenie psychoruchowe, napięcie mięśni, a także aktywacja gruczołów apokrynowych, znajdujących się między innymi pod pachami, w pachwinach i w okolicach intymnych.

Wydzielają one wówczas znaczne ilości potu o intensywnym, nieprzyjemnym zapachu.

Nocne poty mogą też być powodowane przez koszmary senne, które również stymulują aktywność endokrynną organizmu, a także mogą działać na autonomiczny układ nerwowy. Często powodują również wzmożone napięcie mięśniowe oraz ogólne pobudzenie.

Pocenie się w godzinach nocnych bywa też niepożądanym efektem ubocznym leków przeciwdepresyjnych. Działanie takie potencjalnie powoduje wiele preparatów stosowanych w leczeniu depresji, w tym selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego (SSRI), leki trójpierścienne i inne.

Nocne poty po alkoholu

Nocne poty po wypiciu alkoholu, zwłaszcza w większych ilościach, to problem niemal klasyczny. Dzieje się tak z różnych powodów, wśród których wymienić warto:

 • Przyspieszenie krążenia krwi, rozszerzenie naczyń krwionośnych, wzrost ciśnienia tętniczego, których następstwem jest obiektywny lub subiektywny wzrost ciepłoty ciała. W efekcie uruchamiany jest mechanizm zmierzający do schłodzenia organizmu poprzez pot.
 • Nieprawidłowe działanie układu nerwowego, w tym również jego elementów odpowiedzialnych za termoregulację.
 • Zatrucie organizmu, uruchamiające naturalne procesy mające na celu pozbycie się toksyn  jednym z nich jest wydalenie szkodliwych substancji na zewnątrz przez skórę, poprzez pot.
 • Hipoglikemia, czyli niedocukrzenie. W tym przypadku jest ona związana z zaangażowaniem wątroby w detoksykację ustroju, wskutek czego chwilowo słabnie wpływ tego narządu na gospodarkę węglowodanową. Nadpotliwości mogą wówczas towarzyszyć dreszcze połączenie tych objawów często obrazowo i potocznie nazywa się zimnymi potami.
 • Zaburzenia snu, które często występują u osób silnie upojonych alkoholem i które także mogą powodować szereg fizycznych objawów.

Rodzaj trunku nie ma większego znaczenia. Równie dobrze mogą wystąpić nocne poty po piwie, jak też winie, wódce i innych napojach procentowych. Kluczowe znaczenie ma ilość czystego etanolu. Natomiast główną przyczyną tego, że potliwość i inne problemy występują zwykle w środku nocy, są wzorce konsumpcji alkoholu  zwykle czyni się to po południu lub wieczorem, stąd nasilone reakcje właśnie w porze spoczynku. Tym bardziej, jeśli piciu towarzyszy spożycie niekoniecznie zdrowych potraw (zwłaszcza ostrych i tłustych) czy palenie papierosów.

Pocenie się jest objawem nie tylko świeżego upojenia, ale również choroby alkoholowej. U osób uzależnionych odpowiedzialne za ten stan rzeczy jest między innymi trwałe podniesienie wartości ciśnienia tętniczego, a także ogólne wyniszczenie organizmu.

Co więcej, ze wzmożoną potliwością, zwłaszcza w nocy, należy się liczyć również po odstawieniu alkoholu  jest to jeden z najbardziej typowych symptomów tzw. zespołu abstynencyjnego.  Jak więc widać, związek pomiędzy alkoholem a poceniem się jest bardzo bliski i niezwykle wielowymiarowy.

Reklama

Objawy towarzyszące poceniu się w nocy

Poceniu się w nocy towarzyszyć mogą inne objawy. Ich lista jest niemal nieograniczona, wszystko bowiem zależy od konkretnej jednostki chorobowej.

Przykładowo, współwystępująca gorączka oraz kaszel z dużą dozą prawdopodobieństwa wskazuje na infekcję wirusową lub bakteryjną.

Nocne poty i swędzenie skóry uznawane są za symptomy schorzeń nowotworowych, ale też świąd może być powodowany czynnikami bardziej błahymi, takim jak zwykłe podrażnienie skóry spoconej z powodu przegrzania.

Towarzyszące wydzielaniu potu uczucie zimna może mieć związek z chłodzącym działaniem wilgoci na powierzchni ciała, ale też hipoglikemią.

Nocne poty i ból kręgosłupa równie dobrze mogą świadczyć o zaburzeniach neurologicznych czy schorzeniach ortopedycznych, jak też niskiej higienie snu (zbyt ciepła kołdra i piżama, wysoka temperatura w pomieszczeniu, niewłaściwa pozycja, źle dobrany materac).

Dobywający się z gruczołów zapach octu wskazuje na cukrzycę, a nawet będącą jej powikłaniem kwasice ketonową, ale dzieje się tak również po spożyciu niektórych produktów spożywczych.

Nocne poty i bezsenność? To mogą być zaburzenia nerwicowe lub depresja. Zmęczenie, osłabienie  tak objawiają się liczne problemy zdrowotne, od zwykłych infekcji, przez zaburzenia hormonalne, aż po nowotwory.

Jak więc widać, występowanie innych objawów pozwala zawęzić nieco krąg podejrzeń, aczkolwiek nie zawsze jest możliwe rozpoznanie na tej podstawie konkretnej choroby. Dlatego właśnie warto się konsultować z lekarzem oraz badać.

Reklama

Pocenie się nóg, klatki piersiowej, głowy i innych części ciała w nocy

Problem nadpotliwości może dotyczyć wszystkich niemal obszarów ciała i nie sposób jednoznacznie przypisać daną lokalizację do konkretnego schorzenia, nawet jeśli są obserwowane pewne prawidłowości. Nocne poty między piersiami mogą występować między innymi na skutek zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety przechodzącej menopauzę.

Ale w podobny sposób objawiają się niekiedy refluks, choroby zakaźne czy problemy emocjonalne. Poza tym przy menopauzie często wilgoć pojawia się także w innych miejscach, na przykład na twarzy czy na głowie.

Pocenie się nóg w nocy występuje w przebiegu cukrzycy, schorzeń neurologicznych, przy tzw. zespole niespokojnych nóg, ale też często w wyniku zwykłego przegrzania pod kołdrą.

Co istotne, w wielu przypadkach nadpotliwość ma charakter ogólny i z różnym natężeniem dotyczy skóry we wszystkich miejscach, w których znajdują się większe ilości gruczołów.

Reklama

Nocne poty u kobiet - przed okresem, w ciąży i podczas menopauzy

Choć większość przyczyn stanowiących podłoże opisywanego problemu jest przypisana do konkretnej płci, są też takie, które dotyczą wyłącznie kobiet.

Jak łatwo się domyślić, mają one związek z różnymi aspektami żeńskiej seksualności i rozrodczości i zwykle stanowią bardziej lub mniej bezpośrednią konsekwencję zmian w poziomie hormonów płciowych.

Występują zatem  i nie są to sytuacje rzadkie  nocne poty u kobiet:

 • przed okresem, w fazie lutealnej cyklu;
 • w czasie ciąży, a także w po porodzie, w okresie połogu;
 • podczas menopauzy, czyli w czasie, gdy jajniki wygaszają bezpowrotnie swojej funkcje i kobieta traci możliwość rozrodu.

Nocne poty przed okresem

Nocne poty przed okresem stanowią jeden z wielu objawów wchodzących w skład tzw. zespołu napięcia przedmiesiączkowego (premenstrual syndrome  PMS). Mogą się one pojawiać w fazie lutealnej cyklu, stanowiąc naturalną reakcję na zachodzące w tym czasie w organizmie kobiety procesy.

Najczęściej dotyczy to pań w przedziale wiekowym 25-35 lat, ale z różnym nasileniem problem może być obecny w całym okresie rozrodczym, od momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej, aż po menopauzę.

Przyczyny tego są złożone i nie do końca poznane, generalnie jednak zakłada się, że zróżnicowane objawy są związane z zachodzącymi zmianami endokrynnymi. W szczególności chodzi o wpływ hormonów płciowych (zwłaszcza estrogenów) na hormony zaliczane do neuroprzekaźników, takie jak serotonina i kwas gamma-aminomasłowy.

Jeżeli w fazie owulacji nie dojdzie do zapłodnienia, poziom estrogenów obniża się, co powoduje między innymi delikatne podwyższenie ciepłoty ciała, a także obniża tolerancję termiczną organizmu. Skutkiem tego może być (choć nie musi) właśnie pocenie się w nocy przed okresem.

Nocne poty w ciąży

Nocne poty w ciąży stanowią przedmiot zmartwienia wielu przyszłych mam, jak każdy zresztą niespotykany wcześniej objaw. Należy zatem widzieć, że symptom ten, choć uciążliwy i dla niektórych osób nieco krępujący, zwykle jest całkowicie naturalny i nie związany z jakimikolwiek zagrożeniami.

Pocenie się w nocy u kobiet ciężarnych, zwłaszcza na początku ciąży jest spowodowane takimi czynnikami, jak:

 • intensywne zmiany hormonalne,
 • zwiększony przepływ krwi w organizmie,
 • przyspieszony metabolizm,
 • wzrost temperatury ciała,
 • wzrost masy ciała,
 • zaburzenia snu,
 • stres i obawy związane z przebiegiem ciąży oraz przyszłym macierzyństwem.

Rzadko się zdarza, że tło stanowią poważniejsze problemy zdrowotne. Jednym z nich jest cukrzyca ciążowa. Jest to najczęstsze ze wszystkim powikłań metabolicznych występujących w tym szczególnym okresie życia, natomiast potliwość nie należy do typowych jej objawów.

Co ważne, występują też nocne poty po porodzie, w czasie karmienia piersią. Także i w tym przypadku przyczyną są gwałtowne zmiany poziomu hormonów płciowych.

Nocne poty a menopauza

Nocne poty w czasie menopauzy są objawem więcej niż typowym. Jest to symptom wręcz powszechny, na który uskarża się nawet 80 procent przekwitających pań (dane: Małgorzata Sobstyl i inni).

Zwykle współwystępuje on z charakterystycznymi uderzeniami gorąca. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy zwykle wymienia się takie zjawiska, jak:

 • gwałtowne zmniejszenie stężenia estrogenów, czyli kluczowych hormonów płciowych;
 • zaburzenia dotyczące aktywności hormonów o działaniu neurotransmisyjnym, takich jak adrenalina, noradrenalina, dopamina i serotonina;
 • dysfunkcje w obrębie ośrodka termoregulacji.

Nocne poty i uderzenia gorąca mogą się pojawić już w okresie przedmenopauzalnym, a więc tuż przed nastaniem właściwego klimakterium  zwykle jest to po 40 lub w okolicach 50 roku życia.

U około 60 procent kobiet problemy utrzymują się krócej niż 7 lat, ale u 15 procent dolegliwości te mogą uprzykrzać życie dłużej, niż przez dekadę (dane: j.w.).

Reklama

O czym świadczą nocne poty u mężczyzny?

Pocenie się w nocy u mężczyzn w zdecydowanej większości przypadków wynika z przyczyn ogólnych, wymienionych wyżej. Rzadko zdarza się, że problem ten związany jest z dolegliwościami typowo męskimi, aczkolwiek jest możliwe powiązanie tego zagadnienia z poziomem testosteronu.

Niskie stężenie tego hormonu płciowego może się przekładać na tendencję do nadmiernego wydzielania wilgoci przez skórę podczas snu. Ze szczególna mocą może to być obserwowane w czasie andropauzy, a więc w specyficznym okresie rozpoczynającym się około 50 roku życia, obrazowo lecz nie do końca trafnie nazywanym męskim przekwitaniem (procesy te u mężczyzn i kobiet, mimo pewnych analogii, znacząco się różnią).

Inne ewentualne zależności mogą występować na gruncie konkretnych schorzeń, aczkolwiek w przypadku tych najczęściej wymienianych w kontekście nadpotliwości, zwykle zapadalność wśród mężczyzn jest niższa niż u kobiet. Różnica w tym względzie jest bardzo wyraźna przy nadczynności tarczycy (uchodzącej za dolegliwość kobiecą) i dosyć znacząca przy cukrzycy.

W przypadku nadciśnienia, o ile w młodszych grupach wiekowych częściej dotyka ono mężczyzn, o tyle u starszych dane epidemiologiczne wyrównują się, a w populacji 60 plus rysuje się większa zachorowalność wśród kobiet.

Reklama

Kiedy powinny niepokoić nocne poty u dziecka?

Nocne poty u dziecka rzadziej są manifestacją poważnych schorzeń (z których część praktycznie w ogóle nie występuje u najmłodszych), a częściej stanowią objaw infekcji wirusowych i bakteryjnych, a także świadectwo niewłaściwej higieny snu.

Niska efektywność słabo jeszcze wykształconego układu odpornościowego (który rozwija się do okresu nastoletniego) sprawia, że dzieci chorują dużo częściej, niż dorośli. Transmisji zakażeń różnego typu sprzyjają też bliskie kontakty w dużych grupach rówieśniczych (żłobek, przedszkole, szkoła). W takiej sytuacji grypa i przeziębienie mogą występować nawet kilka razy w roku. W ich przebiegu gorączkujące dziecko poci się bardzo intensywnie, co jest klasyczną reakcją termoregulacyjną.

Często przyczyną pocenia się w nocy u dziecka jest jego przegrzanie. Wciąż wśród wielu rodziców pokutują mity, w myśl których maluch powinien spać w wysokiej temperaturze. Stąd szczelnie zamknięte okna, okręcone kaloryfery, grube śpiochy i piżamy, czapeczki, puchowe pierzyny. Tymczasem współcześnie wiadomo już, że jest to błąd.

Oczywiście nie jest wykluczone, że problem występuje na dużo poważniejszym podłożu, zwłaszcza jeśli nadpotliwość ma charakter chroniczny. Potencjalnie przyczyną może wówczas być:

 • przerost migdałków,
 • niedobór witaminy D lub żelaza,
 • niedokrwistość,
 • poważniejsze infekcje, takie jak gruźlica,
 • zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej,
 • nadczynność lub niedoczynność tarczycy,
 • zaburzenia emocjonalne,
 • nadwaga i otyłość,
 • cukrzyca typu 1,
 • problemy natury kardiologicznej, w tym wrodzone wady serca,
 • nowotwory, w tym białaczka i chłoniaki.

Jak widać potencjalnych przyczyn jest tak wiele, że w przypadku długotrwałego utrzymywania się nocnych potów, należy bezzwłocznie zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

Jak radzić sobie z nocnymi potami?

Jak sobie radzić z nocnym poceniem? Wszystko zależy od przyczyny. Jeśli nadmierna potliwość w nocy jest związana z przegrzaniem, wystarczy zadbać o komfort termiczny w sypialni. W przypadku jednak poważniejszych schorzeń podstawę stanowi ich leczenie.

Aby zwalczyć lub zminimalizować nieprzyjemny objaw, jakim jest nocne pocenie:

 • Obniż temperaturę w pomieszczeniu przeznaczonym do spania  optymalna to zaledwie 18 stopni Celsjusza lub niewiele więcej. Zimą warto więc ograniczyć działanie kaloryferów, a latem w zależności od sytuacji pogodowej na zewnątrz intensywnie wietrzyć pokój wieczorem lub/i nie dopuszczać gorącego powietrza w dzień, szczelnie zamykając okna.
 • Zapewnij sobie dużą dawkę aktywności na świeżym powietrzu, która poprawi krążenie i zapewni odpowiedni poziom natlenienia organizmu.
 • Przed snem zrelaksuj się, nie myśl o stresujących wydarzeniach, skup się na czynnościach przyjemnych, ale nieszczególnie obciążających fizycznie, psychicznie i intelektualnie.
 • W godzinach wieczornych unikaj obfitych, tłustych i ostrych posiłków.
 • Nie pij alkoholu i nie pal papierosów  przed snem w szczególności, a najlepiej w ogóle.
 • Nie nadużywaj bez potrzeby leków przeciwbólowych  obniżają one również temperaturę ciała, mogą więc działać napotnie.
 • Regularnie badaj się profilaktycznie, a tym bardziej korzystaj z konsultacji lekarskich w przypadku wystąpienia i długotrwałego utrzymywania się niepokojących objawów.

Lecz się  jeżeli nocne pocenie występuje na podłożu chorobowym, podstawę stanowi terapia danej choroby. W takiej sytuacji skupianie się wyłącznie na jednym z objawów, jakim jest nadpotliwość, jest działaniem nieefektywnym i niekorzystnym dla zdrowia.

Czytaj również

Bibliografia

 • Robert Twycross „Pocenie się w zaawansowanej chorobie nowotworowej”, Polska Medycyna Paliatywna, 2004 r.
 • Anna Zasowska-Nowak, Aleksandra Ciałkowska-Rysz, Nadmierna potliwość u chorych w opiece paliatywnej, Medycyna Paliatywna 2017; 9(2): 79-83.
 • Małgorzata Sobstyl i inni, Objawy naczynioruchowe w menopauzie – diagnostyka i leczenie, Przegląd Menopauzalny 2011; 3: 254-259.
 • Olga Jabłonowska, Anna Woźniacka, Bożena Dziankowska-Bartkowiak, Nadmierna potliwość – przyczyny i możliwości terapeutyczne, Dermatol Rev/Przegl Dermatol 2020, 107, 246-256.
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowy sen
Melatonina na sen – jak działa i kiedy warto stosować hormon snu?
Mężczyzna obudził się w nocy
Ile można nie spać? Ile człowiek może wytrzymać bez snu?
Sen
Doksylamina - preparaty na sen. Czy jest bez recepty?
Kobieta mająca problemy z bezsennością
Podobne artykuły
Hipnotyzowanie osoby z problemem bezsenności
Hipnoza na sen - jak działa i czy pomaga w walce z bezsennością?
Kobieta w łóżku po nocnych potach przed okresem
Nocne poty przed okresem - co oznacza nadmierna potliwość przed miesiączką?
Sposoby na szybkie zasypianie
Co zrobić, jak nie można zasnąć? Sprawdź skuteczne sposoby na szybkie zasypianie
Spocona kobieta chłodzi się wiatrakiem
Nocne poty - przyczyny pocenia się w nocy. Kiedy powinno niepokoić?
Kobieta śpiąca nago pod kołdrą
Czy spanie nago jest zdrowe? Zalety i wady spania bez piżamy

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!