Dla Ciebie, na zdrowie!

Pocenie się w nocy – przyczyny i objawy. Co oznacza?

Pocenie się w nocy to zjawisko fizjologiczne lub objaw choroby. W wielu przypadkach wymaga sprawdzenia i konsultacji medycznej. Jakie są przyczyny nocnych potów? Czy zawsze muszą niepokoić?
Spocona kobieta chłodzi się wiatrakiem
źródło:123RF
Spis treści

Pocenie to naturalna funkcja każdego organizmu. W ten sposób ciało człowieka przeprowadza proces termoregulacji. Jeśli poty pojawiają się zbyt często, bez wyraźnie określonej przyczyny może być to sygnał o zaburzeniach, których podłożem jest z reguły konkretna choroba. Nadmierna potliwość powinna być zawsze skonsultowana z lekarzem. 

Reklama

Pocenie się w nocy

Nadmierne pocenie się w nocy jest sygnałem, iż organizm wytwarza znacznie więcej potu niż wymaga tego prawidłowo funkcjonująca termoregulacja. Zjawisko to medycyna określana mianem hiperhydrozy. Przestrzeganie zasad zdrowego snu powinno zapobiegać narażaniu organizmu na przegrzanie. 

Odpowiednio niska temperatura w sypialni, lekka kołdra i systematyczne wietrzenie pomieszczeń w domu sprawiają, iż sen jest zdrowy i spokojny. Każdy kto śpi w przegrzanym pomieszczeniu i grubej piżamie zmusza swój organizm do pocenia, aby mógł wyregulować w ten sposób temperaturę. 

U większości osób znika problem nocnych potów wraz ze zmianą nocnych nawyków. Często wystarczy obniżyć temperaturę w sypialni lub zamienić kołdrę na lekką i przewiewną. Problem pojawia się, gdy takie zmiany nie kończą mocnego pocenia się w nocy. 

W nocy aktywność każdego człowieka jest ograniczona i nasilanie się procesu potliwości jest w takiej sytuacji nieuzasadnione. Te sygnały mogą świadczyć o poważnej chorobie. Zadaniem potu jest schładzanie ciała poprzez wydzielanie wody z organizmu. 

Zupełnie naturalnym procesem jest pocenie się w trakcie wysiłku fizycznego lub w gorące i upalne dni. Nadmierne pocenie się w prawidłowych warunkach, przygotowanych do nocnego odpoczynku jest już sygnałem, iż organizm nie funkcjonuje prawidłowo i ostrzega o chorobie. Warto sprawdzić wszystkie objawy u lekarza.   

Przyczyny pocenia się w nocy

Obfite pocenie się w nocy może oznaczać początek choroby. Trzeba jednak wyeliminować naturalne czynniki, które powodują wytwarzanie potu w większej ilości. 

Do takich należą:

 • sen w przegrzanym pomieszczeniu,
 • grube piżamy i kołdry,
 • zbyt silne emocje bądź duży stres w ciągu dnia,
 • pocenie się w nocy po alkoholu, narkotykach lub innych substancjach psychoruchowych.

W takich przypadkach nadmierna potliwość w nocy jest jak najbardziej uzasadniona i nie powinna wzbudzać niepokoju. Jeśli problem pojawia się systematyczne, bez konkretnej zewnętrznej przyczyny należy skonsultować taki stan z lekarzem. Organizm zawsze wysyła sygnały o chorobie i tylko wnikliwa analiza medyczna może dać odpowiedź, co dzieje się niepokojącego. 

Hiperhydroza (nadmierna potliwość) oznacza zaburzenia pracy gruczołów potowych. Ma charakter pierwotny lub wtórny. Pierwotna często nie posiada określonej przyczyny, a u jej podłoża leżą przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Hiperhydroza wtórna jest objawem konkretnej choroby, a jej wyleczenie skutecznie eliminuje nocne poty

Nadmierna potliwość w nocy jest ściśle powiązana z określonymi chorobami. 

Główne przyczyny silnego pocenia się w nocy to:

 •  infekcje wirusowe i bakteryjne, czyli pocenie się w nocy przy przeziębieniu, któremu często towarzyszy wysoka gorączka. Stan przewlekły najczęściej występuje w trakcie boreliozy i gruźlicy,
 • nadczynność tarczycy, która powoduje przyspieszony metabolizm, wywołujący nadmierne pocenie. Dodatkowo chory boryka się ze zwiększonym ciśnieniem tętniczym, sprzyjającym wzmożonej potliwości. Zdrowe hormony tarczycy prawidłowo regulują tempo przemiany materii, produkcji energii cieplnej i transport wody. Zaburzenia w obrębie hormonów tarczycy zaburzają cały ten proces,
 • menopauza, która bardzo często objawia się uderzeniami gorąca, nie tylko w trakcie nocy. Nocne pocenie w tych przypadkach przybiera jedną z najbardziej dokuczliwych form,
 • otyłość, która charakteryzuje się nadmiarem tkanki tłuszczowej, hamującej wydalanie ciepła z organizmu,
 • choroby nowotworowe, a przede wszystkim chłoniak, ziarnica i białaczka. Pocenie się w nocy a nowotwór to bardzo często dość silna zależność. Nadmierna potliwość w chorobach nowotworowych ma najczęściej charakter napadowy. Takim stanom towarzyszy także wysoka gorączka – ciągła, przerywana lub nawracająca,
 • cukrzyca, której typowym objawem w stanie niedocukrzenia (hipoglikemii) jest pocenie się,
 • bezdech senny, który polega na zapadaniu się języka i gardła w czasie snu. Zatrzymany na chwilę oddech uruchamia objawy wegetatywne, które kontrolują przemianę materii. Jednym z dokuczliwych objawów jest wtedy nadmierne pocenie się w nocy,
 • niedobór witaminy D (szczególnie u dzieci),
 • stosowanie leków, które mogą wywoływać nocne poty. Do takich należą niesteroidowe leki przeciwzapalne lub kwas acetylosalicylowy,
 • zaburzenia neurologiczne, 
 • zawał serca, który objawia się dusznością i silnym bólem w klatce, często dodatkowo wywołuje silne poty,
 • problemy z emocjami, które wywołują nadmierną potliwość w nocy u osób, zmagających się ze stresem, ciężkimi przeżyciami lub silnym zdenerwowaniem w ciągu dnia. Pocenie się w nocy, nerwica to częste połączenie, które wymaga specjalistycznej konsultacji.

Szeroki katalog przyczyn częstego pocenia się w nocy oznacza, iż jest to problem, którego nie wolno bagatelizować, sygnał, aby przeprowadzić dodatkowe badania. 

Reklama

Jak objawia się pocenie w nocy?

Nagłe pocenie się w nocy medycyna określa jako nieswoisty objaw choroby. Jeśli jest zjawiskiem fizjologicznym lub objawem infekcji, niegroźnej dla organizmu, nie ma w zasadzie powodów do obaw. 

Pocenie się w nocy po chorobie to naturalna reakcja osłabionego jeszcze organizmu. Problem powstaje, gdy objawy pocenia są dość silne i współistniejące z dodatkowymi sygnałami o postępującej chorobie.

Jakie objawy towarzyszące poceniu się w nocy powinny zaniepokoić? Oto najważniejsze:

 • drżenie rąk,
 • kołatanie serca,
 • nagła utrata masy ciała,
 • zbytnia nerwowość,
 • częste stany podgorączkowe lub nawracająca gorączka,
 • dreszcze,
 • dokuczliwe uczucie zimna,
 • notoryczne osłabienie,
 • obniżona tolerancja na wysokie temperatury,
 • nadpobudliwość,
 • bladość skóry,
 • powiększone węzły chłonne,
 • skłonność do zasłabnięć, omdleń i krwawień.

Intensywne pocenie się w nocy nie tylko zaburza sen, ale niewątpliwie może sygnalizować początek poważnej choroby. Jest też problemem estetycznym, zaburzającym dyskomfort nocnego odpoczynku.  

Pocenie się w nocy u dzieci 

Dzieci bardzo często pocą się tuż po zaśnięciu. W wielu przypadkach nie świadczy to już o chorobie, ale z pewnością wymaga konsultacji pediatrycznej. Rodzice mają tendencje do przegrzewania swych pociech. 

Zbyt ciepłe ubrania i szczelne okrywanie kołdrą wzmaga nocną potliwość. Maluchy silnie odczuwają emocje w ciągu dnia i jest to także jedna z przyczyn takiego stanu. 

W niektórych przypadkach taka przypadłość może jednak świadczyć o chorobie. Jednym z objawów przerostu migdałków czy zaburzeń hormonalnych jest pocenie się w nocy. Zbyt intensywna praca gruczołów potowych może także świadczyć o krzywicy. 

Warto zwrócić uwagę, czy ma miejsce pocenie się w nocy głowy dziecka i na jego karku. Świadczy to bowiem o zaburzeniach gospodarki wapniowo-fosforanowej. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Robert Twycross „Pocenie się w zaawansowanej chorobie nowotworowej”, Polska Medycyna Paliatywna, 2004 r.,
 • M. Liskowska „Leczenie chorób tarczycy”, Uniwersytet Medyczny w Łodzi,
 • R. Słopień, A. Wichniak, M. Pawlak i inni „Zaburzenia ciągłości snu u kobiet w okresie przekwitania”, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, 2015 r.,
 • Dr P. Styczeń „Wstydliwy problem”,
 • Dr B. Sztangierska „Cukrzyca u dzieci i młodzieży”, Gdański Uniwersytet Medyczny.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Swędzenie pod pachami: przyczyny. Jak łagodzić i leczyć?
Kobieta drapie się pod pachą
Przeczytaj artykuł
Swędzenie skóry – przyczyny. Co pomaga i jak je złagodzić?
Kobieta drapie się po plecach
Przeczytaj artykuł
Krochmal do kąpieli dla dzieci. Co daje? Jak zrobić?
Dziecko po kąpieli
Podobne artykuły
Kobieta pokazująca rozdwajające paznokcie i pękające skórki
Witaminy na łamliwe, rozdwajające paznokcie i pękające skórki
Nuuni kosmetyki
Znaczenie mikrobiomu w prawidłowym funkcjonowaniu skóry
Mydła naturalne
Naturalne mydła – czym są i dlaczego warto z nich korzystać?
Olejek jojoba na włosy
Olejek jojoba - właściwości i zastosowanie. Jaka cena?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!