Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Poty po alkoholu - po odstawieniu, u alkoholika i na kacu. Co oznaczają?

Poty po alkoholu są zjawiskiem niepożądanym, ale stosunkowo częstym. Stanowią konsekwencję między innymi wzrostu ciśnienia tętniczego oraz spadku stężenia glukozy we krwi, a także ogólnego przemęczenia zatrutego etanolem organizmu. Sprawdź, jak radzić sobie z nadmierną potliwością po tym, jak przesadziło się z procentami.
Mężczyzna poci się po alkoholu
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Poty po alkoholu są jednym z najczęstszych konsekwencji picia trunków procentowych.
 • Pocenie się po alkoholu to efekt m.in. wzrostu ciśnienia oraz zaburzeń pracy wątroby, skutkujących niedocukrzeniem. Czego jeszcze?
 • W szczególny sposób nadpotliwość może być uciążliwa u osób uzależnionych po odstawieniu alkoholu. Dlaczego?
Spis treści

Reklama

Kiedy i dlaczego zdarzają się poty po alkoholu?

Poty po alkoholu są normalną reakcją organizmu na działanie etanolu oraz produktów jego przemiany. Spożycie nawet niewielkiej dawki oddziałuje na:

 • układ krwionośny,
 • układ pokarmowy,
 • ośrodek termoregulacji.

Pod wpływem alkoholu zmniejsza się kurczliwość lewej komory, co obniża wydolność mięśnia sercowego. Jednocześnie rośnie liczba uderzeń serca, w tym nadmiarowych, czego efektem może być arytmia.

Krążenie krwi przyspiesza i wzrasta ciśnienie tętnicze. Jednocześnie rozszerzają się naczynia krwionośne. Wszystko to może powodować obiektywny wzrost ciepłoty ciała lub też subiektywne uczucie gorąca.

Efektem jest reakcja ze strony ośrodka termoregulacji, znajdującego się w podwzgórzu i odpowiedzialnego za utrzymywanie stałej temperatury organizmu.

W przypadku przegrzewania, ośrodek ten uruchamia mechanizmy mające na celu schłodzenie ustroju, a jednym z najefektywniejszych jest właśnie pocenie się.

Problemem, który po części odpowiada za pocenie się w nocy po alkoholu jest też ogólne osłabienie kondycji organizmu na skutek działania substancji zawartych w trunkach. W rezultacie każda aktywność fizyczna wiąże się z większym wydatkiem energetycznym.

Poalkoholowe pocenie się w nocy jest też efektem zatrucia. Organizm traktuje etanol jako toksynę, dlatego stara się go możliwie szybko usunąć. W mechanizm ten zaangażowana jest przede wszystkim wątroba. Powoduje to czasowe zubożenie innych funkcji tego organu, efektem czego jest nieprawidłowe działanie układu pokarmowego.

Większa część alkoholu zostaje przetworzona pod wpływem enzymów wątrobowych w aldehyd octowy, a następnie octan, dwutlenek węgla i wodę.

Jednak kilka procent jest wydalane wraz z moczem, a niewielka część także przez skórę. Stąd niekiedy śmierdzący pot po alkoholu.

Reklama

Pocenie się a rodzaj spożytego alkoholu

Natężenie potów zależy od wielu czynników, z których najważniejszym jest ilość wypitego trunku. Niewielkie dawki nie upośledzają działania organizmu w sposób znaczący, natomiast z każdym kolejnym kieliszkiem czy szklanką skala problemu rośnie.

Uważa się, że najbardziej dla organizmu są wyniszczające alkohole kolorowe oraz generalnie wysokoprocentowe, takie jak whisky, bourbon, koniak, ale też czysta wódka. Za najmniej szkodliwe uważane jest czerwone wytrawne wino.

Należy jednak pamiętać, że substancją znajdującą się w składzie każdego z tych trunków jest etanol – różnica polega na jego stężeniu, które w napojach mocnych sięga 40 procent lub więcej, zaś w słabych wyrobach browarniczych rzadko przekracza 6 proc.

Nie znaczy to, że nocne poty po piwie muszą występować w mniejszym stopniu, niż po wódce. Wszystko jest kwestią ilości. Wypicie około 8 piw może mieć podobne konsekwencje, jak spożycie 0,5 litra wódki (pod warunkiem, że podobny jest czas konsumpcji). 

Nocne poty po wypiciu alkoholu

Najczęściej występuje pocenie się po alkoholu w nocy. Zjawisko to jest niezależne od wieku czy płci – występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Jakie jest tego wyjaśnienie? 

Głównym czynnikiem jest czas upływający od konsumpcji. Zgodnie z typowymi wzorcami kulturowymi, większość osób pije poważniejsze ilości alkoholu w godzinach popołudniowych i wieczornych – po pracy, w czasie spotkań towarzyskich etc.

Tymczasem wspomniane wyżej konsekwencje z całą mocą ujawniają się po kilku godzinach od spożycia, a więc zazwyczaj w porze nocnego wypoczynku.

Pocenie się w nocy po alkoholu jest tym bardziej prawdopodobne, jeśli zaburzona jest higiena snu. Wielu osobom zdarza się w stanie upojenia zasnąć w ubraniu dziennym, czy bezrefleksyjnie nakryć grubą kołdrą, co powoduje przegrzewanie organizmu.

Niekorzystne procesy w organizmie, również skutkujące nadpotliwością, występują też w rezultacie wieczornego przejedzenia, zwłaszcza produktami wątpliwej jakości, smażonymi, gotowymi etc. (potrawy z grilla, fast foody, chipsy, słone paluszki i inne przekąski). 

Także papierosy, często łączone z alkoholem w dużych ilościach, mogą podnosić ciśnienie, a co za tym idzie, potęgować uczucie gorąca i nadmierne wydzielanie wilgoci.

Wszystko to tworzy niebezpieczny dla zdrowia konglomerat, w którym pot po alkoholu jest tylko jedną ze składowych. 

Reklama

Co oznaczają zimne poty po alkoholu?

Objawem na który skarży się wiele osób, są zimne poty. Pojęcie to jest na wpół potoczne i nie do końca sprecyzowane. Najczęściej jednak rozumie się pod nim obfite pocenie, oblewające całe ciało, któremu może towarzyszyć uczucie chłodu i dreszcze.

Zimne poty w nocy po alkoholu wiążą się ze zjawiskiem czasowej hipoglikemii, czyli niedocukrzenia. Jest ona efektem zaangażowania wątroby w detoksykację organizmu.

Skutkiem tego narząd ten chwilowo obniża wydzielanie substancji o nazwie glikogen, która jest odpowiedzialna m.in. za utrzymanie właściwego poziomu glukozy.

Jeśli zapasy glikogenu radykalnie i w szybkim tempie maleją, powstaje niedobór cukru w organizmie. Do głównych zaś objawów hipoglikemii, zarówno poalkoholowej, jak też każdej innej, należą m.in.i:

 • nadmierne pocenie się,
 • zimno i dreszcze,
 • bladość skóry,
 • uczucie niepokoju.

Reklama

Pocenie się na kacu

Typowym problemem jest nadmierne pocenie się na kacu. Pojęcie to oznacza ogół zjawisk będących efektem wypicia zbyt dużej ilości alkoholu, występujących w końcowej fazie trzeźwienia i po wytrzeźwieniu.

Jeśli chodzi o poty, to w istocie są one konsekwencją procesów zapoczątkowanych jeszcze w stanie upojenia, związanych ze wzrostem ciśnienia tętniczego, podwyższeniem temperatury ciała, ogólnym zatruciem organizmu, wydalaniem niewielkich ilości etanolu przez skórę oraz czasową hipoglikemią.

Pocenie na kacu często jest najbardziej intensywne, ponieważ wtedy mechanizmy te zachodzą z największą siłą, a w dodatku towarzyszą im inne dojmujące objawy.

Potęgują one negatywne odczucia, a niekiedy dodatkowo wzmagają wydzielanie potu. Tak dzieje się m.in. na skutek silnego i przemęczenia organizmu czy zwiększonej drażliwości, nerwowości oraz podatności na stres. 

Reklama

Dlaczego alkoholik się poci?

Opisane wyżej zjawisko występuje incydentalnie w przypadku picia okazjonalnego, natomiast w sytuacji trwałego uzależnienia może być stanem permanentnym.

Związek między nadużywaniem alkoholu a poceniem się jest oczywisty. Ma to związek przede wszystkim z utrzymywaniem się nieprawidłowych, zbyt wysokich wartości ciśnienia tętniczego, już nie w sposób przygodny lecz stały, tj. chorobowy.

Uważa się, że po przekroczeniu tzw. progu presyjnego (około 20-30 gram etanolu dziennie), alkoholizm staje się poważnym czynnikiem ryzyka nadciśnienia. To zaś wiąże się z takim objawami, jak zwiększona ciepłota ciała i nadmierne pocenie.

Pot alkoholika jest oczywiście także konsekwencją wszystkich innych uszkodzeń i zaburzeń, do których prowadzi stałe przebywanie w stanie upojenia.

Duże znaczenie ma m.in. postępujące uszkodzenie wątroby, ale też ogólne wyniszczenie organizmu oraz destabilizacja kolejnych jego narządów i układów.

Reklama

Poty po odstawieniu alkoholu

Szczególna nadpotliwość występuje po odstawieniu alkoholu przez osoby długotrwale uzależnione, pijące długimi miesiącami czy latami, praktycznie bez przerwy.

Występuje wówczas tzw. zespół abstynencyjny (odstawienny), będący efektem odizolowania od alkoholu jako czynnika modyfikującego działanie organizmu.

Następuje swego rodzaju szok. W rezultacie, pierwsze dni po odstawieniu alkoholu obfitują w bardzo nieprzyjemne doznania, do których należą: 

 • zimne poty,
 • dreszcze,
 • gorączka,
 • drżenie mięśni,
 • wzrost ciśnienia,
 • przyspieszona akcja serca,
 • przyspieszony oddech,
 • wymioty i ból brzucha,
 • nadwrażliwość na bodźce,
 • pobudzenie, agresja,
 • uczucie niepokoju, napady lęku,
 • silne obniżenie nastroju,
 • zaburzenie rytmu dobowego,
 • halucynacje,
 • bezsenność.

Nocne poty po odstawieniu alkoholu

Jedną z charakterystycznych cech zespołu abstynencyjnego są nocne poty, często występujące z większym nasileniem, niż w ciągu dnia. Ma to związek między innymi za zaburzeniem rytmu dobowego.

Pacjent po zaprzestaniu picia często przestawia się na nocny tryb życia, wykazując wówczas wyjątkową pobudliwość, w dzień zaś odsypiając.

Pocenie się w nocy po odstawieniu alkoholu po części jest więc spowodowane wzmożoną aktywnością.

U części osób nadpotliwość może być wywołana nocnym nasileniem innych objawów, często okupionych dużym wysiłkiem emocjonalnym i fizycznym, wśród których szczególne znaczenie ma majaczenie drżenne, czyli osławione delirium tremens.

Oprócz halucynacji i urojeń, pojawia się też wtedy bardzo silne pobudzenie psychoruchowe, często przechodzące w agresję i autoagresję. 

Obfite poty po alkoholu

Nadmierne pocenie się po wypiciu alkoholu lub w przebiegu choroby alkoholowej, tudzież w związku z wystąpieniem zespołu abstynencyjnego, ma różne natężenie, przy czym zjawisko to jest relatywne.

U niektórych osób ilość wydzielanej wilgoci, (choć większa niż zwykle) jest stosunkowo niewielka, u innych występować mogą prawdziwie zlewne poty po alkoholu.

Jakie są ich przyczyny? Zależy to od kilku czynników, jakimi są m.in:

 • ilość wypitego alkoholu i związany z tym wzrost ciśnienia, zatrucie organizmu, itd. 
 • indywidualne predyspozycje - tolerancja organizmu na alkohol, ogólny stan zdrowia (w tym ciśnienie tętnicze, praca serca, glikemia etc.).

Czy szczególnie silne poty po alkoholu powinny stanowić powód do zaniepokojenia? Jeśli potliwość jest większa niż zwykle po wypiciu podobnej dawki, może to być efektem zarówno „gorszego dnia”, jak też pogorszenia stanu zdrowia.

Warto w takiej sytuacji skontrolować choćby ciśnienie tętnicze. Dobrze jest też poczynić obserwacje natury ogólnej - czy nadpotliwość nie występuje również w innych sytuacjach.

Jeśli tak, może to być związane z:

 • zaburzeniami hormonalnymi,
 • osłabieniem organizmu,
 • toczącą się infekcją  bakteryjną lub wirusową,
 • chorobą nowotworową. 

Co na pocenie się po alkoholu?

Co robić w sytuacji, gdy pocenie się i inne objawy kaca nie pozwalają normalnie funkcjonować? Jak szybko dojść do siebie? Czy istnieją skuteczne domowe sposoby na zimne poty poalkoholowe?

Na przyszłość warto przede wszystkim pamiętać o ograniczeniu ilości spożywanego alkoholu, tak by nie doprowadzać do przykrych konsekwencji.

Na bieżąco natomiast należy przede wszystkim nawodnić organizm czystą, chłodną wodą. Warto też uzupełnić zapas elektrolitów.

Może bowiem wystąpić niedobór tych składników na skutek intensywnego pocenia się, a także oddawania dużych ilości moczu oraz ewentualnych wymiotów.

Oprócz tego można orzeźwić ciało biorąc kąpiel. Ważne, by nie była ani za gorąca, ani zbyt zimna.

Dobrym rozwiązaniem jest probiotyk na kaca zawierający żywe kultury bakterii. Pozwala on odbudować nadwyrężoną mikroflorę jelit, a więc tego odcinka układu pokarmowego, który odpowiada nie tylko za trawienie, ale też inne funkcje życiowe, w tym odporność i pośrednio emocjonalność.

Zamiast gotowych preparatów można też wybrać naturalne produkty kiszone lub fermentowane, także zawierające pałeczki kwasu mlekowego.

Oprócz tego można zjeść coś słodkiego, aby zwiększyć podaż glukozy, co będzie przeciwdziałać skutkom ewentualnej hipoglikemii. 

Rozwiązaniem są też różnego typu tabletki i napoje na kaca, zawierające mieszanki przydatnych składników, takich jak: witamina C, witaminy B, glukoza, tauryna, L-cysteina i inne, które pomagają w detoksykacji organizmu i pozwalają szybciej dojść do siebie. 

Z oczywistych względów jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów na pocenie się po alkoholu jest unikanie aktywności fizycznej.

Jeśli wydarzenie to ma charakter jednorazowy i jeśli jest taka możliwość, dobrze jest poświęcić czas na regenerację i odpowiedni odpoczynek.

Gdy natomiast stan ten pojawia się permanentnie i jest związany z regularnym piciem, kluczowe jest podjęcie leczenia choroby alkoholowej, zamiast poszukiwania doraźnych półśrodków.

Czytaj również

Bibliografia

 • Marcin Wojnar, Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Warszawa 2017.
 • Agnieszka Olszanecka, Kardiologia: Alkohol a ciśnienie tętnicze u kobiet, Medical Tribune 2015.11.
 • Wpływ alkoholu na organizm, https://morawica.com.pl/alkohol/wplyw-alkoholu-na-organizm, [data dostępu: 17.08.2022].
 • Czym jest kac?, https://www.niaaa.nih.gov/sites/default/files/publications/Hangovers_Polish.pdf, [data dostępu: 17.08.2022].
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Alkoholizm
Zatrucie alkoholowe - co pomaga? Domowe sposoby i leczenie
Kobieta przechodzi zatrucie alkoholowe
Zgaga po alkoholu - przyczyny. Jak się jej pozbyć?
Mężczyzna ma zgagę po alkoholu
Zespół Otella – objawy, test i leczenie. Jak rozmawiać i się bronić?
Mężczyzna z Zespołem Otella
Podobne artykuły
Ile trwa spalanie alkoholu
Spalanie alkoholu w organizmie - ile trwa, co je przyspiesza?
Padaczka alkoholowa – co podać po ataku?
Jak wygląda atak padaczki alkoholowej i kiedy następuje?
Lekarz opatruje nogę pacjenta z polineuropatią alkoholową
Polineuropatia alkoholowa - czy jest uleczalna? Objawy i rokowania
Kobieta w ciągu alkoholowym
Ciąg alkoholowy – jak przerwać i dojść do siebie? Leki i domowe sposoby
Skutki picia alkoholu
Skutki picia alkoholu - jakie są i od czego zależą?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!