Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Pocące się dłonie - przyczyny, leczenie i sposoby. Co zrobić?

Pocące się dłonie to problem, którego przyczyną mogą być poważne schorzenia: cukrzyca, nadczynność tarczycy, nieprawidłowa praca nerek, a nawet nowotwór. Zobacz, dlaczego ręce się pocą, jak można temu zapobiegać stosując domowe sposoby oraz korzystając z profesjonalnych metod terapii.
Kobieta wyciera pot z dłoni
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Pocące się dłonie

Pocące się dłonie, w zależności od ilości wydzielanej wilgoci, mogą być zarówno objawem prawidłowego funkcjonowania organizmu, jak też patologiczną manifestacją zachodzących w jego obrębie zaburzeń. Wszystko zależy od skali zjawiska i okoliczności jego występowania. Bezpośredni mechanizm pocenia się rąk związany jest pobudzeniem gruczołów ekrynowych, które w dużej ilości zgromadzone są w fałdach linii papilarnych. Pełnią one rolę termoregulacyjną i oczyszczającą – wydzielając pot obniżają ciepłotę ciała podwyższoną na skutek 

 • infekcji,
 • wysiłku fizycznego,
 • stresu,
 • warunków atmosferycznych.

Pocenie się jest zatem naturalną czynnością fizjologiczną, która chroni organizm ludzki przed przegrzaniem i zatruciem. Problemem staje się nadpotliwość (łac.: hyperhidrosis), a więc stan, gdy gruczoły wydzielają ilość potu nieadekwatną do potrzeb. 

Reklama

Dlaczego pocące się ręce nie mają brzydkiego zapachu?

Pot ekrynowy jest wodnisty, przezroczysty i bezwonny. Tym samym odróżnia się od nieprzyjemnie pachnącego potu apokrynowego, wydzielanego przez gruczoły zlokalizowane w okolicach pach, pachwin i odbytu. Pocące się ręce nie śmierdzą, gdyż pojawiające się na ich powierzchni krople w 99 procentach składają się z wody, a tylko w 1 procencie z innych składników, wśród których wymienić można:

 • mocznik,
 • amoniak,
 • kwas mlekowy,
 • chlorek sodu.

Nie zmienia to faktu, że nadmierne pocenie dłoni jest poważnym problemem estetycznym,  psychospołecznym, a także zdrowotnym, zwłaszcza w kontekście schorzeń współwystępujących, które nierzadko stoją u źródeł hyperhidrosis.

Reklama

Dlaczego pocą się dłonie?

Przyczynynadmiernegopocenia się dłoni są zróżnicowane. W przypadku nadpotliwości pierwotnej kluczową rolę odgrywają predyspozycje genetyczne, wtórna natomiast uwarunkowana jest i stymulowana przez czynniki chorobowe, występujące na tle emocjonalnym, neurologicznym, metabolicznym czy hormonalnym. Należą do nich:

 • zaburzenia lękowe, nadmierne pobudzenie emocjonalne,
 • zwiększona podatność na działanie czynników stresujących,
 • nadwaga i otyłość,
 • nadczynność tarczycy,
 • zaburzenia pracy nerek,
 • cukrzyca,
 • gruźlica,
 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • choroby nowotworowe (np. guzy nadnerczy),
 • zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego (udar mózgu, choroba Parkinsona, uszkodzenia rdzenia kręgowego).

Do bezpośrednich przyczyn pocenia się dłoni zaliczyć można też przyjmowanie określonych leków, takich jak antybiotyki, antydepresanty, środki przeciwzapalne, przeciwbólowe, immunosupresyjne, hormonalne, obniżające ciśnienie. Hyperhidrosis mogą powodować także używki - alkohol, kawa i narkotyki.

Reklama

Co zrobić na pocące się dłonie?

Leczenie pocących się dłoni zależy od charakteru i skali problemu. W przypadku nadpotliwości wtórnej, spowodowanej czynnikami chorobowymi, kluczowa jest terapia schorzeń pierwotnych, a więc redukcja masy ciała, leczenie cukrzycy, eliminacja używek etc. Natomiast nadpotliwość pierwotną leczy się bezpośrednio, korzystając z bogatego arsenału zróżnicowanych środków. 

Sposób na pocące się dłonie to:

 • miejscowe antyperspiranty, zawierające w swoim składzie sole aluminium. Część specjalistów podkreśla jednak, iż dezodoranty tego typu powodują mechaniczne uszkodzenia gruczołów ekrynowych, drażnią skórę, a ich skuteczność ogranicza się do przypadków lekkiej i średniej nadpotliwości. Pacjentom cierpiącym na zaburzenia ciężkiego kalibru często zaleca się wobec tego inne rozwiązania terapeutyczne;
 •  leczenie doustne.Gruczoły ekrynowe unerwione są przez włókna cholinergiczne układu współczulnego. Zastosowanie w terapii znajdują więc leki antycholinergiczne. W użyciu są też beta-blokery, chlorowodorek klonidyny oraz psychotropy (regulacja nadciśnienia oraz zaburzeń nerwicowo-lękowych). Bardzo poważnym minusem są w tym przypadku niepożądane działania uboczne, w tym suchość w ustach, zaparcia czy tachykardię;
 • ostrzykiwanietoksyną botulinową typu A.Jest to niezwykle silna trucizna, która podana w niewielkich ilościach hamuje wydzielanie się acetylocholiny w tzw. włóknach sympatycznych oraz płytkach nerwowo-mięśniowych. Prowadzi to do ograniczenia nadpotliwości. Metoda ta uchodzi za bardzo skuteczną, ze względu jednak na siłę działania, toksyna może być stosowana tylko w niewielkich ilościach
 • jonoforezawodna.Jest to zabieg, którego istotą jest niszczenie kanałów jonowych w gruczołach potowych. Wykorzystywane są w tym celu impulsy elektryczne oraz różnego rodzaju substancje. Leczenie metodą jonoforezynie powoduje skutków ubocznych, a jego skuteczność oceniana jest jako wysoka, pod warunkiem jednak stałego powtarzania zabiegów, co jest czasochłonne oraz kosztochłonne;
 • leczenie operacyjne– interwencja chirurgiczna polega na mechanicznym wycięciu części gruczołów potowych. Efekt w tym przypadku jest wyraźnie zauważalny oraz dożywotni. Metoda ta jednak jest wysoce inwazyjna i wiąże się z ryzykiem wystąpienia typowych powikłań pooperacyjnych. 

Reklama

Domowy sposób na pocące się dłonie

Jeśli problem hyperhidrosisnie jest szczególnie intensywny, rozwiązaniem mogą być domowe środki zapobiegawcze. Skuteczny sposób na pocące się dłonie? W wielu przypadkach pomocna okaże się modyfikacja diety. Kluczowe jest wyeliminowanie potraw zawierających ostre przyprawy (pieprz, chili, imbir), a także tłuszcze nasycone oraz cukry proste, które sprzyjają rozwojowi otyłości, cukrzycy czy nadciśnienia. Ważne też, by ograniczyć picie kawy oraz alkoholu. Przydatne są również zioła, których picie lub stosowanie zewnętrzne łagodzi stany napięcia emocjonalnego lub bezpośrednio redukuje aktywność gruczołów potowych. 

Należą do nich:

Sprawdzonym sposobem na pocenie się dłoni jest też picie niewielkiej ilości octu jabłkowego z miodem. 

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

 • Renata Piotrkowska i inni, Leczenie chirurgiczne nadmiernej potliwości kończyn górnych – implikacje dla pielęgniarstwa, Med Rodz 2016; 19(3)
 • Dorota Małgorzata Wydro, Leczenie nadpotliwości dłoni i pach toksyną botulinową typu A metodą mezoporacji, https://www.researchgate.net, June 2010
 • Małgorzata Lis, Ocena skuteczności leczenia nadmiernej potliwości z wykorzystaniem różnych metod terapeutycznych, Dermatologia po Dyplomie 2013 06
 • Przemysław Styczeń, Nadpotliwość – wstydliwy problem, http://drstyczen.pl/ za: Uroda i Medycyna Nr 1 (10) 2016
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja dłoni
Pionowe i podłużne bruzdy na paznokciach - skąd się biorą? O czym świadczą? Jak się ich pozbyć?
Dłonie starszej osoby
Czerwone dłonie - od wewnątrz i na zewnątrz. Jak leczyć?
Mężczyzna z czerwonymi dłońmi
Swędzące stopy i dłonie. Przyczyny, zapobieganie. Jak się chronić?
Sposoby na swędzące stopy
Podobne artykuły
Badanie opuchniętych dłoni
Puchnięcie dłoni - po nocy, w ciąży i po wysiłku. Jak zapobiegać obrzękowi?
Mężczyzna z odciskami na dłoniach
Odciski na dłoniach – dlaczego powstają i jak można się ich pozbyć?
Mężczyzna pokazuje pękającą skórę na palcach
Pękająca skóra na palcach - przyczyny i objawy. Jak zadbać o warstwę ochronną skóry?
Zabieg parafinowy na dłonie
Parafina na dłonie - jak zrobić regenerujący zabieg parafinowy?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!