Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Nokturia - przyczyny, objawy i leczenie domowe. Jakie leki?

Nokturia (nykturia) to częste oddawanie moczu w nocy. Bardzo często dolegliwość stanowi objaw m.in. takich chorób jak przerost gruczołu krokowego u panów, czy cukrzyca. Nieleczona nykturia jest niebezpieczna dla zdrowia, dlatego nie można ignorować jej symptomów. Jakie leki stosuje się na częstomocz nocny i jak wspierać farmakoterapię domowymi sposobami?
Kobieta spuszcza wodę w toalecie
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest nokturia?

Częste oddawanie moczu w nocy to zarówno objaw chorobowy, jak i samodzielnie występująca jednostka chorobowa. Mogą do niego doprowadzić błahostki, takie jak zbyt duża ilość płynów wypita wieczorem, czy zjedzenie moczopędnej potrawy, jednak nokturia(bądź też nykturia, jak zamiennie określa się tę przykrą dolegliwość) może być też spowodowana poważnym schorzeniem toczącym się w organizmie, takim jak np. cukrzyca, czy przerost gruczołu krokowego u mężczyzn.

Czym dokładnie jest nokturia, co to jest za przypadłość? To uciążliwość polegająca na przymusowym oddawaniu moczu, przynajmniej dwa razy w ciągu nocy. Charakterystyczne jest to, że osoba na nią cierpiąca budzi się w nocy, by skorzystać z toalety, a następnie z powrotem udaje się na spoczynek. 

Częstomocz w nocy, jak i w ciągu dnia to jeden z najczęściej pojawiających się symptomów u kobiet w ciąży, będących w połogu, czy też u pań po menopauzie. 

Z dolegliwością tą wiąże się inny problem, na który wskazuje blisko 60 procent chorych – niewysypianie się. Ciągłe niewyspanie może przyczyniać się z kolei do zachorowania na depresję, czy wystąpienia kłopotów z koncentracją, zapamiętywaniem, itp.  

Reklama

Przyczyny nokturii

Co wywołuje częste oddawanie moczu w nocy? Przede wszystkim doprowadza do tego przerost gruczołu krokowego, głównie – łagodny rozrost stercza (BPH), zatem z tą dolegliwością mierzą się głównie mężczyźni po 60. roku życia, kiedy zachorowalność na prostatę znacznie wzrasta. 

Kiedy jeszcze może się pojawićnokturia? Przyczyny innego typu to m.in. cukrzyca, nadaktywność wypieracza, zastoinowa niewydolność serca, obniżenie pojemności pęcherza moczowego w nocy oraz brak zagęszczenia moczu w godzinach snu. 

Nierzadko przymus nocnego wstawania do ubikacji jest także spowodowany wypiciem zbyt dużej ilości płynów w ciągu dnia, zwłaszcza wieczorem, szczególnie jeśli były to napoje gazowane, kawa, zielona herbata, czy alkohol. Także zjedzenie bardzo słonej, pikantnej potrawy może wzmóc parcie na pęcherz, szczególnie jeśli danie było spożyte na kolację. Co więcej na nykturię może także wpływać przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza takich, które zwiększają diurezę.

Wyżej wymienione czynniki mogą się na siebie nakładać. Jednak należy dociec co dokładnie wywołuje problem, by wiedzieć jakie postępowanie lecznicze wprowadzić w danym przypadku. 

Jak objawia się nokturia?

Po czym można poznać, że pojawiła się nokturia? Objawy w postaci zwiększenia częstotliwości korzystania z toalety w ciągu nocy i konieczność przerwania snu, by oddać mocz to oczywiście wiodące symptomy. 

Ponadto w konsekwencji powracania tej dolegliwości każdej kolejnej nocy pojawia się:

  • niewyspanie, a wraz z nim zmęczenie, 
  • niekiedy bóle głowy, 
  • obniżenie nastroju, 
  • apatia, 
  • zmniejszona koncentracja, itp. 

Pogorszeniu ulegają funkcje poznawcze, a wydajność pracy zmniejsza się. Idąc dalej, permanentny brak snu może doprowadzić do depresji, kłopotów z sercem, a nawet choroby wieńcowej i cukrzycy.

By zweryfikować czy konkretny pacjent cierpi na nykturię, lekarz może poprosić go o prowadzenie dzienniczka, w którym należy zapisywać każdą nocną wizytę w toalecie oraz ilość oddanego wówczas moczu. Poza tym chory wypełnia stosowny kwestionariusz odpowiadając na pytania dotyczące oddawania moczu w nocy. Na podstawie analizy obu dokumentów, medyk stawia diagnozę.  

Reklama

Leczenie domowe nokturii

Jak w sposób naturalny radzić sobie z problemem, jakim jest nokturia? Leczenie domowe powinno być uzgodnione z lekarzem i stanowić wsparcie dla terapii wiodącej, chyba że medyk zadecyduje inaczej. 

Wśród domowych sposobów wymienia się przede wszystkim wskazówki związane ze zmianą diety. By zmniejszyć nocne parcie na pęcherz należy ograniczyć spożycie sodu, czyli używać mniej soli niż do tej pory. Sól w potrawach można zastępować ziołami i takimi przyprawami jak np. czosnek i imbir. 

Ponadto powinno się wykluczyć z jadłospisu potrawy smażone i grillowane, a zamiast nich przygotowywać posiłki na parze i gotowane w wodzie. Warto do codziennego menu dodać produkty bogate w potas, takie jak np. ziemniaki, banany, czy fasola. 

Naturalnie należy zmniejszyć lub całkiem wyeliminować spożywanie alkoholu, kawy, czy moczopędnej herbaty, zwłaszcza w godzinach wieczornych. Przed snem dobrze jest pić mniej wody niż w ciągu dnia (a powinno to być około 2 litrów na dzień). 

Przed pójściem do łóżka powinno się dobrze wywietrzyć sypialnię i zadbać o odpowiednie dotlenienie organizmu.

Reklama

Terapia farmakologiczna nokturii

Jaką kurację stosują lekarze, gdy zdiagnozują dolegliwość jaką jest nokturia? Leczenie w głównej mierze opiera się na farmaceutykach, dobranych do konkretnej choroby wywołującej uczucie parcia na mocz w nocy lub innej przyczyny. 

U mężczyzn borykających się z umiarkowanym lub znacznym rozrostem gruczołu krokowego zaleca się stosowanie inhibitorów 5-α reduktazy, antagonistów receptora adrenergicznego α-1, antagonistów receptorów muskarynowych, inhibitorów fosfodiesterazy typu 5, antagonistów receptora adrenergicznego β-3 oraz desmopresyny. 

Co natomiast aplikuje się kobietom, kiedy występuje u nich nokturia? Leki antycholinergiczne, mirabegron, duloksetynę, bądź też preparaty estrogenowe. 

O metodzie terapeutycznej w przypadku częstego oddawania moczu w nocy decyduje lekarz. Skutki nieleczenia nykturii są zbyt poważne, by je lekceważyć, dlatego jeśli ktoś zaobserwuje u siebie wymienione w artykule objawy, powinien udać się po poradę lekarską.

Czytaj również

Bibliografia

  • 1. Zbrzeźniak Maciej, Nokturia, Przegląd Urologiczny 2007/4 (44)
  • 2. Małyszko Jolanta, Małyszko Jacek, Nokturia (nykturia), Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, 2008.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Urologia i nefrologia
Rak pęcherza moczowego - objawy. Czy jest wyleczalny?
Choroba nowotworowa układu moczowego
Zapalenie pęcherza moczowego - objawy, leczenie, leki
Osoba trzymająca się za podbrzusze
Niewydolność nerek – typy i objawy. Na czym polega leczenie?
Sprzęt do dializy niewydolnych nerek
Podobne artykuły
Nerki
Moczówka prosta nerkowa - objawy, badania, diagnostyka
Uszkodzone kłębuszki cewek nerkowych
Zespół nerczycowy u dzieci - objawy, dieta, leczenie
Moczenie nocne - u dzieci, nastolatków i dorosłych. Jakie są przyczyny?
Mózg człowieka
Moczówka prosta - przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!