string(8) "szukanie" Przegląd najpopularniejszych leków bez recepty na alergię

Przegląd najpopularniejszych leków bez recepty na alergię

Leki na alergię bez recepty cieszą się ogromną popularnością. Do najczęściej stosowanych preparatów przeciwhistaminowych należą: tabletki, krople do oczu, żele, maści. W ofercie można znaleźć także szampony i mydła dla alergików. Sprawdź, jakie leki bez recepty na alergię można kupić w aptekach i dowiedz się, które są najskuteczniejsze.
Kobieta cierpiąca na alergię
Źródło: 123RF

Spis treści

Leki na alergię bez recepty

W przypadku alergii najczęściej stosuje się leki przeciwhistaminowe. Spośród nich wyróżnia się leki I i II generacji. Jakie działanie mają przeciwalergiczne leki I i II generacji?

Leki I generacji wywołują wiele skutków ubocznych takich jak: zawroty głowy, senność. Leki II generacji nie wywołują tak dokuczliwych skutków ubocznych. Jakie substacje czynne zawierają leki przeciwhistaminowe?

 •  ceteryzyna - zawarta jest w lekach takich jak: Allertec, Amertil
 •  feksofenadyna (zawarta w leku Telfast)
 •  mizolastyna (Mizollen),
 •  azelastyna (Allergodil)
 •  lewokabastyna (Histimet)
 •  loratadyna (Aleric, Claritine, Flonidan,)
 •   Ich nowsze pochodne to: desloratadyna i levocetyryzyna.

Najczęściej dostępne są w postaci tabletek oraz syropów. 

Leki na alergię zawierające loratadynę

Loratydyna jest wykorzystywana przy leczeniu alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.  Loratadyna zmniejsza uwalnianie histaminy. Dzieki czemu:
•   Zmniejsza wydzielanie śluzu
•   Zmniejsza obrzęk
•   Sprzyja rozszerzeniu oskrzeli
•   Niweluje kichanie
•   Zmniejsza swędzenie błony śluzowej nosa i skóry


1. Claritine – syrop i tabletki

Lek o działaniu przeciwalergicznym. Jego zadaniem jest niedopuszczanie do działania histaminy, która uwalnia się w organizmie w czasie reakcji alergicznych. Claritine stosuje się w sezonowym i całorocznym nieżycie nosa na tle alergicznym oraz w przypadku kataru siennego. Nie wolno podawać leku dzieciom poniżej 2 roku życia oraz kobietom w ciąży. Nie zaleca się także stosowania w okresie karmienia piersią.
 

2. Nalergine - tabletki

Lek stosuje się w leczeniu alergicznego nieżytu nosa i przewlekłej pokrzywki idiopatycznej. Nie mogą go stosować dzieci poniżej 3 roku życia. W ciąży można  stosować lek jedynie w przypadku, gdy przewidywane korzyści przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu (brak odpowiednich, kontrolowanych badań u ludzi). Nie wolno stosować leku w okresie karmienia piersią.
 

3. Aleric -  tabletki

Lek przeciwhistaminowy o długim działaniu. Stosowany w leczeniu objawów całorocznego i sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz objawów przewlekłej pokrzywki idiopatycznej. Nie wolno stosować leku podczas ciąży i karmienia piersią. Nie ustalono skuteczności i bezpieczeństwa stosowania u dzieci poniżej 2 roku życia. Ostrożność w stosowaniu należy zachować u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek lub wątroby oraz u osób w podeszłym wieku.

Leki na alergię zawierające cetyryzynę

Cetyryzyna to lek przeciwhistaminowy II generacji.  We wczesnej fazie reakcji alergicznej cetyryzna zmniejsza ilość histaminy i niweluje wywołany nią odczyn skórny. W późniejszej fazie zatrzymuje migrację komórek uczestniczących w procesie zapalnym. Dzięki przedłużonemu działaniu - leki z cetryzyną mogą być podawane raz na dobę. Dostępne są pod postacią tabletek i syropów. Wykorzystuje się ją do leczenia:

 •   alergicznych nieżytów nosa
 •   alergicznego zapalenia spojówek
 •   skórnego odczynu alergicznego
 •   pokrzywki

1. Zyrtec – krople i tabletki

Lek można stosować u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 2 lat (w przypadku kropli i roztworu) oraz dzieci w wieku powyżej 6 lat (w przypadku tabletek). Działanie leku polega na łagodzeniu objawów dotyczących nosa i oczu, związanych z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa oraz na łagodzenie objawów przewlekłej idiopatycznej pokrzywki. Zaleca się zachowanie ostrożności w połączeniu Zyrtecu z alkoholem. Ostrożność zalecana jest również podczas stosowania u pacjentów z padaczką oraz u pacjentów z ryzykiem wystąpienia drgawek. Nie zaleca się stosowania preparatu w postaci tabletek 10 mg u dzieci poniżej 6 lat oraz preparatu w postaci roztworu i kropli u dzieci poniżej 2 lat. Należy również zachować ostrożność podczas stosowania preparatu u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, ponieważ cetyryzyna przenika do mleka matki.
 

2. Allertec – syrop i tabletki

Lek ma łagodzić objawy dotyczące nosa i oczu, związane z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa oraz objawy przewlekłej idiopatycznej pokrzywki, u dorosłych i dzieci powyżej 2 roku życia. Należy zachować ostrożność zalecając cetyryzynę kobietom w ciąży lub karmiącym piersią, ponieważ lek przenika do mleka matki. Ostrożność należy zachować także podczas prowadzeni pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych. 

3.Amertil – tabletki

Lek stosowany jest w celu przeciwdziałania objawom uczuleniowym wywołanym działaniem różnorodnych alergenów. Mogą go przyjmować dorośli i dzieci powyżej 6 roku życia. Lek stosuje się także w przewlekłym i sezonowym alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa (kataru siennego) oraz sezonowego alergicznego zapalenia spojówek i przewlekłej pokrzywki. Podczas stosowania leku nie wolno nadużywać alkoholu.

Sprawdź także najpopularniejsze leki na alergię na receptę

1.    Flixonase – spray do nosa

Flixonase ma silne działanie przeciwzapalne. Lek stosuje się do zapobiegania i leczenia alergicznego, sezonowego zapalenia błony śluzowej nosa (w tym kataru siennego) oraz całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa. Spray należy stosować zwykle raz na dobę najlepiej rano. Przed użyciem trzeba wstrząsnąć pojemnik. Dawkę i częstotliwość podawania leku określa lekarz. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować jedynie w przypadku, gdy spodziewane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu lub dziecka.
 

2.    Telfast - tabeltki

Lek przeciwhistaminowy,  stosowany w leczeniu objawowym przewlekłej idiopatycznej pokrzywki. Należy zachować ostrożność u pacjentów w podeszłym wieku. Nie zaleca się stosowania leków w ciąży oraz podczas karmienia piersią. Lek stosuje się doustnie. Dorośli i dzieci od 12 lat: 1 tabl. raz na dobę. Lek podaje się przed posiłkiem. W trakcie stosowania preparatu można prowadzić pojazdy mechaniczne i wykonywać zadania wymagające koncentracji, jednak zaleca się sprawdzenie indywidualnej reakcji pacjenta na produkt.
 

3.    Buderhin – aerozol do nosa

To glikokortykosteroid o silnym miejscowym działaniu przeciwzapalnym do stosowania donosowego. Zmniejsza objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (zatkanie nosa, obrzęk błony śluzowej, ilość wydzieliny), hamuje wczesną (po odpowiednio długim stosowaniu) i późną fazę reakcji alergicznej. W okresie ciąży i karmienia piersią stosować jedynie w przypadku, gdy korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu lub dziecka. Dawkowanie leku należy ustalać indywidualnie. Pełne działanie leku osiągane jest dopiero po upływie kilku dni od rozpoczęcia leczenia.

Oceń artykuł

(liczba ocen 66)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij