Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Skąd się bierze przepuklina pachwinowa u dzieci? Przyczyny i objawy

Przepuklina pachwinowa u dzieci zazwyczaj jest wadą wrodzoną. W większości przypadków nie wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej. W odpowiednim czasie zabieg warto jednak wykonać, by zapobiec ewentualnemu uwięźnięciu, które może mieć dramatyczne konsekwencje.
Dziecko z przepukliną pachwinową
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Przepuklina pachwinowa u dzieci najczęściej powstaje w czasie życia płodowego.
  • Częściej tego typu przepukliny pojawiają się u chłopców, niż dziewczynek, ważnym czynnikiem ryzyka jest też wcześniactwo.
  • Przepuklina grozi uwięźnięciem, czego konsekwencją może być martwica jelit lub innych narządów.
Spis treści

Reklama

Przyczyny przepukliny pachwinowej u dzieci

Przepuklina pachwinowa u dziecka bardzo często powstaje jeszcze w okresie życia i płodowego, stanowiąc jedną z najbardziej powszechnych wad rozwojowych. W większości przypadków problem ten diagnozowany jest już u noworodków (80-94 procent przypadków – dane O. Zgraj).

Potwierdza to wrodzony charakter tego typu przepukliny, aczkolwiek możliwe jest jej nabawienie się także w życiu dorosłym(czynnikami temu sprzyjającymi są m.in. otyłość, dźwiganie ciężarów czy palenie papierosów).

Czym jest i jak powstaje przepuklina pachwinowa? Pod pojęciem tym rozumie się stan, w którym narządy wewnętrzne przedostają się przez ścianę otrzewnej. Główną tego przyczyną jest nieprawidłowe, niepełne zrośnięcie się tak zwanego uchyłka, czyli błony wyściełającą jamę brzuszną od wewnątrz.

Uchyłek otrzewnej powinien zasklepić się około dwudziestego tygodnia ciąży. Jeśli na skutek różnych zaburzeń w rozwoju płodu tak się nie stanie, powiększające swoją objętość wnętrzności zaczną tą właśnie drogą przedostawać się w stronę pachwiny.

Kanał przepukliny zazwyczaj przebiega skośnie, u dziewczynek biegnąc do podstawy wargi sromowej, a u chłopców schodząc do moszny. W większości przypadków przepuklina pachwinowa u dzieci jest jednostronna.

Reklama

Objawy przepukliny pachwinowej u dzieci

Objawy przepukliny pachwinowej u dziecka są charakterystyczne, choć nie zawsze zauważalne. Z zewnątrz ma ona postać niewielkiego, miękkiego guzka, ulokowanego w dolnych partiach wzgórka łonowego. Ma on zmienny rozmiar, niekiedy jest niemal niewidoczny, kiedy indziej wyraźnie uwypukla się – dzieje się tak w sytuacji, gdy wewnątrz jamy brzusznej wzrasta ciśnienie.

Przyczyną tego może być kichanie, kasłanie, długotrwały śmiech lub płacz, oddawanie moczu lub stolca. Drugim charakterystycznym symptomem są ledwie słyszalne trzaski. Są one spowodowane ruchami gazów jelitowych. Czy przepuklina pachwinowa u dziecka boli? U tak małych pacjentów jest to objaw bardzo rzadki – miękki guzek nie jest bolesny nawet przy dotyku. Objawy mogą jednak się zaostrzać z biegiem miesięcy i lat.

Przepuklina pachwinowa u niemowląt

Specjaliści podkreślają, że przepuklina pachwinowa u chłopca i dziewczynki różnią się między sobą. O tym, że kanał przepukliny ma nieco inny przebieg, zostało już wspomniane wyżej. W związku z odmienną budową anatomiczną, u dzieci płci męskiej do worka przepuklinowego przedostają się przede wszystkim zwoje jelita cienkiego, u dziewczynek natomiast jajniki.

Rzadziej, ale możliwe jest też przechodzenie pęcherza, jelita grubego oraz wyrostka robaczkowego. Co ważne, przepukliny zdecydowanie częściej występują u chłopców – specjaliści szacują, że dolegliwość ta występuje u nich 3 do nawet 10 razy częściej, niż u dziewczynek.

Oprócz płci, ważnym czynnikiem zwiększającym ryzyko przepukliny pachwinowej u niemowlaka jest skrajne wcześniactwo. Problem ten jest bardzo częsty u dzieci, które przyszły na świat z wagą urodzeniową poniżej 1 kilograma. Ma to związek z niepełnym rozwojem organizmu w czasie życia płodowego

Reklama

Operacja przepukliny pachwinowej u dziecka

Jedyną metodą leczenia przepukliny u dziecka (podobnie jak u osób dorosłych) jest operacja. W większości przypadków nie ma wskazań do tego, by ją przeprowadzać od razu po zdiagnozowaniu problemu, niemniej należy mieć świadomość, że prędzej czy później taki zabieg może być konieczny.

Przepuklina bowiem nie zmniejszy się, nie będzie samoistnie zanikać, nie ma też metod leczenia farmakologicznego ani fizjoterapeutycznego. Dlaczego to takie ważne? W każdej chwili może bowiem dojść do tak zwanego uwięźnięcia. Jest to stan, w którym jelita bądź inne narządy wpadają do worka przepuklinowego i klinują się tam, nie dając się odprowadzić na swoje miejsce.

Grozi to niemal natychmiastowym niedokrwieniem i martwicą tkanek (w ciągu kilku, kilkunastu godzin) oraz zaburzeniem wchłaniania składników odżywczych. Pojawia się silna bolesność, wzdęcie brzucha, wymioty. Istnieje możliwość rozwinięcia się zakażenia ogólnoustrojowego – sepsy. W takiej sytuacji dziecko powinno natychmiast trafić do szpitala. Operację wykonuje się wówczas w trybie pilnym.

Reklama

Rekonwalescencja po operacji przepukliny pachwinowej u dziecka

Rekonwalescencja po operacji przepukliny pachwinowej u dziecka nie trwa długo i zaczyna się de facto tuż po zabiegu. Ze względu na ograniczony zakres interwencji chirurgicznej, maluchy z reguły nie zostają w szpitalu i są wypisywane do domu w dniu operacji lub nazajutrz.

Opatrunek po zabiegu usunięcia przepukliny pachwinowej powinien być noszony przez dziecko przez dwa dni. Mniej więcej przez 2 tygodnie należy ograniczać aktywność ruchową, aby zapobiegać rozejściu się szwów. Z drugiej jednak strony nie powinno się też siedzieć zbyt długo nieruchomo, w jednej pozycji.

Jeśli występują dolegliwości bólowe, mali pacjenci mogą otrzymywać leki łagodzące tę uciążliwość. Należy pamiętać, by dobierać środki adekwatnie do wieku (niemowlętom podaje się jedynie paracetamol lub ibuprofen).

 

Czytaj również

Bibliografia

  • Oskar Zgraj, Przepuklina pachwinowa u dzieci, https://www.szpitalnaklinach.pl/blog/przepuklina-pachwinowa-u-dzieci/ data dostępu 25 09 2021
  • Przepuklina pachwinowa, https://www.wrosinski.pl/przepuklina-pachwinowa/ data dostępu 25 09 2021
  • Andrzej Zając, Przepuklina pachwinowa u dzieci, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/noworodek/152941,przepuklina-pachwinowa-u-dzieci, data dostępu 25 09 2021
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Noworodek i niemowlę
Ulewanie u noworodka – kiedy powinno zaniepokoić?
Kobieta karmiąca dziecko
Kiedy dziecko trzyma główkę?
Dziecko trzymające główkę
Krochmal do kąpieli. Co daje? Jak często go stosować? Jak zrobić krochmal do kąpieli?
Dziecko po kąpieli
Podobne artykuły
Noworodek bawiący się na podłodze
Skok rozwojowy - kiedy jest pierwszy i jak rozpoznać kolejny?
Wcześniak w inkubatorze
Wcześniak w 28, 30 i 34 tygodniu ciąży - cechy i opieka medyczna
Opakowanie czopków glicerynowych
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie
Płaczące dziecko z powodu dyschezji niemowlęcej
Dyschezja niemowlęca - objawy, sposoby i leczenie. Ile trwa i jak pomóc dziecku?
Niemowlak z gorączką
Przeziębienie u niemowlaka - skutek braku odporności. Kiedy pójść do lekarza?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!