Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Dysgrafia - jak wygląda i na czym polega? Przyczyny i objawy

Dysgrafia, dysleksja i dysortografia to trudności z pisaniem i czytaniem, które najczęściej występują u dzieci i są częstą przyczyną problemów w szkole. Co to jest dysgrafia, i jak ją rozpoznać? Sprawdź, czy można ją wyleczyć.
Dysgrafia u dziecka
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Dysgrafia może mieć różne przyczyny, np. motoryczne. Jakie jeszcze?
 • Właściwa terapia dysgrafii polega na wykonywaniu ćwiczeń. Jakich?
 • Prawidłowa diagnoza dysgrafii jest bardzo ważna, jednak może być trudna. Dlaczego?
SPRAWDŹ TEŻ: Jak rozpoznać dysleksję u dziecka?
Spis treści

Reklama

Co to jest dysgrafia?

Dysgrafia polega na braku zdolności poprawnego pisania pod względem graficznym. Definiuje się ją jako częściową lub całkowitą utratę umiejętności pisania. Osoba zmagająca się z tym zaburzeniem bardzo szybko męczy się przy pisaniu, a jej pismo jest nieczytelne.

Warto dodać, że dysgrafia nie jest powiązana w żaden sposób z intelektualnym rozwojem dziecka. Pamiętajmy jednak, by pochylić się nad tym problemem i podjąć kroki w celu jego wyeliminowania.

Zdarza się jednak, że dysgrafia pojawia się razem z afazją motoryczną, czyli brakiem zdolności do produkowania mowy zrozumiałej dla innych osób. Mogą także pojawić się inne zaburzenia, jak dysleksja czy dysortografia.

Istnieją trzy rodzaje dysgrafii:

 • przestrzenna - w tekście nie pojawiają się błędy ortograficzne, jednak występują trudności z przepisaniem tekstu i z rysowaniem,
 • dyslektyczna - pojawiają się błędy ortograficzne, tekst zapisywany jest tak, jak słyszy osoba, przepisywanie tekstów odbywa się bezbłędnie i nie ma problemów z rysowaniem,
 • motoryczna -  przepisywany tekst zawiera bardzo dużo błędów, nie ma problemów z pisaniem tekstu dyktowanego, ale występują z rysowaniem.

Ze względu na specyfikę zaburzenia i różne rodzaje, może być problem z jej rozpoznaniem. Potrzebna jest pomoc specjalisty.

Czym różni się od innych zaburzeń pisania? Dysgrafia dotyczy wyłącznie poziomu graficznego pisma. Dysortografia natomiast z opanowaniem poprawnej pisowni, nawet przy znajomości zasad ortografii. Dysleksja za to jest związana z trudnościami w czytaniu.

Reklama

Przyczyny dysgrafii

Przyczyn dysgrafii może być co najmniej kilka.

Pierwszą z nich są zaburzenia motoryczne, prowadzące do nieprawidłowej pracy dłonią, np. zbyt duże napięcie mięśni, złe trzymanie długopisu lub utrwalanie innych nieprawidłowych nawyków związanych z techniką pisania.

Dysgrafia może być także wynikiem uszkodzenia części mózgu odpowiedzialnej za opanowanie umiejętności pisania.

Do pozostałych przyczyn pojawienia się dysgrafii zalicza się m.in. zaburzenia w rozwoju dziecka (np. nadpobudliwość psychoruchową czy nerwicę) oraz zaniedbania w edukacji.

Reklama

Objawy dysgrafii

Podstawowym i charakterystycznym dla dysgrafii objawem jest nieczytelne pismo. Litery są niekształtne i nierównomiernie odchylone od pionu. Często są także różnej wielkości w ramach jednego wyrazu.

Dysgrafik zapisuje je „drżącą”, niepewną linią, nie mieści się w linijkach i zapomina o znakach diakrytycznych i interpunkcyjnych w obrębie tekstu. Inne objawy dysgrafii to nieprawidłowe trzymanie długopisu, zaginanie kartek i szybkie męczenie się podczas pisania, a także niechęć do rysowania i malowania.

U osób dorosłych dysgrafia objawia się problemami z przelewaniem myśli na papier, gramatyką i składnią.

Reklama

Diagnoza dysgrafii

Nawet jeśli rodzice nie zwrócą uwagi na problemy dziecka, doświadczony nauczyciel z pewnością zauważy objawy dysgrafii. Diagnoza rozpoczyna się u psychologa i pedagoga szkolnego. Jeśli potwierdzone zostaną przypuszczenia, dziecko skierowane zostanie do specjalistycznej poradni.

Dopiero wtedy rozpoczyna się fachowa diagnoza. Podczas wizyty u lekarza dziecko poddawane jest badaniom, które mają wykluczyć wady wzroku, niedowłady, itp.

Wynik przeprowadzonych testów na dysgrafię zostanie spisany w formie opinii. Dziecko otrzyma orzeczenie o swoim zaburzeniu, które pozwoli mu rozpocząć leczenie.

Szkoła po otrzymaniu zaświadczenia od lekarza powinna dostosować się w pewnym stopniu do potrzeb ucznia.

Reklama

Jak leczyć dysgrafię?

Skuteczną metodą walki z dysgrafią są specjalne ćwiczenia na wydrukowanych kartach pracy. By były one przyjemne dla dziecka, warto zaopatrzyć się nie tylko w długopis i biały papier, ale także kolorowe karki, mazaki, kredki, farby czy plastelinę.

Ćwiczenia na dysgrafię

Ćwiczenia dla dysgrafików warto urozmaicać, by zbyt szybko się im nie znudziły. Do najskuteczniejszych zadań należą:

 • odrysowywanie różnych kształtów z szablonów. Na początku mogą być to proste szablony wycięte z tektury – serduszka czy liście. Później można wykorzystać specjalne pomoce
  w kształcie liter i cyfr z tworzywa sztucznego,
 • „rysowanie” ósemek w powietrzu – kreślenie dłonią dużych ruchów w kształcie ósemki,
 • kreślenie na papierze dużych, swobodnych ruchów za pomocą kredek, farb i mazaków,
 • zamalowywanie określonej przestrzeni, np. kwadratu, koła lub całej kartki papieru,
 • rysowanie szlaczków tak, by nie wychodziły poza linię,
 • pogrubianie konturów obrazków (np. w kolorowankach) za pomocą mazaków i kredek,
 • uzupełnianie szablonów literami z alfabetu,
 • kopiowanie rysunków – najpierw przy użyciu kalki, później z pamięci,

łączenie wyznaczonych punktów ciągłą linią. Efektem powinien być kontur konkretnego wzoru. Skorzystać można także z terapii, która pomoże w usprawnieniu ręki (palców, dłoni, nadgarstka), przedramienia, a także ramienia. Wykonywane są ćwiczenia ruchowe i zręcznościowe.

Reklama

Dostosowanie wymagań dla osób z dysgrafią

Zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 17 listopada 2010 r. nauczyciele są zobowiązani do dostosowania wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów.

Oczywiście pod warunkiem posiadania opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Celem dostosowania jest wyrównanie szans edukacyjnych wszystkich dzieci. Polega natomiast na modyfikowaniu nauczania oraz form i metod sprawdzania wiedzy uczniów.

W zależności od zaleceń poradni dziecko może posługiwać się w szkole pismem uproszczonym (pisane maksymalnie prosto bez zdobień i łączeń), pismem drukowanym (na maszynie lub komputerze) lub pismem bibliotecznym (odręczne pismo drukowane).

Dostosowanie warunków obowiązuje nie tylko w szkole, ale także podczas egzaminu ósmoklasisty i matury. Osoby z zaburzeniami pisania, tacy jak dysgraficy, mają więcej czasu na wypełnienie arkuszy (nawet o 60 minut), a także mogą popełnić 2 błędy więcej niż normalny uczeń na języku polskim.

Czytaj również

Bibliografia

 • Janina M., Jedynka z ortografii? Rozpoznawanie dysleksji, dysortografii i dysgrafii w starszym wieku szkolnym, Toruń: TNOiK „Dom Organizatora”, 2002.
 • Dykcik W. (red.), Pedagogika specjalna, Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2001, s. 248.
 • Nicolson R.I., Fawcett A.J., Dyslexia, dysgraphia, procedural learning and the cerebellum, „Cortex”, 47 (1), 2011.
 • H. Spionek, Zaburzenia rozwoju uczniów a niepowodzenia szkolne, Warszawa 1985.
 • S. Ziemski, Problemy dobrej diagnozy, Warszawa 1973.
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zaburzenia u dzieci
Dyskalkulia - jak się objawia? Test, diagnoza i leczenie
Trudności z liczeniem
ADHD - objawy, diagnoza, leczenie i terapia
Wyraz ADHD napisany krędą na tablicy
Obgryzanie paznokci u dzieci - przyczyny i domowe sposoby. Co pomaga?
Dziecko obgryzające paznokcie w trakcie leżenia na łóżku
Podobne artykuły
Dziecko z zapaleniem napletka
Zapalenie napletka u kilkuletniego chłopca - sprawdź, co robić
Dziecko z czerwonymi krostkami na nogach
Jakie mogą być przyczyny wysypki na nogach u dzieci?
Tabletki na dłoni, która jest w czerwonych krostach
Szkarlatyna (płonica) u dzieci i dorosłych - objawy i leczenie
Dziecko z zespołem Retta
Zespół Retta - jakie ma objawy?
Dysgrafia u dziecka
Dysgrafia - jak wygląda i na czym polega? Przyczyny i objawy

Reklama


Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!