Dysortografia – objawy, testy, ćwiczenia

Twoje dziecko ma problemy z pisaniem? Myli literki? Nie zapamiętuje nazw liter? Nie potrafi zapamiętać zasad pisowni i reguł ortograficznych? Być może nie jest to wynik lenistwa czy niechęci do nauki, ale dysortografii. Warto zacząć obserwować dziecko, pilnować z odrabianiem lekcji i wspólnie ćwiczyć pisanie. Nie zaszkodzi również wizyta u specjalisty. Co to jest dysortografia? Jakie są przyczyny dysortografii? Jakie są jej objawy? Jak wygląda test na dysortografię?
Dziecko piszące długopisem w zeszycie
Źródło: 123RF

Spis treści

Dysortografia – co to jest?

Podstawą do zastanowienia się czy nasze dziecko nie cierpi na dysortografię jest obserwacja jego podejścia, chęci do nauki języka polskiego i uczęszczania na lekcje. Jeśli dziecko niechętnie chodzi na polski, nie chce odrabiać pracy domowej z tego przedmiotu, nie chce pisać i czytać, mogą to być pierwsze sygnały do tego, że dzieje się coś niedobrego.

Oczywiście nie każde dziecko nielubiące lekcji języka polskiego musi od razu cierpieć na dysortografię. Może być to po prostu zwykła niechęć do przedmiotu, do nauczyciela, do szkoły, itp. Przyczyną mogą być również typowo ścisłe lub typowo artystyczne zainteresowania dziecka. Warto jednak dziecko obserwować i profilaktycznie udać się do specjalisty, który sprawdzi, jaka jest faktyczna przyczyna.

Czytaj też: Jak wychowywać dziecko z ADHD?

Dysortografia – definicja

Dysortografia jest specyficznym zaburzeniem w rozwoju dziecka polegającym na pogłębiających się problemach z pisaniem, z przyswojeniem zasad ortograficznych i gramatycznych. Na czym dokładnie polega? Dla zdrowego człowieka pisanie i słuchanie jest rzeczą oczywistą. Słyszymy dźwięki odpowiadające literom i wiemy, jaki znak graficzny przypasowany jest do nich (wiemy po prostu jak dana litera wygląda), po zestawieniu dźwięku z obrazem możemy zapisać go na kartce. Dziecko, które cierpi na dysortografię nie jest w stanie przejść prawidłowo tego procesu.

Sprawdź, też co to jest: Dysgrafia

Dysortografia – przyczyny

Dysortografia jest zaburzeniem, które może mieć swoje podłoże w:

 • uszkodzeniu mózgu jeszcze za życia płodowego dziecka,
 • opóźnieniu w rozwoju centralnego układu nerwowego,
 • uszkodzeniu kory mózgowej,
 • powikłaniach okołoporodowych,
 • wrodzonym wadom mózgu.

Dysortografia jest skomplikowanym zaburzeniem, które może występować pojedynczo lub w połączeniu z wadą mowy, dysleksją czy dysgrafią.

Dysortografia – objawy

Podstawowe objawy dysgrafii to:

 • mylenie liter, najczęściej, tych, które brzmią podobnie: f-w, t-d i p-b lub te, które wymawia się nosowo i ustnie: b-m, e-ę i d-n;
 • prawidłowe pisanie, tylko gdy głoski wyraźnie różnią się od siebie;
 • zamienianie głosek i sylab, pomijanie liter lub dodawanie ich bez potrzeby;
 • problemy z pisownią liter podobnych w wymowie: c-cz-ć, s-sz-ś, z-ż-ź, a także ż-rz i dż-dz;
 • łączenie przyimków z rzeczownikami: „wdomu”, „wszkole”, „spowrotem”.

Większość objawów wynika z zaburzonej współpracy ręka-mózg-ucho, co właśnie jest podłożem dysortografii.

Czytaj też: Leukocytoza – w ciąży i u dziecka – przyczyny i objawy

Dysortografia – test i diagnoza

Dysortografia – testy diagnostyczne: są doskonałym rozwiązaniem w przypadku gdy rodzice mają wątpliwości i nie wiedzą czy dziecko faktycznie boryka się z dysortografią, albo w przypadku kiedy obserwują u dziecka problemy z nauką.

W prawidłowym postawieniu diagnozy dysortografii z pewnością bezcenną pomocą będą wyżej wspomniane testy diagnostyczne. Prawidłowo przeprowadzone nie powinny być dla dziecka niczym stresującym, jedynie zbiorem kilku zadań, które powinno wykonać (nawet w formie zabawy) pod okiem fachowca.

Dysortografia – ćwiczenia

Ćwiczenia dla dysortografików, czyli leczenie dysortografii wymaga nie tylko pracy specjalisty, ale również i dużego wysiłku ze strony rodziców. Tylko zrozumienie istoty dysortografii (w żadnym wypadku zwalanie winy na dziecko i jego lenistwo), a także sumienne ćwiczenia mogą przynieść efekt. Na pewno logopeda podpowie jakie ćwiczenia zastosować, dodatkowo w domu można dziecko zachęcić poprzez:

 • uczenie się specjalnych wierszyków, rymowanek i piosenek;
 • rozwiązywanie ćwiczeń powinno być ciekawe i interesujące, kojarzące się z przyjemnością i zabawą;
 • czytanie książek z dużą ilością obrazków, kolorowych, zachęcających do przeczytania kolejnej strony, dobrze jest pozwolić dziecku czasem wybrać samemu książeczkę, którą chciałoby przeczytać albo kupować takie, które są o interesującej go tematyce np. lubi zwierzęta to kupić książeczkę o psach, kotach, zwierzątkach w gospodarstwie, lubi samochody to o samochodach, itp.

Dysortografia – ćwiczenia do wydruku

Rodzice pragnący poćwiczyć z dzieckiem w domu na mogą zajrzeć do internetu, na pewno znajdą z nich szereg ciekawych ćwiczeń do wydruku, które pomogą dziecku w codziennym treningu.

Zobacz też: Autyzm dziecięcy – jak działa mózg dziecka z autyzmem?

Oceń artykuł

(liczba ocen 24)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij