ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Rola kwasu moczowego w rozwoju nadciśnienia

Kwas moczowy powoduje nadciśnienie, czy jest raczej jego konsekwencją?
Spis treści
Związek pomiędzy hiperurykemią (wysokim poziomem kwasu moczowego) a nadciśnieniem tętniczym wzbudza do dziś niesłabnące zainteresowanie po publikacji Duncana. Opisał on przypadek rodziny, w której u ojca i 6 z 7 synów występowała hiperurykemia, a u matki i wszystkich 7 synów nadciśnienie tętnicze. Wtedy potwierdzono, że istnieje zależność pomiędzy hiperurykemią a nadciśnieniem tętniczym.

Reklama

Różne stężenia kwasu moczowego

Stężenie kwasu moczowego u dzieci obojga płci jest jednakowe. Zmiany zachodzą w wieku dorosłym. U zdrowego mężczyzny wartość stężenia kwasu moczowego jest większa niż u kobiet w wieku rozrodczym. Związane jest to z wpływem estrogenów na klirens nerkowy. 
 
Różnice w wartościach mogą być spowodowane także stylem życia. Dieta wysokobiałkowa, alkohol, brak enzymów rozkładających zasady purynowe, to wszystko może powodować wyższy poziom kwasu moczowego. 
 
Hiperurykemia jest powszechna przy nadciśnieniu tętniczym. Według badań co 3 – 4 pacjent z nieleczonym nadciśnieniem ma za wysokie stężenie kwasu moczowego. W leczonym nadciśnieniu tętniczym częstość hiperurykemii jest większa (dotyczy nawet co drugiego pacjenta), co dowodzi wpływu leków hipotensyjnych na poziom kwasu moczowego w surowicy.
 
Naukowcy podkreślają, że za hiperurykemię odpowiadają:

Reklama

Teorie o roli kwasu moczowego

Kwas moczowy może być ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój pierwotnego nadciśnienia tętniczego. U szczurów z hiperurykemią, nadciśnienie rozwinęło się w ciągu kilku tygodni. 
 
Profesor Adel E. Berbari jest zdania, że wzrost ciśnienia krwi okazuje się być spowodowany pośrednim udziałem moczanów i skurczem naczyń nerkowych w wyniku aktywacji systemu renina-angiotensyna-aldosteron. Tętniczki nerkowe są zwężone w wyniku spadku przepływu krwi przez nerki. Na tym początkowym etapie rozwoju nadciśnienia, Berberi uważa, że kontrolując hiperurykemię allopurynolem (inhibitorem oksydazy ksantynowej) można zapobiec lub odwrócić niekorzystny wzrost ciśnienia krwi.
 
Zobacz wideo: Badanie ciśnienia krwi
 
 
W przypadku przewlekłej hiperurykemii, nadciśnienie wiąże się z rozwojem arteriosklerozy, czyli uszkodzenia naczyń nerkowych. Kontrola nadciśnienia tętniczego lekami moczopędnymi nie zapobiega rozwojowi zmian w małych tętnicach i tętniczkach. 
Naukowcy sugerują, że w tym przypadku kwas moczowy może działać niezależnie od nadciśnienia i powodować zmiany w budowanie naczyń. Takie zmiany określa się remodelingiem naczyniowym, czyli ściana naczynia robi się coraz grubsza, zwężając w ten sposób jego światło (a co za tym idzie i przepływ).Na tym etapie nadciśnienie można sterować dietą z ograniczeniem soli. 
W badaniach z udziałem osób starszych po 60 rż, kwas moczowy nie powodował rozwoju nadciśnienia. 

Reklama

Hiperukykemia może szkodzić

Hiperukykemię obserwuje się częściej w pierwotnym nadciśnieniu niż wtórnym przynajmniej u dorosłych. Związek między kwasem moczowym a nadciśnieniem zmniejsza się wraz z wiekiem. Dlatego badacze sugerują, że kwas moczowy może być przyczyną patogennych zmian u młodych ludzi z podwyższonym ciśnieniem krwi. 
 
Stężenie kwasu moczowego we krwi u osób dorosłych wynosi 150-475 µmol/l (25-80 mg/l). z moczem wydala się ok 500g kwasu moczowego w ciągu dobry.
 
Zobacz też: 
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby układu krążenia
Seks po zawale serca - czy można brać leki na potencję?
Seks po zawale serca
Hiperamonemia - czym skutkuje nadmiar amoniaku we krwi i jak go leczyć?
Próbki krwi w laboratorium
Koarktacja aorty - co wywołuje to schorzenie?
Koarktacja aorty dotyka najczęściej dzieci
Podobne artykuły
Kobieta z objawami otępienia naczyniowego
Otępienie naczyniowe - etapy, objawy, leczenie i rokowania
Mężczyzna w czasie badania serca
Arytmia serca – przyczyny, objawy oraz leczenie
Mężczyzna podczas zapaści serca
Zapaść serca – objawy i przyczyny. Jak wygląda leczenie?
Nerwica lękowa
Nerwica serca - co ją wywołuje i jak się objawia? Sprawdź, jak leczyć to zaburzenie nerwicowe
Badanie żylaków przed zabiegiem skleroterapii
Skleroterapia - na czym polega ta metoda zamykania żylaków?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!