Najzdrowsze miejsce w internecie

Rola kwasu moczowego w rozwoju nadciśnienia

Kwas moczowy powoduje nadciśnienie, czy jest raczej jego konsekwencją?
Spis treści
Związek pomiędzy hiperurykemią (wysokim poziomem kwasu moczowego) a nadciśnieniem tętniczym wzbudza do dziś niesłabnące zainteresowanie po publikacji Duncana. Opisał on przypadek rodziny, w której u ojca i 6 z 7 synów występowała hiperurykemia, a u matki i wszystkich 7 synów nadciśnienie tętnicze. Wtedy potwierdzono, że istnieje zależność pomiędzy hiperurykemią a nadciśnieniem tętniczym.
 

Różne stężenia kwasu moczowego

Stężenie kwasu moczowego u dzieci obojga płci jest jednakowe. Zmiany zachodzą w wieku dorosłym. U zdrowego mężczyzny wartość stężenia kwasu moczowego jest większa niż u kobiet w wieku rozrodczym. Związane jest to z wpływem estrogenów na klirens nerkowy. 
 
Różnice w wartościach mogą być spowodowane także stylem życia. Dieta wysokobiałkowa, alkohol, brak enzymów rozkładających zasady purynowe, to wszystko może powodować wyższy poziom kwasu moczowego. 
 
Hiperurykemia jest powszechna przy nadciśnieniu tętniczym. Według badań co 3 – 4 pacjent z nieleczonym nadciśnieniem ma za wysokie stężenie kwasu moczowego. W leczonym nadciśnieniu tętniczym częstość hiperurykemii jest większa (dotyczy nawet co drugiego pacjenta), co dowodzi wpływu leków hipotensyjnych na poziom kwasu moczowego w surowicy.
 
Naukowcy podkreślają, że za hiperurykemię odpowiadają:

Teorie o roli kwasu moczowego

Kwas moczowy może być ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój pierwotnego nadciśnienia tętniczego. U szczurów z hiperurykemią, nadciśnienie rozwinęło się w ciągu kilku tygodni. 
 
Profesor Adel E. Berbari jest zdania, że wzrost ciśnienia krwi okazuje się być spowodowany pośrednim udziałem moczanów i skurczem naczyń nerkowych w wyniku aktywacji systemu renina-angiotensyna-aldosteron. Tętniczki nerkowe są zwężone w wyniku spadku przepływu krwi przez nerki. Na tym początkowym etapie rozwoju nadciśnienia, Berberi uważa, że kontrolując hiperurykemię allopurynolem (inhibitorem oksydazy ksantynowej) można zapobiec lub odwrócić niekorzystny wzrost ciśnienia krwi.
 
Zobacz wideo: Badanie ciśnienia krwi
 
 
W przypadku przewlekłej hiperurykemii, nadciśnienie wiąże się z rozwojem arteriosklerozy, czyli uszkodzenia naczyń nerkowych. Kontrola nadciśnienia tętniczego lekami moczopędnymi nie zapobiega rozwojowi zmian w małych tętnicach i tętniczkach. 
Naukowcy sugerują, że w tym przypadku kwas moczowy może działać niezależnie od nadciśnienia i powodować zmiany w budowanie naczyń. Takie zmiany określa się remodelingiem naczyniowym, czyli ściana naczynia robi się coraz grubsza, zwężając w ten sposób jego światło (a co za tym idzie i przepływ).Na tym etapie nadciśnienie można sterować dietą z ograniczeniem soli. 
W badaniach z udziałem osób starszych po 60 rż, kwas moczowy nie powodował rozwoju nadciśnienia. 

Hiperukykemia może szkodzić

Hiperukykemię obserwuje się częściej w pierwotnym nadciśnieniu niż wtórnym przynajmniej u dorosłych. Związek między kwasem moczowym a nadciśnieniem zmniejsza się wraz z wiekiem. Dlatego badacze sugerują, że kwas moczowy może być przyczyną patogennych zmian u młodych ludzi z podwyższonym ciśnieniem krwi. 
 
Stężenie kwasu moczowego we krwi u osób dorosłych wynosi 150-475 µmol/l (25-80 mg/l). z moczem wydala się ok 500g kwasu moczowego w ciągu dobry.
 
Zobacz też: 
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Żurawina - co leczy? Na co pomaga?
Owoce żurawiny
Przeczytaj artykuł
Wymaz z cewki moczowej - u mężczyzn i kobiet. Czy to boli?
Wizualizacja cewki moczowej
Przeczytaj artykuł
Ciśnienie atmosferyczne a samopoczucie - jak na nie wpływa?
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie
Podobne artykuły
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Pęcherz neurogenny - co to znaczy? Czy da się wyleczyć?
Masaż prostaty - samodzielny. Jak wykonać i co daje?
Hipotonia ortostatyczna - co to jest? Objawy i leczenie
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!