Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗

Ropny katar męczy dziecko? To może być zapalenie zatok

Zapalenie zatok u dzieci jest jedną z najczęstszych chorób, z jakimi rodzice zgłaszają się do pediatrów. Dolegliwość dotyczy głównie małych pacjentów w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, u których zazwyczaj występuje ostra postać choroby wywołana infekcją górnych dróg oddechowych. Choroba ma tendencję do samoograniczania się, szacuje się, że aż 40 procent przypadków ostrego zapalenia zatok u dzieci ustępuje bez leczenia.
Dziecko siedzące na łóżku, owinięte kocem
Źródło: 123RF
Spis treści

Zobacz nasz test inhalatorów:

Zatoki u dziecka rozwijają się w różnym wieku. 90 procent noworodków rodzi się z zatokami sitowymi, ale w pełni rozwinięte stają się one dopiero w 12. roku życia.

Zatoki szczękowe, choć pojawiają się już w 6.-9. miesiącu życia płodowego, rozwijają się u rocznego dziecka, a pełne napowietrzenie osiągają około 15. roku życia. Jeszcze później pojawiają się zatoki klinowe i czołowe, dopiero około 6. roku życia i rosną do wieku młodzieńczego.

Oznacza to, że już u małego przedszkolaka może dojść do zapalenia zatok sitowych i szczękowych, u starszej młodzieży dochodzą infekcje zatok czołowych i klinowych.

Objawy zapalenia zatok u dzieci

Zapalenie zatok u dzieci najczęściej ma ostry przebieg i pojawia się w wyniku infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych. Zazwyczaj są one wywołane wirusami popularnymi w okresie jesienno-zimowym i wiosennym: wirusami paragrypy, koronawirusami, rynowirusami, adenowirusami. Jeśli do zapalenia zatok dochodzi u dzieci w wieku 3-6 lat może ona wynikać z zakażenia bakteriami: pneumokokami, gronkowcami i paciorkowcami.

Gdy chorobę wywołały wirusy, jej przebieg jest łagodniejszy niż przy zapaleniu wywołanym bakteriami. Gdy bakterie zaatakują zatoki, ropny katar może męczyć dziecko nawet dwa tygodnie, pojawia się u niego kaszel, gorączka powyżej 39°C i ból głowy w okolicach oczodołów oraz widoczna jest opuchlizna na twarzy.

Ostre zapalenie zatok u dzieci może być związane także z alergią, zapaleniem ucha i przerostem migdałka. Często w takich sytuacjach choroba trwa długo i przeradza się w przewlekłe zapalenie zatok, które warto skonsultować z lekarzem laryngologiem, który sprawdzi, co jest przyczyną dolegliwości. Przewlekłe zapalenie zatok nie wymaga wykonania zdjęcia RTG, bo badanie to nie daje wiarygodnych wyników.

Trzeba też pamiętać, że bardzo często objawy przewlekłego zapalenia zatok przynosowych same ustępują u dzieci w wieku szkolnym, kiedy dojrzewa ich układ odpornościowy.

Reklama

Co na zatoki u dzieci?

W pierwszych dniach infekcji rodzic powinien obserwować dziecko w domu, podawać mu tylko leki przeciwgorączkowe, aplikować sól morską do nosa i zadbać o odpowiednią ilość płynów. Gdy w ciągu 5 dni rozwinie się zapalenie zatok i katar zmieni się w ropną wydzielinę, a do tego dziecko zacznie silniej gorączkować i kaszleć, uskarżać się na ból gardła, konieczna jest interwencja medyczna.

Nie oznacza to jednak, że lekarz od razu przepisze antybiotyk na zapalenie zatok. Przy bakteryjnym zapaleniu zatok o charakterze łagodny umiarkowanie ciężkim, które ma tendencję do samoograniczania się, wielu lekarzy zdecyduje się najpierw na obserwację i leczenie objawowe.  Pediatra może zastosować leki obkurczające naczynia krwionośne i zmniejszające obrzęk śluzówki nosa i zatok oraz rozrzedzające wydzielinę i mukolityczne. Wspomagająco można zastosować płukanie nosa roztworem z soli morskiej. Gdy dziecko jest alergikiem powinno dostać też leki antyhistaminowe.

Najczęściej dopiero w ostrych stanach lekarz decyduje o podaniu antybiotyku. W ciągu 72 godzin od jego podania powinna nastąpić poprawa, jeśli dolegliwości nie mijają oznacza to, że zapalenie zatok wywołały wirusy albo bakterie ze szczepu opornego na zaaplikowany rodzaj antybiotyku.

Przy zapaleniu zatok u dzieci ważna jest także profilaktyka. Gdy w domu pojawiają się infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych, trzeba pamiętać o podstawowych zasadach higieny: częstym myciu rąk, używaniu osobnych ręczników, zasłanianiu twarzy podczas kaszlu i kichania, używaniu jednorazowych chusteczek higienicznych, częstym wietrzeniu pomieszczeń, unikaniu dużych skupisk w okresie zwiększonego zachorowania na choroby górnych dróg oddechowych. Ważne są także szczepienia przeciw grypie i pneumokokom.

Czytaj też:

  • Zapalenie zatok - rodzaje powikłań
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Choroby zakaźne
Owsiki (owsica) u dzieci i dorosłych - objawy, lek, leczenie
Choroba owsica
Ospa wietrzna - jak ją rozpoznać u dzieci i dorosłych?
Dziecko z wysypką na ciele
Obniżona temperatura - przyczyny. Co oznacza i co robić?
Mężczyzna mierzy sobie temperaturę ciała
Podobne artykuły
Dorosła kobieta mierzy sobie temperaturę ciała
Bostonka u dorosłych - jak się objawia i ile trwa? Powikłania i leczenie
Martwy kleszcz a obok narzędzie do jego wyciągania
Jak wyciągnąć kleszcza? Który sposób jest prawidłowy?
Literki tworzące napis
Polio - objawy, leczenie i przyczyny choroby Heinego-Medina
Chore gardło i krtań
Brodawczak w gardle - leczenie. Jak objawia się w jamie ustnej?
Mleko z miodem i czosnkiem na przeziębienie
Mleko z miodem i czosnkiem - naturalny antybiotyk. Jak je zrobić i na co pomaga?

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!