Najzdrowsze miejsce w internecie

Przewlekłe zapalenie zatok nie tak łatwo wyleczyć

Jeśli uciążliwy katar, ból głowy i uczucie rozpierania w zatokach utrzymuje się przez co najmniej 12 tygodni, to znak, że mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem zatok. Dolegliwość może pojawiać się 2-3 razy w roku, zwłaszcza w okresach infekcyjnych – jesienią i zimą. Nieleczone przewlekłe zapalenie zatok może doprowadzić do groźnych powikłań.
Kobieta siedząca i trzymająca dłoń za zatokach
Źródło: 123RF
Spis treści

Zatoki odgrywają w organizmie ważną rolę. Komory powietrzne zlokalizowane symetrycznie po dwóch stronach nosa sprawiają, że konstrukcja czaszki jest lżejsza i bardziej odporna na urazy. W zatokach dochodzi do wymiany cieplnej, pozwala ona z jednej strony na chłodzenie mózgowia, z drugiej na ogrzanie powietrza, które wdychane jest do oskrzeli i płuc.

Zatoki spełniają też rolę rezonującą, wzmacniają i modulują dźwięki głosowe. Te wszystkie funkcję są oczywiście możliwe, jeśli zatoki są zdrowe. Niestety szacuje się, że ponad 15 procent Polaków uskarża się na zapalenie zatok. Najczęściej to osoby z krzywą przegrodą nosową, borykające się z astmą oskrzelową, alergiami i chorobami zębów.

Reklama

Czy to już przewlekłe zapalenie zatok?

Obfity katar z charakterystyczną ropną wydzieliną, która często spływa po ścianie gardła, rozpierający ucisk i ból zatok (nasilający się przy skłonach), zaburzenia węchu, czasem uciążliwy kaszel i stany podgorączkowe lub gorączka – to symptomy zapalenia zatok. Gdy stany ostre zapalania zatok charakteryzujące się silnym bólem często się powtarzają, powodują zmiany w błonie śluzowej i prowadzą do przewlekłego zapalenia zatok.

Dzieje się tak najczęściej w trakcie infekcji wirusowych lub nadkażenia paciorkowcami czy gronkowcami. Dlatego przewlekłe zapalenie zatok przypomina o sobie kilka razy w roku, zwłaszcza w sezonach infekcji grypowych, w okresie jesieni, zimy i wczesnej wiosny.

Podczas infekcji śluzówka chorych zatok staje się obrzęknięta, zamyka się połączenie zatok z nosem, a w wilgotnym i ciepłym środowisku bardzo dobrze namnażają się bakterie chorobotwórcze. To idealne warunki do tego, żeby tworzyły się procesy zapalne. 

Jak zdiagnozować przewlekłe zapalenie zatok?

Kiedy stan zapalny utrzymuje się powyżej 12 tygodni, w ciągu roku u chorego wystąpiły 4 epizody zapalenia zatok (każdy trwający co najmniej 10 dni), a oprócz ropnego kataru i zatkanych zatok, pojawiał się też kaszel, zapalenie gardła lub zapalenie oskrzeli, to można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem zatok.

Dokładną diagnozę musi jednak postawić laryngolog, który oprócz wywiadu lekarskiego, badania jamy nosa, może skierować pacjenta na badanie tomografem komputerowym, które jest najbardziej precyzyjną metodą diagnostyczną przy chorobach zatok nosowych.

Potrzebujesz wsparcia przy mokrym kaszlu? Kliknij tutaj

Przewlekłe zapalenie zatok – leczenie

Następstwem bólu zatok czy przeziębienia jest mokry kaszel. Dzięki temu odruchowi organizm broni się przed bakteriami, drobnoustrojami i innymi zanieczyszczeniami, próbującymi zaatakować nasze oskrzela. Na rynku istnieje wiele produktów bez recepty, dzięki którym szybciej pozbędziemy się kaszlu. Najczęściej sięgamy po syrop. Preparat upłynnia wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie. Lek bez recepty sprawdzisz TUTAJ.

Jak wyleczyć zatoki? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta, bo wiele stosowanych metod nie daje oczekiwanego efektu i pacjenci latami męczą się z powodu przewlekłego zapalenia zatok. Jest to tym bardziej groźne, że choroba może doprowadzić do licznych powikłań (zapalenia kości czaszki, ropni i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, upośledzenia ostrości widzenia).

W leczeniu zatok wykorzystuje się leczenie farmakologiczne (antybiotyki, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, obkurczające śluzówkę i rozrzedzające wydzielinę z nosa) i zabiegowe. Leczenie zachowawcze powinno zlikwidować zakażenia, zmniejszyć obrzęk śluzówki i przywrócić drożności przy oddychaniu.

Jedną z najnowocześniejszych metod leczenia zatkanych zatok jest płukanie zatok przy użyciu urządzenia – Hydrodebrider, które pozwala na usunięcie opornych na leki kolonii bakterii zwanych biofilmem.

Gdy jednak metody nieinwazyjne nie przyniosą efektu lekarz może zarekomendować leczenie operacyjne. Zabieg może być bardziej radykalny polegający na drenażu i usunięciu błony śluzowej z wnętrza chorej zatoki lub bardziej oszczędny, kiedy przy pomocy endoskopu usuwa się zmianę chorobową w miejscu naturalnego połączenia zatoki z jama nosową. 

Szacuje się, że 90 procent pacjentów poddanych zabiegom z użyciem endoskopu, odczuwa poprawę. Niestety zapalenie zatok wraca u niektórych pacjentów. W 10-20 proc. przypadków trzeba wykonać w ciągu pięciu lat ponowną endoskopię. 

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj też:

Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Zatkane zatoki - jak się objawiają? Domowe sposoby i leki
Płukanie zatok w czasie kataru
Przeczytaj artykuł
Jak rozpoznać objawy przewlekłego zapalenia zatok?
Zapalenia zatok
Przeczytaj artykuł
Płukanie zatok czołowych – jak i czym je oczyścić?
Płukanie zatok czołowych  można przeprowadzić w gabinecie lekarskim albo w domu
Podobne artykuły
Inhalacje na zatoki, katar i kaszel. Jak zrobić?
Jakie są przyczyny przewlekłego zapalenia zatok?
Jak sobie poradzić z ostrym zapaleniem zatok?
Zapalenie zatok - rodzaje powikłań
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama


Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!