Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Od którego tygodnia ciąża jest donoszona? Kiedy dziecko nie jest wcześniakiem?

Donoszona ciąża to cel praktycznie każdej kobiety w ciąży. Gdy dziecko przyjdzie na świat w terminie, a nie przed nim - jego wszystkie narządy są w pełni rozwinięte, co przekłada się na lepszy start takiego maluszka. Zobacz, od którego tygodnia ciąża jest uznawana za donoszoną. Jakie są wytyczne WHO?
Ciąża donoszona
Źródło: Materiały Partnera
W skrócie
 • Ciąża donoszona to taka, która trwa więcej niż 37 tygodni.
 • Jeżeli chodzi o donoszą ciążę bliźniaczą, to termin jest w tym przypadku tożsamy z ciążą pojedynczą.
 • Czynnikami, które mogą przeszkodzić w donoszeniu ciąży są m.in. choroby narządu rodnego.
Spis treści

Reklama

Kiedy ciąża jest donoszona?

Pojęcie ciąży donoszonej przewija się często w rozmowach między pacjentkami a lekarzem. Co należy rozumieć przez to określenie? Od kiedy liczyć ciążę donoszoną? Z pomocą przychodzi nam Światowa Organizacja Zdrowia.

Według WHO ciąża donoszona to taka, w której poród nastąpił po 37. tygodniu. Zatem, od którego tygodnia ciąża jest donoszona? Dziecko urodzone w 37. tygodniu to jeszcze wcześniak. Jeżeli jednak dziecko przyjdzie na świat, gdy 37. tydzień się zakończył, a więc rozpoczął się 38. tydzień, będzie to ciąża donoszona.

Niektóre mamy zastanawiają się, posiłkując się oznaczeniami lekarskimi, czy ciąża donoszona to 37+0 czy 38+0. Zgodnie z nomenklaturą naukową, ciąża donoszona to ciąża 37+0, czyli ciąża po ukończeniu 37. tygodnia. Dziecko ważące 2900 g i mierzące 48 cm nie jest już uznawane za wcześniaka.

Dopiero po tym terminie wszystkie funkcje narządy w organizmie dziecka zostały na tyle rozwinięte, by maluch mógł bezpiecznie przyjść na świat. Choć po ukończeniu 37. tygodnia wszystkie narządy maluszka są już w pełni ukształtowane, to jednak dziecko spędza ten czas w macicy, by jeszcze doskonalić swoje funkcje życiowe. Gromadzi też tkankę tłuszczową, która będzie dla niego niezbędna tuż po narodzinach. Dzieci od tego momentu zaczynają nabierać na wadze ok. 30 g każdego dnia. Intensywnie rozwija się również mózg. W pełni gotowe na przyjście na świat jest dziecko po ukończeniu 40. tygodnia. Waży wówczas 3500 g i ma 54 cm.

Tym samym, ciąża donoszona to taka, która trwa od zakończenia 37. tygodnia do końca 40. Tygodnia.

Reklama

Kiedy ciąża bliźniacza jest donoszona?

Jeżeli chodzi o donoszą ciążę bliźniaczą, to termin jest tu tożsamy z ciążą pojedynczą. Kiedy więc ciąża bliźniacza jest donoszona? Termin ten przypada po zakończeniu 37. tygodnia. Z reguły jednak ciąże bliźniacze rozwiązują się szybciej. Zazwyczaj maluszki na świat przychodzą o 2 tygodnie wcześniej przed wyznaczoną datą porodu.

Jak donosić ciążę bliźniaczą? Takie działanie wymaga dużego wysiłku i poświęcenia ze strony matki. Przyszła mama potrzebuje przede wszystkim odpoczynku, ale nie może to być dla niej zniewolenie.

Słuchaj potrzeb swojego ciała, z uwzględnieniem wskazań lekarskich. Układaj się na lewym boku. Dzięki tej pozycji wzrasta przepływ krwi do macicy - w ten sposób dostarczasz rozwijającym się płodom tlenu oraz niezbędnych substancji odżywczych.

Reklama

Jak sprawdzić czy ciąża jest donoszona?

Zastanawiasz się, kiedy ciąża jest donoszona? Możesz to sprawdzić przy użyciu kalkulatorów dostępnych w Internecie. Aby sprawdzić, czy Twoja ciąża jest donoszona, powinnaś znać jej wiek, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Termin porodu z łatwością oszacujesz za pomocą kalkulatora ciąży online, natomiast lekarz prowadzący ciążę, bazując również na wynikach badania USG, będzie w stanie podać najbardziej prawdopodobną datę porodu.

Choć ciąża jest donoszona po zakończeniu 37. tygodnia, to jednak wiele kobiet rodzi znacznie później. Objawy, które zwiastują bliski poród to m.in.:

 • obniżenie się brzucha - główka dziecka schodzi do kanału rodnego, maluch przygotowuje się do przyjścia na świat,  
 • odejście czopa śluzowego - duża ilość śluzu wydobywająca się z pochwy oznacza, że nastąpiło odejście „korka”, który chroni dziecko przed infekcjami,
 • ból pleców - tępy ból kręgosłupa zwiastuje, że głowa dziecka wstawia się do kanału rodnego i uciska nerwy. To dyskomfort podobny do bólu podczas okresu.

Regularnie i bolesne skurcze świadczą natomiast o tym, że maluch już wkrótce pojawi się na świecie. Ciepła kąpiel dodatkowo wzmaga takie skurcze.

Reklama

Jak donosić ciążę? Co pomaga?

Jak donosić ciążę do końca? Stare metody podpowiadają, by leżeć płasko i nie nadwyrężać organizmu przez 22 godziny na dobę. Zapewne wielu z nas słyszało opowieści związane z tym, by ciężarna nie podnosiła się z łóżka, jeżeli jej ciąża mogłaby zakończyć się szybciej. Tymczasem z inną, świeżą wiedzą przybywa Mama Ginekolog, lekarka i blogerka, która wskazuje, że to metody XIX-wieczne, przestarzałe, a przy tym negatywnie wpływające na matkę i dziecko. Przede wszystkim:

 • zwiększają ryzyko zakrzepicy,
 • prowadzą do zaniku mięśni,
 • prowadzą do zaniku masy kostnej,
 • wywołują zaburzenia układu pokarmowego,
 • prowadzą do depresji i zaburzeń psychicznych.

Co więcej, ruch matki jest niezbędny, by dziecko mogło ułożyć się główkowo. Przekłada się także na prawidłowe napięcie mięśniowe u niemowlaka. Oczywiście i tu są wyjątki, np. w przypadku odpłynięcia płynu owodniowego takie leżenie jest wskazane przez okres do ustania odpływania. Jednakże leżenie z pełnym poświęceniem mija się zwykle z celem. Co innego, odpoczynek i oszczędzający tryb życia, a co innego takie restrykcje.

W donoszeniu ciąży pomaga:

 • słuchanie wytycznych lekarza,
 • kierowanie się własnym instynktem - w wielu przypadkach ciało samo sugeruje, co zrobić,
 • stosowanie odpowiednich preparatów - w tymi miejscu warto się zastanowić, czy heparyna pomaga donosić ciążę. Okazuje się, że może zmniejszyć ryzyko poronień, jednak nie działa we wszystkich przypadkach.

Reklama

Co może utrudniać donoszenie ciąży?

Co może stać na przeszkodzie w donoszeniu ciąży? Czynników wywołujących problemy z donoszeniem ciąży jest bardzo wiele. Utrudnione donoszenie ciąży może mieć związek z:

 • polipem,
 • macicą dwurożną,
 • podwójną macicą,
 • krwiakiem podkosmówkowym,
 • niskim progesteronem,
 • ciążą pozamaciczną,
 • endometriozą, choć z reguły ciąża łagodzi objawy tego schorzenia,
 • chorobami przewlekłymi,
 • problemami genetycznymi,
 • zmianami w narządzie rodnym,
 • wirusami i bakteriami,
 • toksynami,
 • łożyskiem przodującym,
 • niedoborami istotnych substancji, np. kwasu foliowego czy żelaza.

Przyglądając się lepiej liście problemów, z którymi mierzą się ciężarne obawiające się, że nie donoszą ciąży, można stwierdzić, że niektóre z tych dolegliwości można wyeliminować stosując odpowiednie preparaty, np. podnoszące progesteron czy poziom kwasu foliowego. Natomiast jest wiele takich sytuacji, kiedy osiągnięcie dojrzałości ciąży, np. donoszenie ciąży z polipem, jest wymagające. Wówczas w celu donoszenia ciąży można np. założyć szew okrężny. Taki szew ma za zadanie opóźnić poród nawet o 5 tygodni.

Reklama

Czym grozi ciąża niedonoszona?

Jeżeli mamy do czynienia z przedwczesnym porodem, dziecko, które się rodzi może mierzyć się z szeregiem powikłań. Ciąża niedonoszona może spowodować u dziecka, m.in.:

 • retinopatię wcześniaczą,
 • martwicze zapalenie jelit,
 • trudności z oddychaniem,
 • przetrwały przewód tętniczy.

Jednocześnie są to skrajne sytuacje. Najczęściej wcześniak z pomocą lekarzy i aparatury medycznej dochodzi do siebie. Jeżeli dziecko jest skrajnie niedojrzałe, wówczas leczenie może trwać znacznie dłużej. Pamiętaj, że każde dziecko urodzone w 36 tygodniu ciąży jest uznawane za wcześniaka. Dlatego też nie jest ciążą donoszoną ciąża 36+0 tygodni i wymaga najczęściej dalszych konsultacji lekarskich. Jednocześnie, maluszek, który urodził się między 32. a 37. tygodniem ciąży jest późnym wcześniakiem, co sugeruje, że jego organizm praktycznie w pełni się rozwinął, choć może mieć np. trudności z oddychaniem czy innymi funkcjami, które kształtują się pod koniec ciąży.

Ciąża donoszona to marzenie praktycznie każdej matki, zarówno tej, która spodziewa się jednego dziecka, jak i tej, której mają urodzić się bliźniaki. Nie zawsze jednak są rokowania na to, by ciąża była w pełni dojrzała.

Czytaj również

Bibliografia

 • M. Ćwik, M. Siedlarz, Czy noworodki urodzone blisko terminu porodu mają więcej problemów od noworodków donoszonych?, ANNALES ACADEMIAE MEDICAE SILESIENSIS, https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.psjd-9c87b037-897c-46ec-bcec-6330dbf2cbe8/content/partContents/1095fafb-a26a-34bd-8c93-ef7f5c69e9d3, [dostęp: 01.12.2023].
 • M. Ropacka-Lesiak, Ocena przepływu krwi w tętnicy środkowej mózgu w ciąży niepowikłanej, Ginekol Pol. 2011, 82, 185-190, https://core.ac.uk/download/pdf/268472779.pdf, [dostęp: 01.12.2023].
 • A. Hamela-Olkowska i inni, Zapisy kardiotokograficzne u płodów z zaburzeniami rytmu serca - analiza przypadków, Ginekol Pol. 2010, 81, 622-628, https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/article/view/46445/33232, [dostęp: 01.12.2023].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Ciąża
Kiedy zrobić test ciążowy i jak go prawidłowo wykonać?
Wykonany test ciążowy
Inhalacje w ciąży - na katar, kaszel i zatoki. Czy można je robić?
Kobieta w ciąży inhaluje się z użyciem naturalnych olejków
Sączenie wód płodowych - objawy i test. Jak długo trwa i kiedy jechać do szpitala?
Kobieta w ciąży patrząca na usg dziecka
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży może uprawiać seks
Orgazm w ciąży - w I, II i III trymestrze. Czy jest bardziej przyjemny, niż zwykle?
Kobieta w ciąży leży z poduszką do spania
Poduszka ciążowa - C, U, V, J, czy 7? Jaka najlepsza do spania?
Sfrustrowana para
Ciąża po poronieniu - po jakim czasie można zajść w ciążę?
Kobieta w ciąży bliźniaczej pokazuje zdjęcie USG
Ciąża bliźniacza - objawy. Jak w nią zajść i kiedy jest widoczna na USG?
Kobieta trzyma w dłoni zdjęcie z badania USG w ciąży
Ciąża bliźniacza dwujajowa tydzień po tygodniu – USG, poród

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!