To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Wydzielina z pochwy – prawidłowa. Jakie kolor i zapach?

Jaka wydzielina z pochwy uznawana jest za prawidłową? Co może oznaczać biała, żółta, czy brązowa? Jak postępować z nietypowymi upławami w ciąży? W artykule znajdują się odpowiedzi na powyższe pytania.
Kobieta trzyma kartkę ze znakiem zapytania
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest wydzielina z pochwy?

Wydzielina z pochwy to rodzaj fizjologicznej substancji, dzięki której organizm kobiety m.in. oczyszcza układ rozrodczy z niepotrzebnych substancji (np. bakterii i martwych komórek), przygotowuje się do poszczególnych faz cyklu menstruacyjnego, zapewnia utrzymanie właściwego pH pochwy, zapobiega powstawaniu infekcji intymnych, czy informuje o stanie zdrowia. 

Nie każdy rodzaj płynu wydobywającego się z kobiecych miejsc intymnych będzie jednak zdrowym, normalnym objawem. Prawidłowa wydzielina z pochwy powinna być przezroczysta lub biaława, jednorodna w konsystencji, delikatnie ciągnąca się, a jej zapach powinien być neutralny. Jednak w zależności od etapu cyklu miesiączkowego, w którym kobieta się znajduje, śluz z pochwy może nieco inaczej wyglądać, co nie będzie stanowiło żadnego powodu do niepokoju.

Na początku cyklu miesiączkowego śluz jest dość gęsty, nawet galaretowaty, w drugiej części cyklu – śluzu zwykle jest mniej, a u niektórych pań całkiem zanika. Jeżeli kobieta zaobserwuje jakiekolwiek odstępstwa od normy dotyczące koloru, konsystencji i zapachu wydzieliny z pochwy, powinna udać się na konsultację ginekologiczną.

Reklama

Biała wydzielina z pochwy

Biała wydzielina z pochwy, o ile nie jest mlecznobiała i nie występuje w drugiej części cyklu menstruacyjnego, po owulacji, może wskazywać na grzybicę pochwy. Kandydozę, zwaną też drożdżycą pochwy, charakteryzuje właśnie grudkowata, biała, serowata wydzielina z pochwy, którą niektóre panie opisują jako „zsiadłe mleko”. Niekiedy temu objawowi towarzyszą także swędzenie i pieczenie sromu, a także obrzęk warg sromowych. Te syndromy mogą się nasilać przed okresem oraz podczas stosunku płciowego.

Oznacza to, że pochwa została zaatakowana przez grzyby ze szczepu Candida albicans. Na grzybicę pochwy bardziej są narażone panie o obniżonej odporności, posiadające w środowisku pochwowym zbyt małą ilość pałeczek kwasu mlekowego, regularnie odwiedzające basen, zbyt często noszące obcisłe spodnie, prowadzące siedzący tryb życia oraz poddane antybiotykoterapii. 

Taki rodzaj dolegliwości powinien być leczony ginekologicznie. Lekarz najczęściej zaleca stosowanie przeciwgrzybiczych środków, takich jak globulki dopochwowe, kremy, czy tabletki doustne. 

Brązowa wydzielina z pochwy

Brązowa wydzielina z pochwy nie powinna niepokoić, jeśli występuje na samym początku lub pod koniec menstruacji. Ponadto wydzielina z pochwy o takiej barwie może świadczyć o rozpoczęciu ciąży, a ściślej o implantacji zarodka. Wówczas brązowe plamienia nie stanowią anomalii. 

Jeżeli jednak taka barwa śluzu z pochwy pojawia się w innych fazach cyklu, może sugerować poważniejsze choroby okolic intymnych, takich jak np.:

Są to to zdecydowanie stany, które jak najszybciej należy pokazać lekarzowi. Istotnym wskazaniem do niezwłocznej wizyty ginekologicznej są także dodatkowe oznaki, takie jak np. ból jajników, czy pieczenie i uczucie swędzenia w okolicy sromu.

Co więcej krwista i wodnista wydzielina z pochwy może odpowiadać za ciało obce, które utknęło w głębszej warstwie pochwy, np. część tamponu, czy kawałek papieru toaletowego. Ciemna wydzielina z pochwy z krwią może niekiedy mieć związek z bardzo poważnymi schorzeniami jak rak macicy, rak szyjki macicy oraz rak sromu.

Reklama

Inne anomalie dotyczące wydzieliny z pochwy

Panie nierzadko zauważają u siebie także inną od podanych wcześniej wydzielinę z pochwy o odmiennej barwie i nietypowym zapachu. 

Przykładowo żółta wydzielina z pochwy może wyróżniać np. rzęsistkowicę, którą niektóre kobiety opisują jako pieniste, żółte lub żółto-zielonkawe upławy. Oprócz nieprzyjemnych upławów panie skarżą się np. na swędzenie, pieczenie i bolesność sromu, odczuwane także w czasie oddawania moczu. Schorzenie wywołuje rzęsistek pochwowy, którego zwalcza się najczęściej antybiotykami, przepisanymi przez ginekologa oraz dłuższą kuracją pałeczkami kwasu mlekowego.

Szara wydzielina z pochwy, również wpadająca w białawy odcień może wskazywać na stan zapalny pochwy. Taki stan wyróżnia także nieprzyjemny, rybi zapach z pochwy, a także podrażnienie, bądź zaczerwienienie okolic intymnych oraz świąd. W początkowej fazie choroby można ją leczyć samodzielnie, jednak jeśli objawy nie mijają, należy zwrócić się po pomoc do specjalisty.

Z kolei ropna wydzielina z pochwy może być powiązana z chlamydią, zwłaszcza jeśli odczuwa się też pieczenie podczas mikcji, bolesność w dolnej części pleców oraz zauważa się krwawienie nie związane z menstruacją.

Reklama

Wydzielina z pochwy w ciąży

Bezwonna, jednolita w odniesieniu do konsystencji, przezroczysta lub mleczna wydzielina z pochwy w czasie ciąży jest uznawana za prawidłową, tzw. fizjologiczną. 

W czasie tych dziewięciu miesięcy oczekiwania na dziecko wydzielina może jednak się zmieniać. Między innymi może stawać się ona coraz gęstsza, a jej ilość – coraz większa. Modyfikacji może ulegać także kolor śluzu. Niekiedy na samym początku ciąży przyszła mama obserwuje na bieliźnie różowy lub brązowy odcień wydzieliny. Może mieć to związek z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. 

Kiedy wydzielina z pochwy w ciąży powinna zaalarmować ciężarną? Jak najszybciej należy udać się do lekarza prowadzącego ciążę, jeśli wydzielina z pochwy nagle zmieni barwę, np. na żółtą, zieloną, szarą, czy brązową, a także zapach (na silny i przykry), dołączą się do tego inne symptomy, jak krwawienie z pochwy, ból, pieczenie, czy swędzenie okolic intymnych, bolesność brzucha, skurcze, skrzepy krwi, itp. Takie objawy mogą bowiem sugerować m.in. poronienie lub przedwczesny poród.

W razie, gdy wydzielina z pochwy w czasie ciąży niepokoi ciężarną, nie powinna ona podejmować leczenia na własną rękę. Domowe sposoby oraz aplikowanie farmaceutyków bez recepty nie są bezpiecznym sposobem na pozbycie się infekcji intymnej w ciąży. Wszelkie nietypowe syndromy powinny być zgłaszane lekarzowi, a kuracja powinna być dobrana przez ginekologa indywidualnie dla konkretnej przyszłej mamy.

 

Czytaj również

Bibliografia

  • 1. Kasprowicz Andrzej, Białecka Anna, Atlas stopni czystości pochwy. Procedury badawcze, interpretacje wyników, Medpharm, 2012, ISBN 9788362283910.
  • 2. Albrecht Johann, Birnbaum Max, Upławy i ich leczenie, Wydawnictwo „Kultura i Sztuka”, 1928, ISBN 38238.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wydzielina z pochwy
Co oznaczają białe, brązowe i żółte upławy przed okresem?
Kobieta odczuwa dolegliwości związane z okresem
Żółte upławy w ciąży to częsty objaw przyjmowania luteiny. Co mogą jeszcze oznaczać?
Kobieta w ciąży u lekarza
Skąd się biorą upławy z krwią po stosunku, przed okresem?
Grafika przedstawiające krwawe upławy
Podobne artykuły
Kobieta trzyma się za łono
Żółte upławy – o czym świadczy taki kolor wydzieliny i w jakich sytuacjach nie powinny wzbudzać niepokoju?
Kobieta odczuwa dolegliwości w dole brzucha
O czym świadczy serowata wydzielina z pochwy? Czy oznacza infekcję?
Kobieta odczuwa dolegliwości intymne
Różowe upławy – co oznaczają i czy zawsze oznaczają chorobę lub ciążę?
Kobieta cierpi z powodu choroby intymnej
Biała wydzielina z pochwy to prawidłowy objaw. Sprawdź, co oznacza
Kobieta z dolegliwościami ginekologicznymi
Kwaśny zapach z pochwy to częsty objaw rzęsistkowicy. Co jeszcze może oznaczać?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!