Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Sauna na przeziębienie - czy można ją stosować i kiedy lepiej z niej zrezygnować?

Kiedy przeziębieniu towarzyszy uczucie przemarznięcia i rozbicia, często to, co warto zrobić to położyć się w łóżku, wygrzać i wypocić. Sauna pomaga zwalczyć wiele objawów tego rodzaju infekcji. Czy jednak zawsze działa korzystnie? Dowiedz się, kiedy bezwzględnie nie należy z niej korzystać.
Kobieta stosuje saunę na przeziębienie
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Seanse w saunie są popularne na całym świecie: od Finlandii po Japonię.
  • Istnieją sauny suche, parowe i na podczerwień. Ta ostatnia efektywnie łagodzi bóle mięśni i stawów.
  • Wizyta w saunie może pomóc w pozbyciu się kataru i złagodzić ból gardła, ale nie jest wskazana w przypadku infekcji bakteryjnej. Dlaczego?
Spis treści

Reklama

Czy można stosować saunę na przeziębienie?

Sauna jest zamkniętym pomieszczeniem, służącym do kąpieli termicznych. Na skutek działania wysokich temperatur (50-100 stopni Celsjusza, w zależności od rodzaju sauny) ciało rozgrzewa się, co stymuluje liczne reakcje fizjologiczne.

Podczas seansu w saunie metabolizm przyspiesza, więc serce zaczyna bić szybciej, naczynia krwionośne rozszerzają się, a temperatura wzrasta, podobnie jak w przypadku gorączki.

Wiele osób stosuje saunę na przeziębienia właśnie w celu przyjemnego wygrzania ciała. Nic dziwnego, kąpiele termiczne są skuteczniejsze w działaniu napotnym niż tradycyjne metody, takie jak maliny czy herbatka z lipy.

Niestety kwestia sauna a przeziębienie nie jest jednoznaczna. Na pewno kąpiel termiczna odpręża, ułatwia oddychanie, a także działa jak naturalny środek przeciwbólowy, zmniejszając ból mięśni towarzyszący przeziębieniu. Jednak to, czy sauna pomoże na przeziębienie, zależy od stopnia rozwinięcia infekcji.

Gorączka i spowodowane nią osłabienie stanowią przeciwskazanie do seansu w saunie - ze względu na potencjalne ryzyko udaru cieplnego.

Jak widać sauna a przeziębienie to kwestia sporna. Czy można jednak stosować kąpiele termiczne przy innych dolegliwościach? Na pewno seans w saunie:

  • przynosi ulgę w bólach i dolegliwościach mięśniowych,
  • wspiera redukcję napięcia i stresu,
  • zwiększa elastyczność stawów,
  • poprawia jakość snu.

Mimo tak wielu zalet, korzystanie z sauny nie jest opcją dla wszystkich. Osoby cierpiące na choroby sercowo-naczyniowe, padaczkę, a także kobiety w ciąży powinny unikać sauny.

Reklama

Czy sauna jest dobra na przeziębienie? Na co pomaga?

Regularne korzystanie z sauny może zwiększyć liczbę białych krwinek, które są kluczowe dla odpowiedzi immunologicznej organizmu - pomagają organizmowi w walce z infekcjami i chorobami. Dodatkowo znany jest korzystny wpływ seansów w saunie na redukcję stanów zapalnych.

Jednak kwestia, czy sauna pomaga na przeziębienie, w momencie gdy już czujemy się chorzy, nie jest oczywista. Kąpiel termiczna sprzyja łagodzeniu niektórych objawów, chociaż nie leczy samej infekcji.

Oto, jak sauna może wpływać na poszczególne symptomy przeziębienia:

  • sauna na katar: wysoka temperatura i wilgotność sprzyjają rozrzedzeniu śluzu i ułatwiają jego usunięcie;
  • sauna na zatoki: podobnie jak w przypadku kataru, ciepło sauny może zmniejszyć ciśnienie w zatokach i pomóc w ich udrożnieniu;
  • sauna a ból gardła: para wodna łagodzi i nawilża podrażnione błony śluzowe, ale niestety efekt jest dość krótkotrwały;
  • sauna na kaszel: pomaga w rozrzedzeniu i usunięciu zalegającego śluzu. Nie jest zalecana tylko w przypadku suchego, drażniącego kaszlu;
  • sauna na ból pleców: to najlepsza opcja! Sauna pomaga w rozluźnieniu napiętych mięśni, niweluje skurcze, a dodatkowo przyspiesza proces gojenia.

A zatem: czy sauna jest dobra na przeziębienie? Chociaż może pomóc w łagodzeniu niektórych objawów, sama w sobie nie jest lekarstwem i nie skraca czasu trwania infekcji. Ponadto trzeba pamiętać, że korzystanie z sauny nie jest zalecane dla osób z gorączką, silnym osłabieniem czy objawami grypy.

 Warto słuchać sygnałów płynących z ciała i, w razie wątpliwości, skonsultować się z lekarzem przed skorzystaniem z sauny w czasie przeziębienia.

Reklama

Jaką saunę wybrać na przeziębienie?

Tradycja kąpieli termicznych jest bardzo różnorodna, ponieważ istnieje równolegle w wielu kulturach - między innymi w Turcji, Finlandii, Rosji, Kanadzie i Japonii. Poszczególne rodzaje saun różnią się temperaturą, wilgotnością i źródłem ciepła, co może wpływać na to, jakie korzyści zdrowotne oferują, zwłaszcza w kontekście łagodzenia objawów lekkiego przeziębienia.

A zatem rozróżniamy następujące sauny:

  • sucha: o wysokiej temperaturze (70-100 stopni Celsjusza) i niskiej wilgotności, wyzwalająca silne poty;
  • dymna: tradycyjna sucha sauna fińska bez komina, gdzie dym krąży po rozgrzanym pomieszczeniu;
  • parowa (zwana turecką lub rzymską): o niższej temperaturze (40-60 stopni Celsjusza), ale maksymalnej wilgotności;
  • infrared (IR): wykorzystująca promieniowanie podczerwone, z temperaturami w zakresie 50-60 stopni Celsjusza.

Kwestia, jaka sauna okaże się najbardziej skuteczna na przeziębienie, zależy od wielu czynników - przede wszystkim od rodzaju symptomów i stopnia ich nasilenia.

Sauna parowa a przeziębienie to pierwsze skojarzenie - i słusznie, jednak nie zmienia to faktu, że wyziębionemu organizmowi mogą służyć różne rodzaje kąpieli termicznych, w zależności od objawów.

Sauna parowa jest szczególnie korzystna przy zatkanym nosie lub zatokach, ponieważ wilgotne ciepło może pomóc w rozrzedzeniu i usunięciu śluzu. Para wodna łagodzi także ból gardła. Mokra sauna na przeziębienie to dobry wybór, o ile infekcja nie jest jeszcze rozwinięta.

Przeziębienie a sauna sucha to też często poruszana kwestia. Nic dziwnego- solidne rozgrzanie ciała służy łagodzeniu bólu mięśni i stawów. Także przy mokrym kaszlu docenimy suche ciepło sauny fińskiej, które jest pomocne w usunięciu śluzu. Sauna fińska na przeziębienie to tradycja sięgająca setek lat - warto ją wypróbować.

W ostatnich latach bardzo popularny stał się trend stosowania na przeziębienie sauny Infrared. Te nowoczesne urządzenia wykorzystują promieniowanie podczerwone do bezpośredniego ogrzewania ciała, a nie otoczenia. Dzięki temu seans może być krótszy (wystarczy 10-15 minut), a z dobroczynnych właściwości kąpieli termicznej mogą korzystać także osoby, którym stan zdrowia uniemożliwia odwiedzania tradycyjnej sauny. Więcej o technologii można przeczytać na stronie: https://www.supersauna.pl.

Sauna na podczerwień pomaga rozluźnić napięte mięśnie, a przeziębienie często zaczyna się właśnie od bólu mięśniowego.

Ciepło sauny rozszerza naczynia krwionośne, co poprawia krążenie krwi i pozwala białym krwinkom szybciej przemieszczać się po organizmie, aby skuteczniej reagować na potencjalne zagrożenia, takie jak infekcje.

Wysokie temperatury w saunie prowadzą do produkcji białek wstrząsu cieplnego, które pomagają w naprawie uszkodzonych komórek i chronią je przed uszkodzeniami. Białka szoku cieplnego pomagają modulować odpowiedź immunologiczną organizmu, są więc niezwykle ważne dla naszego zdrowia.

Reklama

Kiedy lepiej zrezygnować z sauny przy przeziębieniu?

Chociaż sauna przy przeziębieniu oznacza zazwyczaj zmniejszenie przykrych objawów, istnieją okoliczności, w których korzystanie z niej nie jest zalecane i może nawet zaszkodzić.

Najważniejszym i bezwzględnym przeciwskazaniem do kąpieli termicznych jest gorączka. Trzeba mieć świadomość, że wysoka temperatura ciała jest naturalną odpowiedzią organizmu na infekcję i ma na celu zwalczanie patogenów. W takim przypadku korzystanie z w sauny jest bardzo niebezpieczne - jest ogromnym obciążeniem dla serca i może prowadzić do udaru cieplnego.

Ważnym przeciwskazaniem są infekcje bakteryjne. W tym wypadku sauna może zaostrzyć objawy infekcji ucha, gardła czy zatok. Ciepło i wilgoć tworzą środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii, dlatego warto zweryfikować kwestię przeziębienie a grypa. Szczególnym przypadkiem są zapalenia oskrzeli lub płuc - warto mieć świadomość, że ciepło sauny może dodatkowo zaostrzyć objawy, utrudniając oddychanie.

Ryzykowna jest też wizyta w saunie, podczas gdy przeziębieniu towarzyszy znaczne osłabienie i uczucie przemęczenia. W takich warunkach, przy wysokich temperaturach, może dojść do pogorszenia samopoczucia, zawrotów głowy czy nawet omdleń.

Kwestią, która jest poruszana rzadziej, a jest równie istotna, jest odwodnienie, często towarzyszące przeziębieniu. Po saunie dehydratacja może się nasilić, dlatego przed seansem warto wypić 2 szklanki wody.

Pamiętajmy też, że niezależnie od tego, jak często poruszana jest sauna a przeziębienie, dla kobiet w ciąży lub menstruujących kąpiele termiczne są zawsze niewskazane.

Planując wizytę w saunie, musimy uwzględnić wszelkie sygnały, jakie przesyła ciało. W przypadku braku pewności, czy kąpiel termiczna w obecnym stanie zdrowia to dobry wybór, warto skonsultować się z lekarzem.

Ponadto, trzeba mieć świadomość, że chociaż sauna może być korzystna w łagodzeniu niektórych objawów przeziębienia, to nie zastępuje tradycyjnego leczenia i odpoczynku, niezbędnego, aby wyzdrowieć.

Reklama

Czy warto skorzystać z sauny po przeziębieniu?

Korzystanie z sauny po przeziębieniu, kiedy minęły już najgorsze objawy, może przyczynić się do szybszej rekonwalescencji.

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że regularne seanse w saunie mogą zwiększyć produkcję białych krwinek, które pomagają organizmowi w walce z infekcjami i chorobami. Zatem powrót do regularnych kąpieli termicznych przyczyni się do wzmocnienia odporności.

Sauna jest też znana ze swoich właściwości relaksacyjnych, a redukcja stresu jest ważna dla ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Zmniejszenie stresu może mieć pozytywny wpływ na układ odpornościowy, co jest korzystne podczas rekonwalescencji.

Mimo wszystko - trzeba zachować ostrożność. Poczucie osłabienia, gorączka, całkowity brak sił to wskazówki, że lepiej poczekać do całkowitego wyzdrowienia. W takiej sytuacji lepiej nie przeciążać organizmu, a w zamian zapewnić mu  odpoczynek.

Bibliografia

  • Damian Poll, Czy sauna jest zdrowa? https://www.damianparol.com/czy-sauna-jest-zdrowa/ [dostęp z dnia 18.10.23].
  • Sauna i jej wpływ na organizm, https://fizjomed.com.pl/sauna-i-jej-wplyw-na-organizm/ [dostęp z dnia 18.10.23].
  • Robert Podstawski, Do sauny trzeba wchodzić z głową https://uwm.edu.pl/aktualnosci/dr-hab-robert-podstawski-do-sauny-trzeba-wchodzic-z-glowa [dostęp z dnia 18.10.23].
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Sauna Infrared wykorzystywana jest do leczenia bólu
Sauna Infrared – przeciwwskazania. Co warto wiedzieć?
Osoba leżąca na brzuchu podczas zabiegu z użyciem pola magnetycznego
Pole magnetyczne - jak działa w rehabilitacji? Przeciwwskazania i skutki uboczne
Kobieta stosuje saunę na przeziębienie
Sauna na przeziębienie - czy można ją stosować i kiedy lepiej z niej zrezygnować?
Krioterapia - zimno, zimniej, jeszcze zimniej…

Reklama