Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗
Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗
Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗

Medycyna naturalna i alternatywna

Naturalne sposoby leczenia są możliwe, dzięki medycynie niekonwencjonalnej, inaczej zwanej alternatywną. Medycyna ta opiera się na takich metodach leczenia, których nie można zweryfikować w naukowy sposób. Pomimo, że sposoby te, nie mają udowodnionego wpływu na poprawę zdrowia, nieustannie od pokoleń wielu ludzi wierzy w ich skuteczność. Dowiedz się więcej o leczeniu holistycznym.

    Naturalne i niekonwencjonalne sposoby leczenia mają wieloletnią tradycję. Od zawsze miały swoich zwolenników, a także przeciwników. Medycyna naturalna najczęściej nie jest akceptowana przez środowiska lekarzy. Jednak jej duża przewagą nad konwencjonalną medycyną jest to, że opiera się na profilaktyce i odpowiednim żywieniu.

    Co bada medycyna niekonwcjonalna?

    Medycyna niekonwencjolana inaczej nazywana jest również medycyną holistyczną, z tego względu, że skupia się na uzdrowieniu człowieka na wszystkich płaszczyznach:

    • fizycznej,
    • mentalnej,
    • emocjonalnej,
    • duchowej.

    Medycyna holistyczna pojmuje człowieka jako jedność. Dzięki temu nawet bardzo poważne schorzenie jest możliwe do wyleczenia. Według podejścia holistycznego bardzo ważne w walce z chorobą jest pozytywne nastawienie i wola walki.

    Leczenie holistyczne nie skupia się na pojedynczych symptomach choroby, a szuka jej przyczyny zwracając uwagę na cały organizm. Uważa część chorób za „choroby duszy”, które są odpowiedzią na zły stan psychiczny.

    Metody medycyny niekonwencjonalnej

    Medycyna niekonwencjonalna ze względu na brak lub niewielką ilość badań naukowych na temat metod stosowanych w tym sposobie leczenia jest z reguły nieuznawana przez lekarzy. Uważają oni te sposoby za nieskuteczne, a wręcz niekiedy szkodliwe. Medycyna niekonwencjonalna najczęściej ma swoje podłoże w wielkowiekowych tradycjach – medycyna chińska lub powstała stosunkowo niedawno – homeopatia.

    Medycyna niekonwencjonalna wykorzystuje m.in. następujące metody:

    • akupresura – leczenie uciskiem określonych miejsc ciała
    • akupunktura – leczenie igłami wbijanymi w określone miejsca na ciele
    • apiterapia – leczenie miodem i produktami pszczelimi
    • homeopatia –  leczenie wielokrotnie rozcieńczonymi roztworami substancji ziołowych, mineralnych, a także pochodzenia zwierzęcego.
    • urynoterapia – leczenie moczem
    • hirudoterapia – leczenie pijawkami

    Przykłady medycyny niekonwencjolanej

    Medycyna chińska

    Przykładem medycyny holistycznej jest medycyna chińska, która jest jednym z najstarszych systemów medycznych. Od ponad 3 tys. lat jest nie tylko sposobem leczenia, ale także profilaktyką.

    Medycyna chińska zamiast usuwać poszczególne dolegliwości szuka ich przyczyn nawet w bardzo odległych wydarzeniach czy urazach.  Podkreśla także istotę harmonii miedzy człowiekiem, a środowiskiem naturalnym, która jest życiową siłą. Dla ludzi ze Wschodu jest to podstawa życiowej filozofii, natomiast mieszkańcom Zachodu jest to często trudno zrozumieć.

    Terapia rozpoczyna się od wnikliwego wywiadu z pacjentem dotyczącym jego diety, stylu życia oraz usposobienia. Dokładnie ogląda jego skórę, język oraz tęczówki. Na tej podstawie dobierane jest indywidualne leczenie. 

    Terapia często dobierana jest w oparciu o porę dnia i roku, aby zachować równowagę z naturą.

    Medycyna tybetańska

    Medycyna tybetańska podobnie jak medycyna chińska wyznaje podejście holistyczne, traktując człowieka jako całość. Od wielu wieków praktykowana jest na terenach Tybetu, Mongolii, Chin, a także sąsiednich państw.

    Niezbędne jest pozostawanie w równowadze z trzema siłami witalnymi, które silnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Jeśli jedna z nich oddziałuje mocniej niż pozostałe rozpoczyna się proces chorobowy.

    Leczenie polega na stosowaniu odpowiedniej diety i mieszanek ziół. Często wykorzystywana jest również akupunktura i akupresura. Te techniki coraz częściej akceptowane są przez środowiska lekarskie i wykorzystywane jako uzupełnienie medycyny konwencjonalnej.

    Medycyna ajurwedyjska

    Medycyna ajurwedyjska to również medycyna holistyczna. Według niej człowiek jest jednością z kosmosem i pozostaje z nim w równowadze. Wszystkie dolegliwości jakie występują w organizmie uznawane są za dysharmonię energii przepływającej między ciałem a duchem. Dlatego też zamiast skupiać się na jednostkowych symptomach szuka przyczynę zachwiania przepływu energii i stara się ją wyeliminować.

    Medycyna ajurwedyjska różni się od medycyny konwencjonalnej nie tylko całościowym spojrzeniem na ciało człowieka, ale także tym, według niej emocje mają silny wpływ na zdrowie np. długotrwałe negatywne emocje mogą doprowadzić do problemów z układem pokarmowym.

    Medycyna ajurwedyjska opiera się na profilaktyce i edukacji. Ocenie stylu życia, stanu psychicznego,  warunków klimatycznych i środowiskowych, relacji z otoczeniem. Wskazuje jak żyć i się odżywiać, aby zapobiec zakłóceniom przepływu energii.

    Czy medycyna niekonwencjonalna jest skuteczna?

    Dawniej nie było tyle leków i nie znano tak dobrze budowy i funkcjonowania ludzkiego ciała, a to sprzyjało rozwojowi medycyny niekonwencjonalnej. Podstawą leczenia były rośliny, którym przypisywano różne właściwości. Leczono głównie objawy, a nie przyczyny schorzeń.

    Czasem po zastosowaniu jakiejś rośliny, dolegliwości mijały, i wówczas przypisywano jej magiczne właściwości. Ważne w medycynie niekonwencjonalnej jest to, że jest ona eksperymentalna. Ma na celu poprawę zarówno stanu fizycznego jak i duchowego człowieka. Pomimo, iż zyskała wielu sprzymierzeńców, wielu ludzi ze świata medycyny uważa ją za placebo.

    Nie jest ona w żaden sposób udowodniona naukowo. A sama skuteczność również bywa podawana w wątpliwość.

    Jak świętować pierwszy dzień wiosny?
    Sprawdź!