Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Stawianie baniek bezogniowych - instrukcja. Na co pomogą i jak je postawić?

Bańki bezogniowe to świetna alternatywna dla tradycyjnych baniek lekarskich. Ich stawianie jest znacznie prostsze i bardziej bezpieczne. Gdzie kupić bańki próżniowe i jak z nich korzystać?
Stawianie baniek bezogniowych
Źródło: 123RF
Spis treści

Stawianie baniek to sprawdzona i znana od wielu lat metoda walki z infekcjami dróg oddechowych, bólami reumatycznymi, napięciem nerwowym i osłabieniem układu odpornościowego. Bańki były już stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej i arabskiej.

W Polsce pojawiły się w XVI wieku i były to wówczas bańki ogniowe. Do ich postawienia był potrzebny nie tylko ich komplet, ale też spirytus, wata, metalowy pręt i oczywiście ogień.

Szklane bańki próżniowe posiadają wentyl, którym odsysa się powietrze za pomocą specjalnej, dołączanej do zestawu pompki. To sprawia, że stawianie baniek bezogniowych jest nie tylko bezpieczniejsze, ale też prostsze.

Reklama

Cena baniek bezogniowych

Bańki próżniowe można kupić w większości aptek. Ceny zaczynają się już od 30 zł za niewielkie zestawy, a kończą nawet na 100 zł. W cenie kompletu znajduje się także specjalna pompka do baniek bezogniowych.

Reklama

Bańki bezogniowe dla dzieci

Bańki można stawiać nawet u rocznych maluchów – trzymamy je jednak krócej i jednorazowo stawiamy maksymalnie 6 małych baniek. Skórę smarujemy kremem lub wazeliną, a następnie stawiamy po 3 bańki na każdą stronę pleców – nad, pod i między łopatkami.

Następnie dziecko okrywamy dokładnie kołdrą i zostawiamy na 10 minut. Po tym czasie zdejmujemy bańki i pilnujemy, aby maluch nadal pozostawał szczelnie przykryty. Po zabiegu dziecko powinno zostać w domu przez kilka dni.

Reklama

Mapa stawiania baniek próżniowych. Ja stawiać bańki?

Bezogniowe bańki lekarskie stawiamy w tych samych miejscach, co bańki tradycyjne, czyli na plecach, z pominięciem okolic kręgosłupa. Należy ustawiać je w równych rzędach, w odległości około jednego centymetra od siebie.

U bardzo szczupłych osób skórę przed zabiegiem warto posmarować wazeliną, a u mężczyzn z owłosieniem na plecach włosy trzeba najpierw usunąć. Prawidłowo przeprowadzony zabieg nie jest bolesny, aczkolwiek moment zasysania skóry nie należy do przyjemnych. Ślady po bańkach bezogniowych wchłaniają się w ciągu paru dni po zabiegu.

Stawianie baniek bezogniowych, tak jak w przypadku tradycyjnych baniek ogniowych, zaczynamy od lekkiego natłuszczenia skóry. Bańki próżniowe stawiamy odsysając z nich powietrze za pomocą specjalnej pompki. Następnie okrywamy chorego kołdrą i zostawiamy na 15 minut.

Po upływie tego czasu, bańki zdejmujemy, wpuszczając do nich powietrze poprzez naciśnięcie skóry kciukiem.

Po zdjęciu wszystkich baniek ponownie można natłuścić ciało pacjenta. Warto pamiętać, że osoba, której postawiono bańki, po zabiegu powinna leżeć w łóżku. W przypadku złej pogody, lepiej by nie wychodziła z domu przez kolejne 2 dni.

Czytaj również
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Medycyna naturalna
Klawiterapia - punkty na ciele i cena zabiegu. Na co pomaga?
Osoba korzystające z klawiterapii
Gałganek Aliny skutecznym sposobem na katar? Jak go zrobić?
Osoba trzymająca czosnek przeznaczony na gałganek Aliny
Metoda Wima Hofa - ćwiczenia i techniki oddechowe. Jak je wykonywać i jakie efekty dają?
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Podobne artykuły
Masaż ciała techniką Bowena
Technika Bowena - na co pomaga? Opinie i przeciwwskazania
Mężczyzna sadzi rośliny
Hortitoterapia - na czym polega? Rehabilitacja poprzez pracę w ogrodzie
Kobieta w trakcie ozonoterapii
Ozonoterapia - na czym polega i ile zabiegów wykonać? Przeciwwskazania i skutki uboczne
Stawianie baniek bezogniowych
Stawianie baniek bezogniowych - instrukcja. Na co pomogą i jak je postawić?
Zastaw do aromaterapii
Aromaterapia - co to jest i na co pomaga? Jakie olejki wybrać?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!