Stawianie baniek bezogniowych (próżniowych). Instrukcja

Bańki bezogniowe to świetna alternatywna dla tradycyjnych baniek lekarskich. Ich stawianie jest znacznie prostsze i bardziej bezpieczne. Gdzie kupić bańki próżniowe i jak z nich korzystać?
Stawianie baniek bezogniowych
Źródło: 123RF

Spis treści

Stawianie baniek to sprawdzona i znana od wielu lat metoda walki z infekcjami dróg oddechowych, bólami reumatycznymi, napięciem nerwowym i osłabieniem układu odpornościowego. Bańki były już stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej i arabskiej. W Polsce pojawiły się w XVI wieku i były to wówczas bańki ogniowe. Do ich postawienia był potrzebny nie tylko ich komplet, ale też spirytus, wata, metalowy pręt i oczywiście ogień. Szklane bańki próżniowe posiadają wentyl, którym odsysa się powietrze za pomocą specjalnej, dołączanej do zestawu pompki. To sprawia, że stawianie baniek bezogniowych jest nie tylko bezpieczniejsze, ale też prostsze.

Bańki bezogniowe – cena

Bańki próżniowe można kupić w większości aptek. Ceny zaczynają się już od 30 zł za niewielkie zestawy, a kończą nawet na 100 zł. W cenie kompletu znajduje się także specjalna pompka do baniek bezogniowych.

Bańki bezogniowe dla dzieci

Bańki można stawiać nawet u rocznych maluchów – trzymamy je jednak krócej i jednorazowo stawiamy maksymalnie 6 małych baniek. Skórę smarujemy kremem lub wazeliną, a następnie stawiamy po 3 bańki na każdą stronę pleców – nad, pod i między łopatkami. Następnie dziecko okrywamy dokładnie kołdrą i zostawiamy na 10 minut. Po tym czasie zdejmujemy bańki i pilnujemy, aby maluch nadal pozostawał szczelnie przykryty. Po zabiegu dziecko powinno zostać w domu przez kilka dni.

Leczenie bańkami

Bezogniowe bańki lekarskie stawiamy w tych samych miejscach, co bańki tradycyjne, czyli na plecach, z pominięciem okolic kręgosłupa. Należy ustawiać je w równych rzędach, w odległości około jednego centymetra od siebie. U bardzo szczupłych osób skórę przed zabiegiem warto posmarować wazeliną, a u mężczyzn z owłosieniem na plecach włosy trzeba najpierw usunąć. Prawidłowo przeprowadzony zabieg nie jest bolesny, aczkolwiek moment zasysania skóry nie należy do przyjemnych. Ślady po bańkach bezogniowych wchłaniają się w ciągu paru dni po zabiegu.

Bańki bezogniowe – instrukcja

Tak jak w przypadku baniek tradycyjnych, zabieg zaczynamy od lekkiego natłuszczenia skóry. Bańki próżniowe stawiamy odsysając z nich powietrze za pomocą specjalnej pompki. Następnie okrywamy chorego kołdrą i zostawiamy na 15 minut. Po upływie tego czasu, bańki zdejmujemy, wpuszczając do nich powietrze poprzez naciśnięcie skóry kciukiem. Po zdjęciu wszystkich baniek ponownie można natłuścić ciało pacjenta. Warto pamiętać, że osoba, której postawiono bańki, po zabiegu powinna leżeć w łóżku. W przypadku złej pogody, lepiej by nie wychodziła z domu przez kolejne 2 dni.

Stawianie baniek – przeciwwskazania

Baniek nie można stawiać u osób chorych na serce, nowotwory i anemię, przyjmujących leki przeciwzakrzepowe oraz posiadających problemy z kruchością naczyń krwionośnych. Metody tej nie należy stosować również w przypadku wysokiej gorączki, duszności i skazy krwotocznej. Pamiętajmy, że baniek nie można stawiać zaraz po jedzeniu oraz po spożyciu alkoholu.

Oceń artykuł

(liczba ocen 49)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij