Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Sauna Infrared – przeciwwskazania. Co warto wiedzieć?

Sauna Infrared to inaczej sauna na podczerwień. Wykorzystuje ona w swym działaniu promieniowanie podczerwone. W praktyce oznacza to, iż ciało ogrzewane jest właśnie promieniami podczerwieni. Wytworzone w ten sposób fale wnikają głęboko pod skórę człowieka, zdecydowanie intensywniej niż ciepło sauny tradycyjnej. Jednak nie wszyscy powinni z dobrodziejstwa takiej sauny korzystać. Co warto zatem wiedzieć?
Sauna Infrared wykorzystywana jest do leczenia bólu
Źródło:123RF
Spis treści

Co to jest sauna Infrared? Wykonana jest z naturalnego drewna i w tym zakresie niczym nie różni się od sauny fińskiej (czyli tradycyjnej). Energia cieplna wytwarzana jest tutaj przez promienie podczerwone. Natomiast w tradycyjnej saunie elementem grzewczym jest piec, wyłożony specjalnymi kamieniami. Korzystanie z sauny Infrared ma wiele zalet, ale istnieją tez przeciwwskazania do korzystania z tego typu sauny. 

Reklama

Co warto wiedzieć o saunie Infrared?

Fale podczerwone mają dosyć długa tradycję w medycynie. Wykorzystywane są w leczeniu bólu, w stanach zapalnych czy pourazowych. 

Sauna Infrared ma wiele zalet, a do najpowszechniejszych zalicza się następujące:

 • rodzaj fal wykorzystywany w tej saunie wnika głęboko pod skórę, nawet do 4,5 cm,
 • ciało mocniej się poci i tym samym traci więcej płynów (o 250%),
 • maksymalna temperatura to 50°- 60°, a to oznacza iż mogą z niej korzystać dzieci lub osoby starsze,
 • nie ma potrzeby zamykania drzwi do sauny, co daje możliwości korzystania z niej osobom z klaustrofobią ,
 • organizm w takiej saunie wydala nie tylko wodę, ale również tłuszcz i cholesterol,
 • brak kłopotów z oddychaniem, co często pojawia się w saunie fińskiej,
 • brak przeciwwskazań do korzystania dla osób z pękającymi naczynkami krwionośnymi. 

Reklama

Jak korzystać z sauny Infrared?

Skorzystanie z tego typu sauny nie wymaga szczególnego przygotowania. Należy umyć się przed wejściem do sauny, bez stosowania jakichkolwiek kremów lub balsamów. Z sauny Infrared nie powinno korzystać się na czczo, jednak należy odczekać przynajmniej godzinę po posiłku. Jak do każdej innej sauny, tak i do tej należy wejść bez klapek, najlepiej w samym ręczniku. W saunie Infrared nie należy pić napojów ani też wykonywać ćwiczeń fizycznych. Czas korzystania z promieni podczerwonych nie powinien przekraczać 30 minut.Po zakończeniu sesji w saunie należy uzupełnić płyny. 

Ważne: bezpośrednio po wyjściu z tego typu sauny nie należy korzystać z prysznica, wystarczy tylko przemyć twarz i oczy wodą. W czasie relaksu w tej saunie skóra oczyszcza się przede wszystkim z toksyn i metali ciężkich. Szybka kąpiel spowodowałyby ponowne zanieczyszczenie skóry. Wskazane jest natomiast nawilżenie skóry balsamem. Sauna na podczerwień przyspiesza krążenie krwi, a tym samym sprzyja skuteczniejszemu wchłanianiu się kosmetyków.

Przeciwwskazania do korzystania z sauny Infrared  

Co do zasady sauna Infrared określana jest jako sauna bezpieczna. Z uwagi na niezbyt wysoką temperaturę mogą z niej korzystać osoby starsze i dzieci. Ale jest tez i sporo przeciwwskazań do jej stosowania. 

Do najważniejszych przeciwwskazań do sauny należą:

 • nadciśnienie tętnicze,
 • stany po udarach,
 • niewydolność krążenia,
 • stwardnienie rozsiane,
 • nowotwory złośliwe,
 • grzybica skóry,
 • ciąża lub jej podejrzenie,
 • chore nerki, wątroba bądź płuca,
 • liszaj rumieniowaty,
 • epilepsja,
 • hemofilia.

Niewskazane jest również korzystanie z sauny w trakcie menstruacji. Nadmierne ciepło może jeszcze bardziej pobudzić krwawienie. 

Jeśli ktoś korzystał wcześniej z terapii w kriokomorze nie powinien korzystać z sauny Infrared. Przebyte w ostatnim okresie 6 miesięcy operacje lub inne zabiegi chirurgiczne również wykluczają z możliwości skorzystania z niej. Jeśli ktoś posiada implanty chirurgiczne lub wszczepy silikonowe, powinien skonsultować się z lekarzem.

Ważne: jeżeli już w saunie odczuwalny jest ból lub pogarsza się samopoczucie tuż po odbytym seansie, nie należy korzystać z tej formy relaksu.  

Reklama

Zalety korzystania z sauny Infrared

Jeżeli nie ma przeciwwskazań do korzystania z sauny Infrared, przebywanie w niej może przynieść tylko same korzyści. Promienie podczerwone sprzyjają leczeniu wielu jednostek chorobowych. Ale nie są to jedyne zalety tej sauny. 

Do najważniejszych zalet zalicza się:

 • łagodzenie bólu różnego pochodzenia (np. pleców, stawów czy nerwobóle),
 • wspomaganie leczenia wielu chorób (np. zapalenia stawów, niedociśnienia, hemoroidów czy rwy kulszowej),
 • regeneracja mięśni po wysiłku,
 • usuwanie toksyn z organizmu,
 • łagodzenie skutków stresu (np. zmęczenia czy napięcia nerwowego),
 • poprawę krążenia krwi,
 • zwalczanie cellulitu,
 • regenerację skóry (wspomaga jędrności gładkość skóry),
 • wspomaganie odchudzania (30 minutowy pobyt w takiej saunie umożliwia spalenie 600-900 kalorii).

Ważne: sauna Infrared działa wspomagająco przy infekcjach dróg oddechowych, w szczególności łagodzi bóle przy zapaleniu zatok.

Reklama

Dzieci a pobyt w saunie Infrared

Sauna tego typu jest dobrodziejstwem nie tylko dla dorosłych. Mogą z niej korzystać także dzieci. Oczywiście zawsze pod opieką rodziców bądź innych opiekunów. Niektórzy specjaliści twierdzą, iż jest ona już dozwolona dla dzieci od 3 roku życia. Inni jako granice wiekową podają 7 lat.

Temperatura w takiej saunie nie jest zbyt wysoka, dlatego też dzieci potrafią pobyć w niej dłużej. Jednak i tak seans dziecka nie powinien być za długi. Oswajanie należy rozpoczynać od kilku minut. Dziecko należy zawsze sadzać na najniższym stopniu i bacznie obserwować.

W razie niepokojących objawów, dziecko powinno opuścić pomieszczenie. Pobyt w saunie Infrared często też traktowany jest jako uzupełnienie terapii dzieci z autyzmem. Również stwierdzono jej duże działanie uspokajające dla dzieci z ADHD. 

Należy jednak zawsze pamiętać, iż przy pojawieniu się jakichkolwiek wątpliwości co do skutków działania sauny Infrared, trzeba skonsultować stan zdrowia z lekarzem.  

Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Osoba leżąca na brzuchu podczas zabiegu z użyciem pola magnetycznego
Pole magnetyczne - jak działa w rehabilitacji? Przeciwwskazania i skutki uboczne
Kobieta stosuje saunę na przeziębienie
Sauna na przeziębienie - czy można ją stosować i kiedy lepiej z niej zrezygnować?
Sauna dobra na serce?
Krioterapia - zimno, zimniej, jeszcze zimniej…

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!