Tego nie jedz po operacji wyrostka. Kliknij tutaj!
Tego nie jedz po operacji wyrostka. Kliknij tutaj!
Tego nie jedz po operacji wyrostka. Kliknij tutaj!

Bioenergoterapia - co to jest i na czym polega? Opinie

Bioenergoterapia często jest traktowana jako ostatnia deska ratunku, jeśli tradycyjna medycyna nie daje szans. Do bioenergoterapeuty wielu pacjentów chodzi też wtedy, gdy nie ma zaufania do lekarza. Albo gdy się boi zabiegu. Czy słusznie? Jakie są opinie na temat bioenergoterapii w środowisku medycznym? Jakie korzyści i zagrożenia niesie leczenie energią?
Kobieta korzysta z usług bioenergoterapeuty
źródło:123RF
Spis treści

Co to jest bioenergoterapia?

Bioenergoterapia to zestaw niekonwencjonalnych metod leczniczych, których istotą jest oddziaływanie terapeuty na pacjenta poprzez dotyk lub za pomocą emitowanej energii biologicznej. 

Zwolennicy alternatywnych metod leczenia wierzą, że w ten sposób można wyleczyć wiele schorzeń, także w przypadkach, które przez medycynę akademicką uważane są za beznadziejne – stąd często pojawiające się w tym kontekście pojęcie „cudu”. 

Większość środowisk medycznych w krajach zachodnich ma o bioenergoterapii opinię negatywną, postrzegając ją w kategoriach pseudonauki pozbawionej podstaw, nieudokumentowanej i nie przystającej do współczesnych standardów. Wprawdzie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje ją za jedną z metod dodatkowego wsparcia procesów leczenia, jednak wielu specjalistów skłonnych jest mówić co najwyżej o efekcie placebo, czyli sile autosugestii. 

Reklama

Na czym polega bioenergoterapia?

U podstaw koncepcji leczenia leży holistyczne (całościowe) podejście do organizmu człowieka oraz przeświadczenie, iż leczyć należy nie objawy, lecz przyczyny. W centrum uwagi znajduje się układ energetyczny, stawiany na równi z system krążenia, oddychania, nerwowym czy pokarmowym. 

Złożony jest on z dwóch podstawowych typów struktur, jakimi są:

  • Meridany, czyli kanały energetyczne łączące narządy wewnątrz organizmu. Wyróżnić wśród nich można meridan główny stanowiący oś ciała, a także meridany poszczególnych kończyn oraz większych i mniejszych organów;
     
  • Czakry, czyli zakończenia kanałów, wychodzące na powierzchnię skóry, „zasysające” energię z zewnątrz. Łącznie czakr jest około tysiąca, z czego 8 dużych, 24 średnie i 118 małych (pozostałe mają rozmiary mikro).

Medycyna Wschodu zakłada, że zaburzenie przepustowości meridanów lub czakr prowadzi do różnego rodzaju schorzeń. Przykładowo, nieprawidłowe funkcjonowanie czakry korony znajdującej się na wierzchołku czaszki, powodować może bóle głowy

W tym miejscu wspomnieć należy jeszcze o trzecim z kluczowych pojęć, jakim jest aura. Otacza ona ciało człowieka, a zaburzenia w którejkolwiek z trzech jej warstw pozwalają przewidzieć schorzenie, zanim obejmie ono organizm. W takim kontekście bioenergoterapia polega na zastosowaniu różnego rodzaju technik mających na celu poprawę przepływu energii lub zasilenie organizmu pacjenta energią pochodzącą od terapeuty. W czasie seansu podejmuje się też próby przewidzenia zagrożeń na podstawie aury. 

Reklama

Jak działa bioenergoterapeuta?

Bioenergoterapeuta nie jest lekarzem i nie musi posiadać dyplomu ukończenia uczelni medycznej. Nie jest też współczesnym szamanem, cudotwórcą ani szarlatanem. De facto jest rzemieślnikiem.  Podstawą wykonywania zawodu są uprawnienia mistrzowskie lub czeladnicze potwierdzone zdaniem egzaminu w izbie rzemieślniczej. 

Korzystając z usług tego typu specjalisty warto więc zapytać o dyplom. W swojej pracy bioenergoterapeuci używają głównie dotyku rąk, ale też korzystają z akcesoriów takich, jak różdżki czy wahadła, które działają na zasadzie anten. Uważa się, że główną kwalifikacją, oprócz wiedzy o funkcjonowaniu ludzkiego organizmu, jest podwyższona zdolność do odbierania i przekazywania energii. 

Warto przy tym podkreślić, że samo pojęcie energii nie do końca jest wyjaśnione za pomocą pojęć naukowych uznawanych w zachodnim kręgu cywilizacyjnych.

Reklama

Zagrożenia bioenergoterapii

Wiele niekonwencjonalnych metod leczenia postrzeganych  jest jako niebezpieczne nie tyle ze względu na stosowane procedury, co brak jednoczesnego leczenia metodami konwencjonalnymi. 

Także w przypadku bioenergoterapii zagrożenie najczęściej wynika z zaniechania i dotyczy osób, które zamiast iść do lekarza, ze swoim schorzeniem udały się do bioenergoterapeuty. O ile w przypadku migreny stawką jest wyłącznie uciążliwość objawów, o tyle w przypadku np. chorób nowotworowych gra toczy się o życie pacjenta, a każdy dzień opóźnienia we wdrożeniu profesjonalnej terapii ma kolosalne znaczenie. 

Większość lekarzy nie odradza bioenergoterapii, pod warunkiem wszak, iż nie stanowi ona podstawy leczenia, a jedynie wsparcie dla pacjenta, zwłaszcza na poziomie psychiki. Zdarza się też, że medycyna dopuszcza leczenie energią w tzw. przypadkach beznadziejnych, uznając niejako swoją niemoc. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Opis standardu zawodu: bioenergoterapeuta, https://naturopata.edu.pl
  • Harmonia energetyczna, https://portal.bioslone.pl
  • Artur Stopka, Dlaczego katolik nie powinien korzystać z bioenergoterapii?, https://pl.aleteia.org
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Medycyna naturalna
Aromaterapia - co to jest i na co pomaga? Jakie olejki wybrać?
Zastaw do aromaterapii
Bioenergoterapia - co to jest i na czym polega? Opinie
Kobieta korzysta z usług bioenergoterapeuty
Dostać wilka od siedzenia na betonie - co oznacza to powiedzenie?
Podobne artykuły
Mężczyzna sadzi rośliny
Hortitoterapia - na czym polega? Rehabilitacja poprzez pracę w ogrodzie
Stawianie baniek bezogniowych
Stawianie baniek bezogniowych - instrukcja. Na co pomogą i jak je postawić?
Masaż ciała techniką Bowena
Technika Bowena - na co pomaga? Opinie i przeciwwskazania
Osoba korzystające z klawiterapii
Klawiterapia - punkty na ciele i cena zabiegu. Na co pomaga?
Kobieta w trakcie ozonoterapii
Ozonoterapia - na czym polega i ile zabiegów wykonać? Przeciwwskazania i skutki uboczne

Reklama


Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego
Dowiedz się co to!