Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Technika Bowena - na co pomaga? Opinie i przeciwwskazania

Technika Bowena jest manualną metodą terapeutyczną stosowaną w leczeniu dolegliwości bólowych spowodowanych urazami, zaburzeniami, chorobami lub stresem. Terapia Bowena opiera się na holistycznym podejściu do człowieka i przekonaniu o wysokich możliwościach autoregeneracyjnych organizmu.
Masaż ciała techniką Bowena
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest terapia Bowena?

Terapia Bowena to jedna z praktyk medycyny niekonwencjonalnej, bazująca na rzekomych mechanizmach samoleczenia organizmu. Wykorzystywana jest w fizjoterapii do pracy z tzw. powięzią. Jest to szczególny typ tkanki miękkiej, swego rodzaju błona, która osłania od zewnątrz mięśnie oraz ich grupy, oplata całe ciało i w dużej mierze nadaje mu zewnętrzny kształt, a także stanowi jedną z pierwszych fizycznych zapór układu immunologicznego.

Istotą terapii Bowena jest wykonywanie miękkich, delikatnych i nieinwazyjnych ruchów, w wyniku których dochodzi do nieznacznego tylko ucisku powięzi w ściśle określonych punktach ciała. To właśnie użycie minimalnej siły odróżnia leczenie metodą Bowena od klasycznych zabiegów fizjoterapeutycznych, a także masażu. Według zwolenników tej metody, działania terapeuty wyzwalać mają kaskadę procesów samonaprawczych organizmu, począwszy od zwolnienia różnego typu blokad i napięć, a kończąc na regeneracji tkanek. 

Reklama

Kiedy stosuje się technikę Bowena?

Bazując na holistycznym (całościowym) podejściu do organizmu i ciała człowieka, technika Bowena wykorzystywana jest w terapii różnego typu problemów zdrowotnych. Wskazaniem są między innymi:

  • bóle mięśniowo-szkieletowe pleców, szyi, kończyn;
  • migreny, bóle głowy o niewyjaśnionej etiologii;
  • napięcia o podłożu emocjonalnym, stresowym;
  • choroba zwyrodnieniowa stawów;
  • reumatoidalne zapalenie stawów;
  • zaburzenia krążenia.

Reklama

Jak działa masaż metodą Bowena?

Zwolennicy techniki Bowena uważają, że delikatne manipulacje czynione dłońmi terapeuty wywołują wibracje, które poprzez system nerwowy przenoszone są do mózgu, co zapoczątkowuje cykl działań naprawczych. Dlatego metodę tę określa się obrazowo mianem programowania neuromięśniowego. 

Subtelny masaż metodą Bowena pobudzać też ma układ limfatyczny, dzięki czemu dochodzi do gruntownego oczyszczenia organizmu. Efektem finalnym jest regeneracja tkanek i wyraźna poprawa kondycji zdrowotnej. 

Kolejną korzyścią ma być stymulacja układu immunologicznego na poziomie fizjologicznym oraz emocjonalnym, zwiększająca jego siłę w starciu z różnego typu patogenami usiłującymi zainfekować ustrój człowieka.

Reklama

Na czym polega masaż Bowena?

Masaż Bowena trwa około 25 -45 minut i zazwyczaj wykonywany jest raz w tygodniu. Ilość sesji zależy od stanu zdrowia pacjenta i jego wieku. Dorośli z reguły potrzebują kilku lub kilkunastu spotkań, u małych dzieci widoczna poprawa ma być zauważalna już po jednym zabiegu. 

Masaż przeprowadza certyfikowany terapeuta w swoim gabinecie. Na początku pacjent leży w pozycji na brzuchu, następnie na plecach. Powinien być ubrany w cienką koszulkę i bieliznę, do rzadkości należy sytuacja, gdy uciskane jest nagie ciało. Co ważne, po wykonaniu określonej sekwencji ruchów, terapeuta daje kilka minut na odpoczynek. Czas ten, pozornie bezproduktywny, w rzeczywistości ma być pracowicie wykorzystywany przez organizm, wtedy właśnie rozpoczynający swoją samonaprawę. Należy pamiętać, że zabiegi prowadzone metodą Bowena nie powinny być przeplatane innymi technikami fizjoterapii.

Reklama

Czy metoda Bowena jest skuteczna?

Metoda Bowena została opracowana w latach pięćdziesiątych XX wieku w Australii. Wówczas nie posługiwano się jeszcze tą nazwą, została ona ukuta po śmierci jej twórcy, Thomasa Bowena. 

Choć nie był on lekarzem ani wykwalifikowanym fizjoterapeutą, swoich pacjentów leczył w ten sposób przez blisko 30 lat, rocznie przyjmując nawet 13 tysięcy osób. Skuteczność jego zabiegów wynosiła jakoby 80 procent, co przyniosło mu niemały rozgłos i sprawiło, że znalazł licznych naśladowców, do dziś rozwijających i modyfikujących jego dorobek (dlatego współcześnie pod nazwą „technika Bowena” w rzeczywistości kryją się różne zabiegi, w większym lub mniejszym stopniu bazujące na metodzie oryginalnej). Mimo, że tego typu masaże od lat są uznawane za pełnoprawne zabiegi przez różnego rodzaju organizacje i stowarzyszenia fizjoterapeutów, opinie na temat metody Bowena są zróżnicowane

Nie brak głosów podważających jej skuteczność. W Australii, która jest kolebką tego typu praktyk, tamtejszy departament zdrowia przeanalizował wszystkie dostępne publikacje na ten temat (łącznie 369 tekstów) i uznał niemal wszystkie za niespełniające kryteriów pracy naukowej. W związku z tym sformułowano oświadczenie, w którym podkreślono, że brak jest wiarygodnych dowodów potwierdzających skuteczność metody Bowena. 

Reklama

Skutki uboczne techniki Bowena

Skutki uboczne techniki Bowena oraz przeciwwskazania praktycznie nie istnieją, co podnoszą jej zwolennicy, ale też przyznają przeciwnicy. Jest ona wyjątkowo mało inwazyjna. Terapeuta nie używa siły, nie naciska na żadne struktury mięśniowe ani szkieletowe, nie wymusza na pacjencie żadnych ruchów ani pozycji, jak dzieje się to w przypadku wielu klasycznych zabiegów rehabilitacyjnych. 

Jeśli dostrzega się niebezpieczeństwo, to tak jak w przypadku większości praktyk medycyny niekonwencjonalnej, związane jest ono z konsekwencjami zaniechania innego rodzaju terapii, uznawanych za potwierdzone naukowo. Należy też pamiętać, że terapeuta pracujący techniką Bowena nie jest lekarzem i nie ma uprawnień do stawiania diagnoz. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Katrina Pennington, Bowen Therapy: A review of the profession, Journal of the Australian Traditional Medcine Society in December, 2012
  • O terapii, Bowtech Polska, Stowarzyszenie terapeutów, https://bowtechpolska.pl
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Medycyna naturalna
Gałganek Aliny skutecznym sposobem na katar? Jak go zrobić?
Osoba trzymająca czosnek przeznaczony na gałganek Aliny
Aromaterapia - co to jest i na co pomaga? Jakie olejki wybrać?
Zastaw do aromaterapii
Metoda Wima Hofa - ćwiczenia i techniki oddechowe. Jak je wykonywać i jakie efekty dają?
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Podobne artykuły
Masaż ciała techniką Bowena
Technika Bowena - na co pomaga? Opinie i przeciwwskazania
Mężczyzna sadzi rośliny
Hortitoterapia - na czym polega? Rehabilitacja poprzez pracę w ogrodzie
Kobieta w trakcie ozonoterapii
Ozonoterapia - na czym polega i ile zabiegów wykonać? Przeciwwskazania i skutki uboczne
Stawianie baniek bezogniowych
Stawianie baniek bezogniowych - instrukcja. Na co pomogą i jak je postawić?
Osoba korzystające z klawiterapii
Klawiterapia - punkty na ciele i cena zabiegu. Na co pomaga?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!