Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗

Seks po siedemdziesiątce

Seks w późnym wieku to już nie temat tabu. Ważne, by być aktywnym seksualnie najdłużej, jak to tylko możliwe.
Spis treści

Seks po siedemdziesiątce. Pewnie zadajesz sobie pytanie: czy to możliwe? A dlaczego nie? Kto powiedział, że w tym wieku nie można cieszyć się udanym życiem seksualnym? Można, a nawet trzeba!

Reklama

Seks w starszym wieku

Nil Beckman z Uniwersytetu w Gothenburgu przeprowadził badania, z których wynika jasno: seks może cieszyć nawet w starszym wieku. Okazało się, że prawie dwa razy więcej zamężnych pań po siedemdziesiątym roku życia jest dziś aktywnych seksualnie niż jeszcze 30 lat temu. Ponadto, większość z nich zaznacza, że „często" lub „zawsze" przeżywa orgazm. W przypadku pań samotnych, odsetek aktywnych seksualnie kobiet wzrósł w ciągu trzech dekad z 0,8 proc. do 12 proc.

Nieco inaczej sprawa ma się u mężczyzn. Pomimo zaobserwowanej poprawy, coraz więcej z nich zaczyna narzekać na jakość kontaktów seksualnych. Badacze twierdzą, że jest to wynikiem coraz większej otwartości na szczere rozmowy o seksie i związanych z nim problemami. Spadła jednakże liczba panów po siedemdziesiątce narzekających na problemy z erekcją. Nie zmieniła się tylko liczba mężczyzn z problemami z wytryskiem.

Reklama

Seks po menopauzie

Ciało kobiety po menopauzie znacznie się zmienia. Postępujące zmiany fizyczne, np. zanikowe w obrębie narządów rodnych, przynoszą nieprzyjemne doznania i zniechęcają do bliskich kontaktów z mężczyzną. Dodatkowo nie każda kobieta akceptuje siebie i swój wygląd po menopauzie, a warto wiedzieć, że to właśnie regularne współżycie pozwala łagodnie przejść w starszy wiek.

Dodatkowo kobiety po menopauzie często dręczy depresja. Wiąże się to z brakiem akceptacji nowej sytuacji, zmianami hormonalnymi i często - samotnością. Dzieci często już są wówczas samodzielne i niezależne. Kobiety - częściej niż mężczyźni - zostają wdowami, często też się rozwodzą. Do tego dochodzą problemy ze zdrowiem. Nowotwór, który kończy się usunięciem piersi czy usunięciem macicy powoduje duże zmiany w psychice kobiet. Potrzebują one wówczas dużo czasu, by znów wrócić do formy i czuć się znów pełnowartościowymi kobietami.

Warto zauważyć, że w przypadku pań, większość zależy od stanu samopoczucia. Dla kobiet stan psychiczny, emocjonalny, uczucia są bardzo ważne i wpływają na wiele aspektów życia. W tym na ochotę na seks.

Reklama

Seks seniorów

Panowie po siedemdziesiątce wcale nie narzekają na spadek libido. W ich ciele nie zachodzą tak poważne zmiany jak u kobiet. Stąd ochota na seks pozostaje. Dlatego też, gdyby nie choroby, mężczyźni mogliby kochać się z dużym powodzeniem.

Jakie choroby wpływają na kłopoty z erekcją? Najczęściej są to miażdżyca i nadciśnienie. Naczynia krwionośne w obrębie członka są bardzo delikatne i szybko reagują na zmiany degeneracyjne. Dlatego starsi panowie powinni regularnie badać się i zażywać odpowiednie lekarstwa. Niekorzystnie wpływają nawet krótkie przerwy w braniu leków.

Poza chorobami bardzo duży wpływ na zaburzenia erekcji mają stres i nieleczona depresja, które niszczą testosteron. Spadek poziomu testosteronu powoduje gorsze samopoczucie. W takim przypadku można go zastępować hormonami.

Warto wspomnieć, że można hamować spadek poziomu testosteronu poprzez aktywność fizyczną i regularne kontakty seksualne. Ważne też, by wiedzieć, iż poziom testosteronu najwyższy jest ranem, dlatego panowie z problemami powinni się kochać o tej porze dnia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Zdrowie seniora
Starzenie się organizmu człowieka - zmiany i objawy starości
Meble do łazienki dla osób z ograniczeniami: Jak zapewnić bezpieczeństwo i komfort?
Łazienka ze specjalnymi meblami dla osób z ograniczeniami
Sarkopenia - czy występuje tylko u osób starszych? Objawy, diagnostyka i leczenia
Ćwiczący senior uzupełniający utratę masy mięśniowej
Podobne artykuły
Przepuklina pachwinowa - co to jest, jakie ma objawy?
Starsza osoba leżąca w łóżku
Karmienie przez sondę - jak wygląda żywienie przez sondę?
Dieta seniora
Żywienie osób starszych - jak wygląda dieta seniora? Jadłospis
Jak opiekować się osobami przykutymi do łóżka?
Starsza kobieta cierpiąca na otępienie
Otępienie starcze - objawy, etapy, przyczyny i leczenie

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!