Najzdrowsze miejsce w internecie

Seks po siedemdziesiątce

Seks w późnym wieku to już nie temat tabu. Ważne, by być aktywnym seksualnie najdłużej, jak to tylko możliwe.
Spis treści

Seks po siedemdziesiątce. Pewnie zadajesz sobie pytanie: czy to możliwe? A dlaczego nie? Kto powiedział, że w tym wieku nie można cieszyć się udanym życiem seksualnym? Można, a nawet trzeba!

Seks w starszym wieku

Nil Beckman z Uniwersytetu w Gothenburgu przeprowadził badania, z których wynika jasno: seks może cieszyć nawet w starszym wieku. Okazało się, że prawie dwa razy więcej zamężnych pań po siedemdziesiątym roku życia jest dziś aktywnych seksualnie niż jeszcze 30 lat temu. Ponadto, większość z nich zaznacza, że „często" lub „zawsze" przeżywa orgazm. W przypadku pań samotnych, odsetek aktywnych seksualnie kobiet wzrósł w ciągu trzech dekad z 0,8 proc. do 12 proc.

Nieco inaczej sprawa ma się u mężczyzn. Pomimo zaobserwowanej poprawy, coraz więcej z nich zaczyna narzekać na jakość kontaktów seksualnych. Badacze twierdzą, że jest to wynikiem coraz większej otwartości na szczere rozmowy o seksie i związanych z nim problemami. Spadła jednakże liczba panów po siedemdziesiątce narzekających na problemy z erekcją. Nie zmieniła się tylko liczba mężczyzn z problemami z wytryskiem.

Seks po menopauzie

Ciało kobiety po menopauzie znacznie się zmienia. Postępujące zmiany fizyczne, np. zanikowe w obrębie narządów rodnych, przynoszą nieprzyjemne doznania i zniechęcają do bliskich kontaktów z mężczyzną. Dodatkowo nie każda kobieta akceptuje siebie i swój wygląd po menopauzie, a warto wiedzieć, że to właśnie regularne współżycie pozwala łagodnie przejść w starszy wiek.

Dodatkowo kobiety po menopauzie często dręczy depresja. Wiąże się to z brakiem akceptacji nowej sytuacji, zmianami hormonalnymi i często - samotnością. Dzieci często już są wówczas samodzielne i niezależne. Kobiety - częściej niż mężczyźni - zostają wdowami, często też się rozwodzą. Do tego dochodzą problemy ze zdrowiem. Nowotwór, który kończy się usunięciem piersi czy usunięciem macicy powoduje duże zmiany w psychice kobiet. Potrzebują one wówczas dużo czasu, by znów wrócić do formy i czuć się znów pełnowartościowymi kobietami.

Warto zauważyć, że w przypadku pań, większość zależy od stanu samopoczucia. Dla kobiet stan psychiczny, emocjonalny, uczucia są bardzo ważne i wpływają na wiele aspektów życia. W tym na ochotę na seks.

Seks seniorów

Panowie po siedemdziesiątce wcale nie narzekają na spadek libido. W ich ciele nie zachodzą tak poważne zmiany jak u kobiet. Stąd ochota na seks pozostaje. Dlatego też, gdyby nie choroby, mężczyźni mogliby kochać się z dużym powodzeniem.

Jakie choroby wpływają na kłopoty z erekcją? Najczęściej są to miażdżyca i nadciśnienie. Naczynia krwionośne w obrębie członka są bardzo delikatne i szybko reagują na zmiany degeneracyjne. Dlatego starsi panowie powinni regularnie badać się i zażywać odpowiednie lekarstwa. Niekorzystnie wpływają nawet krótkie przerwy w braniu leków.

Poza chorobami bardzo duży wpływ na zaburzenia erekcji mają stres i nieleczona depresja, które niszczą testosteron. Spadek poziomu testosteronu powoduje gorsze samopoczucie. W takim przypadku można go zastępować hormonami.

Warto wspomnieć, że można hamować spadek poziomu testosteronu poprzez aktywność fizyczną i regularne kontakty seksualne. Ważne też, by wiedzieć, iż poziom testosteronu najwyższy jest ranem, dlatego panowie z problemami powinni się kochać o tej porze dnia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Ciąża bez wytrysku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Kobieta w łóżku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
masturbacja
Podobne artykuły
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - skutki dla organizmu
Seks po 60-tce - czy musi być tabu? W Polsce i w Europie
Prezerwatywy smakowe - po co są? Zastosowanie i smaki
Jak zaskoczyć faceta w łóżku? - techniki, porady, wskazówki

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?
Sonda redakcyjna
Co robisz, aby pozbyć się niechcianej blizny?