ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Pigułka gwałtu - jak działa tabletka gwałtu?

Tabletka zapomnienia określana popularnie jako pigułka gwałtu, powoduje, że osoba, która ją przyjęła staje się marionetką i całkowicie poddaje się drugiej osobie. Przestępcy wykorzystują ją przeważnie w klubach czy dyskotekach podając ją w drinkach młodym dziewczynom lub złodzieje, którzy przymuszają ofiarę do wypłaty pieniędzy. Sprawdź, z czego się składa i jak działa tzw. pigułka gwałtu.
Kobieta pije drinka w klubie
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest pigułka gwałtu?

Pigułka gwałtu, „date-rape-drug”, pigułka zapomnienia – to nazwy określające tabletkę powodującą utratę świadomości. Nie ma chyba substancji, która lepiej przysłużyłaby się wszelkiej maści gwałcicielom, złodziejom i innym przestępcom.

Jest praktycznie niewyczuwalna w smaku i niewykrywalna w badaniach pozwala oprawcy przejąć całkowitą kontrolę nad ofiarą. Skąd się wzięła, jak działa i dlaczego jest tak popularna?

Reklama

Pigułka gwałtu - skład

Substancji wykorzystywanych do produkcji pigułek gwałtu jest co najmniej kilka. Wśród nich najpopularniejszy jest kwas gamma-hydrooksymasłowy (GHB). Występuje on naturalnie w organizmie człowieka w stężeniu ok. 0,1 mg/l. Jego niewątpliwymi zaletami z punktu widzenia przestępców jest to, że nie ma on smaku, zapachu ani barwy.

Ponadto łatwo rozpuszcza się zarówno w wodzie, jak i w alkoholu. Gdy jego stężenie we krwi przekroczy naturalne wartości, człowiek zachowuje się jakby wypił zdecydowanie za dużo alkoholu. Na imprezie nie jest to rzeczą dziwną, stąd też mało kto podejrzewa, że winnym braku koordynacji ruchowej wcale nie jest piwo, wódka czy wino.

Jakby tego było mało, śladów we krwi na próżno szukać już po 8 godzinach, a w moczu po 12. Na efekty jego działania zresztą też nie trzeba długo czekać. Daje o sobie znać już 15-30 minut po spożyciu.

Reklama

Kwas GHB w medycynie

W latach sześćdziesiątych kwas gamma-hydrooksymasłowy stosowano w anestezjologii jako środek rozluźniający w czasie zabiegów chirurgicznych. Korzystały z niego również kobiety w czasie porodu, chorzy na bezsenność i alkoholicy.

Zawrotnie szybko substancja ta trafiła jednak do światka przestępczego – a fakt, że można ją tanio i prosto wyprodukować nawet w domowych warunkach, katastrofalne efekty jedynie spotęgował. Dziś w posiadaniu tabletki gwałtu może znaleźć się każdy.

Reklama

Zachowanie po pigułce gwałtu

Tabletka gwałtu zawierająca kwas GHB sprawia, że stajemy się zupełnie bezbronni. Od chwili jego przyjęcia jesteśmy marionetkami – robimy wszystko, o co ktoś nas prosi, nie jesteśmy zdolni podjąć samodzielnie jakiejkolwiek decyzji. Co więcej, później niczego nie pamiętamy. Stąd też, tak trudno znaleźć potem winnych gwałtów czy kradzieży – ofiara nic nie pamięta.

Na pigułkę gwałtu muszą  uważać wszyscy – od dziewczyn bawiących się na wiejskich dyskotekach po dobrze sytuowanych panów odwiedzających nocne kluby w wielkich miastach. Te pierwsze ryzykują traumą, która może zaważyć na dalszym ich życiu i pokrzyżować plany na przyszłość. Ci drudzy natomiast pod wpływem tabletki gotowi są robić milionowe przelewy i pozbyć się całego majątku. O rozwodach, utracie pracy i prestiżu nie wspominając.

Reklama

Jak się bronić przed tabletką gwałtu?

Pewnego rodzaju zabezpieczenie przed pigułkami stanowią testery, które pozwalają wykryć obecność GHB i podobnie do niej działającej ketaminy. Należy jednak pamiętać, że w skład pigułek wchodzą również inne substancje, na które test jest nieczuły, a i sam skład drinków może zaburzać wynik pomiaru.

Nic zatem nie zastąpi rozsądku, umiaru w spożywaniu alkoholu i ograniczonego zaufania do nowo poznanych osób. Bawmy się z głową!

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Leki
Antybiotyk na zatoki - jaki wybrać, kiedy zaczyna działać i ile brać?
Kobieta wydmuchuje nos po zastosowaniu antybiotyku na zatoki
Lek na owsiki - na receptę i bez recepty. Jak długo trwa leczenie?
Syrop na owsiki
Astaksantyna - działanie, właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga i która jest najlepsza?
Czerwone kapsułki z astaksantyną na drewnianej łyżce
Podobne artykuły
Owoc grejpftur oraz tabletki
Grejpfrut a leki - jakie leki wchodzą w interakcję z grejpfrutem?
Czym grozi przedawkowanie leków przeciwbólowych? Po czym je poznać?
Dzbanek do płukania zatok
Sól fizjologiczna do nosa - działanie. Sprawdź, kiedy po nią sięgać i jak ją stosować
Ampułki z lekami mukolitycznymi
Leki mukolityczne - działanie i przykłady. Na co pomagają?
Leki na receptę na tle samolotu
Leki w bagażu podręcznym i rejestrowanym - czy można przewozić? Jak i które?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!