Najzdrowsze miejsce w internecie

Orgazm po sześćdziesiątce

Czy satysfakcja z seksu rośnie wraz z wiekiem, czy wręcz przeciwnie? Seks seniorów to nie mit – badania amerykańskich naukowców wskazują, że kobiety po menopauzie osiągają rosnącą satysfakcję z seksu.
Spis treści

Na łamach „The American Journal of Medicine" naukowcy stwierdzili, że satysfakcja kobiet z seksu rośnie wraz z wiekiem. Badania trwały 40 lat i objęły 806 kobiet, które w chwili opracowywania raportu miały około 67 lat. Specjaliści z University of California, San Diego School of Medicine oraz Veterans Affairs San Diego Healthcare System podali, że aż 63% obserwowanych kobiet przeszło już menopauzę i nadal uprawiało seks. Choć stosunki odbywają się rzadziej, to 67% aktywnych seksualnie kobiet twierdziło, że zawsze lub prawie zawsze osiąga orgazm. Choć z wiekiem spada poziom libido, to nie ma to wpływu na jakość przeżywania orgazmu.

1/5 badanych kobiet przyznała, że ma wysokie libido, podczas gdy u 1/3 jest ono niewielkie, zaś 40% badanych twierdziło, że nigdy lub prawie nigdy nie odczuwało jakiegokolwiek pożądania seksualnego. Dla kobiet satysfakcją z seksu jest także poczucie bliskości oraz więzi emocjonalnej. Jest niezwykle ważne zwłaszcza w długich związkach. Badania wskazują, że zaawansowany wiek nie oznacza braku zadowolenia z życia intymnego. Prawie połowa kobiet powyżej 80. roku życia jest zawsze lub niemal zawsze usatysfakcjonowana życiem seksualnym. Orgazm po 60. roku życia, a nawet później jest tak samo albo nawet bardziej przyjemny.

Zobacz: Seks to zdrowie. 7 faktów medycznych, które warto znać

Zalety seksu

Seks poprawia nastrój i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Dobrze wpływa także na nasze zdrowie – redukuje bóle dzięki wzmożonej produkcji endorfiny, zmniejsza ryzyko chorób serca oraz poprawia sprawność fizyczną. Igraszki w sypialni łagodzą również schorzenia reumatyczne.

Seksualność człowieka zmienia się z czasem, co nie oznacza, że z wiekiem relacje intymne są mniej satysfakcjonujące. Mężczyźni po pięćdziesiątce myślą o seksie tak samo często jak trzydziestolatkowie, u kobiet szczyt zainteresowania seksem przypada na wiek około czterdziestu lat.

Seksuolodzy twierdzą, że w tym czasie najwięcej kobiet przeżywa wielokrotny orgazm, zaś po okresie menopauzy przestają martwić się antykoncepcją i ryzykiem niechcianej ciąży, co również dobrze wpływa na kontakty z partnerem. Jak podsumowują seksuolodzy – nie ma czegoś takiego jak emerytura, jeśli chodzi o życie seksualne.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
Jak długo trwa menopauza? Kiedy kończy się klimakterium?
Uśmiechnięta dojrzała kobieta
Przeczytaj artykuł
Nietypowe objawy menopauzy - jak często występują?
Kobieta odczuwa nietypowe objawy menopauzy
Przeczytaj artykuł
Uderzenia gorąca - przyczyny. W nocy, na twarzy, w ciąży
Zmęczona kobieta opierająca dłoń na czole
Podobne artykuły
Seks po menopauzie – czy skazany jest na emeryturę?
Promiskuityzm – co to jest i na czym polega? Przyczyny
Zespół Kleinego-Levina - objawy syndromu śpiącej królewny
Zestaw prezentowy - dla niej i dla niego. Jak wybrać?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Czym jest long covid? 😷
Trwa nawet do 12 tygodni 🤧