Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Uczulenie na spermę - objawy. Jak leczyć alergię na nasienie?

Uczulenie na spermę może powodować przykre objawy nawet u co dwunastej kobiety aktywnej seksualnie. Warto pamiętać, że rozwiązanie problemu jest proste. Skutecznym antidotum na tego typu alergię są prezerwatywy.
Kobieta uczulona na spermę uprawiająca seks
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Uczulenie na spermę może występować nawet u co dwunastej kobiety. Jest jednak rzadko rozpoznawane ze względu na mało charakterystyczne objawy.
  • Alergia na spermę objawia się tak, jak wiele infekcji intymnych, a więc poprzez świąd, pieczenie, szczypanie, białe upławy. Rzadko występują poważniejsze reakcje.
  • Najskuteczniejszą metodą zapobiegania, a tym samym leczenia uczulenia na spermę jest stosowanie prezerwatyw, które zapewniają skuteczną ochronę przed przedostawaniem się alergizujących białek z nasienia.
SPRAWDŹ TEŻ: Wysypka na penisie. Czy to uczulenie czy grzybica?
Spis treści

Reklama

Czym jest uczulenie na spermę?

Uczulenie na spermę (ang. Hypersensitivity to human semen - HHS) jest nieprawidłową reakcją organizmu na kontakt z alergenami, jakimi są białka zawarte w płynie nasiennym, dobywającym się w trakcie wytrysku lub wcześniej w niewielkich ilościach pod postacią tak zwanego preejakulatu.

Zagadnienie to jest stosunkowo słabo zbadane, jednak w ostatnich latach pojawia się coraz więcej doniesień naukowych świadczących o tym, że sperma może uczulać i to znacznie częściej, niż można było do niedawna przypuszczać.

Dotyczy to zwłaszcza kobiet doświadczających kontaktu z nasieniem w czasie zbliżeń waginalnych, ale też możliwa jest niepożądana reakcja po penetracji analnej, oralnej, a nawet stymulacji ręcznej, zarówno u par hetero-, jak też homoseksualnych.

Co więcej, odnotowuje się też przypadki uczulenia mężczyzn na swoją własną spermę.

Reklama

Skąd się bierze alergia na spermę?

Alergia na spermę najczęściej jest typową reakcją z udziałem przeciwciał klasy IgE. U osób do tego predestynowanych, a więc alergików, kontakt z uczulającym białkiem powoduje niewłaściwą odpowiedź układu immunologicznego, w którą zaangażowane są immunoglobuliny typu IgE.

Jest to więc ten sam mechanizm, co w przypadku alergii na białka zawarte w pokarmie, pyłkach roślin, czy roztoczach kurzu.

Cechą charakterystyczną alergii IgE-zależnej jest niemal natychmiastowe wystąpienie objawów. Co jednak ciekawe, zaobserwowano też przypadki nietolerancji na męskie nasienie bez udziału wspomnianych przeciwciał – w takich sytuacjach pojawienie się symptomów może być znacznie odsunięte w czasie, co utrudnia ich powiązanie z działaniem tego konkretnego czynnika uczulającego.

Reklama

Objawy uczulenia na spermę

Typowe objawy uczulenia na spermę, to:

  • świąd, uczucie pieczenia lub szczypania, a nawet bolesność w pochwie i szeroko rozumianych okolicach intymnych;
  • zaczerwienie, wysypka i obrzęk w rejonie warg sromowych, wzgórka łonowego, odbytu;
  • białe upławy o nieprzyjemnym zapachu.

Sporadycznie pojawić też mogą się objawy ogólnoustrojowe, typowe dla reakcji alergicznych, takie jak pokrzywka obejmująca większe obszary ciała, katar, kaszel i uczucie duszności, problemy żołądkowo-jelitowe, obrzęk naczyniowo-ruchowy.

Uwaga: choć zazwyczaj natężenie objawów jest niewielkie i ustępują one samoistnie w ciągu kilku, kilkunastu godzin od ekspozycji na czynnik uczulający, potencjalnie możliwe jest wystąpienie skrajnej reakcji, jaką jest wstrząs anafilaktyczny, stanowiący bezpośrednie zagrożenie dla życia.

Reklama

Leczenie uczulenia na spermę

Choć wedle ostrożnych szacunków alergię na męskie nasienie może mieć nawet co dwunasta kobieta, problem ten jest stosunkowo rzadko rozpoznawany, zaś objawy mylone są z symptomami chorób wenerycznych czy odczynów typowo kontaktowych. Aby postawić skuteczna diagnozę, niezbędne jest wykonanie testów alergicznych skórnych, bądź laboratoryjnych badań krwi.

Jeśli chodzi o leczenie uczulenia na spermę, dostępnych jest kilka ścieżek. Pierwszą z nich jest podawanie leków antyhistaminowych, które blokują receptory biorące udział w alergicznych reakcjach zapalnych. Jest to rozwiązanie doraźne mające na celu łagodzenie objawów.

Metodą drugą, przyczynową, jest próba odczulania. Pod pojęciem tym rozumie się kontrolowane podawanie coraz większych dawek alergenów. W tym przypadku są to precyzyjnie odmierzone porcje nasienia wprowadzanego do dróg rodnych.

Działanie to nie zawsze jednak jest skuteczne. Czy istnieje zatem efektywny sposób zapobiegania alergii na spermę? Tak.

Reklama

Co zrobić, gdy masz uczulenie na spermę partnera?

Podstawą leczenia wszystkich alergii jest unikanie kontaktu z substancją uczulającą, a więc profilaktyka eliminacyjna. W tym przypadku rozwiązaniem może być całkowita abstynencja seksualna.

Jednak w przypadku sfery, jaką jest życie erotyczne, nie jest to jednak dobre wyjście, tym bardziej, że istnieje skuteczne i niezwykle proste antidotum pozwalające uniknąć przykrych objawów, nawet u osób będących alergikami i uczulonych na ten właśnie rodzaj białek. To prezerwatywy.

Stanowią one skuteczną, mechaniczną barierę zapobiegającą przedostawaniu się nasienia do pochwy lub odbytu. W takim samym stopniu, jak przed ciążą i chorobami wenerycznymi, chronią więc przez reakcjami typu alergicznego.

W przypadku zaś osób, które wykazują oznaki alergii na lateks, z którego standardowo wykonuje się tego typu środki antykoncepcyjne, polecić można nowoczesne kondomy wyprodukowane z tworzyw nielateksowych. Są one hypoalergiczne i w pełni bezpieczne. Szeroki wybór dostępny jest m.in. w sklepach z akcesoriami erotycznymi.

Czytaj również

Bibliografia

  • Michael Carroll i inni, Testing for hypersensitivity to seminal fluid-free spermatozoa, Human Fertility, 2013; Early Online: 1-4
  • Jaechun Lee i inni, Anaphylaxis to husband's seminal plasma and treatment by local desensitization, Clinical and Molecular Allergy volume 6, Article number: 13 (2008)
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Rodzaje alergii i alergeny
Jak objawia się uczulenie na jajka i czy białko jest groźniejsze od żółtka?
Jajecznica
Uczulenie na pomidory – objawy na rękach, w ustach. Jak leczyć alergię?
Kobieta nie chce jeść pomidorów
Alergia krzyżowa - co to jest? Tabela reakcji krzyżowych
Osoba uczulona na owoce
Podobne artykuły
Kobietę swędzi twarz
Uczulenie na twarzy – od kosmetyków, słońca, maseczki. Jak łagodzić objawy?
Bylica
Alergia na bylicę - jak ją leczyć i czego nie jeść? Objawy
Szklanka mleka a problem skazy białkowej
Skaza białkowa u dorosłych - objawy i dieta. Jak ją rozpoznać?
Dziecki mają często alergię na koty i psy
Jakie objawia się alergia na kota i kiedy jest powód do niepokoju?
Jabłka
Dlaczego uczulenie na jabłka występuje razem z alergią na pyłki brzóz? Przyczyny i objawy

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!