Dla Ciebie, na zdrowie!

Seks podczas okresu: czy można? Bezpieczeństwo i higiena

Seks podczas okresu jest kwestią indywidualną. Pary dzielą się na takie, które absolutnie i pod żadnym warunkiem nie zdecydują się na seks w trakcie okresu i na takie, które wręcz preferują współżycie w tym czasie. Zdarzają się wreszcie pary, które seks podczas miesiączki uprawiają jedynie sporadycznie. Czy podczas okresu można uprawiać seks? Co na ten temat sądzą specjaliści? Jak uprawiać seks podczas okresu?
Seks podczas okresu
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Seks podczas okresu

Czy można uprawiać seks podczas okresu? Ile par, tyle odpowiedzi. Okazuje się, że kwestia uprawiania seksu w trakcie okresu wywołuje wiele kontrowersji. Głosy Polaków w tej kwestii są podzielone. Istnieją pary, które z różnych względów wręcz preferują seks podczas miesiączki i takie, które nie zdecydowałyby się na współżycie w te dni.

Zdarzają się także opinie bardziej wyważone, mianowicie par, które jedynie sporadycznie decydują się na bliskość w czasie menstruacji i nie traktują tego tematu jako wartego dyskusji.

Jakie kwestie decydują o tym, że dla jednych seks podczas okresu jest nie do zaakceptowania, a dla innych – wyczekiwany? Co na ten temat sądzą eksperci?

Reklama

Seks w czasie okresu a higiena

W zdecydowanej większości negatywnych wypowiedzi Polaków na temat współżycia podczas miesiączki przewija się temat higieny, a także estetyki. Dla niektórych mężczyzn kontakt z krwią menstruacyjną jest całkowicie nie do zaakceptowania. Panowie zdecydowanie częściej niż panie odczuwają lęk lub obrzydzenie na widok krwi.

Kobiety, choćby ze względu na comiesięczne krwawienia z dróg rodnych, są z widokiem krwi oswojone. Jednakże seks w czasie okresu może być niehigieniczny nie tylko dla mężczyzn, ale też kobiet. 

Kolejnym częstym argumentem przemawiającym się za wstrzemięźliwością seksualną w trakcie miesiączki jest złe samopoczucie.

W trakcie menstruacji większość kobiet odczuwa ból w podbrzuszu. Ponadto panie często czują się opuchnięte i nieatrakcyjne w tym czasie, co wpływa na niechęć do współżycia z partnerem.

Reklama

Lepszy stosunek podczas okresu

Wśród zwolenniczek seksu w czasie miesiączki przewija się najczęściej wątek większego podniecenia podczas okresu. Decydują o tym hormony. Około 3-4 dnia cyklu menstruacyjnego stopniowo wzrasta stężenie estrogenu oraz testosteronu, co może skutkować zwiększonym libido.

Wiele kobiet chwali sobie orgazm podczas okresu, co prawdopodobnie ma związek ze zwiększonym przekrwieniem narządów płciowych, które sprawia, że dotyk jest odczuwany intensywniej. Niektóre panie uprawiają seks w trakcie miesiączki, gdyż zbliżenie niweluje u nich dolegliwości bólowe w podbrzuszu, a także rozładowuje napięcie emocjonalne.

Zdarzają się także takie pary, które seks podczas menstruacji traktują jako zacieśnienie intymnej relacji z partnerem.

Co na temat stosunków płciowych podczas miesiączki sądzą specjaliści?

Według specjalisty, ginekologa-położnika i seksuologa Zbigniewa Fronczka, kontakt seksualny w czasie miesiączki jest dopuszczalny, jeżeli obydwoje partnerzy nie mają oporów natury estetycznej i wyrażają zgodę, a ich narządy płciowe są zdrowe.

Aby uniknąć zakażeń pochwy powinna być szczególnie zachowana higiena i na członek mężczyzny założona prezerwatywa, która dodatkowo spełnia rolę środka antykoncepcyjnego.

Reklama

Seks podczas miesiączki a ciąża

Wiele par nurtuje pytanie, czy seks podczas okresu może skutkować ciążą. Odpowiedź brzmi: tak. Należy jednak podkreślić, że zajście w ciążę w czasie miesiączki jest mało prawdopodobne. Dotyczy głównie kobiet, które mają nieregularne cykle miesiączkowe.

Warto zaznaczyć, że prawdopodobieństwo wzrasta w przypadku pań, które mają krótkie cykle i długo miesiączkują. W ich przypadku seks pod koniec okresu będzie najbardziej ryzykowny, oczywiście przy założeniu, że nie planują potomstwa.

Pary uprawiające seks w czasie miesiączki bez zabezpieczenia powinny mieć też na względzie fakt, że plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety (zwłaszcza w szyjce macicy, gdzie panuje środowisko zasadowe), nawet kilka dni.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Reklama

Jak uprawiać seks podczas okresu?

Jeśli para nie ma żadnych oporów natury estetycznej, by kochać się w czasie miesiączki, to z medycznego punktu widzenia nie ma ku temu przeciwwskazań. Jak uprawiać seks podczas okresu? Na forach internetowych nie brakuje porad w tym zakresie.

Większość rad skupia się wokół tematu higieny. Pary zaopatrują się w tym czasie w ręczniki, podkłady higieniczne, chusteczki nawilżane etc. Zmieniają także miejsce stosunku na takie, które będzie można łatwiej posprzątać. Zazwyczaj wybierają łazienkę - uprawiają seks na podłodze, w wannie lub pod prysznicem.

Niektóre uprawiają seks ze specjalnym tamponem, przypominającym niewielką gąbkę, który umożliwiają penetrację. Żeby przeciwdziałać infekcjom intymnym, a także niechcianej ciąży, używają prezerwatyw. Część par w trakcie miesiączki wybiera seks oralny, analny lub wzajemną masturbację.

Czytaj również

Bibliografia

  • Zbigniew Fronczek, O miesiączce i seksie w tym okresie, artykuł zamieszczony w formacie PDF [http://www.seksuolog.bydgoszcz.pl/artykul.php?f=okres dostęp 10.02.2021] Miłuńska N., Ilnicka V., Weź kąpiel w płatkach róż, czyli jak polubić miesiączkę, 2010.
  • https://www.e-ginekologia.pl/index.php/estetyka/1752-podstawy-higieny-w-czasie-okresu.html [dostęp 15.02.2021 r.]
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Wytrysk
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Ciąża bez wytrysku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
masturbacja
Podobne artykuły
Dwaj homoseksualni mężczyźni z flagami
Homoseksualizm - czym jest i skąd wokół niego tyle mitów?
Powiększanie penisa
Różnice między powiększaniem penisa tabletkami a tkanką tłuszczową
Promiskuityzm w związku
Promiskuityzm – co to jest i na czym polega? Przyczyny
Zespół Kleinego-Levina
Zespół Kleinego-Levina - objawy syndromu śpiącej królewny
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!