Spray ze srebrem – na rany i ból gardła

Spray ze srebrem to idealne rozwiązanie na trudno gojące się urazy w jamie ustnej, które są niezwykle bolesne, a przy tym narażone na liczne nadkażenia. Tak zwane nanosrebro niszczy bakterie, wirusy i grzyby oraz działa aseptycznie, skutecznie chroniąc środowisko rany przed działaniem czynników chorobotwórczych.
mężczyzna z bólem z jamie ustnej
Źródło: 123RF
Spis treści

Kiedy stosować spray ze srebrem?

Jama ustna jest w sposób szczególny narażona na kolonizację ze strony szkodliwych patogenów i rozwój infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych, a także na liczne urazy związane z niewłaściwą higieną, procesami chorobowymi czy uszkodzeniami mechanicznymi.

Wyściełana błoną śluzową i niezwykle delikatna, jest stale eksponowana na działanie czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Dlatego też często w jej obrębie powstają większe lub mniejsze rany - trudne w leczeniu, bo nieustannie narażone na działanie chorobotwórczych drobnoustrojów, bytujących w górnych drogach oddechowych i przewodzie pokarmowym.

Środkiem uznawanym za skuteczne rozwiązanie w terapii uszkodzeń śluzówki jamy ustnej, a przy tym zwalczającym przyczyny i objawy różnego typu infekcji, jest spray ze srebrem koloidalnym. Substancja ta, zwana też nanosrebrem lub kolargolem, w lecznictwie wykorzystywana jest od przynajmniej 4 tysięcy lat, dopiero jednak współczesne metody otrzymywania, a także precyzyjne formy aplikacji pozwalają do maksimum wykorzystać jej możliwości.

Jak działa srebro koloidalne w sprayu?

Srebro koloidalne w sprayu uchodzi za złoty środek w leczeniu trudno dostępnych, ciężko gojących się ran oraz wszelkiego rodzaju zakażeń ze względu na wyjątkowo szerokie spektrum właściwości. Udowodnione zostało, że kolargol działa:

 • antybakteryjnie,
 • przeciwgrzybiczo,
 • przeciwwirusowo,
 • aseptycznie,
 • przeciwzapalnie,
 • przeciwbólowo,
 • immunostymulująco.

Na przestrzeni lat, w licznych badaniach potwierdzono skuteczność nanosrebra przeciw 650 drobnoustrojom chorobotwórczym, głównie bakteriom i grzybom, w tym różnym szczepom paciorkowców i gronkowców (dane: M. Banach, Otrzymywanie nanosrebra…).

Bezpośredni mechanizm działania jest wielotorowy i polega między innymi na dezaktywacji bakteryjnych białek, zaburzaniu reakcji metabolicznych w komórkach patogenów, blokowaniu wymiany jonowej oraz akumulacji fosforanu. 

Spray ze srebrem na rany jamy ustnej

Dlaczego warto stosować spray ze srebrem na rany jamy ustnej? Do opatrywania urazów zewnętrznych srebro wykorzystywane było już w starożytnej Grecji. Współcześnie jego drobnocząsteczkowe roztwory znajdują zastosowanie także w leczeniu uszkodzeń błon śluzowych w trudno dostępnych miejscach, takich jak jama ustna, stale narażonych na nadkażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze.

Srebro unieszkodliwia patogeny, a przy tym działa aseptycznie, a więc chroni środowisko rany przed dostępem czynników chorobotwórczych, zapewniając jego jałowość. Są to właściwości kluczowe, tym bardziej, że w wielu przypadkach niemożliwe jest zastosowanie w jamie ustnej jakichkolwiek opatrunków. Trudno jest też modyfikować wilgotność czy temperaturę, będące ważnymi czynnikami wpływającym na tempo gojenia ran. Srebro w sprayu na rany otwarte, nadżerki i owrzodzenia wykorzystuje się:

 • po urazach mechanicznych występujących na skutek uderzenia, niewłaściwego szczotkowania, użytkowania aparatów ortodontycznych i protez etc.;
 • po zabiegach stomatologicznych i operacjach chirurgicznych;
 • w przypadku schorzeń powodujących uszkodzenia błon śluzowych jamy ustnej, takich jak zapalenie dziąseł, paradontoza, cukrzyca, nowotwory, HIV, a także niedoborów witamin i minerałów skutkujących krwawieniami ze śluzówki.

Szukając odpowiedniego preparatu należy zwrócić uwagę na znajdujące się w nim substancje. Wartościowym składnikiem jest nie tylko nanosrebro, ale również porost islandzki. Srebro koloidalne działa antyseptycznie, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Natomiast porost islandzki ma właściwości powlekające i nawilżające. Takie połączenie sprawdza się przy infekcjach w jamie ustnej i gardle.

Nanosrebro jako spray na bolące gardło

Siłą rzeczy zawierający nanosrebro spray z powodzeniem używany może też być do leczenia wszelkiego rodzaju infekcji, nie tylko łagodząc ich objawy, ale też oddziałując przyczynowo, przyczyniając się do znacznego ograniczenia aktywności szkodliwych mikrobów. Wskazaniem do stosowania srebra koloidalnego w sprayu są między innymi:

Należy pamiętać, że kolargol często zaliczany jest do grupy tak zwanych naturalnych antybiotyków, oprócz takich środków o udowodnionym działaniu bakteriobójczym, jak czosnek, miód i cytryna.

Cena srebra w sprayu na rany

Mimo zaawansowanego i udowodnionego działania, kolargol jest środkiem niedrogim. Cena srebra w sprayu na rany waha się w granicach 11 – 13 złotych w zależności od apteki (za opakowanie o wielkości 30 mililitrów). Produkty tego typu mają status wyrobów medycznych, dlatego dostępne są bez recepty.

Należy podkreślić, że ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne – nie istnieją żadne doniesienia naukowe odnośnie niepożądanych skutków ubocznych preparatów z kolargolem w aerozolu. Stosowane dawki nanosrebra są na tyle duże, by skutecznie uszkodzić białka bakterii i na tyle jednak małe, by pozostawać całkowicie obojętne dla organizmu człowieka.

Pamiętać jednak należy, że do zastosowań w jamie ustnej służą wyłącznie preparaty w sprayu lub płynie do płukania. Zabronione jest stosowanie środków przeznaczonych do użytku zewnętrznego.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj też:

Bibliografia

 • Gabriela Bugla-Płoskońska, Anna Leszkiewicz, Biologiczna aktywność srebra i jego zastosowanie w medycynie, Kosmos – Problemy Nauk Biologicnzych, Tom 56 2007, numer 1–2 (274–275)
 • Renata Żelazowska, Kazimierz Pasternak, Metale szlachetne - srebro (Ag), złoto (Au), platyna (Pt) w biologii i medycynie, Bromat.Chem.Toksykol – XL, 2007, 2
 • Anna Maria Świdwińska-Gajewska, Sławomir Czerczak, Nanosrebro – szkodliwe skutki działania, Medycyna Pracy 2014;65(6)
 • Marcin Banach i inni, Otrzymywanie nanosrebra na drodze jednoetapowej redukcji chemicznej w środowisku wodnym w warunkach podwyższonego ciśnienia, Chemik 2014, 68, 2
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: Co robisz, aby pozbyć się kaszlu?

  Przyjmuję naturalny syrop

  Sięgam po środki dostępne w aptekach

  Wykonuję inhalację

  Dbam o nawilżenie powietrza

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Inhalacje na gardło – z czego można je przygotować?
Przeczytaj artykuł
Chrypa u dziecka: przyczyny, leki. Co podać, jak leczyć?
Podobne artykuły
Chrypa u dziecka: przyczyny, leki. Co podać, jak leczyć?
Uczucie czegoś w gardle: w przełyku, krtani. Co oznacza?
Drapanie w gardle: przyczyny, domowe sposoby. Jakie leki?
Ból gardła przy przełykaniu – przyczyny, domowe sposoby
Domowe sposoby na ból gardła, migdałków i anginę
Kamienie migdałkowe - przyczyny, leczenie i usuwanie
Zapalenie przełyku - objawy, rodzaje. Jak leczyć zapalenie przełyku?
Wymaz z gardła - co wykrywa? Przebieg i wyniki

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Syrop z cebuli - właściwości. Jak zrobić syrop z cebuli?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Reklama