ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Spray ze srebrem - jak działa? Dla dzieci i dorosłych

Spray ze srebrem to idealne rozwiązanie na trudno gojące się urazy w jamie ustnej, które są niezwykle bolesne, a przy tym narażone na liczne nadkażenia. Tak zwane nanosrebro niszczy bakterie, wirusy i grzyby oraz działa aseptycznie, skutecznie chroniąc środowisko rany przed działaniem czynników chorobotwórczych.
mężczyzna z bólem z jamie ustnej
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Srebro jest powszechnie używane do leczenia ran, a spray jest jedną z jego form.
 • Tak zwane nanosrebro nie tylko przyspiesza gojenie ran, ale ma także inne właściwości, jak np. bakteriobójcze.
 • Jest niewiele czynników, które stanowią przeciwwskazanie do stosowania srebra w sprayu, jednak należy uważnie przeczytać ulotkę lub skonsultować się z lekazem.
SPRAWDŹ TEŻ: Srebro koloidalne - zastosowanie i właściwości
Spis treści

Reklama

Jak działa srebro koloidalne w sprayu?

Srebro koloidalne w sprayu uchodzi za złoty środek w leczeniu trudno dostępnych, ciężko gojących się ran oraz wszelkiego rodzaju zakażeń ze względu na wyjątkowo szerokie spektrum właściwości. Udowodnione zostało, że kolargol działa:

 • antybakteryjnie,
 • przeciwgrzybiczo,
 • przeciwwirusowo,
 • aseptycznie,
 • przeciwzapalnie,
 • przeciwbólowo,
 • immunostymulująco;

Na przestrzeni lat, w licznych badaniach potwierdzono skuteczność nanosrebra przeciw 650 drobnoustrojom chorobotwórczym, głównie bakteriom i grzybom, w tym różnym szczepom paciorkowców i gronkowców (dane: M. Banach, Otrzymywanie nanosrebra…).

Bezpośredni mechanizm działania jest wielotorowy i polega między innymi na dezaktywacji bakteryjnych białek, zaburzaniu reakcji metabolicznych w komórkach patogenów, blokowaniu wymiany jonowej oraz akumulacji fosforanu

Reklama

Kiedy stosować spray ze srebrem?

Jama ustna jest w sposób szczególny narażona na kolonizację ze strony szkodliwych patogenów i rozwój infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych, a także na liczne urazy związane z niewłaściwą higieną, procesami chorobowymi czy uszkodzeniami mechanicznymi.

Wyściełana błoną śluzową i niezwykle delikatna, jest stale eksponowana na działanie czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Dlatego też często w jej obrębie powstają większe lub mniejsze rany - trudne w leczeniu, bo nieustannie narażone na działanie chorobotwórczych drobnoustrojów, bytujących w górnych drogach oddechowych i przewodzie pokarmowym.

Środkiem uznawanym za skuteczne rozwiązanie w terapii uszkodzeń śluzówki jamy ustnej, a przy tym zwalczającym przyczyny i objawy różnego typu infekcji, jest spray ze srebrem koloidalnym.

Substancja ta, zwana też nanosrebrem lub kolargolem, w lecznictwie wykorzystywana jest od przynajmniej 4 tysięcy lat, dopiero jednak współczesne metody otrzymywania, a także precyzyjne formy aplikacji pozwalają do maksimum wykorzystać jej możliwości.

Reklama

Spray ze srebrem na rany jamy ustnej

Dlaczego warto stosować spray ze srebrem na rany jamy ustnej? Do opatrywania urazów zewnętrznych srebro wykorzystywane było już w starożytnej Grecji.

Współcześnie jego drobnocząsteczkowe roztwory znajdują zastosowanie także w leczeniu uszkodzeń błon śluzowych w trudno dostępnych miejscach, takich jak jama ustna, stale narażonych na nadkażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze.

Srebro unieszkodliwia patogeny, a przy tym działa aseptycznie, a więc chroni środowisko rany przed dostępem czynników chorobotwórczych, zapewniając jego jałowość. Są to właściwości kluczowe, tym bardziej, że w wielu przypadkach niemożliwe jest zastosowanie w jamie ustnej jakichkolwiek opatrunków.

Trudno jest też modyfikować wilgotność czy temperaturę, będące ważnymi czynnikami wpływającym na tempo gojenia ran. Srebro w sprayu na rany otwarte, nadżerki i owrzodzenia wykorzystuje się:

 • po urazach mechanicznych występujących na skutek uderzenia, niewłaściwego szczotkowania, użytkowania aparatów ortodontycznych i protez etc.,
 • po zabiegach stomatologicznych i operacjach chirurgicznych,
 • w przypadku schorzeń powodujących uszkodzenia błon śluzowych jamy ustnej, takich jak zapalenie dziąseł, paradontoza, cukrzyca, nowotwory, HIV, a także niedoborów witamin i minerałów skutkujących krwawieniami ze śluzówki;

Reklama

Nanosrebro jako spray na bolące gardło

Siłą rzeczy zawierający nanosrebro spray z powodzeniem używany może też być do leczenia wszelkiego rodzaju infekcji, nie tylko łagodząc ich objawy, ale też oddziałując przyczynowo, przyczyniając się do znacznego ograniczenia aktywności szkodliwych mikrobów.

Wskazaniem do stosowania srebra koloidalnego w sprayu są między innymi:

Należy pamiętać, że kolargol często zaliczany jest do grupy tzw. naturalnych antybiotyków, oprócz takich środków o udowodnionym działaniu bakteriobójczym, jak czosnek, miód i cytryna.

Stosuje się go najczęściej do gardła, gdy pojawia się ból lub po różnych zabiegach stomatologicznych, które prowadzą do uszkodzenia jamy ustnej. Spray ze srebrem stosować można także do nosa podczas zapalenia zatok.

Reklama

Cena srebra w sprayu na rany

Mimo zaawansowanego i udowodnionego działania, kolargol jest środkiem niedrogim. Cena srebra w sprayu na rany waha się w granicach 11 – 13 złotych w zależności od apteki (za opakowanie o wielkości 30 mililitrów). Produkty tego typu mają status wyrobów medycznych, dlatego dostępne są bez recepty.

Należy podkreślić, że ich stosowanie jest całkowicie bezpiecznenie istnieją żadne doniesienia naukowe odnośnie niepożądanych skutków ubocznych preparatów z kolargolem w aerozolu. Stosowane dawki nanosrebra są na tyle duże, by skutecznie uszkodzić białka bakterii i na tyle jednak małe, by pozostawać całkowicie obojętne dla organizmu człowieka.

Pamiętać jednak należy, że do zastosowań w jamie ustnej służą wyłącznie preparaty w sprayu lub płynie do płukania. Zabronione jest stosowanie środków przeznaczonych do użytku zewnętrznego.

Spray ze srebrem do gardła można także dostać z dodatkiem w postaci porostu islandzkiego.

Reklama

Przeciwwskazania do używania sprayu ze srebrem

Spray ze srebrem jest preparatem, który może wywołać uczulenie, dlatego bezwzględnie należy zapoznać się z treścią ulotki. Reakcje alergiczne może wywoływać także u osób uczulonych na srebro metaliczne.

Spray ten jest bezpieczny do stosowania u dzieci po 6 roku życia, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań związanych z alergią. Nie powinny go stosować jednak kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Czytaj również

Bibliografia

 • Gabriela Bugla-Płoskońska, Anna Leszkiewicz, Biologiczna aktywność srebra i jego zastosowanie w medycynie, Kosmos – Problemy Nauk Biologicnzych, Tom 56 2007, numer 1–2 (274–275).
 • Renata Żelazowska, Kazimierz Pasternak, Metale szlachetne - srebro (Ag), złoto (Au), platyna (Pt) w biologii i medycynie, Bromat.Chem.Toksykol – XL, 2007, 2.
 • Anna Maria Świdwińska-Gajewska, Sławomir Czerczak, Nanosrebro – szkodliwe skutki działania, Medycyna Pracy 2014;65(6).
 • Marcin Banach i inni, Otrzymywanie nanosrebra na drodze jednoetapowej redukcji chemicznej w środowisku wodnym w warunkach podwyższonego ciśnienia, Chemik 2014, 68, 2.
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zabiegi laryngologiczne
Płukanie gardła wodą utlenioną - jak to robić? Opinie i skutki uboczne
Kobieta płucze gardło wodą utlenioną
Spray ze srebrem - jak działa? Dla dzieci i dorosłych
mężczyzna z bólem z jamie ustnej
Świecowanie uszu - co to jest i na czym polega? Efekty
Zabieg świecowania uszu
Podobne artykuły
Nawilżenie nosa to sposób regeneracji błony śluzowej
Nawilżenie nosa - sposoby regeneracji błony śluzowej. Co warto stosować?
Mężczyzna z zatkanymi uszami
Jak odetkać ucho: zatkane woskowiną, wodą lub katarem? Zobacz najlepsze sposoby
Płukanie zatok czołowych można przeprowadzić w gabinecie lekarskim albo w domu
Płukanie zatok czołowych – jak i czym je oczyścić?
Produkty do płukania zatok
Płukanie zatok - jak i czym płukać zatoki w domu?
Nawilżanie gardła
Nawilżanie gardła: spray i domowe sposoby na suchość w gardle

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!