Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠

Srebro koloidalne do picia: dawkowanie i właściwości. Jakie?

Srebro koloidalne to ceniony surowiec farmaceutyczny. Wykorzystywany jest do produkcji sprayu na gardło i leków na kaszel, a także dostępny jest jako gotowy produkt w płynie. Jest przeznaczony do smarowania skóry, lecz w praktyce często stosowany nieprawidłowo przyjmowany doustnie, jako antidotum na różnego typu infekcje. Pamiętaj – srebro koloidalne do picia już kilka lat temu zostało wycofane z rynku aptecznego.
Srebro koloidalne do picia na ból gardła
Źródło: 123RF
Spis treści

Srebro koloidalne

Srebro koloidalne (inna nazwa: nanosrebro, kolargol, a po łacinie Argentum colloidale) to preparat powstały w wyniku zmieszania drobnych cząstek srebra (poniżej 100 nm) z białkiem lub żelatyną. Jest to jedyny w swoim rodzaju surowiec farmaceutyczny, stosowany do wytwarzania różnego rodzaju leków, opatrunków a także środków antyseptycznych.

Należy przy tym postawić wyraźne rozróżnienie między nanosrebrem stosowanym w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym, a gotowymi produktami sprzedawanymi jako srebro koloidalne w płynie, teoretycznie służącymi do zastosowań wyłącznie zewnętrznych, a w praktyce często spożywanymi doustnie. Jeszcze kilka lat temu w aptekach dostępny był suplement diety – srebro koloidalne do picia, jednak po decyzji unijnych organów nadzoru został on wycofany z obrotu.

Podobne wyroby, które dziś znajdują się w ofercie, oparzone są zastrzeżeniami, iż stosowane powinny być wyłącznie na skórę. Jednocześnie jednak ich producenci i dystrybutorzy sugerują wyjątkową skuteczność w zwalczaniu różnego typu bakterii i innych drobnoustrojów, zaś w Internecie kwitnie poradnictwo odnośnie tego, jak pić srebro koloidalne, jak dawkować, jak długo przyjmować.

Reklama

Właściwości srebra koloidalnego

Nanosrebro nazywane jest naturalnym antybiotykiem, a to z uwagi na silne właściwości bakteriobójcze. Związek ten wykazuje skuteczność przeciw takim patogenom, jak:

  • paciorkowce (Streptococcus),
  • gronkowce (Staphylococcus),
  • helicobacter pylori.

Srebro koloidalne niszczy także struktury wirusów oraz grzybów, co czyni z niego uniwersalną substancję przeciwdrobnoustrojową. Mechanizm działania kolargolu wykorzystuje naturalną skłonność organizmów żywych do pochłaniania metali ciężkich. Związki te powodują m.in. uszkodzenie białek patogenów w konsekwencji prowadząc do ich zniszczenia. Dodatkowo wykazuje też srebro koloidalne właściwości przeciwzapalne oraz immunostymulujące, czyli zwiększające odporność ludzkiego organizmu.

Reklama

Zastosowanie srebra koloidalnego

Ze względu na wyjątkowe właściwości lecznicze, srebro koloidalne zastosowanie znajduje w produkcji:

  • zaawansowanych leków oraz wyrobów medycznych o szeroko rozumianym działaniu przeciwdrobnoustrojowym, wykorzystywanych między innymi w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych oraz układu trawiennego, a niekiedy także schorzeń układu moczowego oraz płciowego;
  • nowoczesnych, aktywnych opatrunków na trudno gojące się rany, owrzodzenia i oparzenia;
  • kropli i maści stosowanych w okulistyce, przede wszystkim na bakteryjne zapalenie spojówek;
  • preparatów dermatologicznych, skutecznych w leczeniu takich schorzeń, jak trądzik.

Reklama

Srebro koloidalne do picia

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, kilka lat temu na rynku aptecznym dostępny był produkt sprzedawany jako srebro koloidalne do picia, dziś natomiast w ofercie są wyroby o podobnej formule, teoretycznie nie do użytku wewnętrznego. Nazwa może być w tym przypadku nieco myląca, nie jest to bowiem czyste nanosrebro, lecz jego wodny roztwór, w którym stężenie substancji czynnej jest niewielkie. Mimo to nie powinno się go pić. Produkt ten, choć nieformalnie reklamowany jako panaceum na rozliczne infekcje, nie jest lekiem na choroby wewnętrzne, nie powinien być stosowany zamiast antybiotyków oraz środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Problemem w tym przypadku może być niewłaściwa jakość użytego do produkcji srebra, a także brak kontroli nad przyjmowanymi dawkami.

Reklama

Dawkowanie srebra koloidalnego

Pacjenci poszukujący alternatywnych metod leczenia często pytają nie tylko o sam produkt, ale też dawkowanie srebra koloidalnego. Odpowiedzi dostępne są w Internecie, nie należy jednak się nimi sugerować. Często zawierają one bowiem informacje niejasne, a nawet nieprawdziwe i wewnętrznie sprzeczne. Przykładowo – producent i dystrybutor zalecają stosowanie 2-3 łyżeczek roztworu, rozwodzą się nad skutecznością nanosrebra w zwalczaniu różnego typu schorzeń, a dopiero na samym końcu jednym zdaniem informują, że srebro koloidalne nie jest przeznaczone do picia. Należy zatem pamiętać, że pijąc srebro koloidalne w płynie, spożywa się środek dermatologiczny do zastosowań skórnych.

Reklama

Spray do gardła ze srebrem

Zmagając się z dolegliwościami, takimi jak przeziębienie, grypa czy zapalenie gardła, można stosować wyłącznie profesjonalne leki i wyroby medyczne przeznaczone do leczenia tego typu schorzeń, produkowane przez uznane firmy farmaceutyczne. Srebro koloidalne w kontrolowanej, całkowicie bezpiecznej dla człowieka dawce, znajduje się w takich produktach leczniczych, jak aerozol do gardła ze srebrem. Jest to skuteczny preparat przeznaczony do stosowania w leczeniu infekcji o podłożu bakteryjnym i wirusowym, a także na różnego typu podrażnieniach oraz po zabiegach stomatologicznych i chirurgicznych. Działa:

  • przeciwbólowo,
  • przeciwbakteryjnie,
  • przeciwwirusowo,
  • przeciwgrzybiczo,
  • przeciwzapalnie,
  • antyseptycznie.

Zwalcza więc nie tylko objawy, ale też przyczyny choroby.

Czytaj również

Bibliografia

  • Gabriela Bugla-Płoskońska, Anna Leszkiewicz, Biologiczna aktywność srebra i jego zastosowanie w medycynie, Kosmos – Problemy Nauk Biologicnzych, Tom 56 2007, numer 1–2 (274–275)
  • Renata Żelazowska, Kazimierz Pasternak, Metale szlachetne - srebro (Ag), złoto (Au), platyna (Pt) w biologii i medycynie, Bromat.Chem.Toksykol – XL, 2007, 2
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Napoje
Sok pomidorowy – przepis na sok z wyciskarki i blendera
Dwie szklanki z sokiem pomidorowym
Kozie mleko - jakie ma właściwości i na co pomaga? Przeciwwskazania i skutki uboczne
Kobieta i mężczyzna trzymają w szklanych butelkach mleko kozie, między nimi koza
Sok z glistnika - jak wycisnąć? Czy wyciąg z jaskółczego ziela pomaga na kurzajki?
Sok z glistnika w ciemnej butelce
Podobne artykuły
Wypicie piwa a jazda samochodem
Ile trzyma jedno piwo i jak dużo można wypić przed prowadzeniem auta?
Szklanka soku z selera naciowego i różne warzywa w kuchni
Sok z selera naciowego - czy warto go pić? Sprawdź, na co pomaga
Szklanka soku pomidorowego i koszyk z pomidorami
Właściwości soku pomidorowego. Na co pomaga sok z pomidorów?
Grzaniec alkoholowy
Grzaniec - jak go zrobić? Rodzaje, właściwości i przepis
Syrop z dzikiego bzu
Syrop z czarnego bzu - przepis i właściwości. Jak go zrobić w domu?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy regularnie stosujesz środki na blizny po urazach lub operacjach?
Contractubex_sonda