Dla Ciebie, na zdrowie!

Zapalenie dziąseł – objawy. Jak leczyć zapalenie dziąseł?

Zapalenie dziąseł to nieprzyjemne schorzenie związane najczęściej z zaniedbaniem higieny jamy ustnej oraz brakami w diecie. Stan zapalny dziąsła daje przeważnie takie objawy jak krwawienie z dziąseł, obrzęk, ból, czy nadwrażliwość na skrajne temperatury jedzenia. Leczenie zapalenia dziąseł jest uzależnione od stopnia choroby. Niekiedy wystarczy systematyczne i staranne szczotkowanie zębów.
Pacjent cierpiący na zapalenie zębów
Źródło: 123RF

Reklama

Zapalenie dziąseł – czym jest?

Zapalenie dziąseł jest chorobą występującą w jamie ustnej, która nieleczona lub leczona niewłaściwie może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak m.in. utrata zębów, schorzenia związane z układem krwionośnym oraz oddechowym, ponadto choroba Alzheimera, a także przedwczesny poród, jeśli stan zapalny dziąsła pojawił się u kobiety ciężarnej.

Może także wystąpić zapalenie dziąseł u dziecka, dlatego, że głównymi przyczynami tego schorzenia jest niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz złe nawyki żywieniowe, co występuje dość często u młodych osób.

Nierzadko pojawia się również zapalenie dziąseł w ciąży, które należy bezwzględnie leczyć ze względu na zagrożenie zbyt wczesną akcją porodową oraz niską masą urodzeniową dziecka.

Zapalenie dziąseł jest często obecne w trakcie chorowania m.in. na bulimię, anoreksję, cukrzycę i białaczkę.

Zapalenie dziąseł – objawy

Ważne jest, aby jak najszybciej rozpoznać i zacząć skutecznie leczyć zapalenie dziąseł. Objawy, które wskazują na to schorzenie to przede wszystkim krwawienie, ból i opuchlizna dziąseł. Oznaki te mogą być odczuwalne i zauważalne zarówno podczas jedzenia, jak i mycia zębów.

Ponadto mogą dołączyć się takie symptomy jak nadwrażliwość na zimne i ciepłe potrawy oraz trunki, nieładny zapach z jamy ustnej, a także opuszczenie się szyjek zębowych i rozchwianie zębów (odczuwane jako poluzowanie się ich).

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na kolor pasty, kiedy wypluwa się jej resztkę po myciu zębów. Jeśli jest podbarwiona na czerwono, oznacza to, że już może występować problem z dziąsłami.

W poważniejszych stanach na zapalenie dziąseł może wskazywać pojawienie się ropy między dziąsłami.

Reklama

Zapalenie dziąseł – przyczyny

Przyczyny zapalenia dziąseł dzielą się na kilka rodzajów.

Pierwsza grupa to powody leżące po stronie pacjenta, a wynikające z zaniedbania lub niewłaściwego podejścia do higieny i żywienia. Zapalenie dziąseł najczęściej bowiem jest wywołane przez niedostateczną higienę jamy ustnej: zbyt rzadką, krótką i niedbałą, a także brakami żywieniowymi, przez co organizmowi nie dostarcza się wystarczającej liczby witamin i składników mineralnych, co osłabia m.in. zęby i dziąsła. Wówczas na zębach i w szczelinach między zębami osadza się płytka nazębna, pozostałości po jedzeniu oraz bakterie, które doprowadzają dziąsła do stanu zapalnego.

Druga kategoria przyczyn zapalenia dziąseł to choroby występujące w ustroju, które ją wywołują (o czym była mowa wyżej), stres (który toruje drogę bakteriom) oraz przyjmowanie niektórych leków (np. antybiotyki, leki na padaczkę, czy na choroby krążeniowe).

Trzeci rodzaj to powody spowodowane urazami mechanicznymi, np. ugryzieniem twardej powierzchni lub zbyt intensywnym myciem zębów.

Zapalenie dziąseł – leczenie

Najskuteczniejsze na zapalenie dziąseł leki to…

  • dobra pasta do zębów,

  • nić dentystyczna oraz

  • płyn do płukania jamy ustnej,

używane co najmniej dwa razy dziennie. Ważne aby szczotkować zęby regularnie i dokładnie, ruchem wymiatającym przy użyciu miękkiej szczoteczki przez około 2-3 minuty bez przerwy. Następnie należy usunąć resztki pokarmu spomiędzy zębów nicią dentystyczną i przepłukać usta płynem do płukania.

A jeśli zostało już zdiagnozowane zapalenie dziąseł, jak leczyć to schorzenie? Najrozsądniej udać się do dentysty, który zaleci odpowiednią kurację.

Przede wszystkim stomatolog usunie kamień nazębny oraz zaleci rzucenie palenia papierosów i dbanie o staranną higienę jamy ustnej. Czasami będzie konieczne wprowadzenie antybiotykoterapii lub preparatów wzmacniających odporność, a także innych środków, takich jak np. żel na zapalenie dziąseł. Jeśli natomiast zapalenie dziąseł weszło na zaawansowany poziom, co doprowadziło do przerostu dziąseł, najprawdopodobniej trzeba wykonać zabieg wycięcia owych przerostów.

Reklama

Zapalenie dziąseł – domowe sposoby

Co na zapalenie dziąseł może nam pomóc w zaciszu domowym? Przydatne mogą się okazać rozmaite płukanki do jamy ustnej z szałwią, rumiankiem, czy nalewka z kory dębu (używana do przepłukiwania zębów).

Inne domowe sposoby na zapalenie dziąseł to stosowanie do płukania ust soli morskiej (wystarczy 1 łyżeczka na około 1 szklankę przegotowanej wody) lub kurkumy (jednak trzeba uważać gdyż przyprawa ta lubi zażółcić płytkę nazębną) do wcierania w dziąsła.

Bardzo ważna jest profilaktyka, a zatem systematyczne, dokładne szczotkowanie zębów przy użyciu wskazanych wcześniej produktów do higieny jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa (wystarczą dwa razy w roku, jeśli nic szczególnego się nie dzieje).

Czytaj również
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Kobietę boli szczęka
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Domowe sposoby na ból zęba
Przeczytaj artykuł
Licówki porcelanowe - trwałość, koszt, opinie
Licówki z porcelany
Podobne artykuły
Leczenie ropnia zęba
Ropień zęba - czy sam pęknie? Objawy i antybiotyk
Mężczyzna pokazuje jakiej używa pasty do zębów
Pasta do zębów - rodzaje. Czym się kierować przy wyborze?
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna: wady i zalety. Jak dobrać odpowiednią?
Clear Aligner na zęby
Clear Aligner - działanie i efekty. Jaka cena całego leczenia?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Co najczęściej stosujesz na zgagę?