Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Spray na ból gardła - jak wybrać najlepszy aerozol?

Spray do gardła sprawdza się lepiej, niż pastylki do ssania, precyzyjnie i szybko docierając do źródła bólu. Jest przy tym bezpieczniejszy dla małych dzieci. Jak wybrać najlepszy spray na ból gardła? Jakich składników szukać, co powinien zawierać i jak działać dobry aerozol do gardła?
Ból gardła
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Spray do gardło

Spray na gardło stanowi doskonałą alternatywę dla wszelkiego rodzaju pastylek do ssania. Działanie tego typu środków jest natychmiastowe i niezwykle precyzyjne. Lek na gardło w aerozolu:

 • wyposażony jest w długi aplikator pozwalający skierować całą moc substancji czynnych w źródło bólu;
 • doskonale się wchłania, szybko przenika przez błony śluzowe, nie każąc czekać na efekty działania;
 • może być stosowany nawet u małych dzieci  - w odróżnieniu od tabletek, które grożą zadławieniem i są przeciwwskazane u maluchów poniżej szóstego roku życia.

Na rynku aptecznym dostępnych jest wiele leków na gardło w sprayu. Jak wybrać spośród nich najlepszy, czym się kierować, jakich komponentów szukać w składzie?

Szukając odpowiedniego preparatu należy zwrócić uwagę na znajdujące się w nim substancje. Wartościowymi składnikami są nanosrebro i porost islandzki. Srebro koloidalne działa antyseptycznie, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Natomiast porost islandzki ma właściwości powlekające i nawilżające. Takie połączenie sprawdza się przy infekcjach w jamie ustnej i gardle.

Reklama

Jak wybrać najlepszy spray na gardło?

Spray na gardło powinien być czymś więcej, niż tylko środkiem przeciwbólowym. Pamiętajmy, że każda dolegliwość ma określoną przyczynę. Ból gardła zazwyczaj powodowany jest przez:

 • bakterie lub wirusy, niekiedy także grzyby;
 • podrażnienia mechaniczne, chemiczne i inne (np. wskutek kaszlu, regularnego zaciągania się dymem papierosowym czy wielogodzinnego przemawiania).

Dobry spray na ból gardła to taki, który nie tylko skutecznie oddziałuje na objawy, łagodząc ból i podrażnienia. Zwalcza też przyczyny wystąpienia stanu zapalnego, a w dodatku nie powoduje skutków ubocznych, nie obciąża organizmu, w tym przede wszystkim układu trawiennego. Czy należy kierować się przy wyborze sprayu na gardło rankingami tego typu produktów, dostępnymi w Internecie? Niekoniecznie, nie zawsze mają one bowiem charakter w pełni merytoryczny. Zdecydowanie lepiej jest samodzielnie analizować skład wybranych wyrobów medycznych, zwracając uwagę na substancje skuteczne, ale też jednocześnie naturalne.

Reklama

Spray do gardła ze srebrem i porostem islandzkim

Szukając skutecznego antidotum na dolegliwości górnych dróg oddechowych, warto sięgnąć po spray do gardła ze srebrem koloidalnym oraz porostem islandzkim i mentolem w składzie. Są to silne, ale naturalne substancje lecznicze, o poznanych właściwościach i udokumentowanym, wszechstronnym działaniu. Warto wybierać skuteczne wyroby medyczne, a przy tym bezpieczny w stosowaniu. Środki te można stosować:

 • na bakteryjne i wirusowe nieżyty gardła (m.in. w przebiegu anginy, grypy czy przeziębienia);
 • na podrażnienia błony śluzowej gardła;
 • po zabiegach stomatologicznych oraz otolaryngologicznych.

Spray ze srebrem koloidalnym zwalcza ból, eliminuje drobnoustroje, powleka błony śluzowe ochronną powłoką, łagodzi stany zapalne oraz zwiększa zdolności układu obronnego do walki z chorobą. Co więcej, zastosowany w jego składzie porost islandzki korzystnie oddziałuje także na układ trawienny.

Reklama

Jak działa spray na ból gardła?

Spray na ból gardła ze srebrem, porostem islandzkim i mentolem działa na wielu płaszczyznach, wykorzystując efekt synergii wynikający z połączenia substancji różnych, ale o zbliżonym działaniu:

 • Nanosrebro działa:
  • bakteriobójczo,
  • przeciwwirusowo,
  • przeciwzapalnie,
  • antygrzybiczo,
  • aseptycznie,
  • przeciwbólowo.
 • Porost islandzki ma właściwości:
  • powlekające,
  • nawilżające,
  • przeciwdrobnoustrojowe,
  • przeciwzapalne,
  • immunostymulujące.
 • Mentol wykazuje działanie:
  • znieczulające,
  • kojące i chłodzące,
  • antyseptyczne.

Zarówno nanosrebro, jak też porost islandzki często nazywane są naturalnymi antybiotykami, a to ze względu zdolność niszczenia organizmów bakteryjnych. Warto podkreślić, że są one skuteczne przeciwko bakteriom Gram-dodatnim, w tym paciorkowcom i gronkowcom. Zwalczają też bakterię Helicobacter pylori, która bytuje w układzie trawiennym i odpowiada za takie schorzenia, jak refluks, wrzody żołądka, a nawet nowotwory.

Reklama

Spray na gardło dla dzieci

Wybierając preparat należy zwrócić uwagę czy jest to bezpieczny spray na gardło dla dzieci. Produkt ten powinien mieć naturalny skład, lecz skutecznie zwalczać drobnoustroje. Badania naukowe nie wykazują żadnych skutków ubocznych stosowania porostu islandzkiego. Natomiast nanosrebra użytego do produkcji sprayu na gardło nie należy utożsamiać ze srebrem koloidalnym w płynie, które sprzedawane jest jako środek do zastosowań zewnętrznych na skórę. Także substancja odpowiedzialna za łagodzenie bólu, czyli mentol, jest w pełni naturalna.

Dodatkowo spray, w odróżnieniu od tabletek na gardło, może być stosowany nawet u dzieci, które nie mają jeszcze wyrobionego odruchu ssania bez połykania. W przypadku aerozolu, nie istnieje jakiekolwiek ryzyko zadławienia.

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

 • Anna Matwiejuk, Porosty i ich właściwości lecznicze, Kosmos, Problemy Nauk Biologicznych, Tom 57 2008, Numer 1–2
 • Dorota Smolińska, Agnieszka Tajer, Adam Stebel, Współczesne spojrzenie na właściwości lecznicze płucnicy islandzkiej Cetraria islandica (L.) Ach., Ann. Acad. Med. Siles. 2012, 66
 • Gabriela Bugla-Płoskońska, Anna Leszkiewicz, Biologiczna aktywność srebra i jego zastosowanie w medycynie, Kosmos – Problemy Nauk Biologicnzych, Tom 56 2007, numer 1–2 (274–275)
 • Renata Żelazowska, Kazimierz Pasternak, Metale szlachetne - srebro (Ag), złoto (Au), platyna (Pt) w biologii i medycynie, Bromat.Chem.Toksykol – XL, 2007, 2
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Leki
Sól fizjologiczna do nosa - działanie. Sprawdź, kiedy po nią sięgać i jak ją stosować
Dzbanek do płukania zatok
Antybiotyk na zatoki - jaki wybrać, kiedy zaczyna działać i ile brać?
Kobieta wydmuchuje nos po zastosowaniu antybiotyku na zatoki
Astaksantyna - działanie, właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga i która jest najlepsza?
Czerwone kapsułki z astaksantyną na drewnianej łyżce
Podobne artykuły
Leki na receptę na tle samolotu
Leki w bagażu podręcznym i rejestrowanym - czy można przewozić? Jak i które?
Owoc grejpftur oraz tabletki
Grejpfrut a leki - jakie leki wchodzą w interakcję z grejpfrutem?
Czym grozi przedawkowanie leków przeciwbólowych? Po czym je poznać?
Syrop na owsiki
Lek na owsiki - na receptę i bez recepty. Jak długo trwa leczenie?
Ampułki z lekami mukolitycznymi
Leki mukolityczne - działanie i przykłady. Na co pomagają?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!